Android Recenzije

Xiaomi Mi 5X - Recenzija



Nekoć su se dvije stražnje kamere mogle naći samo na najskupljim smartfonima, tzv. flagship modelima. Istini za volju, i zasloni u boji (doduše, s pikselima veličine zrna riže) su prije petnaestak godina bili samo u posjedu elite pa danas skoro svaki zaslon ima barem HD rezoluciju. Zato sve češće viđamo dual kamere na uređajima iz srednje klase, a uskoro će se to sigurno proširiti i na nižu klasu.

Ovdje smo zbog Xiaomijevog smartfona Mi 5X koji nudi moderan dizajn (khm, iPhone), solidan hardver i tu toliko željenu dvostruku kameru. Osim toga, i cijena je primamljiva, no to uvijek očekujemo od Xiaomija. Pogledajmo u nastavku što je to što ima Mi 5X, a moglo bi privući brojne kupce.

GLAVNE KARAKTERISTIKE




Dimenzije

155,4 x 75,8 x 7,3 mm




Masa

165 grama




Zaslon

5,5″ IPS LCD, 1920 x 1080, 403 ppi




SoC

Qualcomm Snapdragon 625




CPU

8x Cortex-A53, 2 GHz




RAM

4 GB




Interna memorija

32/64 GB




Micro SD

da




Povezivanje

WiFi 802.11 a/b/g/n/ac, A-GPS, BDS, Bluetooth 4.2, IR, FM radio, USB Type-C




Brzo punjenje

Da




Bežično punjenje

Ne




OS

Android 7.1.2 Nougat, MIUI 9




Kamera

Dual 12 MP, 4K video, dvotonska LED bljeskalica




Prednja kamera

5 MP, 1080p video




Baterija

3080 mAh




Cijena

cca. 1.850,00 kn (verzija s 4/64 GB)




Ustupio






PREDNOSTI

NEDOSTACI





Privlačan dizajn, kvaliteta izrade

Ne podržava LTE na 800 MHz




Mogućnosti kamere





Vrlo dobre performanse





Odlična baterija






DIZAJN I KUĆIŠTE


U uvodnom tekstu nismo htjeli sakriti činjenicu da Mi 5X nalikuje iPhoneu, konkretno modelu 7 Plus. Tome pridonose zaobljeni rubovi zbog kojih uređaj jako lijepo leži u ruci te ispupčena stražnja kamera zbog koje se uređaj malo klacka kad ga polegnete na ravnu površinu. Konstrukcija je čvrsta - govorimo o metalnom kućištu s vrlo lijepo uklopljenim plastičnim trakama za propuštanje signala i prednjoj strani za koju mislimo da je od Gorilla Glass stakla. Ispod njega se nalazi 5,5-inčni 1080p zaslon, tri kapacitivne tipke, senzori, zvučnik za glasovne pozive, selfie kamera i LED svjetlo za obavijesti.



S lijeve strane je ladica s utorima za SIM i memorijske kartice, s desne fizičke tipke za glasnoću i uključivanje, gornja strana sadrži sekundarni mikrofon i infracrveni predajnik te na kraju imamo 3,5-mm izlaz za slušalice, mikrofon, USB Type-C priključak i zvučnik za multimediju na samom dnu uređaja. Na poleđini nalazimo dvostruku kameru i LED bljeskalice, kao i čitač otisaka prstiju, što je karakteristično za Xiaomi uređaje kojima su sve tri navigacijske tipke kapacitivne. Usto, poleđina je premazana zaštitom od otisaka prstiju i koliko vidimo, funkcionira. Naravno, ako prstima jedete ćevape, ništa od toga.



Mi 5X nije pretežak i prilično je tanak zahvaljujući bateriji kapaciteta 3080 mAh. Nema naročito uske rubove oko zaslona, ali ne može se reći da je velik i nespretan, pogotovo s obzirom na veličinu zaslona.

U paketu dobivate USB Type-C kabel i punjač od 2 A.

ZASLON


Zasloni dijagonale 5,5 inča su sve prisutniji i popularniji na tržištu i Xiaomi ih ugrađuje u niz svojih uređaja. Uz 1080p rezoluciju se ne morate bojati da nećete moći čitati sitni tekst, a kvaliteta prikaza također zaslužuje pohvale. Maksimalna svjetlina i kontrast su dovoljni za ugodno korištenje i tijekom najsunčanijeg dana, a opet s druge strane vas minimalna razina osvjetljenja neće zaslijepiti u mračnoj prostoriji.

Pronašli smo podatak da je zaslon zaštićen Gorilla Glass staklom, što ipak ulijeva malo veću dozu sigurnosti, barem što se tiče onih iritantnih sitnih ogrebotina.

HARDVER, PERFORMANSE I POVEZIVANJE


Xiaomi Mi 5X, prvi svoga imena, ima procesor Snapdragon 625. Ne treba ga još jednom predstavljati, dovoljno je reći da u svakodnevnim zadacima pokazuje da je itekako sposoban i brz, a dodatna kvaliteta mu je štedljivost. Mali pad performansi se vidi prilikom igranja najzahtjevnijih 3D naslova s Trgovine Play jer Adreno 506 GPU nije naročito jak, no većini to neće smetati. To je ujedno i jedina situacija u kojoj se može vidjeti malo pojačanog grijanja procesora.

 

Ako neki dvostruko skuplji smartfoni dolaze s 4 GB RAM-a, što zapravo možemo prigovoriti Mi 5X? Sav multitasking ide kao po tračnicama, MIUI sustav je inače poznat po stabilnosti i rijetko tko može reći da nije zadovoljan performansama. Ni 64 GB interne memorije s koliko raspolaže naš testni primjerak ne zvuči nimalo lošije, a može se proširiti memorijskom karticom do 128 GB. Dakle, Mi 5X je stvarno dobro natovaren memorijom, pogotovo uzevši u obzir njegovu cijenu.

size="medium"

Zvučnik za razgovore je glasan, a kvaliteta zvuka je na visokoj razini. I drugi zvučnik, onaj za multimediju, je vrlo dobar. Ako baš moramo malo prigovarati, voljeli bismo da je zvuk kojeg reproducira malo čišći, odnosno da su visoki tonovi izraženiji. Prijem signala je uvijek dobar, jedini je problem što Mi 5X ne podržava LTE na 800 MHz jer je ova verzija namijenjena kineskom tržištu. Od ostalih bežičnih veza imamo infracrvenu vezu koju ćete koristiti za daljinsko upravljanje s raznim uređajima, Bluetooth i FM radio. Nažalost, nema NFC-a.

SOFTVER I SUČELJE


Prilika je htjela da Xiaomi Mi 5X bude prvi uređaj s MIUI 9 operativnim sustavom na našem testu. Vizualno nema nekih većih promjena, barem ako ne koristite novu temu koja nam se svidjela jer osim što donosi nove ikone za sistemske aplikacije, ne mijenja one od aplikacija s Trgovine Play. Standardna MIUI tema "drži" ikone u kvadratima, a taj izgled se ne sviđa baš svakome.

Centar za obavijesti nije pretrpio nikakve promjene, i dalje prikazuje vremensku prognozu, razne prečace te, naravno, obavijesti. Opcije za uređenje početnih zaslona su izmijenjene, sada imamo bolji način odabira pozadinskih slika i pregledniji popis widgeta, a i dalje se mogu mijenjati efekti prijelaza zaslona. Pritiskom na lijevu kapacitivnu tipku se otvara popis posljednje korištenih aplikacija koji također otkriva jednu novost - rad s dvije aplikacije koje se prikazuju u dva prozora. Jasno, tu se vidi prednost onih 4 GB RAM-a, ali i 5,5-inčnog zaslona.

size="medium"

Veličinu prozora je moguće mijenjati ručno, ali neke aplikacije same prilagođavaju veličinu kako im se ne bi ugrozila funkcionalnost. Primjerice, ako imate otvorene dvije aplikacije za instant messaging, poput Vibera ili WhatsAppa, za gornju će se tipkovnica prikazivati preko donjeg prozora, a za donju će se prozor proširiti prema gore kako bi se opet osiguralo mjesto za tipkovnicu. Izbornik glasnoće zvuka je dobio zgodnu novost, gumbić za uključenje tihog načina. Tu odmah možete odrediti period na koji će zvuk ostati isključen, bilo kroz standardni način bez zvuka ili DND ("ne ometaj").

Neki od vas će pozdraviti snimanje sadržaja na zaslonu, a osim njega je tu standardni komplet aplikacija koji uključuje kalkulator, snimač zvuka, Mi Remote, skener, galeriju, kalendar i web preglednik. Za Google aplikacije ćete se morati sami pobrinuti jer ova verzija ima kineski ROM, ali instalacija je krajnje jednostavna i odvija se putem Xiaomijevog App Storea.

size="medium"

Način rada jednom rukom nije nikamo nestao te i dalje može prikazivati sadržaj zaslona na nekoj od tri smanjene dijagonale - 3,5, 4 i 4,5 inča. Takvo korištenje uređaja možete dodatno olakšati plutajućim izbornikom prečaca, odnosno Quick Ballom kojeg smo još davno predstavili. Dual Apps klonira aplikacije koje želite, što je zgodno ako imate više korisničkih računa ili npr. želite WhatsApp koristiti s obje SIM kartice. Second Space stvara još jednu radnu površinu, potpuno neovisnu o drugoj.

KAMERA


Dual kamera ima jednu širokokutnu leću od 26 mm s otvorom blende f/2,2 i pikselima veličine 1,25 µm te drugu telefoto leću od 50 mm i otvor blende f/2,6. Kod druge kamere su pikseli nešto manji, 1 µm, ali je maksimalna rezolucija na obje 12 MP. Uz kamere ide i dvotonska LED bljeskalica i to bi vam sve zajedno trebalo zvučati poznato iz recenzije za Xiaomi Mi 6.

MIUI 9 nije donio promjene u sučelju aplikacije kamere, jedina razlika koju vidimo je novi prečac za vodeni žig koji se sad nalazi odmah u izborniku načina snimanja pa ga nećete trebati tražiti u postavkama. Ruku na srce, ili ćete ga stalno držati uključenim ili isključenim, ali neka bude gdje je. Lijevo se nalaze prečaci za HDR i bljeskalicu i malo nam je nejasno kako jedan smarfon koji se reklamira s kamerom kao jednom od glavnih značajki nema automatski HDR. Nadamo se tome u nekom od nadolazećih nadogradnji.

size="medium"

Desno su, kao i uvijek, okidači, prečac za galeriju i gumbići za prebacivanje kamera, načine snimanja i filtre. Ručni način je prilično moćan, ima regulaciju balansa bijele boje, fokusa, vremena ekspozicije, ISO vrijednosti i možete odabrati snimanje putem širokokutne ili telefoto leće. Zgodan i koristan dodatak je tzv. focus peaking, odnosno isticanje točki koje su najtočnije fokusirane za maksimalno oštre fotografije. Naravno, ova funkcija je dostupna samo u ručnom načinu.

Portretni način će vas držati zabavljenima dosta dugo; to je u neku ruku i bila glavna namjera ove kamere. Čim ga uključite, odmah se uključi 2x zoom i sve što trebate je biti unutar 2,5 m od predmeta ili osobe za koje želite da ispadnu oštri. Čini se da je Xiaomi dosta vremena posvetio softveru kamere jer su prijelazi između fokusiranog objekta i zamućene pozadine daleko bolji, tj. precizniji nego prije.



Sve kamere na smartfonima imaju zoom, ali ne i optički. Za digitalni od davnina vrijedi isto pravilo korištenja: izbjegavajte ga kad god je to moguće. S Mi 5X se ne morate bojati zumirati, barem ne do 2x uvećanja jer tu ne gubite na kvaliteti fotografija. Ako baš morate još više zumirati, kombinacija optičkog i digitalnog zooma će vam omogućiti 10x.

Kvaliteta fotografija je očekivano visoka, tome puno pridonosi dobar dinamički kontrast. Boje su precizne, nema previše šuma, ali zato ima dovoljno detalja koji su rezultat dobro pogođene oštrine. Ovo vrijedi za dnevne fotografije, kod noćnih se prvenstveno vidi nedostatak malog otvora blende.



Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

BATERIJA


Naravno da je baterija mogla biti i veća od 3080 mAh, ali onda bi bilo malo teže postići debljinu uređaja od 7,3 mm. Već nakon nekoliko dana korištenja shvatite da potrebe za većom baterijom i nema jer u prosjeku bez imalo problema izdrži cijeli dan ako stalno nešto radite po društvenim mrežama, šaljete poruke i gledate YouTube ili dva dana u lakšem režimu. Sigurno da se na tome mora zahvaliti štedljivom procesoru i dobro optimiziranom operativnom sustavu.

S punjačem koji dobivate u paketu punjenje potpuno prazne baterije traje oko dva sata.

ZAKLJUČAK


Čini se da Xiaomi nije ni pokušao sakriti odakle mu inspiracija za dizajn, no ionako znamo da je danas već prilično teško ostati originalan. Kao i uvijek, njihovi inženjeri su uspjeli sklopiti kvalitetan uređaj s metalnim kućištem zaobljenih rubova i prednjom stranom stakla koji se može pohvaliti vrlo dobrim zaslonom i dual kamerom. I to sve zajedno za vrlo pristupačnu cijenu od oko 1850 kn (bez dostave) za model sa 64 GB interne memorije ako ga naručite iz Honorbuy web trgovine. Za 32 GB je potrebno odvojiti oko 1650 kn, što je stvarno mala razlika. Želite li dodatno uštedjeti, svakako upišite kôd MOBHR pa će vam u džepu ostati 5 €.

Moramo napomenuti da je Xiaomi "prepakirao" Mi 5X u novi uređaj s čistim Android sučeljem koji dolazi pod nazivom Mi A1 i dio je projekta Android One. Ukoliko ćemo biti u mogućnosti, svakako ćemo i njega testirati, iako bi razlike trebale biti samo u softveru.
Advertisement Advertisement