TicWatch Pro 3: nevjerojatno dobar pametni sat - Recenzija



Za razliku od smartfona, gdje trenutno imamo tek 2 operativna sustava vrijedna spomena, Android i iOS, tržište pametnih satova se uvelike razlikuje i imamo na desetke različitih rješenja. I dok Google dominira tržištem smartfona, ovdje ga skoro nema niti na mapi. Razlog tome možemo potražiti u mnogočemu, a glavni leži u lošim procesorima i slabo razvijenom WearOS sustavu.



Sve se to nekako mijenja u zadnjih nekoliko mjeseci s izlaskom novog Snapdragona 4100, konačno pristojnog procesora za pametne satove iz Qualcomma, a upravo on pokreće TicWatch Pro 3 koji se igrom slučaja pronašao na našem testu jer je trenutno najbolji pametni sat na Googleovom Wear OS-u. Nije ni taj Snapdragon velika revolucija, ali je definitivno pomak koji je trebao biti napravljen davno.

Diči se ogromnom baterijom čiji kapacitet broji gotovo 600 mAh, dovoljno za čak 45 dana autonomije s jednim punjenjem. Dva zaslona, od kojih onaj primarni ima veću oštrinu od npr. Samsunga Galaxyja S21, ali i sa setom naprednih senzora i mogućnošću korištenja bez smartfona, budući da dolazi s podrškom za eSIM, ali samo u skupljoj inačici. Imamo 8 GB interne memorije i 1 GB RAM-a kao i potpuno vodootporno kućište spremno za plivanje, podršku za Google Pay i još mnogo toga.

Ipak, nije sve tako bajno kako izgleda, ne nužno krivicom samog TicWatcha, malog proizvođača koji je osuđen na milost i nemilost velikog Googlea. Bez obzira na to, ovo je jedan od najboljih satova koje sam imao prilike isprobati, premda se moja malenkost ne može baš pohvaliti velikim brojem testiranih.

Dizajn, kućište i remen


Kućište u promjeru mjeri 46 mm, što je neka standardna mjera kojom se diče i neki poznatiji poput Huaweijeve Watch GT serije. Dovoljno je velik za mušku ruku, ali ne i pretjerano velik da ga ne mogu nositi i žene. Moj primjerak došao je u tamno sivoj izvedbi, koja je za sad jedina koju možete kupiti. Navodno će uskoro doći i srebrna, ali od te najave je već prošlo neko vrijeme i još uvijek se ništa nije dogodilo.

Izrada je većinom plastična, barem na dodir, ali istovremeno vrlo kvalitetna jer je ojačana nehrđajućim čelikom. Nisam siguran točno gdje i kako, ali tako barem tvrde u TicWatchu. Zaslon je blago ulegnut u odnosu na njegov obrub,što bi trebalo spriječiti oštećenje stakla u slučaju sudara sa zidom, vratima i sl. Na desnom boku su dvije tipke pristojnog odaziva. Zahtjevaju tek mrvicu snažniji klik nego općenito tipke na smartfonima, ali dovoljno da ih ne kliknete slučajno dok ga nosite.

Između njih smjestio se i mikrofon, a zvučnik je na lijevom boku. Remen je klasični 22 mm s mogućnošću lake zamjene bez potrebe za posebnim alatima.



Silikonski je s lažnim šavovima tako da naizgled ostavlja dojam kože. Osjećaj na ruci je definitivno drukčiji od klasičnih kožnih remena, ali isto tako je silikonski zahvalniji što se tiče održavanja, treniranja, plivanja ili sličnih radnji. Čini se vrlo kvalitetnim, a u posljednjih mjesec dana koliko ga koristim, nitko nije primijetio da je riječ o silikonskom, a ne kožnom remenu.

S donje strane pronaći ćete senzore za otkucaje srca i mjerenje razine zasićenosti kisika u krvi kao i priključke za punjenje. Nažalost, TicWatch Pro 3 nema mogućnost bežičnog punjenja što bi definitivno bilo zgodnije u današnje vrijeme, ali barem se žično puni vrlo brzo za jedan pametni sat. Nešto više o tome ćemo kasnije.

Vrlo je ugodan za nositi na ruci. Ne stvara iritaciju niti nakon dužeg nošenja, ne čupa dlake ili se pregrijava. Ljetni dani tek dolaze, ali čak niti nakon dužeg vremena provedenog na ovom zimskom/proljetnom suncu, nisam primijetio nikakvo zagrijavanje koje bi mi smetalo.



Rekao bih da nije niti pretjerano debeo. Možda tek mrvicu deblji od klasičnih satova, ali u skladu sa svim ostalim pametnim koje sam isprobao.

Što se elegancije tiče, više me podsjeća na sportski sat, iako vrlo pristojno izgleda i u kombinaciji s košuljama, no ne nužno i odijelima kao što to izgleda srebrni Huawei Watch GT2 sa smeđom kožnom narukvicom. No o ukusima se ne raspravlja, tako da pretpostavljam da će biti i vas kojima će ovakvi satovi izgledati i više nego pristojno čak i u takvim odjevnim kombinacijama.

Zaslon(i)


TicWatch Pro 3 donosi 2 zaslona, jedan povrh drugoga. Primarni nosi vrlo domišljat Retina AMOLED naziv, a u specifikacijama je navedena kvadratna rezolucija od 454x454 piksela. Vjerojatno bi čudno bilo izraziti tu rezoluciju u kvadratnom broju piksela pomnoženim s konstantom Pi, a i pitam se koliko bi nas razumjelo takvu cifru. Da vam budem iskren, čak niti ovu 454x454 piksela ne razumijem previše kad su pametni satovi u pitanju jer rijetko kad imam referencu u glavi. Možda je najrazumljiviji podatak taj da na 1,4” i s ovom rezlucijom dobivate gustoću oko 322 ppi, što je koliko imaju i svi ostali top modeli pametnih satova konkurentnih proizvođača.

Ali satove promatramo s jednog drukčijeg gledišta i volimo gledati te sitne detalje. Ako imate iznimno dobar vid i dalje možete vidjeti pojedine piksele, samo što u takvom slučaju vjerojatno niti nemate drugog izbora jer su svi bolji pametni satovi otprilike upravo ovoliko oštri.

Dovoljno je svijetao da se vidi bez problema čak i na direktnom suncu, a ima i automatsku kontrolu osvjetljenja tako da vas neće oslijepiti uključi li se u kinu ili sličnom mračnom prostoru.



Povrh tog Retina AMOLED zaslona pronaći ćemo još jedan, FSTN, ilitiga Casio kako ga ja volim nazvati. To je monokromatski zaslon sposoban prikazati tek najosnovije obavijesti poput sata, datuma, broja pređenih koraka, otkucaja srca i stanja baterije. Njegov izgled, za razliku od AMOLED-a, ne možete mijenjati, odnosno barem ja nisam pronašao način da ga promijenim.

On se čak bolje vidi na suncu nego u mračnom prostoru, ali u slučaju da se nađete u takvoj situaciji, automatski će se uključiti pozadinsko osvjetljenje tako da je savršeno vidljiv u svim mogućim uvjetima. Jedino ga nećete vidjeti iz nekog iznimno širokog kuta kad vam se na staklu sata nešto nađe u odsjaju, ali razumijete o čemu pričam.

Aktivan je 24 sata dnevno i nisam pronašao opciju da ga isključim. Teoretski, isključen je samo kad je i cijeli sat potpuno isključen ili kad uključite AMOLED zaslon, ali u protivnom je uvijek uključen i pokazuje vam vrijeme i ostalo. U početku mi se ovo činilo frustrirajuće jer bespotrebno troši bateriju, no ispostavilo se da ju troši u toliko maloj količini da je zapravo zanemarivo. Otprilike 0,1% po satu. Tako da ćete na kraju dana eventualno uštedjeti 2,5% baterije da ga nekim slučajem uspijete isključiti.

Jedino što je ostalo upitno je razina zaštite protiv grebanja koja nije navedena u službenim specifikacijama za ovaj model. Ostali modeli dolaze zaštićeni Gorilla Glass 3, a nekako sumnjam da bi se zaboravili pohvaliti s tim u službenim prospektima. Na svu sreću, ne mogu se pohvaliti da sam udario satom u bilo kakav tvrd objekt da bih se pohvalio njegovom čvrstoćom, ali vjerujem da određen vid zaštite postoji, samo nije razvikan kao Corningov.

Hardver i performanse


Snapdragon 4100 veliki je pomak u Qualcommovoj seriji procesora za pametne satove, premda se znalcima čak i on čini kao neki stariji model. Razlog tome leži u njegove četiri Cortex-A53 jezgre na taktu od 1,7 GHz. Odlične su to jezgre i definitivno veliki pomak u odnosu na Cortex-A7 koje su pokretale prošlu 3100 seriju, ali isto tako se pitamo zar nisu mogle biti ugrađene novije, makar Cortex-A55 jezgre?

Nisam siguran jel’ bi to imalo kakvog značaja u radu sata, njegovim performansama ili efikasnosti općenito, ali sudeći po tome da su A55 novije, snažnije i štedljivije od A53, pretpostavljam da bi.

S druge strane, siguran sam da vam je netko dao isti ovaj sat s tim novijim jezgrama da ne biste sa stopostotnom sigurnošću mogli reći o kojima se radi jer na satovima se to teško može i provjeriti. Ima načina, samo ne baš lako dostupnih svima.

Bez obzira na stariji dizajn, Snapdragon 4100 hvaljen je na sve strane kao lijep korak unaprijed, a TicWatch se na sve strane pohvalio kako je upravo njegov Pro 3 model prvi s tim procesorom na tržištu. Barem je bio u trenutku kad je izašao, jer danas već imamo nekoliko modela koji koriste taj procesor, mahom skupljih od njega.

Povrh tog 12 nm procesa izrade, najvažniji podaci odnose se na njegovu povezivost. TicWatch Pro 3 opremljen je za gotovo sve krajeve svijeta i spreman za uporabu bez smartfona ukoliko imate LTE verziju sata. Mobvoi, vlasnik TicWach brenda, tvrdi da LTE verzija ovog sata nije spremna još za hrvatsko tržište, no ukoliko sat funkcionira uz eSIM kartice, iskreno ne vidim razloga zašto ne.



Svejedno, uzmete li GPS inačicu, i s njom možete na trening čak i da ostavite vaš smartfon kod kuće. Uz američki GPS, tu je još podrška i za kinski BEIDOU, europski GALILEO, ruski GLONASS i japanski QZSS sustav, tako da ste opskrbljeni praktički gdje god se našli.

Putem sata možete i razgovarati, bez obzira imate li LTE ili običnu verziju, razlika je naravno što će s običnom verzijom funkciju preuzimanja poziva odraditi smartfon, a ne sam sat. Zvučnik je pristojan, definitivno niti blizu kao zvučnici u današnjim smartfonima, ali dovoljno dobar za jedan sat. Isto vrijedi i za mikrofon s kojim sam čak znao zavarati pokojeg sugovornika koji uopće nije primijetio da razgovaram putem sata. Susreo sam i boljih satova od ovoga što se funkcije razgovora tiče, ali vjerujem da je ona ionako tu čisto da brzinski odgovorite na poziv, a ne kao sredstvo za duge razgovore. Premda teoretski možete i to.

Od 8 GB interne memorije, korisniku je za pohranu aplikacija i glazbe na rapolaganju nešto više od pola. Nije bajno, ali rekao bih sasvim dovoljno za omiljenu playlistu za trening i sl. Ukoliko se radi o nekom od komprimiranih formata poput .mp3, šanse su velike da će vam stati cijela kolekcija Mate Miše Kovača, a to i nije tako loše uzevši u obzir Mišinu diskografiju.

S obzirom na svu snagu kojom procesor sata raspolaže, i taj 1 GB RAM-a, ne mogu reći da sam primijetio da radi osjetno brže od neusporedivo slabijih Huaweijevih satova, primjerice. Naravno, krivac je Googleov Wear OS koji je daleko od savršeno optimiziranog sustava, ali zato s druge strane ima dosta prednosti kojih ćemo se dotaknuti u idućem paragrafu. Zasad ćemo samo reći da smo vrlo zadovoljni fluidnošću sustava za jedan pametni sat i da spomena vrijednih prigovora na njegove performanse nismo našli u posljednjih mjesec dana.

Softver i sučelje


Najveća prednost Googleovog Wear OS-a je naravno u njegovom Google Asistentu i mogućnošću korištenja Google Paya. Nažalost, upravo te dvije najveće prednosti su od male koristi svima nama u Hrvatskoj jer Asistent, iako dostupan, ne razumije hrvatski, a Google Pay, iako dostupan na smartfonima, ne podržava Hrvatsku i na satu jednostavno ne radi.

Što se Googleovog Asistenta tiče, i dalje ga možete koristiti ukoliko porazgovarate s njim na primjerice engleskom ili njemačkom, i dok god vam jedan od podržanih jezika nije previše stran, moći ćete ga barem donekle upotrijebiti. Ali potpuno mi je nejasna Googleova politika da uskrati korištenje Google Paya na satu jer je isti daj sustav dostupan na smartfonima već nekoliko godina u Hrvatskoj.

Bez obzira na taj nedostatak koji bi mogao biti ključna prednost pri kupnji ovakvog sata, TicWatch Pro 3 ima i drugih svojih prednosti, baš kao i Googleov Wear OS.

Redom s početnog zaslona, povlačenjem prsta odozgo prema dolje spuštate traku s brzim prečacima. Tu ćete pronaći prečac za uključivanje i isključivanje zvuka, funkciju pronalaska vašeg smartfona koji će počet zvoniti dodirom na prečac, svjetiljku u obliku uključenog zaslona s bijelom pozadinom i osvjetljenjem podignutim na maksimum, tzv. Kino način rada koji isključi zaslon i sve obavijesti, kojeg možete koristiti i kad legnete u krevet, DND i zrakoplovni način kao i prečac za postavke uređaja, status Bluetootha i postotak baterije.

Povlačenjem prstom odozdo prema gore pristupate posljednjim pristiglim obavijestima i ovisno o o njima, na većinu njih možete čak i odgovoriti. Bilo da to želite učiniti glasovno, što teoretski uz malo čačkanja možete učiniti i na hrvatskom, ili koristeći mini tipkovnicu na zaslonu sata.



S lijeve strane pronaći ćete Google asistenta, kojem još možete pristupiti pritisnete li gornju tipku i zadržite ju sekundu. Desni zasloni rezervirani su za prečace koje sami odaberete, a od klasično dostupnih svoje sam rezervirao za mjerenje pulsa, vremensku prognozu i timer kojeg relativno često koristim da ne izgubim pojam o vremenu.

Glavnom izborniku s aplikacijama pristupate pritiskom na gornji gumb, a donji je rezerviran za neku od najčešće korištenih funkcija ili koju sami odaberete. Po zadanom ta funkcija poziva izbornik s treninzima, a koji će vam zabilježiti impresivan set podataka, barem sam ja to tako vidio.

Štos je u tome što ne treniram prečesto i moji treninzi se svode na planinarenje ili duže šetnje, eventualno vješanje zavjesa po kući ili premještanje regala svake subote radi čišćenja, tako da i nisam neka relevantna osoba koja će vam reći da ovaj sat to radi dosta bolje od nekog drugog.



Posebno me iznenadilo što je u jednoj šetnji sat analizirao sve moje korake, njihovu duljinu, intervale, kad sam stao, a kad sam šetao i sve moguće slične parametre. Ima mogućnost automatskog prepoznavanja duže šetnje, trčanja ili vožnje biciklom, ali to je otprilike to. Poželite li veslati, morat ćete takav trening sami započeti pritiskom na odgovarajuću opciju u izborniku treninga. Po meni ovo nije strašan nedostatak, ali znam ekipe koja se kune u svoje Appleove satove koji to sami prepoznaju, barem ukoliko su ih se sjetili napuniti taj dan.

Sat nudi i vježbu disanja za smanjenje stresa, mjeri razinu zasićenosti kisika u krvi, buku u okolini i općeito razinu stresa. Nema mogućnosti mjerenja krvnog tlaka s čime se hvale neki drugi uređaji, ali koliko čujem od kolega koji to imaju, nije ni ta funkcija baš savršena. Potrebno ju je svako pa toliko kalibrirati s pravim tlakomjerom, ne digitalnim već onim medicinskim na pumpicu, dakle jedinim pouzdanim. Definitivno bih volio da takva funkcija postoji i na ovom satu, ali sudeći po tome što je sve Samsung morao proći da se ta opcija odobri i u Hrvatskoj, male su šanse da ćemo od nekih manjih proizvođača vidjeti to u neko bliže vrijeme i kod nas.

Uz sve navedeno ima i beskorisnih opcija poput timera za pranje ruku koji eto, služi jedino da odbroji 40 sekundi dok ne operete ruke kako treba, pa vam kaže da ste dovoljno prali, a onda čistim rukama opet trebate dirati prljavi sat.



Očekivao sam i više od Googleove trgovine s aplikacijama koja broji tek par desetaka naslova, a od kojih su oni hvale vrijedi već predinstalirani. Nije loše imati mogućnost vidjeti određen dokument na satu, barem kad vam ga netko pošalje na mail pa da škicnete je li poslao to što je trebao. Vjerojatno će ovo više koristiti školarci i studenti za prepisivanje na ispitima nego bilo tko drugi.

Volio bih vidjeti mogućnost korištenja YouTube Musica na satu, kad već može imati internet vezu da ne moram na trening na koji ne idem nositi još i smartfon. Možete, s druge strane, kontrolirati YouTube Music kojeg pokrenete na vašem smartfonu, ali samo u vidu prebacivanja pjesme, pauziranja ili kontrole glasnoće. Ne možete vidjeti playlistu koju ste pokrenuli ili pretražiti pjesmu koju želite pustiti.

Puno je toga zgodnoga, ali i dalje i onoga što bi se moglo poboljšati kad bi makar malo volje bilo među ekipom u Mountain Viewu ili gdje god se nalazili sad u ovo doba globalne pandemije. Isto tako je lako moguće da će s budućim nadogradnjama ovaj sat uvelike profitirati jer potencijala ima.

Još jedan problem vezan uz njega je povezivanje s vašim smartfonom koje se odvija putem čak dviju aplikacija, a svaka od njih ima nešto što druga nema. Tako imate Mobvoi aplikaciju koja je nativna TicWatch aplikacija za njihove pametne satove, ali uz nju biste trebali imati i Googleovu WearOS aplikaciju jer ona pak ima još jedan set mogućnosti koji Mobvoi nema. Nije ni to tako loše jer teoretski je bolje da imate više opcija u dvije aplikacije nego manje u samo jednoj i bez mogućnosti korištenja i druge. Samo što stvara bespotrebnu komplikaciju jednom u ne znam koliko kad pokušate doći do određene opcije.

Baterija i autonomija


Već sam spomenuo da sat dolazi s baterijom kapaciteta gotovo 600 mAh, točnije 595 mAh, a to je za jedan pametni sat mnogo. Usporedbe radi, Huaweijev posljednji Watch GT2 Pro dolazi s 455 mAh, Samsungov Galaxy Watch 3 dolazi s 340 mAh, a Appleov Watch s tek 303 mAh.

Možda biste očekivali da je zbog toga sat osjetno teži od konkurencije, ali to uopće nije slučaj. Čak se i brže puni od svih ostalih, barem deklarirano 70 minuta od 0-100%. Nisam mjerio jer ga nisam uspio isprazniti do kraja niti jednom, ali otprilike mi s 10% baterije do 100 dođe za sat vremena.

Za punjenje će bit potrebno spojiti kabel iz prodajnog pakiranja, koji na jednom kraju ima posebne konektore rezervirane samo za TicWatch Pro 3 (možda i još koji njihov model), a s druge strane klasični USB-A. Tako da ukoliko sa sobom na put nosite samo USB-C punjač, a put će potrajati, možda nije loša ideja da ponesete još jedan, iako su šanse da ćete obični USB-A priključak koji daje struju pronaći praktički bilo gdje. Gotovo da nije ni bitno kolika je izlazna snaga jer ćete ga svejedno napuniti.

TicWatch Pro 3 se diči s tih 45 dana autonomije, a premda će to neki uzeti kao genijalan marketinški trik, on to zapravo i nije. Barem ne u potpunosti. Štos je u tome što sat možete koristiti na dva različita načina. Prvi je onaj klasični u kakvom koristite sve pametne satove, iskorištavate sve benefite automatskog mjerenja praktički svega što možete zamisliti, od pulsa i sna do stresa i razine zasićenosti kisika u krvi prilikom treninga. Odgovarate na pozive putem njega, koristite GPS za treninge i slično.



Ali postoji i još jedan način rada na TicWatchu, nazvan Essential mode, a on je u stvari u takvom načinu rada jedan lijep fitness tracker. I dalje će vam konstantno mjeriti puls, korake i vaš san, cijelo vrijeme će bit uključen taj FSTN zaslon i bit će vidljiv bez obzira na vremenske uvjete. Samo što ćete ostati zakinuti za praktički opcije poput javljanja na pozive, odgovaranja na pristigle obavijesti, naprednog mjerenja treninga, aplikacija i sličnog.

U takvom načinu rada sat će vam vjerojatno izdržati deklariranih 45 dana, eventualno koji dan manje. I uz taj način rada, sat će se po zadanom prebaciti jednom kad ostanete sa svega 5% baterije. Ja sam ga podesio da to učini na 10% tako da imam 3-4 dana fore da ga se sjetim staviti na punjenje.

U normalnom načinu rada TicWatch kaže da bi vam trebao izdržati 3 dana, a što će uvelike ovisiti o tome koliko ste zahtjevan korisnik. Da ne bi bilo sve tako crno i ta 3 dana se pretvorila u samo 1 dan, znajte da ima nas i koji sat ne koristimo baš toliko pa nam izdrži čak i 4 bez problema. I u ta 4 dana je cijelo vrijeme uključen FSTN zaslon, sve se automatski mjeri konstantno i stižu obavijesti na njega, samo ne baš za sve aplikacije već tek par odabranih jer ne želim na ruci nositi vibrator.

Taj četvrti dan kad mu baterija padne na 10%, imao bih još 4 dana fore da ga stavim na punjenje, a što i nije tako loše. U konačnici, ako završite negdje na putu, a zaboravite punjač, šanse su da ako ga odmah stavite u Essential mode, baterija će vam potrajati dovoljno dugo bez obzira gdje na put krenuli. S jedne strane nije baš kao Huawei, ali s druge, nije niti tako loše.

Zaključak


Mobvoi je relativno mala i nepoznata firma široj publici, ali slično je nekad bio i OnePlus pa se danas razbahatio i košta kao iPhone. Naš primjerak košta 300€, a što je s jedne strane pristojna svota za sat jedne nepoznate firme, ali s druge i nije toliko velika uzmete li u obzir da se satovi na Googleovom sustavu prodaju i za više.

Ima više mogućnosti od Huaweijevog najboljeg modela koji se prodaje za približno istu svotu, ali baterija mu sa svima njima ne traje baš kao GT2 Pro modelu. Teoretski može trajati i više ukoliko se nakon 3 dana prebacite na štedljiviji način rada, ali s njim gubite dovoljan broj funkcija. Istina, zadržat ćete one najosnovnije, s kojima će se čak zadovoljiti iznenađujuće velik broj ljudi.

Googleov sustav je puno bolji u nekim drugim zemljama i ima više toga što možete iskoristiti, ali nitko ne kaže da se ta situacija neće promijeniti na pozitivno i u Hrvatskoj. Nije da trebaju išta specijalno razviti već samo pritisnuti gumb i odobriti da postojeća razvijena usluga radi i kod nas.

Konkurencije u ovom svijetu nije nikad bilo kao danas i među masom toliko dobrih satova poznatijih brendova, teško se probiti i ostaviti upečatljiv dojam. Smatram da je TicWatch to uspio s nekoliko odlično odrađenih stvari, prvenstveno s ogromnom baterijom i tih 45 dana autonomije, ali i novim Snapdragonom 4100. Nije ni mala stvar što su ga prvi uspjeli naručiti i ugraditi pored divova kao što su Garmin ili Xiaomi.

Ukoliko se pak odlučite za skuplju inačicu i naručite LTE verziju za 350€, svakako nam se javite u komentarima i recite nam dojmove radi li i u Lijepoj Našoj ili ne.

Obje verzije možete naručiti ovdje

VIDEO recenzija