Xiaomi Mi 9T (Redmi K20) - Recenzija



Xiaomi Mi 9T je svoje (europsko) ime vjerojatno dobio po nekom zlom kumu, budući da je u Kini bio predstavljen kao Redmi K20. Xiaomijeva igra imenima, uz to što je neshvatljiva, prilično je zbunjujuća, a zbog nje će slučajni prolaznik u toj šumi brojki i slova vrlo lako zalutati.

Nakon nedavnog izdvajanja Redmi branda, Xiaomi ime je trebalo ostati rezervirano za premium segment, dok je Redmiju bila namijenjena uloga cjenovno pristupačnog. Upravo zato je ovaj model u startu bio predstavljen kao Redmi K20, ali je onda u nekom trenutku, očito nekome ne pretjerano mudrom, palo na pamet da bi za ovaj model možda ipak bilo bolje koristiti provjereno ime, barem za europsko tržište.

Nije da se ne slažemo s time da Mi 9T zaslužuje nositi sveto ime Xiaomi, ali ovakvo žongliranje imenima samo unosi dodatnu pomutnju u ionako već prilično zakompliciranu nomenklaturu.



No, bacimo se mi na posao. Naš Xiaomi Mi 9T dolazi sa 6,39-inčnim AMOLED zaslonom, dakle isto i originalni top model Mi 9, ali bez zuba na vrhu, što ga definitivno čini atraktivnijim. Kao takav više nalikuje na prošlogodišnji Mi Mix 3, od kojeg se razlikuje po koncepciji prednje kamere. Naime, Mi 9T donosi skočnu selfie kameru, sličnu onoj koju smo upoznali na modelu OnePlus 7 Pro.

Uređaj je pokretan novom generacijom 8nm procesora – Snapdragonom 730, koji inače se nalazi za jednu stepenicu ispod starijeg brata - Snapdragona 855. Radna memorija iznosi više nego dovoljnih 6 GB, a ponuda spremišne sastoji se od 64 i 128 GB verzije.

Trostruka kamera na poleđini s 48 MP primarnim senzorom govori o namjeri da se vrhunska fotografija preseli i u srednji cjenovni razred, a 4000 mAh baterija ovaj uređaj stavlja debelo ispred top modela vlastitog branda.

Ima tu još delicija, kao što su in-screen čitač otisaka prstiju i stari dobri 3,5 mm audio utor, no tome svemu, kao i našim dojmovima, pročitajte u nastavku teksta.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

156.7 x 74.3 x 8.8 m







Masa

191 gram







Zaslon

6,39" AMOLED, 1080 x 2340, 403 ppi, HDR10







SoC

Snapdragon 730







CPU

2x2.2 GHz Kryo 470 Gold + 6x1.8 GHz Kryo 470 Silver







RAM

6 GB







Interna memorija

64/128 GB







Micro SD

Ne







Povezivanje

WiFi, WiFi Direct, WiFi Hotspot, A-GPS, Bluetooth







Otprornost na vodu

Ne







Brzo/Bežično punjenje

Da, 18W/Ne







OS

Android 9 Pie/ MIUI 10







Kamera

48 MP f/1.8 1/2" 8 MP, f/2.4, 2X telefoto, 13 MP, f/2.4, ultra-wide, 4K







Prednja kamera

20 MP, f/2.2 1080p, HDR







Baterija

4000 mAh











Ustupio










PREDNOSTI

NEDOSTACI










Zaslon od ruba do ruba, bez rupice i zuba

Nema utor za memorijske kartice







Brz i precizan in-screen čitač otisaka prstiju

Klizavo kućište







Moćan, ali štedljiv procesor

Kamera nema OIS







Iznimno brzo i fluidno sučelje








Natprosječna autononmija








Cijena - omjer uloženo/dobiveno








Izvrsna maskica u prodajnom pakiranju








Dizajn, kućište i rukovanje




Xiaomi Mi 9T konstruiran je kao i većina današnjih uređaja višeg cjenovnog razreda, iako ga zbog njegove cijene u nju ne možemo svrstati. Kao osnovu koristi aluminijski okvir koji se nalazi u „sendviču“ između dviju staklenih površina. Kao što je već rečeno i vidljivo iz fotografija, atraktivnost ovom uređaju osigurava zaslon od ruba do ruba, bez rupice i zuba, a mnogi će znati cijeniti to što isti na rubovima nije zakrivljen.

Međutim, zakrivljenost dolazi na poleđini, a s obzirom da je površina izuzetno klizava, ergonomija ovom uređaju nije jača strana. Lijek za to je vrlo kvalitetna zaštitna maskica koja se nalazi već u prodajnom pakiranju. Naravno, tada možete zaboraviti na sjajnu poleđinu koja na kraju baš i nije tako sjajna nakon što na njoj ostanu tragovi prstiju.



Što se dimenzija tiče, uređaj je visinom i širinom gotovo istovjetan modelu Mi 9, ali je od njega za milimetar deblji. Naravno, to je iskorišteno za veću bateriju, što je uzrokovalo i nešto veću masu, konkretno 191 gram. Ako nas pitate, te dvije sitnice ćemo zbog produljene autonomije rado žrtvovati.

Posebno je zanimljiva telefonska slušalica koju je Xiaomi uspio dodatno stanjiti i ugurati u inače vrlo tanki rub kućišta iznad zaslona. Ovaj dio je zapravo tako dobro izveden da će lako zavarati i oko sokolovo.



Dodatno iznenađenje na gornjem rubu kućišta je izumirući 3,5 mm audio utor kojeg će cijeniti audiofili, a društvo mu čine sekundarni mikrofon i pomični, odnosno skočni modul selfie kamere. Na dnu imamo vanjski zvučnik, utor za SIM i kartice (ne i memorijske), te uobičajeni USB-C utor.

Pomični modul kamere je izveden gotovo identično kao onaj na OnePlusu 7 Pro. U Xiaomiju kažu da je testiran na 300.000 iskakanja, što znači da možete okidati 100 selfija svaki dnevno sljedećih osam godina. Sasvim dovoljno da iskoristite svoje potencijale i postanete Instagram zvijezda.

columns="4"

Također, mehanizam koji pokreće modul reagira na slobodni pad, tako da će u slučaju ako vam uređaj u trenutku selfiranja ispadne iz ruke, kameru uvući u roku jedne sekunde i tako minimalizirati štetu.

Poleđina je rezervirana za trostruku kameru. Leće su postavljene u okomitom rasporedu, a ispod njih nalazi se LED bljeskalica.



S obzirom na dimenzije, uređaj prilično fino leži u ruci, naravno, pod uvjetom da ga držite u zaštitnoj maskici, jer onako klizav i sa zakrivljenom poleđinom, nije primjeren ni za one najpažljivije.

Ovdje spomenimo da uređaj nije otporan na vodu, ali s obzirom na cijenu, to mu nemožemo istaknuti pod nedostatke.

Zaslon




6,39-inčni zaslon Xiaomija Mi 9T je njegov najveći prodajni adut. Ne samo zato što je izrađen u AMOLED tehnologiji i jer ima izvrstan prikaz, već i zbog toga što nema ni rupice ni zuba. Čist k'o suza, dakle upravo onakav kakvog smo sanjali protekle dvije godine. Nema zuba, rupice, kapljice, suze, pa čak ni brade kakvu smo viđali prošle godine.

Jednostavno, skoro cijela prednja površina je u zaslonu, i to jer ono što ovaj uređaj čini iznimno atraktivnim, otprilike kao OnePlus 7 Pro.

Rezolucija iznosi 2340x1080, što na 6,39 dijagonali daje 403 ppi gustoću točaka. Zaslon je presvučen je Gorilla Glass 5 slojem, a kompatibilan je i s HDR10+ standardom.



Zahvaljujući relativno jakom pozadinskom osvjetljenju, ugodno ćete ga moći koristiti i na danjem svjetlu pod izravnim udarom sunca.

Unutar zaslona se nalazi i čitač otisaka prstiju, što je do nedavno bilo rezervirano samo za najviši cjenovni razred. Čitač generalno funkcionira brzo i precizno, čak iznenađujuće dobro s obzirom na cijenu uređaja.

Hardver, performanse i povezivanje


Pogonski stroj Xiaomija Mi 9T je Qualcommov Snapdragon 730, predstavnik nove generacije procesora srednje-višeg cjenovnog razreda. Izrađen je u 8 nm tehnologiji, a sadrži osam jezgri. To su dvije 2,2 GHz Kryo 470 Gold i šest 1,8 GHz Kryo 480 Silver jezgre. Nije teško zaključiti da se dvije jače uključuju po potrebi, dakle kad je potreban maksimum snage, dok je slabijih šest zaduženo za manje zahtjevne zadaće i održavanje sustava.

Ove karakteristike procesoru osiguravaju vrhunske performanse uz efikasnu energetsku učinkovitost. Naravno, benchmark testovi neće pokazati rezultate kao kod Snapdragona 855, no razliku ćete u praksi teško osjetiti, osim eventualno ovisnika o PUBG-u koji ga moraju igrati u najvišoj grafici. S druge strane, razlika će se osjetiti u potrošnji baterije, budući da je ovaj procesor realno štedljiviji od Snapdragona 855.

6 GB je još uvijek dovoljno radne memorije čak i u višim cjenovnim razredima, a u ovom predstavlja izdašnu količinu, tako da poteškoća u multitaskingu nećete imati. Za pohranu vam je na izbor 64 ili 128 GB interne memorije, no s obzirom da uređaj ne posjeduje utor za memorijske kartice, u startu pokušajte odrediti koliko će vam biti potrebno, jer kasnije povratka nema.

Kvaliteta zvuka je izvrsna za ovaj cjenovni razred, a posebno veseli 3.5 mm audio izlaz za slušalice. Vanjski zvučnik je, očekivano, samo jedan, ali je dovoljno glasan za konzumiranje video sadržaja i igranja igara u normalnim uvjetima okolne buke.

Uz uobičajene načine povezivanja, na raspolaganju je i stari dobri FM radio. Možete koristiti s uključenim slušalicama koje mu inače služe kao antena.

Softver i sučelje


Kao i svaki Xiaomi, Mi 9T dolazi s MIUI nadogradnjom sučelja koja je ovdje prisutna u svojoj 10.3.7 verziji, a temeljena je na Androidu 9.0 Pie. MIUI se prilično razlikuje od stock Androida, ali je zato brz i fluidan. Relativno novo je i dodavanje tamne teme (Dark mode), što će u izborniku s postavkama i tamo gdje je to moguće umjesto bijele biti korištena tamna pozadina. Sve skupa će rezultirati smanjenjem umora očiju, ali će se osjetiti i na autonomiji, jer AMOLED panel za prikaz crne boje ne troši energiju.

AMOLED tehnologija donosi i Always On (Ambient display) zaslon, kojeg možete podesiti da stalno radi ili da se uključi, odnosno isključi u određeno doba dana. Ovisno o temi koju izaberete, prikazivat će se samo sat ili u kombinaciji s datumom i razinom baterije, te obavijesti o propuštenim pozivima, SMS porukama i bilješki kalendara, dok one trećih aplikacija (barem u ovoj verziji softvera) nisu podržane.

Svi koji su već imali Xiaomi, osjećat će se kao kod kuće, a oni koji ga prvi put koriste, morat će se malo privikavati. Neke detalje ćete prožvakati brže, a neke sporije. Tako je recimo multitasking izbornik izrađen drukčije nego na drugim Androidima, ali s obzirom da su aplikacije poslagane u dva stupca, u potpunosti su vidljive i tako ih je realno zgodnije prepoznati.

Sučelje je općenito brzo i fluidno, uostalom, kako i priliči MIUI softveru koji je, eto, doživio svoju desetu generaciju, a to samo po sebi govori o iskustvu koje je u njega ugrađeno.

Kamere




Xiaomi Mi 9T donosi standardnu postavu triju kamera na poleđini, a okosnicu predstavlja veliki 1/2-inčni 48 MP senzor u kombinaciji s f/1.75 otvorom blende i 26 mm lećom. Kao i kod mnogih drugih uređaja, ovaj senzor proizvodi 12 MP fotografije, kombinirajući četiri piksela u jedan, no ako to želite, možete okidati i u svih 48 MP, no tada će ukupna kvaliteta fotografije biti realno manja, jer kao što znate, nije sve u količini.

Druga kamera sadrži 8 MP senzor s f1/4 otvorom blende, ima 52 mm leću i f/2.4 otvor blende, te služi kao 2x telefoto kamera. Treća je ultra-širokokutna kamera, inače vrlo popularna u zadnje vrijeme, a u ovom modelu donosi 13 MP 1/3'' senzor s f/2.4 otvorom blende i 15 mm lećom.

Nijedna od ovih triju kamera nije opremljena optičkom stabilizacijom, što bi nekima mogao biti deal-breaker, barem kad je u pitanju noćnih fotografija, ali je zato tu vrlo dobro izvedena softverska stabilizacija videa.

Široki dinamički raspon, velika količina detalja, realne boje i vrlo dobar kontrast obilježja su rezultata koje dobijemo fotografiranjem u idealnim uvjetima.

Kao što je već rečeno, primarna kamera može snimati u 12 MP i 48 MP načinu, s tim da će zbog tehnologije objedinjavanja četiriju piksela u jednog, 12 MP fotografije realno biti kvalitetnije, osim ako vam iz nekog razloga baš ne treba punih 48 MP, a tada se pripremite na datoteke teške i preko 30 GB.

8 MP telefoto kamera će proizvesti solidne fotografije povećane 2x, dakle ekvivalent 52 mm leći, ali opet nemojte očekivati količinu detalja, oštrinu i dinamički raspon kao na primarnoj.

Ultra-širokokutna kamera će svakako proizvesti vrlo kvalitetne fotografije u skučenom prostoru, kao i grupne portrete na proslavama rođendana i godišnjica mature, no računajte da u kutovima takvih fotografija može doći do distorzije, što softver u određenoj mjeri može ispraviti.

U noćnim uvjetima primarna kamera proizvodi vrlo dobre fotografije, ali na nekima se može primijetiti kako agresivno odstranjivanje šuma rezultira spaljivanjem detalja. Nedostatak optičke stabilizacije se osjeti u slučajevima kad je potrebna dulja ekspozicija, pa algoritam podiže ISO vrijednost. Ovo će u određenoj mjeri ispraviti Night mode, i zapravo je iznenađujuće koliko dobar rezultat postiže u toj jednoj sekundi koliko mu treba da izradi fotografiju..

Također, u noćnim uvjetima nemojte očekivati istu razinu kvalitete fotografija telefoto kamere kao u idealnim, jer ovisno o količini dostupnog svjetla, telefoto kamera uopće ne radi, već uređaj koristi primarnu kameru i digitalni zoom. Znači, ako senzor osjeti da ima dovoljno svjetla, okinut će telefoto kamerom, a u suprotnom će samo cropati sliku iz primarne.

Selfie kamera, osim što koristi naprednu tehnologiju izlaska iz kućišta i senzor koji osjeti slobodan pad kako bi ju vratio unutra, proizvodi i izvrsne selfije zahvaljujući 20 MP senzoru s F/2/2 otvorom blende i podrškom za HDR.



Video možete snimiti u 4K rezoluciji i 30 fps, ali samo primarnom 48 MK kamerom. Iako se može činiti da priliko zumiranja, odnosno odabira 2X načina uređaj koristi telefoto leću, to nije slučaj, već samo digitalno zumira snimku primarne kamere. 1080p video možete snimiti u 30 i 60 fps varijanti, a tu je i usporeni video u rasponu od 1080p 120 fps, do 720p 960 fps.

Što se same kvalitete videa tiče, za 4K možemo reći da je prilično oštar i da obiluje detaljima, no ukupno gledano, ipak nije izravno usporediv s onima koje proizvode najbolji uređaji na tržištu, a i malo previše zasiti boje. Više sreće ćete imati s 1080p videom, koji je za nijansu bolji, barem kad govorimo o 30 fps verziji, dok 60 fps baš i nije najbolje optimiziran.

Primjeri fotografija i videa


Idealni uvjeti



Zatvoreni prostor



Noć







[responsive_youtube NvEWgzKyECE]

[responsive_youtube Wpv3-h6DFng]

[responsive_youtube K8vJQaxQZpc]

[responsive_youtube d8ztEP-FlVA]

Baterija i autonomija


Zanimljivo je da Mi 9T ima bateriju kapaciteta 4000 mAh, što samo po sebi nije spektakularno s obzirom da sličan kapacitet danas nalazimo kod mnogih uređaja, no ono što začuđuje je činjenica da top model Mi 9 dolazi s osjetno manjih 3300 mAh.

Rezultat ovakvog povećanja kapaciteta osjeti se na svakom koraku, tako da problema s jednodnevnom autonomijom neće imati ni najzahtjevniji korisnici. Oni malo manje zahtjevni i prosječni, kakvima je ovaj uređaj s obzirom na cijenu i namijenjen, mogu računati i na dan i pol, a možda čak i dva dana autonomije, ovisno o navikama i načinu korištenja.

Ne treba zanemariti ni brzo punjenje. Uređaj dolazi s 18W punjačem koji će u pola sata bateriju napuniti na 45%, što je izvrstan rezultat za ovaj cjenovni razred, dok će za potpuno napunjenu bateriju trebati nešto više od sat i pol.

Zaključak


Xiaomi Mi 9T, odnosno Redmi K20 kako ga zovu na nekim tržištima, u mnogome je bolji od svog uzora - top modela Xiaomi Mi 9. Prvo što se primijeti ne odstranjivanje zuba na vrhu zaslona, tako da dobivate potpuno „čist“ zaslon od ruba do ruba.

Druga stavka po kojoj ovaj model nadmašuje Mi 9 je autonomija, jer dolazi s osjetno većom 4000 mAh baterijom, a ne treba zanemariti ni faktor cijene.

Ono u čemu je Mi 9T slabiji, jest procesor, ali ni to nije presudna stavka. Vidjeli smo da dolazi s novim 8-nanometarskim Snapdragonom 730, koji je samo za jednu stepenicu ispod trenutno najjačeg 855, što mu osigurava gotovo jednake performanse, a razliku će osjetiti samo ovisnici o najzahtjevnijim igrama. Štoviše, 730 je štedljiviji od 855-ice i dodatno utječe na produljenje autonomije.

Razlike u performansama kamere postoje, uglavnom u noćnim uvjetima, ali su daleko od presudnih.

U konačnici, ono što definitivno presuđuje jest cijena. Naime, Xiaomi Mi 9T možete kupiti već za 2.659,05 kuna (za 64 GB verziju), što je zaista povoljno za sve ono što ovaj uređaj nudi. Upravo zbog ovog omjera uloženog i dobivenog, ovaj uređaj ima našu preporuku najvišeg stupnja.

Najbolju ponudu Xiaomi mobitela potražite na mobis.hr