Android Recenzije

Samsung Galaxy A7 - Recenzija

Samsung Galaxy A7 Recenzija

Iako su i prije postojali smartfoni upakirani u metalna kućišta, ovaj se materijal među proizvođačima ozbiljno počeo shvaćati tek nakon što ga je Samsung, pritisnut ljutom konkurencijom, počeo koristiti u vlastitim uređajima. Nakon Galaxy Alphe i Notea 4, koji su stigli s metalnim okvirom, Samsung je lansirao seriju Galaxy A s kućištem u potpunosti izrađenim iz metala.

Nakon 4,5-inčnog modela Galaxy A3 i 5,0-inčnog Galaxyja A5, sljedeći potpuno metalni model nosi naziv Galaxy A7 i dolazi s 5-inčnim zaslonom. Što je pokazao, kako se proveo na našem testu i koliko smo njime zadovoljni, saznajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

151 x 76.2 x 6.3 mm







Masa

141 gram







Zaslon

5,5″ Super AMOLED 1920 x 1080, 400 ppi







SoC

Qualcomm Snapdragon 615







CPU

4x Cortex-A53 1,0 GHz, 4x Cortex-A53 1,5 GHz







RAM

2 GB







Interna memorija

16 GB (dostupno 10)







Micro SD

do 64 GB







Povezivanje

WiFi, WiFi Direct, WiFi Hotspot, A-GPS, Bluetooth, USB, On-the-go, NFC







3G

HSPA+ do 42 Mbps







4G

LTE Cat 4 do 150 Mbps







OS

Android 4.4 KitKat







Kamera

13 MP/1080p







Prednja kamera

5 MP







Baterija

2600 mAh







Cijena

3800,00 kn







Ustupio











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Dizajn i izvrsno metalno kućište

Starija verzija Androida







Tanak svega 6,3 mm

Nema LED svjetlo za obavjesti







Jedan od najboljih zaslona na tržištu

Relativno visoka cijena







Hardver i performanse








Vrlo dobra kamera








Utor za memorijske kartice








Dizajn i kućište


Već smo kod modela A3 i A5 zaključili da se radi o izvrsno dizajniranim i izuzetno kvalitetno izrađenim uređajima, dok visoki i tanki maneken A7 zasluženo može ponijeti titulu mistera Galaxy obitelji. Naime, Samsung je Galaxy A seriju koncipirao tako što je veće modele dodatno stanjio pa nam A7 tako dolazi u kućištu debljine svega 6,3 milimetra, što ga karakterizira najtanjim Samsungom ikada. Usporedbe radi, A5 je sa svojih 6,7 mm nešto deblji, kao i A3 sa 6,9 mm.

Usprkos tome što je A7 sušta suprotnost starijim modelima, zadržao je onaj prepoznatljivi Samsungovski izgled. Zvučnik slušalice sa senzorima i prednjom kamerom na vrhu i Home tipka na dnu odmah daju naslutiti o kojem je brandu riječ. Ništa drukčija situacija nije ni straga, gdje nalazimo prepoznatljiv modul kamere u društvu s bljeskalicom i vanjskim zvučnikom.



Kućište je jednodjelno i baterija nije izmjenjiva. No ipak, za razliku od Galaxyja S6, ovdje imamo utor za memorijsku karticu, koji se nalazi na desnom boku, isto kao i utor za nano SIM. Za oba utora potrebna je igla, spajalica ili nekakva slična alatka koju inače možete pronaći i u pakiranju.

Osjećaj kad uređaj držite u ruci je “premium” u svakom pogledu. Iako je kućište metalno, na dodir je vrlo ugodno, bilo da se radi o samom okviru ili o poleđini koja je matirana.

Zbog njegovog 5,5-inčnog zaslona, A7 možemo svrstati u kategoriju velikih smartfona, tj. phableta. Od Notea 4 je za milimetar i pol kraći, 2,4 mm uži i čak 2,2 milimetra tanji, no to je očekivano s obzirom da nema S Pen olovku. Rukovanje ovakvim uređajem ne bi trebalo predstavljati problem jer smo i mi korisnici u međuvremenu “evoluirali”. Prilagodili smo držanje uređaja rukom i po potrebi uveli korištenje druge ruke, a zbog tankoće i manje mase, A-sedmicom je definitivno lakše baratati nego Noteom 4.

Zaslon


Samsung Galaxy A7 dolazi s 5,5-inčnim zaslonom izrađenim u Super AMOLED tehnologiji koja je već odavno Samsungov zaštitni znak. 1080p rezolucija na ovoj dijagonali rezultira gustoćom od oko 400 ppi, što ne treba posebno komentirati. Prikaz boja, kontrast i oštrina odgovaraju situaciji na drugim novijim Amoledima, a isto vrijedi za preciznost, odaziv i vidljivost na danjem svjetlu.

Ukratko, zaslon Galaxyja A7 je izravno usporediv s onim na Noteu 4, a time i jedan od najboljih trenutno dostupnih na tržištu.

Hardver, performanse i povezivost

Samsung Galaxy A7 dolazi u dvije verzije. Jedna je pogonjena Samsungovim Exynosom 5430 s osam jezgri, a druga Qualcommovim Snapdragonom 615, koja se nalazi i na našem testu. Unutar njega na taktu od 1,5 GHz kuca set od četiri Cortex-A53 i još jedan set s četiri Cortex-A53 jezgre na taktu od 1,0 GHz. Ovaj orkestar radi na poznatom big.LITTLE principu gdje se slabije jezgre zadužene za manje zahtjevne radnje i automatski štede energiju, a ove jače se uključuju kad je to potrebno.

columns="4" size="medium"

Tu je još i Mali-T628 MP6 grafički koprocesor i 2 GB RAM-a, što tvori kombinaciju dostatnu za nesmetano izvršavanje svih potrebnih radnji, uključujući i zahtjevnije aplikacije, odnosno igre. Iako razlika u performansama u odnosu na jače procesore postoji, tek rijetki će ju primijetiti. Recimo, prilikom igranja Riptide GP2 igre, jedino gdje se razlika u odnosu na Note 4 može primijetiti je inicijalno učitavanje, dok je dojam kod igranja praktički isti, osim ako niste okorjeli gejmer koji poznaje svaku krivinu i kapljicu koju podigne vozilo. Slično vrijedi i za mnoge druge naslove.

Za pohranu se brine 16 GB interne memorije, no na raspolaganju ćete imati oko 10 GB. Za sve ostalo morat ćete umetnuti microSD memorijsku karticu, a podržane su one do 64 GB kapaciteta.

Galaxy A7 donosi standardni set protokola za povezivanje s drugim uređajima. Uz 2G i 3G, podržava i rad na 4G mrežama i to LTE Cat 4, dakle moći ćete surfati do maksimalno 150 Mbps, koliko od nedavno podržava LTE mreža Hrvatskog Telekoma.

Tu su još WiFi, Bluetooth, A-GPS, NFC i USB on-the-go, FM radio ali i ANT+ protokol za povezivanje s uređajima sa sportskim senzorima, kao npr. pojas za praćenje otkucaja srca u stvarnom vremenu, naravno, uz instalaciju odgovarajuće aplikacije iz Play trgovine.

Kvaliteta telefonskog poziva je izvrsna zahvaljujući ponajprije jakosti zvučnika u slušalici, ali i općenito prijemu signala. Posebno treba pohvaliti izvrstan audio output, što ćete najbolje doživjeti kad priključite slušalice. Vanjski zvučnik možemo svrstati u prosjek.

Softver i sučelje


Samsung Galaxy A7, začudo, dolazi s KitKatom, a ne Lollipopom koji je dostupan još od lani. Možemo razumjeti da je ovaj model na naše tržište stigao nešto kasnije, ali činjenica da još uvijek nije dobio nadogradnju na Lollipop, nimalo ne veseli. No s obzirom da se radi o TouchWizu, većih razlika u izgledu sučelja u odnosu na Lollipop baš i nema.

U radu sa sučeljem nismo imali problema. TouchWiz je sada optimiziran i zastajkivanja koja smo susretali na nekim ranijim modelima nema. Čak je i mutitasking tipka brža od one na Noteu 4, a u ovom periodu nismo zabilježili ni jedno prisilno zatvaranje.

columns="4" size="medium"

Jedna od karakteristika Samsungovih uređaja je i Multiwindow funkcionalnost koja omogućuje napredniji multitasking u vidu korištenja pojedinih aplikacija u posebnim prozorima iznad početnih zaslona. Njihove dimenzije je moguće dodatno podešavati i prilagođavati. 5,5 inča je zapravo granična veličina zaslona na kojoj od ovoga možete imati konkretne koristi, jer je uglavnom namijenjena tabletima i phabletima. Na manjim zaslonima od ovog teško će biti upotrebljiva.

columns="4" size="medium"

Drugi način korištenja više prozora je tzv. podijeljeni zaslon. U ovom načinu možete korisitit dvije aplikacije istovremeno, tako što jedna zauzima gornji, a druga donji dio zaslona. Prelazak s jedne na drugu je potpuno bezbolan.

Imamo još i prilagođen način za korištenje jednom rukom, što je Galaxy A7 pokupio od većeg i skupljeg Notea. Jedna od mogućnosti je pomicanje tipkovnice u lijevu ili desnu stranu kako biste lakše tipkali jednom rukom, a druga smanjivanje cijelog sadržaja zaslona i smještaj na željenu poziciju.

columns="4" size="medium"

Za multimedijski sadržaj brinu se uobičajena galerija te glazbeni i video playeri. Galerija radi prilično brzo i nema kašnjenja u radu. Video player podržava vrlo širok spektar codeca i video formata, ali može zakazati u slučaju nekih DivX-a, pa će u tom slučaju biti potrebno instalirati alternativni player.

Kamera


Na poleđini Samsung Galaxy A7 donosi 13 MP kameru i LED bljeskalicu. Nije opremljena optičkom stabilizacijom, snima 1080p video i ne donosi veći otvor blende kao Galaxy S6. Dakle, imamo jednu standardnu kameru bez navedenih dodataka, ali je ipak u stanju snimiti izvrsne fotografije. Sprijeda nalazimo 5 MP kameru sa širokokutnom lećom koja pokriva kut od 106 stupnjeva, dakle zgodno za grupne selfije.

Sučelje kamere je tipično Samsungovsko s poznatim rasporedom načina snimanja i opcija. Uz automatski, ponuđeni su sljedeći načini snimanja: panorama, noćno snimanje, animirani GIF, HDR i selfie stražnjom kamerom. Od opcija imamo odabir veličine fotografije i odnosa stranica. Tako se 13 MP i 8 MP fotografije snimaju u 4:3, 9,6 MP, 6 MP i 2,4 MP u 16:9, a imamo i 9,5 MP veličinu za omjer 1:1, tj. kvadrat.

Moguće je podešavanje ISO vrijednosti, ekspozicije, balansa bijele boje i odabir načina mjerenja svjetlosti. Tu je još i samookidač, izmjena kamera i prečica prema galeriji.

Kvaliteta fotografija je na visini kakva i priliči ovakvom uređaju i rijetki će na nju imati prigovora. Na danjem svjetlu situacija je očekivano izvrsna, a ništa lošija nije ni u zatvorenom prostoru. Količina šuma u slabijim uvjetima nije problematična. U mraku će jaka bljeskalica dovoljno osvijetliti ambijent, ali će u tom slučaju fokusiranje trajati nešto dulje.

Video možete snimiti u 640 x 480, 1280 x 720 ili 1920 x 1080 rezolucijama. Kao što je već rečeno, stabilizacije nema, ali je ukupna kvaliteta zadovoljavajuća, no ipak ispod razine koju nude najskuplji modeli kao npr. Galaxy S6 ili Note 4.

Primjeri fotografija


columns="4"

Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

Primjeri videa


Vani:

[responsive_youtube U1Ut6_ze-Ic]

Unutra:

[responsive_youtube WALw7vmCH1g]

Baterija


2600 mAh baterija je integrirana u kućište, dakle njeno vađenje nije moguće bez posjeta servisu ili ako imate vlastiti set alata. Što se njene funkcije tiče, nema posebnih iznenađenja. Osigurat će jedan dan korištenja prosječnog intenziteta.

U režimu kad je uređaj stalno spojen na internet, s osvjetljenjem zaslona 100%, s aktivnom sinkronizacijom dvaju email pretinaca te Hangouts i WhatsApp aplikacija, uz sat i pol surfanja, 20 minuta YouTubea, cca. 30 minuta razgovora, okidanje desetak fotografija, snimanje 10-minutnog videa i povremeni rad s mailovima, indikator je na 15% pao oko 22:00h.

Zaključak


Nova Samsungova metalna era donijela je mnogo novih modela. Alpha, Note i nova serija S kombiniraju metal i plastiku, odnosno staklo, dok Galaxy A dolazi u “full metal jacket” izdanju, naravno, ako zanemarimo zaslon. A7 u ovoj grupi predstavlja najveći model, što ga u startu stavlja uz bok s malo većim i jačim Noteom 4.

Ipak, ovdje je prije svega naglasak na dizajnu i eleganciju u kombinaciji s dovoljno jakim hardverom i vrlo dobrom kamerom.

Performansama će A7 zadovoljiti i najzahtjevnije korisnike, koji ipak nisu opterećeni brojevima i najnovijim trendovima. S ovim hardverskom konfiguracijom teško ćete biti nezadovoljni, kao što će malo tko prigovoriti na dizajn i odabir materijala.

Cijena od oko 3800 kuna se možda čini visokom s obzirom na ponuđeni hardver, ali uređaj u cjelini treba promatrati u kontekstu premium materijala i dizajna, što će svakako privući jednu drugu skupinu potencijalnih kupaca manje opterećenih specifikacijama.

Samsung Galaxy A7 video recenzija


[responsive_youtube cyijSsGY4xc]