Samsung Galaxy A9 (2018) - Recenzija



Samsung Galaxy A9 (2018) prvi je uređaj s četiri primarne kamere. Riječ je o nešto snažnijem uređaju od Galaxyja A7 (2018) kojeg smo nedavno recenzirali, ali i od, sada već lanjskog, Galaxyja A8 (2018). Ubrzo bi trebao stići nasljednik Galaxyja A8, koji će ipak zasjesti na tron A serije kao njezin najsnažniji predstavnik, no u to ćemo se tek morati uvjeriti.

Novi A9 naizgled dolazi s identičnim kamerama kao i A7, uz dodatak telefoto kamere za optičko povećanje. No ipak to uvkonačnici zapravo baš i nije tako, o čemu detalji tek slijede.

Pokreće ga vrlo dobar Snapdragon 660 procesor, s kojim smo ostali oduševljeni prošle godine, a tada sam rekao da mi je to ujedno i najdraži procesor, jer je gotovo snažan kao i Snapdragon 835, a istovremeno dosta štedljiviji.

Super AMOLED, dual SIM i proširiva memorija u sjajnom kućištu postali su prepoznatljivi dio Galaxy A serije i odmah na prvi pogled je jasno da je riječ o Samsungovom uređaju. A kakav je Galaxy A9 i jesu li 4 kamere dovoljne da stvore lijepu sliku, saznajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

162.5 x 77 x 7.8 mm







Masa

183 grama







Zaslon

6,3″ SuperAMOLED, 18,5:9 1080 x 2220, 393 ppi







SoC

Qualcomm Snapdragon 660







CPU

4×2.2 GHz Kryo 260 & 4×1.8 GHz Kryo 260







RAM

6/8 GB







Interna memorija

64/128 GB







Micro SD

Da







Povezivanje

WiFi, A-GPS, Bluetooth 5.0 USB-C, 3,5 mm, NFC, FM radio







Otpornost na vodu

Ne







Brzo/bežično punjenje

Da/Ne







OS

Android 8.0 Oreo







Kamera

24 MP, f/1.7, 27mm, 1/2.8″, 0.9µm, PDAF + 8 MP, f/2.4, 12mm širokokutna, 1/4.0″, 1.12µm + 10 MP f/2.4, 52mm zoom, 1/3.9″, 1.0µm+ 5 MP senzor dubine







Prednja kamera

24 MP, f/2.0, 27mm, 1/2.8″, 0.9µm







Baterija

3800 mAh














PREDNOSTI

NEDOSTACI










Izvrstan zaslon

Nije vodootporan







6 GB RAM-a i 128 GB interne memorije

Četiri kamere ne ispunjavaju očekivanja







Tri utora za kartice (2 SIM i 1 microSD)

Stariji procesor







Atraktivan dizajn

Prethodna verzija Androida








Visoka cijena




Dizajn, kućište i ergonomija


A9 je zapravo velik smartgon, veći čak i od Notea 9. Prednjom stranom proteže se prekrasan Super AMOLED zaslon koji mjeri 6,3 inča u dijagonali. Bez obzira na vrlo male obrube, toliko velik zaslon jednostavno ne može stati u puno manje kućište.



Zaslon se na A seriji ne prelijeva preko ruba, dakle nije zakrivljen, što definitivno smatram prednošću jer će se tako teže oštetiti, a isto tako neće doći ni do neželjenih dodira. Međutim, neželjene aktivacije i dalje su moguće, i ne mogu se spriječiti kad je zaslon ovako blizu rubu, a izostalo je softversko rješenje koje spriječilo neželjene akcije. Mnogi drugi uređaji ne reagiraju u tolikoj mjeri i prepoznaju razlike između slučajnih i namjernih pritisaka. Štoviše, Huawei čak prepoznaje dirate li zaslon vrškom prstiju ili člancima.



Ovoga se dotičem prvenstveno iz razloga jer je nedostatkom ovakvog prepoznavanja dlana znatno umanjena ergonomija uređaja. Tako je u određenim uvjetima gotovo nemoguće okinuti običan selfie, jer softver prepoznaje dva dodira na zaslonu i čeka hoćete li uvećati ili umanjiti samu sliku.

Međutim, zbog vrlo skliskog kućišta, pretpostavka je da ćete ga staviti u zaštitnu maskicu i gotovo u potpunosti zaboraviti na ove probleme, a to je ujedno i naš savjet.



Poleđina je staklena, a okvir je izrađen iz metala, a tipke su ovoga puta smještene na desnu stranu uređaja. Donja tipka služi za uključivanje uređaja, a gornje dvije za kontrolu glasnoće. Tradicionalno su visoko smještene i bit će potrebno malo ručne gimnastike da ih dosegnete. Na lijevom boku našlo se mjesta i za Bixby tipku, koju opet možete isključiti.

Prisjetimo se, Samsung je svojevremeno onemogućio isključivanje Bixby tipke, što je izazvalo gnjev velike većine korisnika koji Bixby tipku smatraju ne samo nepotrebnom već i iritantnom. Srećom i ovdje je masovni hejt urodio plodom, pa je Bixby lakše isključiti nego ikad.



A9 izgleda prekrasno i plijeni pažnju svojom bojom, ali i s četiri kamere na poleđini. Na dnu imamo USB-C utor, što je definitivno puno bolje od starog micro USB utora na A7. Uz njega je i vanjski zvučnik, i to na poziciji koju je vrlo lako prigušiti. Ali barem je solidne glasnoće i poslužit će svrsi. Čitač otiska prstiju smjestio se na stražnju stranu uređaja i vrlo ga je lako dosegnuti kažiprstom.

U ruci ostavlja dobar dojam, izgleda vrlo elegantno, čak i u ovoj rozoj boji u kakvoj je došao naš testni primjerak. Doduše, zbog ove boje nisam siguran je li A9 plijenio pažnju ili možda ja zato jer imam rozi mobitel. U svakom slučaju, pozornosti nije manjkalo.


Zaslon


Samsungovi uređaji imaju najbolje zaslone na tržištu, bez obzira o kojem je cjenovnom rangu riječ pa tako niti A9 nije izuzetak. Dolazi s prekrasnim 6,3” AMOLED zaslonom, doduše malčice prenaglašenih boja. Možete ih donekle primiriti odabravši drukčiji način prikaza u postavkama uređaja, ali tada neke od njih mogu izgledati pomalo čudno.

Uz FullHD rezoluciju, točnije 1080 x 2220 piksela, zaslon rezultira 392 ppi gustoćom točaka. Definitivno nije najoštriji na tržištu, ali će velikoj većini korisnika, čak i onim zahtjevnijim, biti zadovoljavajući.

Prikaz na suncu je odličan, a kutovi vidljivosti na vrlo visokom nivou. Kontrast je gotovo beskonačan, ali to su odlike praktički svakog Samsungovog zaslona, zbog čega nema smisla da se ponavljamo.



Niti za Galaxy A9 nema točnih podataka o zaštiti. Diljem interneta pojavljuju se nagađanja je li riječ o Gorilla Glass 3 inačici ili je to možda pak četvrta? U svakom slučaju, vjerujemo da određena zaštita postoji, a sad o koliko visokoj razini je riječ, to nismo željeli isprobati.

Always On je iznimno korisna stvar koja radi odlično u kombinaciji s AMOLED zaslonima jer ne troši puno energije, a zauzvrat nudi stalne informacije o vremenu, postotku baterije i pristiglim obavijestima. Možete tu smjestiti i kalendar ili animirano božićno drvce ili kakvu god fotografiju želite da vam još više troši bateriju, ako vam je to đir. Samsung u sklopu svoje trgovine aplikacijama, odnosno temama, ima pregršt raznih tema za Always On zaslon, tako da ćete sigurno pronaći svoju dobitnu kombinaciju.

Hardver i performanse


Već smo u uvodu naglasili da Galaxy A9 pokreće Snapdragon 660, no to što je starijeg datuma, nije nužno loša stvar. Istina, brže će zastarjeti i bilo bi lijepo da se Samsung odlučio za noviji Snapdragon 710, koji je praktički nasljednik ovog, ali njega čuva za novi A8.

No pogledamo li ostale uređaje iz A i J serije, vidjet ćemo da Samsung često koristi godinu dana stare procesore u svojim modelima iz srednjeg i nižeg cjenovnog ranga. No budimo fer i recimo da to rade i Huawei, i Xiaomi, i LG, i mnogi drugi proizvođači smartfona.

A da bismo situaciju još dodatno umirili, Snapdragon 660 je zbilja odličan procesor i nema razloga za brigu. Pokreće ga 8 Kryo 260 jezgri od kojih je prva polovica na višem taktu od 2,2 GHz, a druga polovica na na nižem od 1,8 GHz. U kombinaciju ulazi i 6 GB RAM-a kao i Adreno 512 grafički koprocesor koji je dovoljno snažan i sposoban da zavrti i PUBG na bla bla bla postavkama.

columns="4"

Samim time jasno vam je da će sve ostale aplikacije raditi kao podmazane, bez obzira koliko grafički bile zahtjevne. Oduševljava činjenica da i u ovom cjenovnom rangu uređaji započinju sa 128 GB interne memorije, a uz to imate i mogućnost proširenja memorije micro SD karticama. U sklopu utora našlo se mjesta i za dvije nano SIM kartice, uz mogućnost da ih sve tri koristite istovremeno, što baš i ne viđamo često.

Kvaliteta signala nije bila na očekivanoj razini za jesan Samsung, i voljeli bismo da je i nešto bolja. Nipošto ne možemo reći da je loša ili da nam je stvarala probleme, ali od Samsunga smo očekivali više.

Na dnu uređaja su 3,5 mm audio i USB-C utor, odnosno ona kombinacija koja bi trebala biti na apsolutno svakom uređaju, ali to nažalost nije uvijek slučaj. Samsung se još uvijek odupire trendu izbacivanja 3,5 mm izlaza za slušalice, a vjerujem da neće pokleknuti niti u bližoj budućnosti jer je to kompanija koja u ovoj fazi više stvara nego što prati trendove.

Softver i sučelje


Kao što je to bilo i očekivano, i Galaxy A9 dolazi na starom Androidu 8 Oreo, u kombinaciji sa Samsungovim Experience UI sučeljem. Riječ je o dobro poznatom sučelju koje se nije previše promijenilo posljednjih godina, što će cijeniti svi koji prelaze sa starijih Samsungovih uređaja.

Praktički se isto sučelje nalazi na svim Samsungovim smartfonima koje smo ove godine recenzirali, a to znači da i A9 dolazi s dovoljno trikova, dosjetki i prilagodbi kako bi svatko pronašao dobitnu kombinaciju za svoj gušt. Počevši od multiwindow sustava, pop-up prozora, pa sve do prilagodbi vezanih uz tipkovnicu kao što su raspored određenih tipki ili njena visina.

columns="4"

Sučelje možete koncipirati klasično u izborniku aplikacija ili u stilu iPhonea bez spomenutog izbornika. Nude vam se i opcije prilagodbe navigacijskih tipki i njihovog rasporeda, bilo da želite tipku za povratak s lijeve ili desne strane home tipke. Možete koristiti i geste za navigaciju koje postaju sve popularnije u posljednjih godinu dana. Toliko su popularne da ih je čak i Google donekle implementirao u noviji Android 9, ali vidjeli smo i sami u recenziji Pixela 3 XL da to nije baš najsretnije rješenje.

Aplikacije su prenesene iz najskupljih modela, uz to što poneke imaju minimalna ograničenja kako bi se ipak razlikovale od onih instaliranih na npr. Noteu 9, ali to je bilo i za očekivati.
Pretpostavka je da će uskoro doći i novija verzija Androida, ali kad točno, to za sada nije poznato.

columns="4"

Kamera


Trend povećanja broja kamera nije zahvatio samo najviši cjenovni rang, već i srednji. Već smo vidjeli i detaljno testirali Samsungovo rješenje s tri kamere sa Galaxyjem A7 (2018), i zaključili da su od te tri kamere korisne samo dvije, a od te dvije samo da je jedna vrijedna pohvale.

Štos je u tome što treća kamera zapravo i nije kamera već senzor za dubinu koji služi kako biste mogli uhvatiti portrete sa zamućenom pozadinom. Nažalost, oni nisu bili na zavidno visokom nivou, ali nas je zato druga, odnosno širokokutna kamera, ugodno iznenadila. Ne toliko kvalitetom koliko širokim kutem snimanja. Galaxy A9 naizgled donosi identične kamere uz dodatak telefoto leće, ali to zapravo i nije slučaj.



Ovoga puta imamo vidno kvalitetnije kamere od Galaxyja A7, a koje su donekle u rangu sa Samsungovim Galaxyjem A8. S jedne strane to izgleda kao pohvala, ali s druge… uskoro bi nam trebao stići i nasljednik Galaxyja A8, a u ovaj cjenovni rang ulaze i neki top modeli. Moglo je to biti i puno bolje.

Svejedno, A9 ima četiri kamere, a to je ciljanoj skupini najvažnije. I ovoga puta je posljednja kamera u nizu samo senzor dubine, ali portreti uhvaćeni njom su definitivno na višoj razini nego oni s Galaxyja A7.

Najveća razlika, unatoč identičnom broju (24) megapiskela i velikom f/1.7 otvoru blende, vidi se u noćnim fotografijama, gdje se A7 gubi i daje vrlo loše rezultate, a A9 se ponaša kao pristojan uređaj srednjeg cjenovnog ranga.



I širokokutna kamera nešto bolje podnosi noćne uvjete, a telefoto, koju u A7 niti nemate, definitivno može biti iskorištena u određenim situacijama. I dalje ćete najbolje proći ukoliko se fizički približite predmetu kojeg fotografirate, ali u slučaju da to ne možete, i da imate dovoljno svjetla, 10 MP kamera sa dvostrukim uvećanjem poslužit će svrsi, samo nemojte očekivati čuda.

Samsung već duže vrijeme ima i svoju inačicu umjetne inteligencije, samo što je ona u zadanom načinu fotografiranja isključena. Ukoliko vam se sviđaju fotografije kakve pretežito rade Huaweiji ili Honori iz ovog cjenovnog ranga, to je vjerojatno zato što je u njihovom slučaju ta umjetna inteligencija zadano uključena. Na Samsungu je potrebno otići na “Scene Optimiser” način fotografiranja i tako ćete i vi imati sve beneficije umjetne inteligencije.



Kvaliteta videa je pristojna, dapače, a uređaj je sposoban snimati i u 4k rezoluciji. Dinamički raspon je možda mogao biti i malo bolji, a i slika blago pati od prevelikog izoštravanja, no sve je to potpuno očekivano za Samsungove uređaje.

Nažalost, selfie kamera na našem testnom primjerku nije radila najbolje, kao što možete vidjeti i iz ovih par primjera, tako da ne možemo procijeniti njenu kvalitetu. Nekom greškom su dijelovi iz prijašnjeg selfija preslikani u novi selfie u vidu ghostinga. Još jedan problem imala je i primarna kamera koja bi nakon prebacivanja sa širokokutne na nju, krivo procijenila balans bijele. U takvim slučajevima fotografije imaju izraženu magentu, a što se također jasno vidi iz priloženih primjera.


Baterija


A9 dolazi s vrlo štedljivim Snapdragonom 660 i relativno velikom baterijom od 3800 mAh. Recept je dobitan, a autonomija zasigurno iznad prosjeka. Tako bi čak i zahtjevniji korisnici trebali bez probleme izdržati cijeli dan bez punjača, a oni nešto štedljiviji možda čak i do 2.

Ovoga puta na dnu uređaja imamo i USB-C utopr, ali i brzo punjenje. To je za razliku od Galaxyja A7 koji koristi stari micro USB, i nema brzo punjenje, ugodno iznenađenje. Iskreno sam bio skeptičan da će Samsung i ovaj uređaj zakinuti za dvije stavke koje su najnormalnije čak i na neusporedivno povoljnijim uređajima, ali srećom, sve je uredu.

Od 0-100% trebat će mu nešto manje od 2 sata, a to je bilo i očekivano. Najbitnije je da se u otprilike 30-ak minuta napuni do 50%, a to su neke najčešće krizne situacije kad nam brzinski treba dovoljno struje za ostatak dana. Uzevši u obzir iznadprosječnu autonomiju, tih 30 minuta na punjaču će definitivno biti dovoljno za više sati korištenja.

Zaključak




Galaxy A9 uređaj je kojega prodaju 4 kamere na poleđini. Definitivno izgleda vrlo zanimljivo, bez obzira došao on u ovakvoj rozoj izvedbi ili nekoj drugoj. Ostavlja dojam dosta skupljeg uređaja, iako je i sam relativno visoke cijene.

Hardverska podloga je vrlo dobra, premda smo Snapdragon 660 upoznali još 2017. godine. U kombinaciji je tu još 6 GB RAM-a i 128 GB interne memorije, uz mogućnost proširenja memorijskim karticama. Bez obzira na godine, 660-ka i dalje vrti najnovije naslove čak na srednjim postavkama, čime se inače pate i neki noviji procesori u ovom rangu.

I softverska podloga je vrlo dobra, bez obzira što je sučelje temeljeno na Oreu, također iz 2017. godine. Nakrcano je brojnim trikovima i kvalitetnim aplikacijama koje u velikoj većini dijeli s najskupljim Samsungovim modelima poput Notea 9 ili Galaxyja S9.

Pa i te četiri kamere, od kojih je polovica dovoljno dobra, a s drugom polovicom se možete uvijek pohvaliti nekome jer četiri defintivno izgledaju moćno. Naš favorit je naravno širokokutna kamera koju nema mnogo uređaja i s kojom možete uhvatiti fotografije kakve rijetko tko danas može, bez obzira što nisu zavidne kvalitete.

I baterija od 3800 mAh u kombinaciji s USB-C utorom i brzim punjenjem je dobrodošla, dapače.

No najveća mana ovog uređaja nisu ni stari hardver ni softver, već iznimno visoka cijena koju je Samsung nalijepio na njega. Čak i ovoliko vremena nakon izlaska A9-ke, on i dalje košta preko 3600 kn. Usporedbe radi, to je otprilike 50% više od cijene Pocophonea, a uzevši u obzir kakve uređaje možete dobiti i za dosta manje novca, ovo je definitivno previše, čak i za Samsung.

Najbolju ponudu Samsunga Galaxy A9 (2018) potražite na mobis.hr.

Video recenzija