Proteklih godina bili smo svjedoci Samsungovom eksperimentiranju dimenzijama raznih uređaja. Neki od njih, kao npr. 8,9” i 7,7” tableti nisu zabilježili veći uspjeh, no s druge strane smo mogli vidjeti kako je Note serija počevši s 5,3” uređajem stvorila novi tržišni segment koji sada doživljava streloviti rast. Jedan od novijih Samsungovih eksperimenata veličinom je i nova serija 12,2-inčnih tableta pod nazivom Galaxy Tab Pro i Galaxy Note Pro.
Istina, u ovom smo segmentu vidjeli raznorazne pokušaje nekih drugih proizvođača. Lansirano je nekoliko 11,6-inčnih tableta prvenstveno onih na Windows platformi, koje zapravo možemo svrstati u kategoriju hibrida jer dolaze s fizičkim tipkovnicama. Samsung Galaxy Tab i Note Pro na neki način predstavljaju prve punokrvne tablete s dijagonalom zaslona od 12,2 inča. Upravo ovaj potonji, Note Pro 12.2 s prepoznatljivom S Pen olovkom nedavno nam je stigao na test i to LTE verzija SM-P905 (postoje još SM-P900 WiFi i SM-P901 3G verzije), a kako se proveo na našem testu, pročitajte u nastavku.
Osnovne karakteristike
Dimenzije: 295.6 x 204 x 8 mm
Masa: 753 grama
Zaslon: 12,2” SC-LCD 2560 x 1600 točaka, 245 ppi
SoC: Qualcomm Snapdragon 800
CPU: 4x Krait 400 na taktu 2,3 GHz
GPU: Adreno 330
RAM: 3 GB
Interna memorija: 32 GB
Utor za memorijske kartice: Da
Povezivanje: WiFi, WiFi Hotspot, WiFI direct, DLNA, GPS, Bluetooth, IR
3G: HSPA+ DC
4G: LTE
OS: Android 4.4.2
Kamera: 8 MP/1080p
Prednja kamera: 2 MP/1080p
Baterija: 9500 mAh
Prednosti
Ultimativni hardver i performanse
Izvrstan zaslon
Širok spektar mogućnosti i opća upotrebljivost
Izdržjiva baterija
Nedostaci
Otežana manipulacija zbog povećih dimenzija i mase
Visoka cijena
Ergonomija
Samsung Galaxy Note Pro 12.2 svakako je poseban uređaj jer je na ovakve dimenzije teško ostati ravnodušan. Radi se o površini koja odgovara manjim prijenosnicima, ali je kućište dovoljno tanko za, uvjetno rečeno, jednostavno rukovanje. Otežavajući faktor je svakako masa koja iznosi 753 grama, no vremenom se čovjek i na to privikne. Držanje uređaja u jednoj ruci je moguće, ali se ruka vrlo brzo umori. Idealan scenarij upotrebe ovakvog uređaja je u korištenje u krilu ili na nekoj ravnoj površini poput stola.
Za prenošenje će svakako trebati nabaviti neki komad dodatne opreme u vidu covera za zaštitu zaslona ili neku adekvatnu torbu.
U odnosu na 10-inče tablete, Note Pro 12.2 je vidljivo veći, ali isto tako nudi i osjetno veću zaslonsku površinu, čije benifite ne treba posebno naglašavati. Također, upotreba S-Pen olovke je ovdje daleko ugodnija, jer kad je ona u pitanju općenito vrijedi pravilo - što veća površina, to bolje.
Ovdje treba spomenuti i dodatnu opremu koju je Samsung predstavio na ovogodišnjem CES-u, a tu spadaju Bluetooth tipkovnica i miš koji će ovaj uređaj učiniti potpunijim. S druge strane, kupovina dodatne opreme dodatno povisuje cijenu ionako prilično skupog uređaja.
Dizajn i kućište
Samsung Galaxy Note Pro 12.2 dizajnom otprilike odgovara bratskom 10-inčnom modelu, s prepoznatljivim aluminijskim okvirom i plastičnom pozadinom s uzorkom kože, uz neizostavni šav na rubovima. Ova površina je sama po sebi ugodna za držanje i rukovanje jer nije klizava, no treba reći da nije baš otporna na tragove prstiju. Kućište je prilično čvrsto i robusno te ostavlja izvrstan dojam, no s obzirom na vlastito iskustvo s Noteom 3, moram izraziti skepsu oko stupnja čvrstoće aluminijskog okvira.
Isto kao i ostali Samsungovi tableti novije generacije, Note Pro 12.2 dolazi s fizičkom Home tipkom ispod zaslona i dvjema kapacitivnim tipkama oko nje. Ovakav koncept je pomalo nezgodan dok se ne priviknete, ali s druge strane osigurava veću iskoristivost zaslonske površine jer ne mora sadržavati traku sa softverskim tipkama na dnu.
Kao i svaki model iz Note serije, Pro 12.2 također sadrži prepoznatljivu olovku, no za razliku od većine drugih, ona se ovdje nalazi na vrhu desnog boka. Na istom boku se nalaze utori za SIM i memorijsku karticu, desni vanjski zvučnik i microUSB 3.0 utor. Na suprotnoj strani imamo lijevi zvučnik i 3,5 mm audio utor, a na vrhu fizičke tipke (za uključivanje i podešavanje glasnoće) te infracrveni port. Straga imamo 8 MP kameru s bljeskalicom, a s prednje strane 2 MP kameru za video razgovore.
Zaslon
Samsung Galaxy Note Pro 12.2 dolazi s novom generacijom Super Clear LCD zaslona i to u rezoluciji 2560 x 1600 točaka. Dakle, radi se o omjeru stranica 16:10, dok gustoća točaka iznosi 247 ppi što je za tablet i više nego dovoljno, s obzirom da ga se u pravilu promatra s veće razdaljine nego smartfon. Tu je i RGB matrica koja za razliku od PenTile matrice nudi veći broj subpiksela, čime dodatno doprinosi oštrini.
Prikaz boja je prilično vjeran, iako bih osobno voli vidjeti tablete s AMOLED zaslonima, no i ovaj ima vrlo vjeran prikaz boja i kutove vidljivosti. Vidljivost na dnevnom svjetlu je malo slabija od prosjeka, ali i dalje je moguće iščitati sadržaj.
Hardver i povezivanje
Qualcommov Snapdragon 800 je u drugoj polovici prošle godine postao paradigma kod high-end uređaja i prema svemu sudeći još će dugo biti vladar tržišta. Naime, u međuvremenu je izašao i Snapdragon 801, no njegove performanse nisu toliko veće da bi 800 tek tako pao u zaborav. Benchmark testovi kod obojice pokazuju otprilike iste rezultate, tako da za ovim novijim uopće ne treba plakati. 3 GB RAM-a je ono što je ovakvom uređaju apsolutno potrebno i to iz razloga što bi ga većina kupaca zapravo mogla koristiti kao dobru zamjenu za klasični prijenosnik, a i zbog novog koncepta multitaskinga o kome će biti riječi malo kasnije u tekstu. Dakle, četiri Krait 400 jezgre u ovom Snapdragonu 800 kucaju na taktu od 2,3 GHz, a pomaže im i Adreno 330 grafički koprocesor. Oko ovakve konfiguracije ne treba previše mudrovati jer je jasno da se radi o najjačoj trenutno dostupnoj u svijetu tableta. Naš testni primjerak ima 32 GB interne memorije, a u ponudi je i 64 GB verzija. Neovisno o tome, svaki od njih ima utor za microSD memorijske kartice, što znači da na raspolaganju možete imati i dodatna 64 GB prostora. U slučaju da vam je i to malo, znajte da Galaxy Note Pro podržava i USB on-the-go protokol, što znači možete koristiti i vanjsku memoriju.
Micro USB 3.0 je relativno nova vrsta utora, a upoznali smo ga na Noteu 3. Radi se o nešto širem utoru i odgovarajućem kabelu, no moguće je koristiti i stare microUSB kablove jer je novi utor zapravo dvodjelan. Kao i kod većine dosadašnjih top modela, microUSB utor podržava i MHL standard za HDMI povezivanje, ali uz upotrebu adekvatnog kabela.
Od bežičnih načina povezivanja imamo gotovo sve: WiFi, WiFi direct, WiFi Hotspot, GPS, Bluetooth, DLNA i infracrveno, ali nedostaje NFC.
Treba reći da uređaj možete koristiti i za telefonske pozive i to putem slušalica ili vanjskog zvučnika. Jačinu zvuka možemo svrstati u prosjek, ali je ukupan ugođaj ipak bolji iz razloga što dva zvučnika omogućuju stereo efekt.
PC Remote
Kad govorimo o povezivanju, nikako ne treba izostaviti zanimljivu i korisnu aplikaciju PC Remote. Radi se o sustavu upravljanja udaljenim PC ili Mac računalom, kojim preko interneta možete upravljati svojim Noteom Pro 12.2. Istina, ovakve i slične aplikacije postoje odavno, ali ovdje treba primijetiti da je veliki zaslon zapravo ključni faktor uspješne manipulacije sadržajem na udaljenom računalu.
Nakon pokretanja aplikacije, dobit ćete poruku na koju web stranicu trebate otići na svom računalu i instalirati “agenta”. Zanimljivo, ova instalacija ne radi putem Chrome preglednika, već traži isključivo Internet Explorer, Firefox ili Safari.
Sama instalacija agenta na računalo će potrajati malo više od 5 minuta i nakon toga na vrlo jednostavan i intuitivan način možete povezati tablet sa svojim računalom i kontrolirati događaje na njemu. Upravljanje se odvija na dva načina: klasično putem dodira i simulacijom miša. Ovaj potonji način je definitivno ugodniji i logičniji, jer cijeli zaslon služi kao podloga za miša, čije kretnje i klikove simulirate prstom. Ako se pak odlučite na klasični dodirni način, tada je mudro koristiti S-Pen olovku zbog većeg stupnja preciznosti.
Softver, sučelje, performanse…
Note Pro 12.2 dolazi s najnovijom verzijom Androida, dakle 4.4.2 KitKat. Povrh toga imamo i Samsungov TouchWiz koji je u na ovom modelu prerađen i dodane su mu neke nove funkcije i mogućnosti. Jedna od najvažnijih stavki je novi koncept prikaza više aplikacija odjednom i to zahvaljujući Multiwindow sustavu koji sada omogućuje prikaz čak četiri aplikacije na zaslonskoj površini. Sustav se kao i kod dosadašnjih modela aktivira duljim pritiskom na “back” tipku, nakon čega se sa strane otvara izbornik s kompatibilnim aplikacijama. Nakon toga ih na poznati način odvlačimo na radnu površinu, a za razliku od uređaja s manjim zaslonima, ovdje ih možemo dodati četiri i određivati im veličinu, odnosno njihov međusobni odnos. Drugi način omogućuje jednostavno postavljanje aplikacija na radnu površinu u obliku tradicionalnih prozora koje inače viđamo na desktop računalima. Sustav je izveden na najbolji mogući način, radi besprijekorno i na ovako velikom zaslonu ima puno više smisla nego na smartfonima i manjim tabletima. Dakle, ovo je jedna od prednosti jakog hardvera, konkretno 3 GB RAM-a. Sve otvorene aplikacije rade jednako brzo kao i kad je aktivna samo jedna, a izmjena među njima teče vrlo glatko. Nedostatak ovdje predstavlja nemogućnost korištenja svih aplikacija, već samo određenih i to onih koje vam sustav ponudi.
Jedna od novosti su i Kartice zaključaog zaslona koje umjesto inače nezgrapnih i nepraktičnih widgeta prikazuju korisne informacije. U postavkama možemo izabrati prikaz kartica vremenske prognoze, stavki kalendara, feedova vijesti i društvenih mreža te pristigle mailove. Ovo potonje vrijedi za E-mail klijent, ali ne i za Gmail aplikaciju.
Samsung Galaxy Note Pro 12.2, uz uobičajene TouchWiz početne zaslone donosi i tzv. Magazine sučelje koje na zanimljiv način iskorištava veliku zaslonsku površinu. Slične koncepte smo već mogli vidjeti kod nekih drugih modela, a u Play trgovini se može naći nekolicina sličnih rješenja koja baš i ne nalaze put do korisnika. Prednost Magazine sučelja je u tome što ne “preuzima” sve početne zaslone, već samo određene te istovremeno nudi i uobičajene početne zaslone na koje smo navikli na svim Androidima. Magazine UI zaslon sadrži do šest widgeta koji zauzmu kompletan prostor, tako da na zaslonu nema čak ni prikaza ikonica u docku. Treba napomenuti da su za Magazine UI pripremljeni posebni widgeti i ne mogu se koristiti oni namijenjeni uobičajenim početnim zaslonima. I ovdje je vidljiv nedostatak većih mogućnosti personalizacije, koje ćemo vjerojatno vidjeti u nekom od budućih modela.
O performansama uređaja nije potrebno trošiti riječi, jer sve radi u najboljem redu. Sučelje je fluidno i u potpunosti bez bilo kakvih trzavica. Stabilnost sustava je također na visokoj razini, a najzahtjevnije aplikacije se pokreću i izvršavaju besprijekorno. Samsung Galaxy Note Pro 12.2 je zapravo ogledni primjerak fluidnog i funkcinalnog Android uređaja. Istina, neka druga sučelja, kao npr. HTC-ov Sense, su možda još brža od TouchWiza, ali razlike su u stvarnosti zanemarive.
U ovom paragrafu bi bilo dobro spomenuti i virtualnu tipkovnicu čije su dimenzije izravno usporedive s onima prave fizičke tipkovnice. Na ovako velikoj površini tipkanje je izrazito ugodno i uz malo vježbe doseći ćete prilično visok stupanj brzine. Unos teksta se općenito ne može mjeriti s pravom fizičkom tipkovnicom, ali definitivno osigurava najbolje iskustvo do sada.
S Pen
Jedna od najvećih prednosti Samsungove Note serije svakako je S Pen olovčica s pratećim softverom koji je vremenom evoluirao. Uz napredak same tehnologije pisanja po zaslonu, napredovale su i aplikacije posebno izrađene za upotrebu s olovkom. Prilikom izvlačenja olovke, na zaslonu se pojavi polukružni izbornik s ponuđenim opcijama, a to smo već vidjeli na Noteu 3 i Noteu 10.1 (2014.). Radi se o sljedećim opcijama: Action Memo, Scrap Booker, Screen Write, S Finder i Pen Window. Sustav se može podesiti tako da se pojavi samo Action Memo ili da se ne dogodi ništa.
Action Memo omogućuje brzo zapisivanje bilješki i nakon što ih uokvirite, sustav sam prepoznaje tekst i omogućuje dodavanje tih podataka u kontakte ili ih pošalje u neku drugu podržanu aplikaciju, npr. Google Maps. Scrap Booker omogućuje selektiranje i snimanje sadržaja dijela zaslona i spremanje u posebnu mapu. Screen Write nudi brzo pisanje po zaslonu, neovisno o njegovom sadržaju, što u ključnim trenucima može uštedjeti dragocjene sekunde. S Finder je alat za pretraživanje sadržaja kreiranog S Penom. Sustav radi iznenađujuće dobro, što smo već utvrdili u recenziji Notea 3, no ovdje je situacija vidljivo bolja zahvaljujući osjetno većoj površini.
Multimedija
Na tabletima općenito često gledamo fotografije i video sadržaje, a na ovako velikom to će biti poseban doživljaj. Ovdje do izražaja dolazi i velika rezolucija zaslona koja izravno utječe na još bolji prikaz fotografija. U tome će od velike pomoći biti prilično moćna i brza galerija koja fotografije u punoj rezoluciji učitava praktički trenutno. Galerija sadrži i cijeli niz uobičajenih mogućnosti razmjene i alata za brzo uređivanje slika. Kao ekstra dodatak u Note seriji, tu je i mogućnost dodavanja rukom pisanih bilješki na fotografiju.
Iako je u Play trgovini moguće pronaći na desetine različitih video playera, ovaj osnovni ne podržava većinu popularnih codeca, što smatramo propustom. Dakle, za reprodukciju filmova i podršku za titlove, instalirajte npr. BSplayer za Android.
Kamera
Čak su i 7-inčni tableti su u principu preveliki za bilo kakvo bavljenje fotografijom, a kod 12-inčnog ista gubi svaki smisao. Naravno uvijek će se naći trenuci u kojima ćete Note Pro upotrijebiti kao kameru, a to će najčešće biti skeniranje dokumenata. Uz fotografije veličine 8 megapiksela, Note Pro snima i 1080p video. Ono što ovdje ćete vjerojatno više koristiti je prednja kamera za video pozive, a u mogućnosti je snimiti 2 MP fotografije i 1080p video.
Opća kvaliteta fotografija je na visokoj razini, ali ipak se ne može izravno usporediti s novijim 13 MP kamerama koje posjeduju i novije algoritme. Kvaliteta videa je isto na visokoj razini, kako stražnje, tako i prednje kamere.
Baterija
Jak i zahtjevan procesor, najveći zaslon do sada i njegova 2k rezolucija predstavljaju velik izazov pred bateriju. Naravno, veće kućište omogućuje i ugradnju veće baterije pa smo tako ovdje dobili 9500 mAh kapaciteta. Zahvaljujući ovoj prilično velikoj brojci, rezultati su vrlo dobri. Samsung Galaxy Note Pro 12.2 će tako osigurati otprilike deset sati video reprodukcije ili isto toliko surfanja. U uobičajenim uvjetima, tj. kada uređaj koristite povremeno, možete računati na do dva dana autonomije, što je zapravo paušalan podatak jer će sve opet ovisiti o intenzitetu upotrebe. Imajte na umu da korištenje uređaja na LTE mreži može dodatno povećati potrošnju, kao i često prebacivanje s 3G na 4G i obrnuto.
Zaključak
Samsung Galaxy Note Pro 12.2 je u svakom pogledu specifičan uređaj. Izravne konkurencije za sada nema, osim istog takvog uređaja iz Samsungovog portfolia, ali bez S Pen olovke - Galaxy Tab Pro, koji također dolazi u 3G, 4G i WiFi verzijama.
Prema svemu što smo proteklih desetak dana mogli iskusiti, možemo zaključiti da se ovdje radi u uređaju koji nije spreman na kompromise. Svojim povećim dimenzijama i ne tako malom masom uređaj će biti dodatni komad prtljage, ali zato definitivno nudi najviše mogućnosti od svih koje smo do sada vidjeli. Najbolje trenutno dostupne komponente u kombinaciji s izvrsnim zaslonom i S Pen olovkom, Note PRO 12.2 čine poželjnim svakom zahtjevnijem korisniku. Nećemo sada filozofirati oko toga kojim je profilima ljudi potreban ovakav uređaj, ali vjerujem da će se oni, čitajući ovaj tekst, sami prepoznati.
Naravno, uz vrhunske komponente i vrhunsku upotrebljivost ide i vrhunska cijena. U trenucima pisanja ovog teksta, Samsung Galaxy Note Pro 12.2 u Hrvatskoj još nije bio u prodaji, a prema nekim saznanjima, cijena osnovnog WiFi modela bi trebala iznositi oko 6000 kuna, što znači da će 3G, a pogotovo ovaj naš testni 4G, biti još skuplji.
Na kraju recimo i to da unatoč mnogim prednostima velikog zaslona, Note Pro, kao ni bilo koji drugi tablet, ipak nije najbolja zamjena za klasični laptop. Idealan je za sastanke, rad s mailovima, gledanje filmova, surfanje i igre, dok će za klasičan unos teksta ipak trebati kupiti dodatnu bluetooth tipkovnicu, a za taj novac već možete razmišljati i o 12” ili 13” ultrabooku. Samsung Galaxy Note Pro 12.2 je tablet i kao takav ostavlja zaista impresivan dojam.
Video recenzija
Uređaj na testiranje ustupio: Samsung Hrvatska