Sony Xperia XZ3 - Recenzija



Sony Xperia XZ3 imali smo prilike isprobati prije nekih mjesec dana na IFA sajmu u Berlinu, a sada je došlo vrijeme da se njime i malo dublje pozabavimo. Kao što vam je vjerojatno već poznato, radi se izravnom nasljedniku modela Xperia XZ2, koji je svjetlo dana ugledano na MWC-u u Barceloni prije pola godine.

Sony je jedan od rijetkih proizvođača koji prakticiraju polugodišnji ciklus lansiranja top modela, no ovoga puta je stiglo više promjena nego smo očekivali. Tako je Xperia XZ3 prvi Sonyjev flagship s OLED zaslonom, koji je k tome još zakrivljen na rubovima, slično kao Samsungovi modeli novijeg datuma.

Najveća promjena vidljiva je u domeni dizajna. Sony je odbacio strogo oštre kutove i Xperiji XZ3 dao dozu zaobljenosti. Promijenjena je i lokacija čitača otisaka prstiju, koji se s boka preselio na poleđinu. Međutim, kad pogledate njegovu točnu poziciju, poželjet ćete da je ostao na boku, no o tome malo kasnije.

Zaslon je narastao na sada minimalnih 6 inča ako ste ozbiljan igrač u gornjem cjenovnom razredu, što za posljedicu ima i blago povećanje dimenzija. Pojačana je i baterija, čiji kapacitet sada iznosi 3300 mAh, a najbolji dio priče je što uređaj u startu dolazi s novim Androidom 9 Pie. Štoviše, radi se o prvom novom smartfonu koji u startu dolazi s ovom verzijom, dakle čak prije Googleovih Pixela.

Glavna kamera je zadržala isti senzor, zali je zato poboljšana prednja. Procesor je, naravno, ostao isti, ali i količina RAM-a od 4 GB i 64 GB interne memorije, što je definitivno trebalo pojačati.

Kako je Sony Xperia XZ3 prošao na našem testu, i koliko nas se dojmio, pročitajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

158 x 73 x 9,9 mm







Masa

193 grama







Zaslon

6,0" P-OLED, 1440 x 2880, 18:9, 537 ppi, Gorilla Glass 5







SoC

Qualcomm Snapdragon 845







CPU

4x2.7 GHz Kryo 385 Gold + 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver







RAM

4 GB







Interna memorija

64 GB







Micro SD

Da







Povezivanje

WiFi, A-GPS, Bluetooth 5.0, DLNA, BFC, USB-C







Brzo/bežično punjenje

Da/Da







Otpornot na vodu

Da; IP65, IP68







OS

Android 9.0 Pie







Kamera

19 MP, f/2.0, 25mm, 1/2.3", 1.22µm, PDAF, laser AF, 4K (HDR)







Prednja kamera

13 MP, f/1.9, 23mm, 1/3", 1.12µm







Baterija

3300 mAh







Cijena

Oko 6000 kuna







Ustupio

Sony










PREDNOSTI

NEDOSTACI










Dizajn i vrhunska izrada

Nelogična pozicija čitača otisaka prstiju







Vrhunski zaslon

Ne dolazi s brzim punjačem







U startu dolazi s Androidom 9 Pie

Visoka cijena







Vrhunske performanse

Nema 3,5 mm audio utor







Dizajn, kućište i rukovanje


Nakon dugih godina Sonyjevih četvrtasto dizajniranih mobitela, obline Xperije XZ3 dođu kao svojevrsno osvježenje. Istini za volju, i Xperia XZ 2 već bila donijela blago zaobljenu pozadinu. Stražnji „poklopac“ više nije bio apsolutno ravan, nego blago zaobljen, ali su kutovi i rubovi ostali pravilni, ravni i oštri kao godinama prije.

XZ3 je potpuno nova priča i sada možemo slobodno reći da je Sony po ovom pitanju definitivno okrenuo novu stranicu. Nema sumnje da uređaj izgleda impresivno, posebice u zelenoj i tamno crvenoj sjajnoj boji. Odabir nijansi u kombinaciji sa sjajem definitivno je pogođen, no pitanje je koliko ćete u tom pogledu uživati ako koristite zaštitnu maskicu.

U odnosu na prethodnika, XZ3 izgleda puno elegantnije, a i realno je tanji. Svakako je pohvalno što Sony nije prihvatio pomodni trend ugradnje zuba na vrhu zaslona, no zato je očito podlegao pritisku nekog managera koji je otkrio da Samsung velik broj uređaja proda upravo zahvaljujući zakrivljenom zaslonu na rubovima. Još jednom ću ponoviti da takav zaslon uređaju daje jednu estetsku notu, no cijenu za to u pravilu plaća ergonomija. Naravno, i ovo je subjektivan stav, jer mnogi naši čitatelji, kao i moji osobni prijatelji i poznanici zakrivljeni zaslon ne doživljavaju nužno lošim, tako da ovu stavku definitivno možemo okarakterizirati individualnom.



Objektivni dio problema je zakrivljeni zaslon u kombinaciji s klizavošću, zbog čega je jednostavno nemoguće npr. tipkati poruke dok ležite u krevetu ili ste zavaljeni u fotelju. Osim što naginje ispadanju iz ruku, često ćete nehotice pritisnuti neželjenu tipku ili pokrenuti aplikaciju. Ista priča je sa i sa svim zakrivljenim Samsungovim modelima, a kao jedino rješenje nameće se korištenje zaštitnih maskica. U objektivne mane oblika kućišta možemo svrstati i zaobljenost poleđine, zbog koje se uređaj na stolu ili bilo kojoj ravnoj površini - ljulja.

Zakrivljeni zaslon vrlo je fino i precizno uklopljen u okvir izrađen od aluminija 7000 s kojim čini lijepo dizajniranu cjelinu. Ovdje, naravno, moramo dodati i poleđinu, koja na našem testnom primjerku dolazi u sjajnoj tamno zelenoj boji. Nekim Sonyjevim fanovima ovakva koncepcija kućišta se možda i neće svidjeti, no treba priznati da je uređaj dizajnerski dragulj, čemu ove godine pridonose i boje. Pored ove prekrasne smaragdno zelene i standardno crne, u ponudi je i tamno crvena, koja je možda još i najatraktivnija.

Treba reći da da se ova poleđina prilično sjaji, što je jedan ovogodišnjih trendova u industriji smartfona, no ako želite uređaj zaštiti, maskica će skriti svu njegovu ljepotu. Oni koji estetiku stavljaju ispred sigurnosti, svakako će uživati u pogledu na svoj mobitel i njime privlačiti tuđe, ali bi se trebali pripremiti i na učestalo brisanje tragova prstiju.

U odnosu na prijašnje Sonyje, malo je smanjen okvir kućišta, tj. „meso“ s gornje i donje strane, no i dalje je vidljivo veće od Samsungovog, pa uređaj zato izgleda i realno jest malo izduljeniji.



Fizičke tipke su smještene klasično „Sonyjevski“. Dvodijelna za podešavanja glasnoće pri vrhu desnog ruba, dok je ona za uključivanje malo odmaknuta prema sredini, što vas u početku može pomalo zbuniti, pa će biti i neželjenih klikova. Na dnu je standardno fizička tipka za kameru, dok se ladica za SIM i memorijsku karticu nalazi na vrhu, u društvu sa sekundarnim mikrofonom.

Kao i kod prijašnjih Sonyja, za vađenje ove ladice ne treba vam igla. Dovoljno ju je povući noktom. Na njezinom vrhu je vidljiva brtva koja će spriječiti prodiranje vode, no i dalje je prisutan problem resetiranja uređaja čim se ladica izvadi. Dakle, neovisno o tome želite li promijeniti ili dodati SIM ili memorijsku karticu, uređaj će se resetirati. Potpuno nepotrebno i prilično iritantno.

Na dnu imamo USB-C utor i mikrofon, a donji vanjski zvučnik je izvrsno skriven u spoj stakla i aluminijskog okvira, dok je 3,5 mm audio utor netragom nestao. Lijevi bok je potpuno prazan, a na poleđini nalazimo uobičajeni prizor s kamerom, bljeskalicom i sada s čitačem otisaka prstiju.

E sad, ako su svi dosadašnji problemi bili subjektivne prirode i rješivi prilagodbom i privikavanjem, položaj čitača otisaka prstiju je, blago rečeno, promašen. Naime, toliko je nisko smješten da se otključavanje uređaja svodi na tešku gimnastiku prstima, uz veliku dozu rizika od ispadanja, posebice ako nemate zaštitnu maskicu. Pored ovog, čak i asimetrično smješteni Samsungov na Noteu 8 ima više smisla. U redu, sve možemo razumjeti, čak i nelogično nizak položaj kamere, ali čitač otisaka prstiju smjestiti malo iznad sredine je za prijeki sud. Jasno, ako vam sve drugo na uređaju odgovara, i na položaj čitača ćete se priviknuti, ko magare na batine, rekla bi moja baba.

Za upravljanje uređajem Sony je na ovom modelu uveo Side sense funkciju, sličnu onoj na novijim HTC-ovim modelima, no njezina funkcija odvija se pomoću digitizera na rubu zakrivljenog zaslona. Tako dvostrukim dodirom na bok pozivate maleni izbornik s aplikacijama, kontaktima i prečicama za određene postavke, a gestom povlačenja prstom prema dolje dolazite do prethodnog zaslona.

Generalno, dobar pokušaj uvođenja nečeg novog, ali ne vidim da će biti od velike koristi. Često se dogodi da ove funkcije pokrenete slučajno, a treba vidjeti kako će funkcionirati u zaštitnoj maskici koju nemamo.

Zaslon


OLED zasloni polako postaju standard u gornjoj klasi, i tako je došlo vrijeme da ovaj trend prihvati i Sony. Svi uređaji ovog proizvođača, pa i oni najskuplji, do sada su dolazili izrađeni isključivo u LCD tehnologiji. Ovo, naravno, ne znači da su LCD zasloni loši, ali nakon što je OLED tehnologija dodatno usavršena, a cijena proizvodnje pala, bilo je samo pitanje vremena kad će joj se okrenuti i ostali.

U svakom slučaju, ugradnjom OLED zaslona (u ovom slučaju P-OLED) u novu Xperiju XZ3 Sony nije nimalo pogriješio, dapače. Prikaz na njemu je izvrstan i izravno mjerljiv s onima na Samsungovim uređajima, (a sada i Appleovim), koji tradicionalno imaju najbolje zaslone.

Ovdje sada imamo dijagonalu od „čistih“ 6 inča, dakle bez zuba, što je vidljivo povećanje u odnosu na prethodnika, a rezolucija iznosi 2880 x1440 točaka. Sve skupa rezultira omjerom stranica 18:9 i gustoćom točaka od 537 ppi.

Prikaz boja je onakav kakvog smo i očekivali od jednog AMNOLED-a, dakle s dubokom crnom i izvrsnim kontrastom, ali ni oni koji su navikli na IPS neće bit razočarani, jer je bijela prilično – bijela, i to vidljivo bjelija od recimo one na Samsungu Galaxyju Note 9 ili iPhoneu XS Max.

Svjetlina je također izvrsna, što znači da nikakvih problema na danjem svjetlu neće biti. Čak ni pod izravnim udarom sunca.

Ukupan dojam je definitivno iznad očekivanja. Osim što je ovo najbolji zaslon kojeg je Sony ikad ugradio u jedan smartfon, slobodno ga možemo svrstati u najbolje na tržištu. Naravno, ova ocjena je dijelom i subjektivna, jer su razlike u odnosu na druge zaslone u detaljima, promatranje kojih može biti individualne prirode.

Zasluge za ove epitete ponijele su i Sonyjeve Triluminos, X-Realiy i Dynamic Contrast Enhancer
tehnologije optimizacije zaslona za prikaz slike i videa, no ni na jednom prethodnom nisu postigle ovakve rezultate. Također, novi zaslon u potpunosti podržava HDR s 10-bitnim bojama, tako da je dobio i službeni HDR10 certifikat reprodukciju videa, koji zapravo predstavlja standard za servise poput YouTubea i Netflixa.

Na kraju dijela o zaslonu dodajmo da zahvaljujući OLED tehnologiji Sony Xperia XZ3 donosi tzv. Lift up verziju Always On zaslona. Za razliku od onog na Samsungovim uređajima, gdje je stalno uključen, Sony je pribjegao lift up opciji, koja omogućuje njegovo uključenje kad uređaj podignete, slično kao na OnePlusu 6.

Hardver i performanse


Pola godine je prošlo od lansiranja zadnjeg top modela, a Qualcomm još nije stigao izraditi novi procesor za najvišu klasu. Bez brige, to će se svakako dogoditi do MWC-a u veljači, a s obzirom na dosadašnju dinamiku, odnosno tempo lansiranja top modela, tada ćemo vjerojatno upoznati Xperiju XZ4.

Dakle, pogonski stroj je Snapdragon 845, kojeg nalazimo i na mnogim drugim ovogodišnjim Androidima najviše klase. Društvo mu čine 4 GB RAM-a, što je svakako dovoljno, no više bismo voljeli vidjeti 6, čisto zbog adekvatnog odgovora konkurenciji. Ono što je svakako trebalo biti bolje je ponuda interne memorije. Naime, osnovni (i zasad jedini) model u ponudi donosi samo 64 GB prostora za pohranu. S obzirom da je konkurencija početne modele ove jeseni počela isporučivati sa 128 GB, isto smo očekivali i od Sonyja. Za one kojima je potrebna veća količina memorije kao utjeha dolazi utor za memorijsku karticu.

Što se samih performansi tiče, nema puno mudrosti. Iako se na benchmark testovima u nekim detaljima razlikuje od konkurencije s istim procesorom, Xperia XZ3 osigurava vrhunske performanse, što znači da nema te aplikacije koju će vrtjeti slabije od drugih.

size="medium"

Isto vrijedi i za kvalitetu telefonskih poziva, a svakako treba izdvojiti i izvrsnu čistoću zvuka. Zanimljivo je da Xperia XZ3 donosi vanjske stereo zvučnike koje praktički ne vidite. Naime, jedan je smješten u telefonskoj slušalici, a drugi unutar izvrsno izvedenog dizajnerskog zahvata na spoju donjeg dijela zaslona i okvira kućišta.

Naravno, ne treba zanemariti ni Sonyjevu ClearAudio+ tehnologiju poboljšanja zvuka za odstranjivanje šumova, ali ona istovremeno oduzme i jedan dio glasnoće. To znači da ovaj uređaj nije među najglasnijima kad su vanjski zvučnici u pitanju, ali ćete zato uživati ako priključite slušalice. No tu sada dolazimo do drugog problema, a to je nedostatak 3,5 mm audio utora. U pakiranju kojem smo dobili testni primjerak, nije bilo slušalica, ali zato je adapter koji će vašim postojećim slušalicama omogućiti spajanje na uređaj putem USB-C utora.

Softver i sučelje


Ako o nečemu Sony vodi računa, to je iznimna preciznost tajminga za lansiranje jesenskog top modela. Tako je i ove godine nova Xperia ponijela titulu prvog smartfona lansiranog s novom verzijom Googleovog operativnog sustava, a u ovom slučaju ona je – Androida 9 Pie.

Povrh Pite dolazi uobičajeni Xperia launcher kojeg je Sony vremenom prilično pročistio, tako da sada u velikoj mjeri nalikuje na izvorni Googleov Android. Bloatware aplikacija doslovno nema, što automatski znači i više prostora za vaš vlastiti sadržaj. Ipak, kao predinstalirane aplikacije dolaze Facebook i Netflix, na što nemamo primjedbu, ali možete naći i - Googleov Duo.

columns="4" size="medium"

Kroz cijelo sučelje su vidljivi novi Android 9 detalji kao što je bočni prikaza kontrole zvuka, ali nalazimo i neke dodatke poput opširnijeg izbornika za USB postavke. Ono čega ne fali su dodaci u vidu pozadinskih slika, tema, stila satova i sl.

Tu je već spomenuti Side Sense izbornik kojeg možete aktivirati dvostrukim dodirom po rubu uređaja, a koliko će vam biti od koristi, ovisi hoćete li se na njega priviknuti. Stvar je dosta slična Samsungovom Edge izborniku, za kojeg ne možemo reći da je od prevelike koristi. Sustav umjetne inteligencije uči vaš obrazac ponašanja, odnosno korištenja uređaja, te vam sukladno tome preporuča koju aplikaciju ili funkciju koristiti, no postoji opcija da i sami odredite što želite da vam bude nadohvat palca.

Kamera


Sony Xperia XZ3 donosi praktički istu kameru koju smo upoznali na modelu Xperia XZ2. Dakle, imamo isti 19 MP 1/2.3" IMX400 senzor s f/2.0 otvorom blende i 25 mm žarišnom duljinom. Sony se, vidljivo, i dalje opire trendu ugradnje dvostruke, a sada i trostruke kamere u svoj top model, jer očito smatra da se dobar Bokeh efekt može postići bez druge leće, te da korisnicima ne treba telefoto leća, za dvostruko ili čak trostruko optičko povećanje, što često susrećemo na top modelima drugih proizvođača.

Isto vrijedi i za optičku stabilizaciju, koja je već godinama sastavni dio kamera mnogih, sada i nešto jeftinijih smartfona, no Sony i ovdje smatra da je njegovo rješenje sa softverskom stabilizacijom dovoljno. S ovim bismo se mogli složiti kad je prosječan korisnik u pitanju, no s obzirom na ciljanu publiku, ali i samu cijenu uređaja, bojim se da takva priča neće moći dugo držati vodu. Istina, za taj dio kupaca Sony je ljetos lansirao Xperiju XZ2 Premium s dvostrukom kamerom, no moram priznati da mi takva logika nije baš najjasnija, jer je to zapravo treći top model lansiran unutar šest mjeseci.

Bilo kako bilo, Sonyjeva kamera još uvijek proizvodi dovoljno dobre fotografije koje možemo izravno usporediti s najboljima na tržištu, no u mnogim segmentima jednostavno ne može pratiti korak. Softverska stabilizacija izvrsno obavlja posao, barem kad je video u pitanju, ali kod noćnih fotografija ne može izravno konkurirati uređajima s optičkom.

size="medium"

Ono što Sonyjevu kameru i ove godine čini donekle boljom, svodi se eventualno na 960 fps video u 1080p rezoluciji, jer konkurencija uglavnom nudi 720p. S druge strane, kamera i dalje može snimiti samo 0,09 sekundi usporenog videa, dok npr. Samsung nudi 0,4 sekunde, što je neusporedivo više.

Tu su, naravno, i algoritmi temeljeni na BIONZ procesu umjetne inteligencije za predviđanje scena i prepoznavanje motiva, a pomažu i kod snimanja pod oblačnim nebom, što je, prema Sonyju, jedan od razloga zbog čega korisnici dobivaju loše fotografije. AI ovdje pomaže na način da po potrebi podešava ekspoziciju ili ubaci HDR ako je potreban.

Malčice je izmijenjena i aplikacija kamere, čije je sučelje sada nudi jednostavniji odabir između foto i video načina, a donosi i podršku za Android Quick Actions. Novost je i tzv. Smart Launch, tj. funkcija koja prepoznaje kad uređaj izvučete iz džepa i postavite ga vodoravno, što mu je znak da mora pokrenuti aplikaciju kamere. Zanimljivo, ova funkcija radi iznenađujuće dobro i rijetke su situacije kad pogriješi, bilo da kameru pokrene kad ne želite ili da ne prepozna radnju.

Opća kvaliteta fotografija podignuta je za jednu malu razinu u odnosu na prethodnika, što će oku sokolovom eventualno biti vidljivo na noćnim fotografijama, dok je u ostalim uvjetima situacija više-manje ista. Narasla je količina detalja, ali to nije prošlo bez jednake količine šuma.

Ono što je novo na XZ3 je selfie kamera. Sada dolazi sa senzorom od 13 megapiksela i f/1,9 otvorom blende, a pored standardnog, nudi i portret način s bokeh efektom, kao i raznim efektima uljepšavanja. Tako si možete zatezati bore i povećavati oči, što će svakako doprinijeti vašoj popularnosti na Instagramu. Samo pazite da ne ispadnete kao alien.

Kod snimanja videa novost je HDR u 4K rezoluciji, što će vaše radove učiniti još atraktivnijima. Ipak, imajte na umu da je takav video snimljen u H.265 codecu, koji još uvijek nije podržan od velikog broja playera i online servisa. Da ne bi bilo zabune, ovo vrijedi za HDR video u 4K rezoluciji, dok je obični i dalje podržan u H.264 varijanti. Razlike u prikazu između ova dva formata baš i nema, no ona je vidljiva u kompresiji. Naime, H.265 zauzima osjetno manje prostora u memoriji. Dobra je vijest što je i u 4K rezoluciji podržana softverska stabilizacija.

Sve u svemu, kamera Xperije XZ3 vas neće razočarati, što god poželjeli snimati ili fotografirati, dapače, tako da nedostatak sekundarne kamere nije toliko uočljiv kao što na prvi pogled može izgledati, no svakako bismo voljeli vidjeti da Sony malo bolje prati trendove, ako ne u fizičkom povećanju broja kamera, onda makar u vidu dodavanja optičke stabilizacije.

Primjeri fotografija i videa




Fotografije u punoj rezoluciji pogledaje ovdje.

1080p Dan



1080p Dan

[responsive_youtube _HxmTVwJDPo]

4K Dan

[responsive_youtube j3oZ05Re6Wg]

1080p Noć

[responsive_youtube 3y4ZX4N06BE]

Baterija i autonomija


Veće kućište donijelo je i malo veću bateriju u odnosu na prethodnika, pa tako sada imamo 3300 mAh, što će vas uglavnom poslužiti od ujutro do navečer, no bez prevelikog komfora. To znači da ako se imalo opustite na društvenim mrežama ili u nekoj zahtjevnijoj igri, punjač bi vam mogao zatrebati i u kasnim popodnevnim satima.

Dakle imamo jednu prosječnu bateriju s prosječnom autonomijom za prosječnog korisnika. Ništa za pohvaliti ni za pokuditi. Međutim, stvar koju definitivno moramo pokuditi je činjenica što Sony još uvijek ne isporučuje brzi punjač u prodajnom pakiranju, bez obzira na podržani standard brzog punjenja.

Dakle, ako svoju Xperiju želite brzo puniti, morate kupiti poseban brzi punjač. Jesu li Sony i Apple u rodu? Možda čak i nisu, jer Apple svoje nudi po cijeni još jednog jeftinog mobitela, dok ih Sony uopće ne proizvodi, pa ćete se morati snalaziti.

Sonyjeva PD tehnologija brzog punjenja inače je kompatibilna s Qualcommovim Quick Charge standardom, što znači da možete koristiti punjač drugog proizvođača koji podržava taj standard. Koristeći se Samsungovim punjačem, koji je također kompatibilan s Quick Charge tehnologijom, Xperiju XZ3 sam od nula do 100 % uspio napuniti za nešto više od dva sata, štio i nije impresivno, ali je dobra vijest da se u prvih pola sata batrerija napunila na cca. 40%.

Zaključak


Iako stiže samo pola godine nakon prethodnika, Sony Xperia XZ3 je najveći Sonyjev dizajnerski zaokret još od prve Xperije Z. Napušten je tradicionalni kockasti oblik, s prelaskom na zaobljenje, i to ne samo rubova i kutova, već i samog zaslona.

U kombinaciji s novim bojama kućišta, mora se priznati da je Xperia XZ3 jedan od poželjnijih smartfona za one koji drže do estetike. Međutim, zakrivljenje zaslona loše utječe na ergonomiju, jer u kombinaciji s klizavošću kućišta ostavlja malo mjesta za komoditet u rukovanju.

Promjena politike vidljiva je i u zaslonu, jer je ovo prvi Sony s OLED-om. Najbolji dio priče o zaslonu je taj što se može mjeriti s najboljima na tržištu, s dubokom crnom, ali i izvrsnom bijelom, te punom podrškom za HDR.

Ne treba zanemariti ni činjenicu da je XZ3 prvi uređaj koji na tržište dolazi s Androidom 9 Pie, i to čak prije Googleovih Pixela. Za pohvaliti je i dodatno čišćenje korisničkog sučelja, koje je sada još sličnije izvornom Androidu.

Mnogima će problem predstavljati potpuno nelogičan smještaj čitača otisaka prstiju, kao i i činjenica što će morati dodatno platiti za brzi punjač, koji kod konkurencije spada u serijsku opremu. Trebam li i ovdje spominjati da nema ni 3.5 mm audio utora?

Lojalni Sonyjevi kupci svakako će voljeti ovaj uređaj, a zbog novog dizajna i izvrsnog zaslona, mogao bi dobiti i neke nove poklonike.