Android Top teme Aplikacije

Test navigacije: Don't panic



Mireo je domaća tvrtka koja se bavi razvojem navigacijskih tehnologija i GIS sustava, a također je i proizvođač aplikacije Don't panic čijom ćemo se recenzijom pozabaviti u ovom tekstu. Don't panic je još jedna u nizu offline GPS aplikacija za pametne telefone te ju je moguće instalirati na Android, iOS, BB10 i Bada operacijski sustav. U ovom tekstu ćemo se pozabaviti Android inačicom, no razlike između verzija su uistinu neprimjetne.

Prvim pokretanjem aplikacije moguće je skinuti bilo koje mape i besplatno ih koristiti prvih sedam dana. Mireo je ovime napravio odličan potez jer se na taj način omogućuje bilo kojem korisniku da isproba navigaciju te da se odluči na eventualnu kupovinu.



Nakon što je željena mapa skinuta, aplikacija se pokreće te se prikazuje glavno sučelje. Njime, očekivano, dominira mapa ispod koje se nalazi traka s alatima. Iz te trake moguće je direktno pronaći željeno odredište, prilagoditi glasnoću aplikacije i ući u glavni meni. Korisna je i jedna ikona prečaca koja se dinamički mijenja u ovisnosti o tome koji dio aplikacije ste zadnje posjetili. Tako će, ako ste primjerice bili u opcijama, ta ikona biti zamijenjena prečacem za njih.



Mapom je moguće upravljati prstima – u bilo kojem smjeru za pomicanje ili štipanjem za zumiranje. Na ekranu se nalaze dvije tipke za upravljanje mapom – jedna sadrži gumbiće za zumiranje (u slučaju da ne želite koristiti prste), a druga je višefunkcionalna. Pritiskom na nju omogućuje promjenu 2D/3D prikaza karte, povratak na detektiranu GPS lokaciju, postavljanje značke na bilo koju lokaciju i tipku za rotaciju mape.  Treba napomenuti da je upravljanje s mapom ostavilo jako pozitivan dojam jer je sučelje iznimno fluidno.



Navigacija

S obzirom da je ovo ipak GPS navigacija, za očekivati je da ćete uz njenu pomoć htjeti negdje putovati. Za ostvarenje ovog, uz neku vrstu prijevoznog sredstva potreban vam je i unos odgovarajuće rute u aplikaciju. Ovo drugo se izvršava na posebno intuitivan način.

Naime, u Mireu su očito shvatili neke od nedostataka konkurentskih GPS aplikacija kojima se točke interesa, adrese i geografske širine/dužine obično unose na tri različita mjesta. U Don't panicu to nije slučaj, pa je za pretraživanje bilo koje od te tri kategorije potrebno kliknuti na ikonu pretraživanja u donjem lijevom kutu ekrana te u tražilicu upisati praktički bilo što.



Rezultati uključuju točke interesa i adrese, a u slučaju da znate točne koordinate željenog odredišta iste je također moguće upisati u tražilicu. U slučaju da vam zbog nekog razloga ovakav način pretrage ne odgovara, možete odabrati i pretraživanje samo jedne od te tri kategorije. Iz liste se potom odabire željeno odredište te je u njegovim opcijama moguće pokrenuti navigaciju, dodati kao polazišnu točku te u slučaju da je već neka ruta aktivna dodati kao međutočku.

Osim toga, može se prikazati i lista najbližih točaka interesa, Foursquare mjesta (potrebna je internet konekcija), pohraniti odredište u favorite, postaviti kao lokaciju doma ili lokaciju poslati mailom.



Pokretanjem navigacije iznad trake s alatima dodaje se traka navigacije koja sadrži podatke o udaljenosti do sljedećeg skretanja, trenutnoj ulici i informacije o udaljenosti odredišta, kao i vremenu dolaska. Isto tako se i na desnom dijelu ekrana prikazuju ikone benzinske crpke i restorana s njihovim najbližim udaljenostima. Ako se na te ikone klikne, trenutnoj ruti moguće je dodati najbliži restoran, odnosno crpku.





Nakon što je željeno odredište odabrano, postaje aktivna opcija "Rute" u glavnom meniju u kojoj je moguće prilagođavati parametre rute. Ovi parametri su doista skromni, pa je tako omogućen odabir najbrže ili najkraće rute te izbjegavanje autocesta, cestarina, neasfaltiranih cesta i trajekata.

Ne sviđa mi se što se ove opcije ne prikazuju odmah nakon odabira odredišta, već je za njihovo podešavanje potrebno ulaziti u glavni meni. Također nedostaje mogućnost odabira nekoliko različitih ruta, kao što je to slučaj kod većine konkurentskih aplikacija.





Unatoč ovim nedostacima svakako treba pohvaliti iznimnu brzinu računanja rute, pa se i one najkompleksnije računaju praktički trenutno. Kao i kod većine konkurentskih aplikacija, tako i Don't panic ima dvije palete boja za prikaz mape po danu, odnosno po noći.





Glasovna navigacija radi dobro te su instrukcije pravovremene i dovoljno jasne. Ono po čemu je Don't panic poseban je i u dodatku komičarskih glasova navigacije. Za naše tržište ulogu kreiranja tih glasova su preuzeli Željko Pervan i Zlatan Zuhrić koji svojim upadicama navigaciju čine svakako zanimljivijom. U slučaju da vam ovaj dvojac nije među favoritima moguće je odabrati i klasični muški, odnosno ženski glas.

Opcije i trgovina

Opcije aplikacije uključuju mogućnost promjene jezika sučelja, jezika glasova, odabir tipa tipkovnice (Android/Mireo). Također je moguće odabrati upozorenje o prekoračenju brzine, blizini radara i prikaz točaka interesa uz rutu.

Iz trgovine je moguće skinuti karte, glasove, 3D zgrade i live traffic. Glasovi i 3D zgrade su besplatni sadržaji dok se karte i live traffic posebno naplaćuju.





U slučaju plaćanja PayPalom kupovina se izvršava kroz samu aplikaciju, dok se odabirom druge metode – Google Checkoutom transakcija izvršava preko Google Play trgovine.

Don't panic nudi i mogućnost besplatne nadogradnje svih karata na najnovije verzije. U slučaju da je sadržaj kupljen putem PayPala, sve nadogradnje se izvršavaju kroz trgovinu koja je integrirana u aplikaciji, a za dostupnost ažuriranih karata mora se raditi ručna provjera jer aplikacija to ne dojavljuje sama.

No u slučaju kupovine putem Google Play trgovine ažuriranja se prikazuju kao i za bilo koju drugu aplikaciju.



Pokrivenost

Iz Mirea nam javljaju da je cestovna pokrivenost hrvatske karte 100%. Sadrži 80.000 km cestovne mreže te 1.100.000 adresa.

Moja iskustva potvrđuju ove tvrdnje te je karta na području Zagreba i Zagrebačke županije uistinu detaljna. Za ostatak hrvatske i inozemstva naravno ne mogu isto tvrditi, no s obzirom da su mape od ostatka svijeta uglavnom preuzete od lokalnih kartografskih tvrtki ne sumnjam u njihovu vrlo visoku točnost.

Zaključak

Don't panic koristim već dulje vrijeme i aplikacijom sam iznimno zadovoljan. Radi stabilno, jako brzo i točno. Nedostatak vidim u nešto manjoj količini opcija prilagodbe – kako rute, tako i same aplikacije, ali s obzirom da sam na konkurentskim aplikacijama iznimno rijetko koristio neke od tih opcija ne mogu reći da mi u Don't panicu previše nedostaju. Ogromnu prednost aplikacije vidim u besplatnim, doživotnim nadogradnjama kupljenjih karata te u mogućnosti kupovanja karata po zemljama, a ne po regijama kao što većina konkurencije ima. Također treba istaknuti i cijene koje su uistinu popularne, pa je tako hrvatsku kartu moguće kupiti za 7.99€.