Redmi Note 7 - Recenzija



Xiaomijeva Redmi linija smartfona prepoznatljiva je po svojoj pristupačnoj cijeni, tj. omjeru uloženog i dobivenog, a Redmi Note 7 njezin je najnoviji predstavnik. Međutim, Xiaomi je ove godine Redmi odlučio imenovati posebnim brandom, odnosno odvojiti ga od matičnog Xiaomi branda.

Politika kojom se potiče konkurencija unutar kompanije u Kini već godinama daje rezultate, a Redmi je nakon Pocophonea postao treći brand četvrtog najvećeg proizvođača smartfona na svijetu.

Štoviše, Redmi Note 7 dizajnom, odabirom materijala, specifikacijama i izradom odstupa od cjenovnog razreda u kojem se nalazi, a kako sve to izgleda u praksi, i kako nas se dojmio, pročitajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

159.2 x 75.2 x 8.1 mm







Masa

186 grama







Zaslon

6,3" IPS LCD, 19,5:9 2340 x 1080, 409 ppi







SoC

Qualcomm Snapdragon 660







CPU

4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260







RAM

3/4/6 GB







Interna memorija

32/64 GB







Micro SD

Da - koristi drugi SIM utor







Povezivanje

WiFi, A-GPS, Bluetooth 5.0 USB-C, IR, 3,5 mm, FM radio







Optornost na vodu

Ne







Brzo/bežično punjenje

Da/Ne







OS

Android 9.0 Pie/MIUI 10.2







Kamera

48 MP, f/1.8, 1/2", 1080p + 5 MP, EIS







Prednja kamera

13 MP







Baterija

4000 mAh







Cijena

186 – 266 eura s dostavom i MOBHR vaučerom





Ustupio











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Dizajn i kvaliteta izrade, mali zub

Kamera ne snima 4K video iako ga hardver podržava







Solidan procesor i izvrsne performanse

Nema NFC







Brzo i fluidno sučelje

Prodajno pakiranje ne sadrži brzi punjač







Izvrsna kamera








Natprosječna autonomija








Cijena (omjer uloženo/dobiveno)






Dizajn, kućište i rukovanje




Kad Redmi Note 7 izvadite iz kutije, prvo što će vam upasti u oko je njegov prilično otmjen izgled. Crna staklena poleđina definitivno ostavlja dojam skupljeg uređaja. Naravno, kao i većina Xiaomijevih modela, i ovaj je vidljivo inspiriran iPhoneom, čega se ovaj proizvođač inače uopće ne srami. Ono na čemu se štedjelo (a negdje se moralo kako bi se postigla niža cijena, zar ne?) je plastični okvir kućišta, koji je na kraju ipak iznimno dobro ukomponiran u cjelinu.

No, ne brinite, s obzirom da je okvir potpuno iste boje (u ovom slučaju crne) kao i prednja i stražnja strana, izgled uređaja uopće nije narušen. Istina, na plastičnom dijelu će se vremenom pojaviti tragovi korištenja, ogrebotine ili udarci, čemu je plastika podložnija od metala, ali ako ga budete nosili u priloženoj zaštitnoj maskici, ni o tome ne trebate brinuti.



Iako staklena poleđina nije pretjerano klizava, maskicu koja dolazi u prodajnom pakiranju svakako je mudro koristiti. Zapravo je toliko dobro izvedena da se ne morate bojati da će narušiti izgled uređaja, kao što to maskice inače čine. Crne je boje, dakle ista kao uređaj, a čak dolazi i s određenom dozom sjaja, zbog čega ponekad možda nećete ni znati je li uređaj u njoj ili ne, sve dok ju ne dotaknete.

Redmi Note 7 dimenzijama odgovara ostalim modelima sa sličnom veličinom zaslona, ali omjer zaslona i mesa ipak nije toliko povoljan kao kod nekih drugih. Naravno, i ovo je dio na kojem se moralo uštedjeti, pa je Redmi Note 7 na dnu kućišta ipak dobio malo veću bradicu nego što smo očekivali. Međutim, zato na vrhu zaslona nema klasični zub, već „waterdrop“, odnosno suzu, u kojoj je smještena prednja kamera. Isto tako je vidljiv i malo deblji obrub od onih na novijim i skupljim Androidima, ali zato odgovara onome na najnovijem iPhoneu.

columns="4"

Fizičke tipke nalaze se na desnom boku, a ladica za SIM kartice na lijevom. Na dnu kućišta nalazimo USB-C utor i vanjski zvučnik, dok se na vrhu smjestio 3,5 mm audio utor zajedno sa sekundarnim mikrofonom. Masa uređaja iznosi 186 grama, što možemo svrstati u prosjek, tako uređaj u ruci leži izvrsno.

Onaj dio koji mi se ne sviđa je modul kamere koji strši iz ravnine poleđine kućišta, čak i kad na uređaj stavite spomenutu zaštitnu maskicu. Uz to što je uređaj kao takav nepraktičan za tipkanje na stolu jer se ljulja, takav modul je više podložan oštećenjima. Naravno, i ovaj dio je inspiriran iPhoneom, ali je zato uređaj doslovno pet puta jeftiniji.

Na poleđini se na logičnoj poziciji nalazi čitač otisaka prstiju, brz i precizan, tj. upravo onakav kakav i treba biti.

Zaslon




Kao što je iz specifikacija vidljivo, Redmi Note 7 dolazi sa 6,3-inčnim IPS LCD zaslonom. Budući da je danas uistinu teško naći smartfon s lošim zaslonom, ovaj se samo u nijansama razlikuje od onih na skupljim uređajima, Štoviše, pozadinsko osvjetljenje je bolje nego i na nekim skupljim modelima, tako da će čitanje biti sasvim ugodno, kako na danjem svjetlu, tako i pod izravnim udarom sunca.

Rezolucija iznosi 2310 x 1080 točaka što rezultira sada već uobičajenim 19,5:9 omjerom stranica, a na 6,3-dijagonali daje 409 ppi gustoću točaka. Na kraju dodajmo i to da je zaslon zaštićen Gorilla Glass 5 zaštitnim slojem.

Hardver, performanse i povezivanje


Redmi Note 7 pokretan je Qualcommovom Snapdragon 660 procesorom. Ovaj SoC sadrži osam jezgri, a izrađen je u 14 nm procesu. Radi se procesoru namijenjenom srednjem cjenovnom razredu, a kako sada vidimo, dostupan je i u srednje-nižem. Ovaj procesor nudi vrlo dobar omjer uloženog i dobivenog, jer će zadovoljiti čak i nešto zahtjevnije korisnike. Naravno, nemojte očekivati najvišu razinu igrivosti PUBG-a ili Fortnitea, ali svakako će vas poslužiti u nesmetanom korištenju velike većine naslova iz trgovine aplikacijama.

size="medium"

U svakodnevnom radu s mailovima, Internet preglednikom, raznim chat aplikacijama i onim za reprodukciju videa ili glazbe, mogu samo potvrditi da uređaj radi kao podmazan.

Na izbor su varijante sa 4 ili 6 GB RAM-a u kombinaciji sa 64 GB interne memorije, dok najjeftinija verzija raspolaže s 3 GB RAM-a i 32 GB prostora za pohranu. Ukoliko se odlučite na kupnju ovog uređaja, svakako savjetujemo odabir varijante s 4 GB RAM-a, jer ona donosi i 64 GB spremišne memorije, a to je prilično velika prednost u odnosu na 3/32 GB verziju. Potonja je namijenjena manje zahtjevnim korisnicima koji žele uštedjeti par stotina kuna, ali ipak žele iskoristiti sve ostale prednosti uređaja, kao npr. veliki zaslon.

Još uvijek traju rasprave o tome je li 6 GB RAM-a na Androidu zaista potrebno, a mišljenja su podijeljena. Iz naših iskustava, 4 će biti sasvim dovoljno, posebice u kombinaciji s ovom kategorijom procesora.

Ukoliko vam prostora za pohranu ne bude dovoljno, a to se upotrebom kamere koju uređaj posjeduje lako može dogoditi, na raspolaganju vam je utor za memorijsku karticu, koji je zapravo hibridni, odnosno koristi sekundarni SIM utor. U tom slučaju, naravno, možete koristiti samo jednu SIM karticu.

Vanjski zvučnik je samo jedan i nalazi se na dnu kućišta. Jasno, u ovom cjenovnom rangu nismo ni očekivali sekundarni zvučnik, a ovaj je sam po sebi dovoljno glasan, i mogu reći da iznenađuje glasnoćom i čistoćom zvuka s obzirom na cijenu. Za stereo ugođaj morat ćete koristiti slušalice, koje nažalost nisu sadržane u prodajnom paketu.

Uz uobičajene načine povezivanja, Redmi Note 7 donosi i FM radio, ali mu zato nedostaje NFC, zbog čega ne trebate računati na mogućnost mobilnog plaćanja.

Softver i sučelje


Ako ste ikada do sada koristili Xiaomi, s Redmijem Note 7 ćete se osjećati kao kod kuće. Na njemu se vrti MIUI 10 temeljen na Androidu 9.0 Pie, kojeg smo već susreli na nedavno recenziranom Xiaomiju Mi Mix 3. Kao što vam je vjerojatno već poznato. MIUI 10 je dodatno ispeglan i pojednostavljen u odnosu na prethodne verzije, iako je tradicionalno jedan od najbržih, ali i najprilagodljivijih nadogradnji Androida općenito.

U kombinaciji sa Snapdragonom 660 MIUI 10 doslovno šiba, i po tom pitanju vam neće zadavati glavobolje, ali ako do sada niste koristili nijedan Xiaomi, trebat će vam vremena da se priviknete. Naime, uz to što nema izbornik s aplikacijama, niti postoji mogućnost njegovog uključivanja, ono što je drukčije u odnosu na ostale Androide je prilično izmijenjen redoslijed stavki u izbornicima. No, kao što rekoh, samo je pitanje vremena dok se ne priviknete.

columns="4" size="medium"

S obzirom da se radi o testnom primjerku koji je stigao s kineskim, a ne globalnim ROM-om, možemo reći da ne sadrži velik broj aplikacija namijenjenih tamošnjem tržištu. Neke osnovne su i dalje tu, i ne možete ih deinstalirati, ali ih zato uvijek možete odvući u jednu mapu i zaboraviti na njih.

Što se samog rada sučelja tiče, ono je tradicionalno brzo i fluidno, a mogućnosti personalizacije su na vrlo visokoj razini, tako da je ukupan dojam zapravo izvrstan. Tu je još i pregršt funkcija kao što je npr. upravljanje gestama, koje se u početku može činiti malo kompliciranim, ali to je stvar na koju se treba priviknuti. Osobno preferiram stare dobre navigacijske tipke, tako da se ovim gestama rijetko zamaram.

Kamera


Redmi Note 7 je drugi uređaj na našem testu s 1/2" 48 MP senzorom i Quad-Bayer rasporedom piksela, koji najbolje rezultate daje kad se četiri piksela spoje u jednog. To znači da će automatski način rada producirati 12 MP fotografije, koje se po svojoj kvaliteti mogu mjeriti s onima učinjenim osjetno skupljim uređajima. Isto tako, u Pro načinu, u kojem inače imate mogućnost podešavanja dodanih parametara, možete odabrati i 48 MP način, koji će, logično, okinuti fotografiju u 48 megapiksela, ali ona će realno donijeti nešto više šuma i manje oštrine od prethodno navedene.

Sekundarna kamera je zapravo 5 MP senzor dubine, koji pomaže prilikom okidanja portreta, tj. za dobivanje bokeh efekta.

columns="4"

Ponuđeni su uobičajeni načini snimanja, a nije izostala ni AI komponenta, no s obzirom na ograničenja glavnog procesora, nije u stanju prepoznati sve scene i motive kao ona u Honoru View 20. Isto tako, ova kamera nema napredni TOF senzor kao spomenuti Honor, što znači da se nećete moći zabavljati 3D trikovima.

Aplikacija kamere nudi širok spektar mogućnosti, tako da su uz klasične foto i video, ponuđeni portret, HDR, pa čak i noćni način (Night mode), koji je ipak nešto slabijih mogućnosti nego od onih na skupljim modelima. Iako će u pravilu pomoći u podizanju oštrine kod noćnih snimki, ovaj način u nekim situacijama previše naglasi boje, koje često ispadnu prezasićene, zbog čega je možda bolje koristiti automatski način koji sam po sebi daje izvrsne rezultate.

Kamera snima 1080p video, ali ne i 4K, iako ga sam procesor i senzor podržavaju. Zašto je Xiaomi ovdje izbacio ovu mogućnost, ne znamo, ali s obzirom na cijenu uređaja, kupci ne bi trebali biti nezadovoljni. Moj osobni stav je da je zaista šteta bilo ne iskoristiti pune potencijale hardvera, no to ne znači podrška za 4K neće doći u nekoj od softverskih nadogradnji. Optičke stabilizacije nema, ali je zato tu softverska stabilizacija (EIS) koja odlično odrađuje posao.

Možemo slobodno reći da je kvaliteta fotografija jedna od objektivnih prednosti ovog uređaja u odnosu na konkurenciju, barem dok i ostali proizvođači ne počnu ugrađivati ovaj senzor. Fotografije u idealnim uvjetima ispadaju očekivano izvrsne, a ništa lošije nisu ni u zatvorenom prostoru.

Zanimljivo je da HDR funkcija često pomogne, što nije tako čest slučaj u ovom cjenovnom razredu, ali ponekad detalje može i previše izoštriti. Naravnom, vremenom ćete se uhodati i naučiti kad je dobro koristiti koju funkciju, a možda se odvažite i na Pro način, koji vam omogućuje ručno određivanje balansa bijele, ISO vrijednosti, brzine okidača i kompenzacije ekspozicije.

Noćne fotografije su također iznimno dobre, posebice kad u obzir uzmemo cijenu uređaja, i u ovom trenutku se zaista ne mogu sjetiti koji bi model za ovaj iznos proizvodio ovako dobre noćne fotografije. Portreti i selfiji će također zadovoljiti čak i one koji bi zbog kamere bili spremni izdvojiti veće iznose, tako da će ovo definitivno biti jedan od omiljenih uređaja Instagram generacije.

Primjeri fotografija i videa


columns="4"

Zatvoreni prostor

columns="4"

Noć/loši uvjeti

columns="4"

Selfie



Video



[responsive_youtube 50zOnWzQ5r8]

[responsive_youtube VDkWWMH_gao]

Baterija


4000 mAh baterija još je jedan adut Redmija Note 7, jer u kombinaciji s relativno štedljivim procesorom osigurava debelo natprosječnu autonomiju. Tako će prosječno zahtjevnog korisnika možda poslužiti i dva dana, a ni one najzahtjevnije neće ostaviti na cjedilu prije kasne večeri.

Loša vijest je da zbog cijene uređaja Xiaomi u prodajni paket nije ubacio Quick Charge brzi punjač, već ćete se morati zadovoljiti običnim 5V/2A 10W punjačem, koji će bateriju za 30 minuta napuniti jedva do 30%, dok će mu za punjenje do vrha trebati oko dva i pol sata.

Za brzo punjenje potrebno je kupiti 18W brzi punjač s podrškom za Quick Charge 4.0, koji bi, prema službenim podacima, bateriju do 100% trebao napuniti za oko sat i 45 minuta.

Zaključak




Redmi Note 7 je na najbolji mogući način obilježio lansiranje novog branda, odnosno njegovo odvajanje od matičnog Xiaomija. Uređaj za svoju cijenu nudi zaista puno, i konkurenciji će biti prilično teško nositi se s ovom činjenicom. Naime, mnogima će biti izazov u cijenu od dvjesto dolara ugurati solidan procesor, naprednu 48 MP kameru, veliku 4000 mAh bateriju, i sve to upakirati u vrlo lijepo dizajnirano kućište.

S druge strane, prije nego se odlučite za kupnju, trebate se pripremiti ina kompromis. Imajte na umu da mu nedostaje NFC, dakle zaboravite na mobilno plaćanje kao što je Google Pay, kao i na snimanje videa u 4K rezoluciji. Naravno, ako vam ove dvije stavke ne predstavljaju prioritet, tj. ako vam nisu deal breaker, Redmi Note 7 je svakako izvrstan izbor u svom cjenovnom razredu.

Cijena od 200 dolara odnosi se na početni 3/32 GB model, dok su 4/64 i 6/64 GB nešto skuplji, ali opet ne previše. Sve varijante uređaja možete nabaviti u Honorbuy web trgovini, a ako se odlučite na kupnju, nemojte zaboraviti upisati MOBHR kupon kod, koji će vam osigurati pet eura popusta.

U nastavku slijedi popis modela i njihovih cijena s uračunatih 16 eura troškova DHL dostave i 5 eura popusta s MOBHR vaučerom:

3/32 GB - 186,99 EUR
4/64 GB - 230,99 EUR
6/64 GB - 266,19 EUR