Android Recenzije

Sony Xperia E4 - Recenzija

Sony Xperia E4 recenzija

Protekle dvije godine svjedočili smo žestokom prodoru kineskih proizvođača na naše tržište. Donijeli su izuzetno veliku količinu novih modela i postavili nove standarde u nižem cjenovnom razredu. Tako sada za manje od 1000 kuna možete nabaviti kvalitetan uređaj s vrlo dobrim zaslonom, pogonjen procesorom koji će jamčiti nekakav minimum stabilnosti i fluidnosti, pristojnu količinu RAM-a i interne memorije, te kameru koja će solidno odraditi snimanje rođendana i tuluma.

U isto vrijeme poznatiji proizvođači se nisu puno pomakli s mrtve točke kad je ovaj cjenovni razred u pitanju, već su i dalje nudili objektivno slabije uređaje. Koristili mahom lošije materijale za izradu kućišta, ugrađivali slabije procesore i lošije kamere, nadajući se pritom da će kupci odlučivati na temeljnu imena, tj. branda. Naravno, jedan dio kupaca im je i dalje ostao vjeran, no oni su definitivno u manjini.

Sony je jedan od prvih proizvođača iz stare garde koji je uvidio da je vrag odnio šalu i predstavio uređaj koji u dobroj mjeri odstupa od dosadašnje prakse. Četvrta generacija E serije dolazi s većim zaslonom i manjim “mesom” oko njega, provjerenim MediaTekovim procesorom, cijelim gigabajtom RAM-a, 8 GB interne memorije, 5 MP kamerom i što je najvažnije, cijenom manjom od 1000 kuna.

Dakle, sada smo praktički došli u situaciju kad se etablirani brandovi moraju dokazivati u cjenovnom razredu u kojem već neko vrijeme dominiraju “Kinezi”. Kako se Sony Xperia E4 pokazao i je li ispunio očekivanja, pročitajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

137 x 74.6 x 10.5 mm







Masa

144 grama







Zaslon

5,0″ IPS LCD 960 x 540, 220 ppi







SoC

MediaTek MT6582







CPU

4x Cortex-A7 na taktu 1,3 GHz







RAM

1 GB







Interna memorija

8 GB







Micro SD

do 32 GB







Povezivanje

WiFi, WiFi Direct, WiFi Hotspot, A-GPS, Bluetooth, DLNA







3G

Da







4G

Ne







OS

Android 4.4 KitKat







Kamera

5 MP/1080p







Prednja kamera

2 MP/720p







Baterija

2300 mAh







Cijena

cca. 1000,00 kn







Ustupio











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Atraktivan dizajn

Baterija nije izmjenjiva







Performanse i fluidno sučelje

Zaslon ispod očekivanja







Natprosječna autonomija

Kamera ima vidljivo kašnjenje pri okidanju







Cijena

Ne podržava NFC ni USB on-the-go







Dizajn, kućište i zaslon


Sony Xperia E4 u velikoj mjeri prekida tradiciju kućišta s većom količinom “mesa” oko zaslona, što je do sada bio slučaj u nižem, ali i u višim cjenovnim razredima kod Sonyjevih modela. Odnos zaslona i cjeline kućišta sada je povoljniji, što utječe i na atraktivnost uređaja. S druge strane, debljina iznosi nemalih 10,5 milimetara, no u ovom cjenovnom razredu nismo ni očekivali posebno izraženu eleganciju. Masa iznosi razumnih 144 grama i možemo reći da uređaj općenito vrlo dobro leži u ruci.

Kućište je izrađeno iz plastike. Stražnji poklopac je odvojiv, a ispod njega možemo pronaći utore za micro SIM i micro SD memorijsku karticu, no ne i izmjenjivu bateriju koja je fiksirana unutar kućišta.



Stražnji poklopac je izveden tako da obuhvaća i rubove kućišta na kojima se nalaze fizičke tipke. Tako na desnom boku imamo tradicionalni okrugli gumb za uključivanje i otključavanje zaslona, ispod njega dvodijelnu tipku za podešavanje glasnoće, dok je ona za kameru izostala. Na vrhu nalazimo 3,5 mm audio utor, na lijevom boku microUSB utor, dok je donji rub prazan.

Zahvaljujućii zaobljenom obliku stražnjeg poklopca, uređaj fino leži u ruci, ali je plastika malčice klizava pa će trebati malo pripaziti.

5-inčni zaslon je izrađen u IPS tehnologiji, ima rezoluciju od 960 x 540 točaka, što daje gustoću od cca. 220 ppi. Ova relativno mala gustoća sama po sebi ne predstavlja problem, a više od toga ovom zaslonu zamjeramo svojevrsnu izblijeđenost. Naravno, daleko od toga da se radi o deal-breakeru, no neumoljiva konkurencija iz Kine u ovom cjenovnom razredu sada nudi zaslone s objektivno boljim prikazom, koji ostavljaju bolji opći dojam.

Hardver, performanse i povezivanje


Screenshot_2015-04-13-08-59-47 Screenshot_2015-04-13-08-59-54 Screenshot_2015-04-13-09-00-01 Screenshot_2015-04-13-09-00-09

Sony Xperia E4 pokretan je MediaTekovim procesorom, što ne viđamo često na uređajima poznatijih prozivođača poput Sonyja. Zbog pritiska konkurencije iz Kine koja je svoje carstvo i izgradila na jeftinijim MediaTekovim procesorima, očito je došlo vrijeme da se s njima okuša i stara garda. MT6582 se na našim testovima u mnogim uređajima pokazao kao procesor koji ispunjava i nešto kompleksnije zadaće, uz nešto maju potrošnju energije.

Ništa slabijim se nije pokazao ni u Sonyju. Čak i neke zahtjevnije igre smo zavrtjeli bez poteškoća, dakle kad su performanse u pitanju ne trebate brinuti. Naravno, brzinu učitavanja i opću igrivost nije uputno uspoređivati s jačim modelima, ali ukupan dojam je svakako zadovoljavajući. 1 GB RAM-a danas predstavlja minimum za nekakav normalni multitasking i zadovoljit će potrebe manje zahtjevnih korisnika.

Interna memorija je sadrži 8 GB prostora, ali je razdijeljena na dvije particije kao i kod mnogih drugih “Kineza”. Iako ovo samo po sebi ne predstavlja nekakav problem, ono što bi moglo biti je softver koji na primarnoj particiji prikazuje 4,78 GB, a na sekundarnoj, koju prepoznaje kao SD karticu, 7,39 GB. Bilo kako bilo, slobodnih ćete ukupno imati oko 6 GB, što je i dalje sasvim pristojno. Ukoliko vam je to malo, možete koristiti i microSD kartice do 32 GB kapaciteta.

Sony Xperia E4 se povezuje na uobičajene načine, dakle putem WiFi-a koji podrazumijeva Direct, Hotspot i DLNA povezivanje, potom imamo Bluetooth, A-GPS i FM radio, dok nedostaju NFC i USB on-the-go. Za prikazivanje sadržaja zaslona na većem zaslonu, možete koristiti ugrađeni Miracast protokol.

Kvaliteta telefonskog poziva i općenito prijema signala je na očekivanoj razini, iako ne treba očekivati jačinu i čistoću zvuka kao na skupljim modelima. Jakost vanjskog zvučnika ne možemo pohvaliti jer je ispod prosjeka.

Softver i sučelje


Proljeće je stiglo, a novi Android uređaji i dalje stižu s KitKatom, bez obzira što je Lollipop službeno predstavljen još prošle jeseni. Sony Xperia E4 isto tako dolazi s Androidom 4.4, a zašto je tomu tako, nezahvalno je nagađati. Možemo se samo nadati da će nadogradnja na najnoviju verziju Androida, tj. Lollipop, stići u nekom razumnom roku.

Bilo kako bilo, KitKat se na Xperiji E4 ponaša dobro kao i na drugim modelima ovog proizvođača i nudi standardnu nadogradnju sučelja. Sonyjevo sučelje je samo po sebi inače dobro ispolirano, tako da ni na ovom nije bilo nikakve tromosti, što kod mnogih konkurentskih uređaja nije slučaj.

columns="4"

Znači, imamo klasičan sustav s pet početnih zaslona, a najviše ih je moguće koristiti sedam. Na njih možete dodavati uobičajene stavke kao što su ikonice aplikacija, widgeti i mape. Dodavanje prečica aplikacija na Sonyju je malčice drukčije nego kod većine drugih Androida. Naime, svaku ikonicu je potrebno odvući na vrh zaslona (unutar izbornika s aplikacijama) i tek tada se otvara mogućnost njihovog postavljanja na željeno mjesto na početnom zaslonu.

Tu je još i mogućnost odabira i prilagodbe tema, te uobičajena mogućnost izmjene pozadinskih slika.

Galerija fotografija, odnosno Album, nudi prikaz lokalnog sadržaja, ali i onog spremljenog na cloud servisima i društvenim mrežama. Podržani su Facebook, Picasa, Flickr i Sonyjev PlayMemories. Fotografije su razvrstane kronološki, tj. prema datumu kad su snimljene. Tu je još i jednostavni editor za brzo uređivanje te izravno dijeljenje na društvenim mrežama, e-mailom, Bluetoothom i sl.

Za glazbu se brine uobičajeni Walkman glazbeni svirač, koji je na neki način i Sonyjev zaštitni znak, a ne treba zaboraviti ni FM radio, koji na smartfonima općenito već polako odumire. Video player novi naziv Movies, a sposoban je pokrenuti čak i 1080p video, no od toga neće biti prevelike koristi s obzirom na ograničenu rezoluciju zaslona. Podržana je većina popularnih video formata uključujući AVI i MKV datoteke, ali ne i inače problematični AC3 audio codec, pa se može dogoditi da vam se video reproducira bez zvuka. U tom slučaju je najpametnije posjetiti Play trgovinu i instalirati alternativni player.

Kamera


Sony Xperia E4 dolazi s 5 MP kamerom u kombinaciji s LED bljeskalicom. Sučelje nam je poznato iz prijašnjih Xperia modela. Na primarnom rasporedu s desne strane imamo izbor okidanja fotografija snimanja videa, te prečicu prema galeriji i načinima snimanja. S lijeve strane je prečica za bljeskalicu, uključivanje prednje kamere i opcije.

Načini snimanja nude automatski i ručni način, kao i raznorazne dodatke u vidu efekata, a putem Xperia servisa moguće je izravno prenositi video na Facebooku. Opcije nude samookidač, prepoznavanje lica i osmjeha, podešavanje ISO osjetljivosti, mjerenje svjetla, te uključivanje digitalne stabilizacije.



Ono što nije za pohvalu je vidno kašnjenje pri okidanju, uzrokovano uglavnom produljenim vremenom fukusiranja, tako da će i u normalnim svjetlosnim uvjetima biti potrebno nešto dulje mirno držati ruku. Donekle je nezgodno i to što “tražilo” ne prikazuje subjekt realno, pa će trebati neko vrijeme dok se izvježbate. Bljeskalica je dovoljno jaka, ali gore spomenuto kašnjenje pri okidanju je ovdje dodatno produljeno.

Kad je kvaliteta fotografija u pitanju, u ovom cjenovnom razredu ne treba očekivati čuda. Na danjem svjetlu imamo relativno čistu situaciju s vidljivim zasićenjem boja na određenim mjestima. Već u malo lošije osvijetljenom ambijentu vidljiva je veća doza šuma, a u kutovima i zamućenje.

Dakle, kvaliteta fotografija nije loša, ali moramo priznati da je mogla biti i bolja, jer u istom cjenovnom razredu se sada mogu pronaći uređaji koji daju objektivno bolje fotografije.

S druge strane, optički stabiliziran 1080p video se doima boljim, iako u nekim trenucima može djelovati pomalo izblijeđeno. Količina detalja za ovaj cjenovni razred je sasvim zadovoljavajuća.



[responsive_youtube AYwnd5Vf4JY]

Baterija


Kapacitet baterije iznosi 2300 mAh, što nominalno nije puno, ali s obzirom na štedljivi procesor te zaslon relativno male rezolucije, sasvim dovoljno za natprosječnu autonomiju. Tako je uz nekakvo srednje intezivno korištenje, baterija uspjela izdržati čak i dva dana, što je u usporedbi s mnogim drugim modelima osjetno bolje.

U navedenom razdoblju stalno je bila uključena podatkovna veza, sinkronizacija dvaju e-mail pretinaca i aktivne Hangouts i WhatsApp chat aplikacije. U ta dva dana bilo je ukupno oko sat i pol surfanja, 40-ak minuta igranja, 45 minuta video reprodukcije, 30-ak minuta razgovora uz  uobičajeni povremeni rad s mailovima i učestalo chatanje.

Zaključak


Sony Xperia E4 je uređaj pristupačne cijene, namijenjen prvenstveno onima koji tek ulaze u svijet smartfona, a u startu im je potreban, uvjetno rečeno, veći zaslon. 5 inča će ponuditi komod u radu uz nešto lošiju rezoluciju, no manje zahtjevnim korisnicima to sasvim sigurno neće smetati. Vidjeli smo da su hardver i performanse na solidnom nivou, dok za kameru ne možemo reći da nas je previše oduševila. Kao najveću prednost možemo istaknuti bateriju koja će osigurati do dva dana autonomije, što je u svakom slučaju iznad prosjeka.

Bilo kako bilo, u cjenovnom razredu do 1000 kuna sada već vlada poprilična gužva. U njemu se mahom nalaze modeli kineskih proizvođača, a sada je i Sony ubacio svog igrača. Dakle, ako ne raspolažete većom svotom novca koju možete izvodjiti za nabavku smartfona, a iz nekog razloga ne želite koristiti “Kineza”, Sony Xperia E4 se nameće kao logičan izbor.