Ono što najveći dio čitateljstva vjerojatno mori jest pitanje: čemu uopće služi tablet računalo? Možda je najbolje odgovoriti protupitanjem: Čemu uopće služi mobitel ili, da budemo precizniji, smartphone? OK, olakšava život ali možemo i bez njega. Ili pak ne možemo, jer smo se navikli na njegovo prisustvo u svakodnevnom životu? Da ne bi postavljali previše retoričkih pitanja idemo se malo pozabaviti samim uređajem, pa možda na kraju budemo malo pametniji. Hvala ekipi iz T-mobilea što su nam omogućili tjedan dana druženja s ovom mrcinom, iako bi ga najradije zadržali na neodređeno vrijeme ;)
Istina, bilo je raznih tablet uređaja i prije, ali tek izlaskom Appleovog iPad-a ovaj se koncept počeo popularizirati. Samsung Galaxy Tab vjerojatno je najpopularniji tablet nakon iPad-a, od kojeg se ipak razlikuje, najviše dimenzijama.
Vidjeli smo da postoje i manji tableti od Tab-a i da ne postoji stroga granica izmeću tableta i mobitela. U slučaju Tab-a dimenzije od 190x120x5x12 mm u kombinaciji sa 7- inčnim zaslonom ovaj uređaj svrstavaju u neku srednju skupinu. Masa od 380 grama osjetno je više od mase bilo kojeg mobitela, ali ipak manja od mase iPad-a. Masa zapravo odgovara vizualnom dojmu, odnosno veličini uređaja.
Pogled izvana, dizjan, konstrukcija
Stariji čitatelji (30+) vjerojatno će se sjetiti animirane serije iz 80-ih godina prošlog stoljeća „Sport Billy“ i super sac-a kao jednog od rekvizita glavnog lika. Kad bi Billy iz te magične torbe izvukao bilo koju stvarčicu ona bi se uvećala za nekoliko puta. Upravo tako izgleda Samsung Galaxy Tab kad ga se izvuče iz torbe ili džepa. Ljudi očekuju da ćete izvući mobitel, kad ono komadina hardvera ... i to kakvog. S obzirom da smo do sada na raznim testovima imali isključivo mobitele, ovo nam je prvi susret s tablet uređajem, tako da je pri samom raspakiranju postignut opaki „wow“ efekt.
Dizajnu, kao jednom od ključnih faktora, Samsung je pristupio vrlo ozbiljno i nije previše eksperimentirao. Kombinacija jednostavnosti i lijepo zaobljenih kutova daje odličan ukupni dojam. Istina, moglo bi se prigovoriti kombinaciji crne boje prednjeg dijela kućišta s poleđinom bijele, odnosno boje slonovače, no to ni iz daleka ne predstavlja nesklad. Ukupno gledajući, uređaj izgleda kao knjiga džepnog formata.
Prvi prigovor ide na nepostojanje fizičkih, odnosno hardverskih tipki ispod zaslona. Budući da je kompletan prednji dio uređaja zapravo jedna cjelina zamjenjuju ih četiri softverske tipke. U tu cjelinu uklopljena je i prednja kamera za video pozive. Jedine hardverske tipke su tipka za uključivanje na vrhu desnog boka te odmah ispod nje tipke za podešavanje glasnoće. Na istom boku nalaze se i vratašca za SIM, te microSD memorijske kartice. Na vrhu je 3,5 mm audio utor, a na dnu utičnica za USB kabel, odnosno punjač.
Cijela konstrukcija djeluje čvrsto i robusno, uređaj nije klizav, a tragove prstiju očito je nemoguće izbjeći, kao i kod mnogih drugih uređaja
Zaslon
Za razliku od svog najbližeg rođaka, mobitela Samsung Galaxy S, Galaxy Tab ne posjeduje Super AMOLED, već „obični“ LCD TFT zaslon. Budući da je Super AMOLED tehnologija postala paradigma u svijetu zaslona, gotovo sve relevantne usporedbe vežu se uz nju. Uvriježeno je mišljenje da najbolje prolaze oni zasloni koji su imaju kvalitete najbliže Super AMOLED zaslonima. Kod Galaxy Tab-a situacija je sljedeća:
Na vanjskom svjetlu nismo primijetili bitnu razliku. Unutar zatvorenog prostora razlika je donekle vidljiva, ali uglavnom kod prikaza tamnijih boja.
Zaslon je dijagonale 7 inča i rezolucije 1024x600 točaka, što otprilike odgovara odnosu 17:10. Vidjeli smo kako je već i zaslon dijagonale 4 inča (Galaxy S) sasvim dovoljan za povremeno gledanje filmova u pokretu, no kod Galaxy Tab-a situacija je takva da ćete to mnogo češće poželjeti. Također, sve igre koje igrate na Android mobitelima na Tab-u izgledaju stvarnije i neopisivo bolje.
Neki su recenzenti jadikovali da Tab ima loš kut gledanja ili barem lošiji od Appleovog iPad-a. Nemamo iPad da napravimo usporedbu, međutim kut gledanja je objektivno sasvim solidan i to bi bila zadnja stavka gdje bi smo uputili prigovor.
Mali prigovor imamo na lagani ghosting zaslona. Naime, kada skrolate teksutalni sadržaj na tamnijoj pozadini primijeti se određeni gubitak oštrine. no daleko od neke kritične razine,
Sučelje, aplikacije, funkcionalnost ...
Ovdje nemamo puno toga za reći, jer je većina toga rečena u recenziji Samsunga Galaxy S. Radi se o praktički istom sučelju, samo uvećanom i u svakom slučaju lakšem za potrebu. Što se performansi tiče, nemamo prigovora. Sve se radnje izvršavaju gotovo trenutno i nema zastajkivanja.
Samsungova nadogradnja korisničkog sučelja naAndroidima, nazvana Touch Wiz, u ovom je modelu malko osakaćena, ali ne predstavlja problem. Kome se ne sviđa, nek se uputi u Android market po, primjerice, Launcher Pro i nek' si izgrađuje sučelje po vlastitim željama. Android u ovom segmentu nudi praktički neograničene mogućnosti.
Kalendar zaslužuje posebnu pohvalu. Sami znate koliko je unos kalnedarskih zabilješki putem mobitela, posebno onih bez fizičke tipkovnice, nezahvalan posao. Ukoliko imate potrebu za unosom veće količine kalendatskih stavki, to je moguće kvalitetno uraditi samo na računalu i potom sinkronizirati. Na tablet uređaju kakav je Samsung Galaxy Tab računalo vam za prethodno opisanu radnju sigurno neće trebati. Unos zabilješki u kalendar je, ne samo ugodan, već i prilično zabavan. Dovljno je pregledan da sve možete obaviti sa samom uređaju. Unos stavki je vrlo jednostavan, a neovisno o tome koji je način prikaza aktivan, uvijek imate potpuni pregled. Naravno, kalendar omogućuje višestruke Google račune te laganu sinkronizaciju. Ukrako, kalendar je onakakv kakav se samo poželjeti može.
Imenik je još jedna stavka koja je detaljno izmijenjena o odnosu na verziju prisutnu na Galaxyju S. Višak prostora je iskorišten za bolju preglednost, a sam prikaz imenika podijeljen je u dva dijela. U lijevom dijelu zaslona vide se kontakti, dok se u desnom prikazuju detalji svakog kontakta, ali i povijest događaja. Imenik je zapravo ugrađen u zajedničku aplikaciju s „telefonom“, popisom poziva, grupama i favoritima, a one su međusobno razdijeljene „tabovima“ na vrhu zaslona, što omogućuje lakše snalaženje i općenito olakšava upotrebu. Istina, na mobitelima zbog objektivnih razloga, ovakav koncept ne bi bio moguć.
Galerija nam je dobro poznata iz Galaxyja S. Pronalazi sve fotografije i slike na uređaju, a moguće ih je organizirati u zasebne mape. Naravno, zbog veličine zaslona ugođaj pregledavanja fotografija je zaista poseban. Slično je i s video reprodukcijom.
Kvaliteta i ugođaj gledanja filmova ovdje nisu upitni. Podržani su DivX i Xvid formati video zapisa, kao i HD reprodukcija. Naravno, zbog rezolucije zaslona nemoguće je iskoristiti sve čari Full HD tehnike, ali reprodukcija u rezoluciji 720p prolazi glatko.
Svirač glazbe je donekle drukčiji i omogućuje bolji pregled sadržaja, no sam će uređaj iz razumljivih razloga teško poslužiti za redovito slušanje glazbe. Ipak, kvaliteta zvuka je definitivno iznad očekivanja.
E-mail klijent
Gmail aplikacija, kao sastavni dio svih Androida zadovoljava osnovne potrebe, no za neko ozbiljnije korištenje ipak nije. Ono što i dalje izaziva ljutnju jest nemogućnost downloada privitaka jer je Google predvidio da se oni samo pregledavaju ili preslušavaju. (Je li ono netko bio ljut na Apple zbog restrikcija?) Kao spas dolazi Samsungov E-mail klijent koji ne samo da omogućuje download privitaka, već je temeljito izmijenjen u odnosu na klijent u Galaxyju S. Pregledniji je, vizualno ugodniji i ukupno bolje koncipiran. Konfiguracija računa je jednostavna i moguće je dodavati proizvoljan broj IMAP/POP pretinaca. Automatska konfiguracija dostupna je za sve poznatije e-mail servise. (Gmail, Hotmail, Yahoo!).
Za pohvaliti je mogućnost istodobnog pogleda na listu mailova s lijeve strane i prikaz odabranog s desne. Naravno, ovo funkcionira samo u vodoravnoj orijentaciji zaslona. Tu je i zajednički inbox u kojem je moguće vidjeti sve pristigle poruke, neovisno o računu ili pretincu. Jako zgodno ukoliko koristite više računa.
Slično kao na modelu Galaxy S SMS i MMS poruke organizirane su u konverzacije (threaded view) i ilustrirane kao oblačići iz stripova. Kada odaberete određeni kontakt pojavi se cijela povijest razgovora. Poruke funkcioniraju na način da SMS poruka kojoj dodate multimedijski sadržaj automatski postaje MMS.
Za Facebook i Twitter potrebno je otići u Android market. Službena Facebook aplikacija za Android ujedno je i najbolja. Kada je Twitter u pitanju, izbor kvalitetnih klijenata je dosta širi.
Mobilni ured
Za rad s dokunemtima zadužena je aplikacija ThikFree office i moguće je pregledavati i uređivati .doc .xls .ppt i .pdf dokumente. Sama apklikacija donkle je izmijenjena u odnosu na varijnate poznate iz mobitela. Na vrhu zaslona nalaze se tabovi za brzu navigaciju te odabir radnji unutar svakog pojedinog dokumenta.
Surfanje internetom jedna je od najčešćih radnji na novijim smartphone uređajima, a tablet ovo iskustvo čini zanimljivijim i nekako kompletnijim. Doživljaj pregledavanja omiljenih web stranica skoro je na nivou onog na stolnim računalima. Web preglednik podržava Flash 10.1 i tijekom korištenja nismo primijetili bilo kakav problem. Sam preglednik ima iste funkcije kao onaj na Galaxyju S, s tom razlikom što u vrhu zaslona ima prečice prema telefonskom imeniku, izmjeni tabova/prozora i zabilješkama. Podržano je „štipanje“ (pinch zooming) kao i zumiranje dvostrukim dodirom. Postoj ii zasebna YouTube aplikacija na kojoj će Galaxy Tab bez teškoća zavrtjeti i HD video sadržaje. Naravno, kvaliteta prikaza ovisi i o brzini internet veze. Primjerice, ako je uređaj na internet spojen preko WiFi-a, video u rezoluciji 720p vrti se bez problema.
Od mnoštva zanimljivih aplikacija kojima je Galaxy tab oprepmljen u startu, izvojili bi "Readers Hub" pomoću kojeg je moguće čitati e-book izdanja, odnosno elektronske knjige te razne elektronske publikacije novina. Od hrvatskih izdanja ponuđeni su Večernji list, Posovni dnevnik, Vijesnik te 24 sata i tu u probnom periodu u trajanju od 3 dana. Za sve duže od toga potrebno se pretplatiti na odgovarajuću uslugu.
Virtualna tipkovnica
Lakoća korištenja i komoditet jedini su ispravni termini kojima se može opisati razlika između ove tipkovnice i one na mobitelima. Dimenzije uređaja učinile su svoje, pa je analogno tome i tipkovnica „narasla“. Ako uređaj koristimo u vodoravnom položaju, tipkovnica je dovoljno široka da ju komotno možemo koristiti s dvije ruke držeći pri tom uređaj na stolu ili u krilu. U okomitom načinu rada tipkovnica je upravo toliko široka da omogućuje ugodno tipkanje palčevima, slično kao na mobitelu, a same tipke su dovoljno široke da je vjerojatnost pritiska na krivu vrlo mala.
Možda je ovo malo subjektivno, ali kombinacija boja na tipkovnici (bijele tipke na sivoj podlozi) čini mi se dosta logičnijom od one na Galaxyju S, gdje su sive tipke na sivoj podlozi koje razlikuje samo nijansa. Svjetlijim tipkama postiže se veći kontrast, a time i bolja uočljivost.
Kamera
Fotografiranje Tab-om izgleda jednako čudno kao telefoniranje te nije ni malo zgodno. Iako je teško pretpostaviti da će ova kamera biti u čestoj upotrebi, opremljena je 3.2 megapikselnim senzorom s autofokusom i LED bljeskalicom, što će zadovoljiti povremene potrebe za fotografiranjem. Ovdje nam najprije padaju na pamet fotografije dokumenata, jer uređaj doživljavamo prvenstveno kao poslovni, a auto-fokus omogućuje oštrinu na bliskim udaljenostima. U postavkama je moguće odabrati nekoliko veličina, odnosno rezolucija fotografija. Najveća moguća je 2048x1563 točaka, no ona odgovara odnosu 4:3. Osobno preferiram fotografije s odnoson 16:9 ili 16:10, a ovu zadnju možemo dobiti ako u postavkama odaberemo rezoluciju 2048x1232. Primjeri takvih fotografija slijdede ispod. Kliknite na sliku za uvećanje.
Sučelje kamere dobro je poznato iz drugih Samsungovih modela i prilično je jednostavko za korištenje. Simboli su logično ilustrirani, a postavke lako dostupne.
Video kamera je ipak došla s nešto slabijim mogućnostima. Galaxy Tab, za razliku od Galaxyja S, ne podržava snimanje u HD rezoluciji 720p već je najveća moguća rezolucija 480p.
Povezivost
Za spajanje na računalo uređaj koristi USB kabel i aplikaciju Samsung Kies koju će biti potrebno skinuti sa Sasmungovih web stranica. Aplikacija Kies omogućuje lakšu sinkronizaciju sadržaja, no uređaj je moguće koristiti i za masovnu pohranu podataka.
Ukoliko bude problema pri spajanju morat ćete skinuti i najnoviji Samsung USB driver.
Samsung Galaxy Tab možete koristiti i kao mobilni Hot-spot. Uređaj koristi 3G mobilnu mrežu i odašilje WiFi signal na koji možete spojiti do 5 zasebnih uređaja.
Bluetooth omogućuje prijenos zvuka, ali i datoteka svih mogućih formata.
Šteta što je izostavljna USB host funkcionalnost, jer bi time Tab mogao u još većoj mjeri zamijeniti računalo.
Baterija
Ovakva komadina hardvera omogućuje i ugradnju veće, a time i jače baterije. Samsung je u Galaxy Tab ugradio bateriju od 4000 mAh, što dovoljno govori o mogućoj autonomiji uređaja. U najrigoroznijim uvjetima, dakle kod stalnog pregledavanja web satranica, mailova, drušvenih mreža, listanja po izborniku itd. baterija će potraja puna dva dana. U Samsungu trvde da će Galaxy Tab izdržati 7 sati reprodukcije videa. U praksi se pokazalo je da nakon odgledanog igranog filma u trajanju dva sata indikator baterije pokazivao nešto više od 50%, što je jednako zadivljujuće.
Upotrebljivost
Samsung Galaxy Tab P1000 u prvom je redu namijenjen poslovnim korisnicima. Zbog velike površine zaslona može poslužiti kao odličan preglednik dokumenata bilo koje vrste, a ukoliko je potrebno, možete ih i uređivati pomoću već spomenute ThikFree Office aplikacije, kao i raznih drugih koje možete skinuti iz Android Marketa.
Možete ga iskoristiti kao čitač knjiga i novina. Već sam spomenuo da dimenzijama odgovara formatu džepne knjige, ali ako ćemo ići još dalje, to je otprilike i format manjeg rokovnika. Već godinama, odnosno od pojave Palmovih dlanovnika i Pocket PC-a traje neka vrsta genocida nad rokovnicima, planerima i općenito papirnatim kalendarima. No ipak, do njihovog istrebljenja još uvijek nije došlo, a tableti bi u toj misiji mogli odigrati ključnu ulogu.
Nadalje, putujete li autobusom, s tablet uređajem možete gledati filmove koje vi želite, a ne one koje vam vozač nametne po svom ukusu. Još ako u uređaj spojite slušalice, nećete se morati obazirati na komentare koje vam upućuje putnik sa susjednog sjedala.
Kafić. Sjedite, pijuckate kavu, izvadite svoj tablet na stol ili krilo i ne mučite se s nezgrapnim formatom dnevnih novina koje inače znaju zauzeti cijeli stol i pritom naljutiti ostale sudionike rituala.
Idemo dalje. Koliko ste se puta našli u situaciji kada ste prijateljima, poznanicima ili možda konobaru željeli pokazati najnoviji smiješni video koji ste upravo skinuli, a oni su zbog slabe vidljivosti odglumili zadovoljstvo. Sada to više nije problem, jer ovoliki zaslon jednostavno traži da se u njega gleda.
I Egotriperi će doći na svoje. Vaš iPhone i/ili Galaxy S jednostavno su premali da bi ih baš svi u okolini primijetili. Galaxy Tab jednostavno ne može proći nezapaženo, iako u tom trenutku ne igrate Angry Birds ili ne gledate filmove za odrasle.
Naravno, nismo zaboravili ni naše saborske zastupnike. Nedopustivo je da u saborskim klupama sjedite s Appleovim iPad-ima, kao što smo do sada imali prilike vidjeti. iPad u Hrvatskoj ne možete nabaviti legalno. Možete ga kupiti na crno preko oglasnika, što je izravno poticanje crne ekonomije. Jedino možete otići u Trst i tamo ga kupiti, što odmah ostavlja sumnju da niste platili PDV domovini kojoj služite, jer ste iPad vjerojatno sakrili ispod sjedala automobila, kao što bi učinio svaki drugi građanin.
Telefoniranje ovim uređajem je moguće, ali s obzirom da je potrebno potpuno raširiti dlan, ipak je malo nezgodno za ruku kojom ga držite . Jedino rješenje je žongliranje uređajem iz jedne ruke u drugu.
Unatoč ovom naturalističko-humorističkom pristupu upotrebljivosti, morate priznati da se nebrojenu puta našli u sličnim situacijama. Prednosti možemo naći na svakom koraku i mogli bismo ih nabrajati u nedogled. Važno je napomenuti da Galaxy Tab zbog svojih kompaktih dimenzija praktički stane u svaki veći džep. Nema potrebe za nošenjem dodatne torbe, kao što je slučaj s laptopima i iPad-om.
Zaključak
Samsung Galaxy Tab P1000 nije mobitel ni računalo, ali može biti i jedno i drugo.
Dovoljno je velik za čitanje, surfanje i pregledavanje dokumenata, ali opet dovoljno kompaktan da stane u veći džep. Često se povlače paralele s Appleovim iPad-om, međutim upitno je koliko je to poštena usporedba. iPad je osjetno veći i svaka usporedba zapravo gubi smisao. Ako bi išli tjerati mak na konac, vidjeli bismo da Galaxy Tab ima i određene prednosti nad iPad-om
Jedinu objektivnu zamjerku imamo na cijenu uređaja jer 6000 kuna za sam uređaj nije malo. No ipak, u T-mobile ponudi možete ga nabaviti već za 2098,00 kuna u tarifi Mobilni internet 10 GB, naravno, uz ugovornu obavezu. Galaxy Tab nije uređaj koji će se kupovati masovno, a vidjeli smo, najveće koristi od njega bi mogli imati upravo poslovni korisnici.
Tekničke karakteristike
Uređaj na testiranje ustupio - Hrvatski Telekom