Android Recenzije

Sony Xperia Z4 Tablet - Recenzija

naslovna

Tableti su, usporedno sa smartfonima, nešto manje zanimljivija kategorija. Uređaji su to koje ili volite ili ne volite. Teško je pronaći nekoga tko ne spada u jednu od ove dvije kategorije, no ukoliko ne spadate u ovu potonju, a tražite najbolji tablet na tržištu, Xperia Z4 tablet mogao bi biti pravi uređaj za vas.

Sve ugrađeno u njega, od 32 GB interne memorije, 3 GB RAM-a i Snapdragona 810, pa sve do vrhunskog 10,1” zaslona govori nam da je ovdje riječ o jednom premium uređaju najvišeg cijenovnog ranga. Uz to, memorija je ostala proširiva, a sam tablet je zadržao IP68 certifikat starijeg brata, Xperie Z2 Tablet.

No kakva je Xperia Z2 Tablet u praksi, i može li nekima u kombinaciji s tipkovnicom zamijeniti laptop, potrudili smo se saznati kroz maratonski test zadnjih par mjeseci koliko je provela s nama.


GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

254 x 167 x 6,1 mm







Masa

393 grama







Zaslon

10,1"″ IPS LCD 2560 x 1600, 299 ppi







SoC

Snapdragon 810







CPU

4x Cortex-A53 1,5 GHz i 4x Cortex-A52 2 GHz







RAM

3 GB







Interna memorija

32 GB







Micro SD

Da, do 200 GB







Povezivanje

WiFi, WiFi Direct, WiFi Hotspot, A-GPS, Bluetooth







Lampica za obavijesti

Da







4G

LTE, ovisno o verziji







OS

Android 5.0 Lollipop







Kamera

8 MP/1080p







Prednja kamera

5 MP/1080p







Baterija

6000 mAh







Cijena

WiFi: 4900,00/LTE 5400,00 kn







Ustupio

Sony










PREDNOSTI

NEDOSTACI










Iznimno tanak i lako prenosiv

Starija verzija Androida







Otporan na vodu i prašinu (IP68)

Sučelje nije najbolje prilagođeno tabletu







Odličan zaslon

Visoka cijena







Dizajn, kućište i ergonomija


Uređaj je iznimno je tanak, tako da ga je vrlo lako strpati u fasciklu, ruksak, torbicu ili u bilo koji pretinac gdje inače držite papire i sl.
Danas je na tržištu prisutna masa tankih uređaja, ali kad vidite jedan tablet koji je toliko tanak, onda ta tankoća baš dolazi do posebnog izražaja. Prošle godine smo na testu imali Z2 Tablet koji je također bio ultra tanak, a ovaj je još tanji.

Na prvi pogled mnogi bismo mu mogli zamjeriti obrube, odnosno meso oko zaslona kojeg stvarno ima mnogo, no osobno ga smatram iznimno korisnim jer je 10” uređaj naprosto nemoguće sigurno držati u jednoj ruci. Istina, postoje i neki trikovi na novim Appleovim iPadima koji razlikuju dodir po zaslonu od držanja tableta za sam zaslon, ali što kad se zavalite u krevet i gledate film na tabletu ili nekome nešto pokazujete? Obruba ima dosta, ali ovo mu ne mogu uzeti za manu.



S lijeve strane nalaze se tipke za kontrolu glasnoće kao i ona za uključivanje uređaja, a za razliku od nešto mlađe smartfon braće, Z4 tablet ne dolazi s čitačem otiska prsta, tako da ćete se morati pouzdati u neku drugu metodu zaključavanja vašeg uređaja.
3,5 mm utor smjestio se na vrh uz kojega ćete ispod poklopca, pronaći utore za micro SD i SIM karticu. Glavni i jedini mikrofon također se smjestio na vrh uređaja, dok je micro USB utor pozicioniran na desnoj strani.
Donji rub je ostao čist, a svaki kut uređaja zaštićen dodatnim zadebljanjem, što je sad već svojevrstan standard za sve Xperije.

Prednjom stranom dominira 10,1” IPS LCD zaslon povrh kojeg se nalaze 5 MP prednja kamera i LED-ica za obavijesti. Na stražnjoj strani uređaja pronaći ćete jedino 8 MP kameru koja nije potpomognuta LED bljeskalicom.
Kamere na tabletima smatram apsolutno nepotrebnima, izuzev one prednje koja može poslužiti za pokoji video razgovor ili slično, no o tome ćemo malo kasnije.



U cijeloj ovoj priči nedostaju jedino stereo zvučnici koji su vrlo vješto skriveni u sam rub uređaja. Ovakvu majstoriju već smo imali prilike vidjeti kod Sonyja i vizualno je vrlo atraktivna, jer ničim ne narušava minimalistički dizajn tableta. Svaka komponenta, logo, tipke, sve je na savršenoj poziciji i vidi se da se ovdje dosta pažnje uložilo u dizajn.

S 426 grama težine možda i nije najlakši tablet, ali definitivno nije pretežak i ugodan je za rad, a neće ga biti problem niti ponijeti bilo gdje, jer toliko otprilike teže i dvije normalne bilježnice. Tako tanak uređaj sa sobom nosi i određene nedostatke, a osim nešto manjeg kapaciteta baterije (6000 mAh), pri svakom malo jačem pritisku na zaslon osjetit ćete njegovo savijanje.

Zaslon


Sony je u svijetu smartfona proteklih nekoliko godina bio često kritiziran za vrlo loše zaslone, no kad su u pitanju zadnje dvije generacije tableta, vidi se da je uložen velik trud.
Zaslonom u lanjskom Z2 Tabletu nismo bili pretjerano oduševljeni, ali niti razočarani. Ove godine Sony je proizvodnju digao na još jednu višu razinu, tako da je novi zaslon još svjetliji, s još boljim kutovima vidljivosti, još boljim kontrastom i kao šećer na kraju s još većom rezolucijom.

Uz sve to, zadržali su 16:10 omjer stranica što smatram idealnim za tablet jer je dovoljno širok za gledanje filmova i serija koje su najčešće u 16:9 omjeru, a opet je dovoljno visok za pregled web stranica ili čitanje dokumenata.
Rezolucija od 2560 x 1600 točaka na ovoj dijagonali to rezultira sa 299 ppi, što je za jedan tablet i više nego odlično!

Vidljivost na suncu definitivno nije jača strana tabletima, a niti ovaj nije izuzetak, no u slučaju nekog malo oblačnijeg dana ili čitanja novina na terasi omiljenog kafića, ovaj zaslon će vas poslužiti sasvim solidno.

Hardver, performanse i kamera


Sapunicu o Snapdragonu 810 počeli smo pisati još s LG-em Flex 2 kad nam je prije gotovo godinu dana pristigao na test. Riječ je o iznimno vrućem osmerojezgrenom procesoru za kojeg su proizvođači smišljali razne trikove samo da se isti ne bi pregrijavao.
Tako smo u HTC-u One M9, kojeg je bilo neugodno držati u rukama, imali “reviziju” ovog procesora. U Lumiji 950 XL je isti bio vodeno hlađen (!), a u Xperijama Z5 i Z5 Premium je dobio posebno pasivno hlađenje sa specijalnom termalnom pastom.

Srećom, tableti imaju puno više prostora unutar kućišta i samim tim je hlađenje u njima puno lakše izvesti nego u smartfonima, pa je tako i ovaj Snapdragon 810 ostao dovoljno hladan da nije došlo do nikakvog vidljivog pada performansi čak niti nakon duljeg intenzivnijeg gaminga.

Da ponovimo gradivo, riječ je o osmerojezgrenom procesoru koji radi na big.LITTLE principu. Četiri Cortex A57 jezgre kucaju na 2,0 GHz, a druge četiri Cortex A53 na 1,5 GHz. Uz to, za potrebe multitaskinga rezervirano je 3 GB RAM-a, a za grafički dio posla brine se još uvijek jedan od najsnažnijih GPU-ova, Adreno 430.

Sve to u Z4 Tabletu radi apsolutno fantastično i bez ikakvih zastajkivanja ili problema. Istina, procesor se lako zagrije, ali nema tu nikakvog govora o pregrijavanju, sve je u granicama normale. Za ljubitelje benchmark rezultata prilažemo rezultate dva najpopularnija, Antutua i Geekbencha 3.

Kvaliteta WiFi signala je na zavidno dobroj razini, a gotovo da ju možemo usporediti s kvalitetom prijema signala u laptopima. Slična situacija je i s Bluetoothom, ali i hvatanjem LTE signala, ukoliko odaberete LTE inačicu ovog tableta.
LTE funkciju sam koristio samo za kratak test, jer gdje god nije bilo WiFi signala, kreirao sam hotspot na svom smartfonu i tako podijelio vezu.

Stereo zvučnici su solidne kvalitete, a mogli bi biti i nešto glasniji i s nešto višom dozom basa. Neobično je da je LG G4 s jednim mono zvučnikom dosta glasiniji, no vjerujem da u Sonyju planiraju pokoju sitnicu ostaviti i za nasljenika.
Ukoliko se nalazite u vrlo tihom okruženju, ovi zvučnici trebali bi biti sasvim dovoljni, no u svim drugim situacijama, primjerice u vožnji na putovanju automobilom ili slično, preporučujem korištenje slušalica, koje doduše ne dolaze u pakiranju s tabletom.

S obzirom da tabletima fotografiranje nije primarna funkcija, a niti bi trebala biti, Sony je u Z4 tablet ugradio kameru starije generacije, no trebala bi poslužiti za brzinsko fotografiranje dokumenta i sl., u slučaju da nemate pri ruci vaš smartfon, skener ili fotoaparat. Druge funkcije osim ove iskreno ne vidim jer su rezultati, osim u idealnim uvjetima, prilično loši. Istina, s ovakvom cijenom očekivali smo makar nešto kvalitetniju kameru, no Sony očito smatra da kvalitetne kamere nemaju što raditi u tabletima.

Prednja kamera će bez problema poslužiti za video razgovore, kao i pokoji selfie, no samo se pobrinite da imate koliko-toliko osvjetljen ambijent. Primjera radi, u sobi osvijetljenoj sa samo jednom štednom žaruljom, mogao sam bez problema odraditi video poziv, iako je bila prisutna vrlo visoka količina šuma.

Sučelje kamere se s druge strane ne razlikuje od onoga u smartfonima, ali je uskraćeno za mnoge naprednije opcije, što ionako nemamo puno razloga koristiti.


Tipkovnica


Uz Xperiju Z4 Tablet na test smo dobili i bluetooth tipkovnicu koja se fizički lako spoji s tabletom. Kad je u pitanju softver, tu ćete vjerojatno imati manjih problema, jer sam tipkovnicu tek nakon 2 dana uspio upariti s uređajem. Pretpostavio bih da je ovo moja greška, no prijatelj je na moju preporuku kupio upravo ovaj tablet i ovu tipkovnicu i imao je apsolutno isti problem sa spajanjem prva dva dana. Nakon toga, tipkovnica je proradila sama od sebe, a problemi se više nikad nisu pojavili.

Sama tipkovnica veličinom odgovara onima u netbook uređajima, a nije predviđena za dulje korištenje, već otprilike za kratak odgovor na pristigli email i sl. S druge strane, djevojka već dulje vrijeme koristi netbook, i njoj je ova tipkovnica bila sasvim solidna, tako da sve ovo može biti i stvar navike.



Sama tipkovnica je izrađena od plastike, no doima se vrlo kvalitetnom. Tipke bi definitivno mogle imati malo veći hod, ali više od ovoga nismo niti očekivali.
S obzirom da se na tablet povezuje bežično, tablet se u tipkovnicu praktički samo utakne. S gornje strane je žlijeb unutar kojega su svojevrsni gumirani držači, i jednom prikačen tablet nećete uopće lako odvojiti od tipkovnice. Također, jednom kad se tipkovnica i tablet fizički spoje, izgledom podsjeća na male netbooke, jer se na isti način i koristi i otvara.

Magnetni dock koji smo viđali u prijašnjim Xperijama nije prisutan u Z4 tabletu pa ćete tipkovnicu morati puniti putem micro USB kabla. No s obzirom da ju nisam nešto pretjerano koristio, a napunio sam je samo prvi dan kad sam ju dobio na maratonski test, moram priznati da se ne sjećam jesam li je uopće od tada stavio puniti ili nisam. U svakom slučaju, tipkovnica bi trebala izdržati nekih mjesec dana korištenja, barem tako kažu u Sonyju, a ja im nemam razloga ne vjerovati.



Na prednjoj strani tipkovnice, osim tipki, smješten je i mali touchpad za kojega ćete se nerijetko zabuniti pa pokušati klinuti desni klik, no to neće funkcionirati. Touchpad radi sasvim solidno, no definitivno ne toliko dobro kao i na današnjim laptopima. U određenim uvjetima sigurno će poslužiti svrsi, primjerice kad čitate nešto pa s njim možete skrolati gore-dolje, ali s obzirom da je ovdje riječ o tabletu sa sučeljem koje je predviđeno za upravljanje prstima, a ne touchpadom, nećemo se žaliti.

Valja napomenuti da tipkovnicu možete koristiti i kao stalak za gledanje filmova na tabletu, ali bez pomoći druge ruke, malo teže ćete moći tipkati po zaslonu jer će se ljuljati.

Softver i sučelje


Svima koji su ikad koristili bilo koju Xperiju na Androidu, ovo sučelje trebalo bi biti poznato, a u odnosu na ono u smartfonima, razlikuje jedino po tome što ga možete koristiti i u vodoravnom načinu.
Sonyjevo sučelje nije doživjelo veće promjene još od prvog Z tableta, no to i ne zabrinjava previše s obzirom da je vrlo pregledno i relativno slično stock Androidu.
Ono što nas jedino čudi i pomalo zabrinjava jest Sonyjev nemar prema korisnicima tableta, pa tako čak niti u maraton testu ovoga tableta nisam dobio niti jednu jedinu nadogradnju. Istina, Marshmallow je izašao prije tek nekoliko mjeseci i možda je još uvijek malo nerealno očekivati nadogradnju na njega, no bilo bi lijepo vidjeti i nadogradnju na Android 5.1 jer Z4 Tablet dolazi a Androidom 5.0 Lollipop. Nadogradnja na Marshmallow je planirana, ali kako sada stvari stoje, vjerojatno će prije izaći novi Android N, nego se Sony sjeti ovog tableta.

columns="4"

S pozitivne strane, sve radi apsolutno dobro i bez ikakvih problema. Tijekom dugog korištenja nisam pronašao niti na jednu aplikaciju koja je zahtijevala Android 5.1, tako da je u očima developera verzija 5.0 još uvijek “aktualna” i podrška za sve aplikacije je tu.
Ono što je najviše zapravo nedostajalo i prijašnjoj liniji Xperia Tableta jest malo bolji multitasking. Već koju godinu za redom Sony ima samo nekolicinu svojih “small appsa”?
Zaista je nejasno zašto ovakav jedan uređaj nema nešto poput Samsungove dual window funkcije koju već godinama viđamo čak i na smartfonima puno manje dijagonale. Štoviše, čak je i Apple ove godine predstavio tu funkciju!

Nema čak niti neke podrške za upravljanje jednom rukom. Tako će se primjerice izbornik s prečacima spuštati uvijek sa sredine vrha zaslona, bez obzira što prstom povukli po lijevoj ili desnoj strani. Ukoliko namjeravate vaš laptop zamijeniti tabletom, ovakve sitnice bi vas mogle razočarati.

columns="4"

Istina, tu je pregršt opcija koje se nude i na smartfonima, ali sve one su puno logičnije i korisnije upravo za smartfone. Primjerice, možete odretiti koje će se sistemske ikonice pojavljivati u statusnoj traci, poput one za alarm ili jačinu wifi signala, no isto tako nećete moći isključiti ikonicu koja pokazuje jačinu GSM signala iako SIM karticu možda uopće nećete niti koristiti.
Moguće je i podešavati balans bijele, odnosno kalibrirati boje zaslona, ili koristiti dvostruki dodir za uključivanje zaslona.
Od svih silnih opcija koje se inače nalaze u samom Androidu ili Xperia smartfonima, samo jedna se istaknula kao opcija vrijedna tableta. Nije to ništa famozno, ali ukoliko je uključite, zaslon tableta se neće isključiti dok ga držite objeručke.

Sve ovo zvuči kao da sam zapravo uvelike razočaran ovim tabletom, ali sa softverske strane zapravo i jesam. Jasno je kao dan da se i sam Google nije potrudio uložiti previše u tablete, pa je tako i Android sam po sebi dosta zakinut za sučelje na velikim zaslonima. No gotovo svi veći proizvođači tableta su se godinama prilagodili i sami kreirali svoje trikove.

columns="4"

Samsung je tako prednjačio u raznoraznim trikovima, a čak je i Apple uložio ogroman trud pri kreiranju iPada Pro i dodao pregršt stvari koje su toliko logične da se pitamo zašto i Sony nije napravio nešto slično.

S druge strane, barem sve funkcije tableta rade apsolutno brzo, i svaka aplikacija se izvodila puno brže nego na većini smartfona, uključujući čak i mnoge igrice, no i dalje ostaje razočaranje sučeljem, koje je uistinu moglo biti puno bolje.

Baterija


Xperia Z4 Tablet dolazi s baterijom kapaciteta 6000 mAh, što je nešto manje nego što nude neki konkurentski tableti ovog cjenovnog ranga i ove dijagonale zaslona. No s obzirom da je Xperia dosta tanja od svih njih, ovo je bilo i za očekivati.
Iako neće izdržati od jutra do večeri ukoliko ga konstantno koristite, ali hoće će ako napravite koju pauzu. Koristite li ga za posao, trebao bi izdržati 8 satno radno vrijeme, što god da radili na njemu. Osobno sam ga koristio između 2 i 3 sata dnevno, pa bi mi uz takav režim korištenja bez problema izdržao 3 dana između punjenja, ovisno o tome za što bih ga koristio.
Najčešće sam ga koristio za gledanje filmova i serija, YouTubea te povremeno surfanje, dok bi ga mlađi rođaci nerijetko mučili igrajući razne zahtjevnije igre.
Svi gameri bit će oduševljeni jer čak niti ona najzahtjevnije ne utječu previše na autonomiju. S ovakvom dijagonalom zaslona, on se ipak pokazao kao najveći potrošač, a igranje igara ili surfanje će otprilike podjednako utjecati na bateriju.

columns="4"
Za razliku od smartfona, tableti se pune znatno duže, a uz priloženi punjač koji ne podržava brzo punjenje, trebalo mu je i više od 5 sati da se napuni od 0 do 100%. Ovo je neko prosječno vrijeme punjenja tableta, tako da ovaj podatak ne treba previše čuditi.
U slučaju da koristite SIM karticu i konstantno ste spojeni na 4G mrežu, možete očekivati otprilike 20% lošiju autonomiju.

Zaključak


Sony je majstor svog zanata kad je u pitanju dizajn tableta. Jedina realna mana ovom tabletu je manjak nekih softverskih rješnja koje bi omogućile multitasking kakav ovakav tablet zaslužuje. Ukoliko ne patite previše za takvim stvarima koje sam naveo ranije, onda ovom tabletu zaista teško pronalazimo nedostatke. Baterija će ga sasvim solidno poslužiti kroz čitav dan, iako ne treba očekivati čuda ukoliko ga mislite koristiti doslovno od jutra do mraka bez izvora punjenja. Također, korištenje kamere na ovom tabletu možete gotovo zaboraviti, izuzev brzinskog slikanja nekog dokumenta u uredu ili slično.

Ali zato na njega možete baciti bilo kakvu aplikaciju, igricu ili što već Android svijet nudi, i on će to odraditi bez ikakvih problema. Snapdragon 810 se ne pregrijava, a Adreno 430 odrađuje posao na najvišoj razini čak i s najzahtjevnijim igrama na tržištu.
Uz to, zaslon je zaista prekrasan i poslužit će za noćno gledanje filmova i serija jer tablet dolazi i sa stereo zvučnicima koje uvijek volimo vidjeti.

Naravno, uz ovakav iznimno tanak profil, i naravno Sony brand, cijena je vrlo visoka. Za dosta manje novaca možete pronaći odlične tablete koji će vas vjerojatno jednako dobro poslužiti, no iskreno od svih tableta koje sam isprobao, Sonyjeva linija mi se uvijek nekako uvukla pod kožu.
Je li to zbog toga što ga je lako prenijeti, strpati u bilo koju torbu, među papire ili slično, ili je to zbog otpornosti na vodu i samog dizajna, teško je reći.