OnePlus One – Recenzija
Kad je početkom godine OnePlus krenuo s agresivnim internet marketingom pod sloganom “Never settle” zagolicao je maštu mnogih geekova. Ubrzo smo saznali kako se radi o kineskoj firmi, odnosno njenom uređaju koji bi se najbliže mogao usporediti s Nexus linijom.
Recept je bio vrlo jednostavan. Ubaci najjači trenutno dostupan SoC, dodaj 3GB RAM-a, uzmi Sonyev 13 MP Exmor senzor, dodaj još jedan 5MP za prednju kameru, ubaci 64GB interne memorije, sve to upakiraj u prekrasno unibody kućište “ala OPPO” sa 5,5″ LTPS LCD FullHD zaslonom, začini sve to s najpoznatijim custom ROM-om na svijetu, ponudi za smješno male novce i dobit ćeš OPO!
Ta-daaa!
I ne, nismo pogrješili, OnePlus One, odnosno skraćeno OPO uređaj je kojim smo se pozabavili zadnjih tjedan dana. Testirali smo ga kako smo znali i umjeli, a rezultate pročitajte u nastavku recenzije.
Osnovne karakteristike
Dimenzije: 152,9 x 75,9 x 8,9 mm
Masa: 162 grama
Zaslon: 5,5″ LTPS LCD, 1920 x 1080, 401 ppi
SoC: Qualcomm Snapdragon 801
CPU: 4x Krait 400 na taktu 2.5 GHz
RAM: 3 GB
Interna memorija: 16/64 GB
MicroSD: Nije podržan
Povezivanje: WiFi, WiFi Direct, WiFi Hotspot, A-GPS, Bluetooth, DLNA, NFC
3G: HSPA+ 850/900/1900/2100 MHz
4G: LTE 1800/2100/2600 Mhz
OS: Android 4.4.4 KitKat, CyanogenMod 11(s), ColorOS
Kamera: 13 MP/1080p, 1/3″ senzor
Prednja kamera: 5 MP/1080p
Baterija: 3100 mAh
Ustupio: Wowshop
Prednosti
Kvaliteta izrade
Vrhunski hardver
Vrlo dobra kamera, 3 mikrofona
CyanogenMod jamči brze i kvalitetne nadogradnje
Mnoštvo opcija i prilagodbi, root privilegij
Omjer uloženo/dobiveno
Autonomija
Nedostaci
Manji bugovi u softveru i kameri
Tipke imaju loš feedback
Neproširiva memorija i neizmjenjiva baterija
Kvaliteta poziva je mogla biti i bolja
Dizajn, kućište i ergonomija
OPO neodoljivo podsjeća na OPPO, Find 7 ili više manje bilo koji OPPO iz Find linije zapravo. Rezultat je to suradnje ovih dviju firmi u kojoj je praktički jedna majka, a druga kćer.
Unibody kućište izrađeno je od polikarbonatne plastike s velikom preciznošću.
Krenuvši odozdo prema gore imamo polikarbonatnu plastiku sa svojevrsnim mat završetkom, svojevrsni polikarbonatni okvir koji izgleda kao aluminij koji možda i je aluminij (nismo uspjeli potvrditi), i zaslon na vrhu s Gorilla Glass 3 zaštitom.
Fascinantan je način na koji je zaslon spojen s kućištem, pa tako možemo primjetiti kako je on zaštićen tim sjajnim obrubom. Sve to izgleda impresivno i djeluje vrlo čvrsto, a zahvaljujući tom recimo aluminijskom okviru, odnosno njegovoj većoj površini od površine samog stakla, čini se kako je ono dobro zaštićeno u slučaju pada.
Naš primjerak došao je u bijeloj boji i nije baš najsretnije rješenje što se tiče hvata, odnosno klizanja. S obzirom na veličinu, nekoliko puta mi je uzrokovao blago zatajenje rada kardiovaskularnih mišića kada je umalo izletio iz ruke. Na svu sreću, testiranje je prošlo bez padova, a ukoliko vi ne želite proći slično, preporučujemo kupnju sive varijante koja ima dosta bolje riješen taj finiš, barem što se gripa tiče.
Bilo kako bilo, uređaj djeluje zaista prekrasno i “premium” u svakom smislu te riječi, a sudeći po jednoj od zadnjih anketa, vjerojatnost kako ćete ga držati u zaštitnoj maskici je vrlo velika, tako da niti “nedostatak” metala nebi trebao predstavljati neku prepreku. No njega nije bilo ni za očekivati s obzirom na cijenu uređaja.
Na stražnjoj strani pronalazimo kameru s dual LED bljeskalicom, drugi pomoćni mikrofon i precizno ugraviran logo OnePlusa. Na dnu minimalistički sklad kvare tek neka kineska slova i oznaka modela, a u nekim slučajevima i logo CyanogenModa.
S desne strane imamo tipku za uključivanje, a s lijeve tipke za glasnoću i utor za micro SIM karticu. Tipke su lijepo ukomponirane i precizno izrađene, no nemaju baš neki dobar “klik”. Nešto teže ih je za stisnuti, a ukoliko se radi o tipkama za glasnoću, zbog malog razmaka između + i – tipke, nerijetko ne znate koju ste stitnuli bez pogleda.
Na vrhu uređaja su 3,5 mm port i prvi pomoćni mikrofon, dok je na dnu glavni. Do glavnog mikrofona tu su još i dva mono zvučnika te micro usb port.
Zvučnici su vrlo glasni, zvuk je čist, ali bez pretjerane dubine i basa. Naravno, zvučnici na mobitelu niti ne mogu biti nešto specijalno dobri, ali u odnosu na G3 ili S5, ovaj je ipak nešto lošiji, barem što se dubljih tonova i basa tiče. Usporediv je recimo s onim na G2, samo dosta glasniji.
S prednje strane je veliki 5,5″ zaslon zaštićen Gorilla Glass 3 slojem povrh kojega pronalazimo 5 MP kameru, senzor blizine, osvjetljenja te slušalicu.
S obzirom kako je kućište jednodjelno, stražnja strana je zapečaćena, baterija je neizmjenjiva, a izostao je i utor za micro sd karticu koji vam vjerojatno neće nedostajati previše u slučaju da uzmete model od 64GB, no u slučaju kupnje 16GB modela, situacija će lako vjerojatno biti nešto drugačija.
U paketu ne dolaze slušalice, ali zato su tu 2 punjača i jedan adapter za našu utičnicu. Micro USB kabel je ravan, što teoretski znači kako se neće lako zapetljati. Valja napomenuti kako je ovo jedan od rijetkih uređaja koji ima stvarno lijepo dizajniran punjač i kabel. Funkcionalno ne doprinosi previše, no nama geekovima estetski ostavlja neku toplinu oko srca.