Xiaomi Mi Max 3 - Recenzija



Xiaomi, četvrti najveći proizvođač smartfona na svijetu, ne propušta pokriti niti jedan segment tržišta, pa tako ni onaj s najvećim zaslonima, za koje možemo reći da su na granici tableta. Xiaomi Mi Max 3 najnoviji je predstavnik Mi Max serije, a dolazi kao logični nasljednik modela Mi Max 2 i Mi Max.

Treći Mi Max se od prve dvojice već na prvi pogled razlikuje boljim omjerom zaslona i okvira kućišta, ali i novim 18:9 omjerom stranica, kao i većom dijagonalom zaslona od 6,9 inča. Tu je, naravno, i nova generacija Snapdragon procesora za srednji cjenovni razred, ali i sada već obavezna dvostruka kamera.

Kako smo se snašli s ovom mrcinom i kakve je dojmove na nas ostavila, pročitajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

176.2 x 87.4 x 8 mm







Masa

221 grama







Zaslon

6,9 IPS LCD, 1080 x 2160, 18:9, 350 ppi







SoC

Qualcomm Snapdragon 636







CPU

8x Kryo 260 1,8 GHz







RAM

4/6 GB







Interna memorija

64/128 GB







Micro SD

Da, hibridni







Povezivanje

WiFi, A-GPS, Bluetooth, USB-C, DLNA, FM radio







Brzo/bežično punjenje

Da/Ne







Otporan na vodu

Ne







OS

Android 8.1 Oreo/MIUI 9.6







Kamera

12 MP, f/1.9, 1.4µm, dual pixel PDAF + 5 MP/ 4K, 720p@120fps







Prednja kamera

8 MP, f/2.0, 1.12µm, 1080p







Baterija

5500 mAh







Cijena

Oko 2100 kuna s uključenim troškovima dostave iz EU skladišta







Ustupio











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Dizajn i kvaliteta izrade

Veliko kućište nije za svakoga







Veliki pregledan zaslon

Klizava stražnja površina







Brzo i fluidno MIUI sučelje

Slabiji prikaz bijele boje na zaslonu







Kamera iznad očekivanja








Natprosječna autonomija








Povoljna cijena - omjer uloženo/dobiveno








Dizajn, kućište i rukovanje


Xiaomi Mi Max 3 bismo mogli svrstati u onu kategoriju smartfona koje smo do prije par godina nazivali „phabletima“, jer su svojim dimenzijama na granici između mobitela i tableta. U međuvremenu su i ostali mobiteli prilično narasli pa je ovaj izraz izgubio na smislu, a Xiaomijeva Mi Max serija je jedna od rijetkih preostalih zvjerki koja bi mogla ponijeti ovu titulu.

Nakon promjene orijentacije zaslona u 18:9 i svojevrsne standardizacije smartfona na dijagonale između 5,8 i 6,3 inča, Mi Max sa svoji 6,9 inča i 176 mm visine zaista djeluje masivno. Osobno volim velike mobitele i rukovanje Mi Maxom 3 mi nije predstavljalo problem, no ako ste navikli na manje uređaje, rukovanje na ovaj će svakako iziskivati određeno vrijeme privikavanja.

columns="4"

Za razliku od prethodnika, trojka donosi vidno manji okvir kućišta, čime je dokazuje da čak i ovako velik i relativno nezgrapan uređaj može djelovati atraktivno. Ono što baš i nije za pohvaliti je poleđina od brušenog aluminija, koja je klizava i jedan ovako veliki uređaj čini još težim za rukovanje. Ukoliko baš ne obožavate ovakvu pozadinu, jedino rješenje je nabavka zaštitne maskice.

Na poleđini se smjestila dvostruka kamera, i to na istoj poziciji kao na Mi 8, dakle na gornjem lijevom kutu, a po sredini gornje polovice i čitač otisaka prstiju, kojeg s obzirom na ukupne dimenzije i nije lako dohvatiti. Naravno, i tu će navika nakon nekog vremena učiniti svoje, jer oni kojima je veliki zaslon zaista potreban, malo gimnastike za prste neće predstavljati problem.

Fizičke tipke (za uključivanje i podešavanja glasnoće) nalaze se na logičnom mjestu, s desne strane, a ladica za SIM kartice s lijeve. Na dnu kućišta imamo USB-C utor i vanjski zvučnik. Primijetit ćete dvostruku rešetku, ali zvučnik je samo jedan. Ipak, Mi Max 3 donosi i drugi zvučnik, i to u telefonskoj slušalici, no realno je slabiji od donjeg, tako da stereo ugođaj baš i nije na visini. 3,5 mm audio utor nalazimo na gornjem rubu, što je pomalo neobično, u društvu sa sekundarnim mikrofonom.

columns="4"

Ukupan dojam kod držanja u ruci je pozitivan, bez obzira na dimenzije, ali uz digresiju što je brušeni aluminij zaista klizav, a zaštitna maskica će dodatno povećati dimenzije. Masa od 221 grama definitivno nije mala, ali opet, onaj kome je ovakav uređaj potreban, lako će prijeći preko ove sitnice. Ne treba zaboraviti da iPhone 8 Plus teži 202 grama, dakle oko 10% manje, a nudi kud i kamo manji zaslon.

Uređaj možete držati jednom rukom i izvršavati par osnovnih gesti, no za tipkanje ćete svakako morati koristiti i drugu, što i neće biti problem, jer smo svi na to u dobroj mjeri naviknuti, budući da je vrijeme smartfona kojima se moglo upravljati jednom rukom, odavno iza nas.

Zaslon


6,9-inčni zaslon zaista djeluje impresivno, barem kad govorimo o količini sadržaja kojeg može prikazati. Osim što ćete na njemu sasvim pristojno moći odgledati film ili odigrati neku noviju igru, zbog njegove preglednosti ćete se vrlo lako snaći i u šumi e-mailova ili recimo u Excel tablici.

Rezolucija iznosi 2160 x 1080 točaka, što odgovara omjeru 18:9, a rezultira gustoćom točaka od izvrsnih 350 ppi, jer je više od toga objektivno nepotrebno. Tehnologija izrade je IPS LCD, s vrlo dobrim prikazom boja. Međutim, primijetio sam da bijela boja nije baš na razini koju sam očekivao od IPS zaslona, jer je realno zagasitija i od bijele na AMOLED-ima. Ovo ćete uglavnom primijetiti na vanjskom svjetlu, no u zatvorenom prostoru ili po noći neće toliko doći do izražaja.

Hardver i performanse


Mi Max serija od prvog modela je po hardverskim karakteristikama ulazila u srednji cjenovni razred, pa tako ni Max 3 nije izuzetak. Pokretan je novim Snapdragonom 636, koji dolazi kao logični nasljednik lanjskog Snapdragona 625, ugrađenog u Max 2. Naš testni primjerak dolazi s 4 GB RAM-a i 64 GB interne memorije, a u ponudi je i 6/128 GB verzija za one malo zahtjevnije.

Dodajmo i to da uređaj posjeduje utor za microSD memorijsku karticu, koja koristi drugi SIM utor, što znači da ukoliko želite proširiti memoriju, nećete moći koristiti više od jedne SIM kartice.

size="medium"

Iako sam procesor spada u nekakav srednji razred, to ne znači da neće pokretati i teže apliakcije, među koje ubrajamo grafički zahtjevnije igre. Naime, čak i ako niste gejmer, na ovako velikom zaslonu ćete poželjeti poigrati neku od novijih igara, no na testnom primjerku iz nekog razloga nisam uspio instalirati Asphalt 9: Legends ni PUBG mobile, vjerojatno zbog nekakve inkompatibilnosti s ranom verzijom softvera. S druge strane, Asphalt 8: Airborne je doslovno letio.

Na prijem signala i kvalitetu poziva nemam prigovora, kao ni na glasnoću slušalice, a glasnoću vanjskog zvučnika možemo svrstati u prosjek. Kao što je već rečeno, od stereo efekta ne treba očekivati previše, jer je donji zvučnik osjetno glasniji od gornjeg, koji se nalazi u slušalici.

Softver i sučelje


Softverski temelj uređaja je Android 8.1, a sukladno Xiaomijevoj tradiciji, povrh njega dolazi MIUI nadogradnja sučelja u 9.6 verziji. Ako ste već koristili Xiaomi uređaje, znate da je MIUI jedna od najbržih, odnosno najuglađenijih nadogradnji Androida. Međutim, oni koji dolaze s drugih uređaja, trebat će neko vrijeme prilagodbe na malo drukčije sučelje, ali i istraživati kako bi pronašli sve postavke, budući da su prilično ispremještane u odnosu na ostale Androide.

size="medium" columns="4"

Još jedna od pozitivnih strana MIUI-ja je vrlo veliki stupanj prilagodljivosti, što će cijeniti oni koji se ne zadovoljavaju ponuđenim i žele se na neki način isticati, ili jednostavno neke stvari prilagoditi vlastitim navikama i potrebama. Ono što u ovoj priči može predstavljati problem je doslovno prevelika intervencija u neke dijelove sustava, što može zakomplicirati korištenje. Najbolji primjer su programi štednje baterije, koji često znaju rezultirati izostankom pristizanja obavijesti recimo WhatsAppa ili mailova. Zato preporučamo da takve programe u startu onemogućite.

columns="4" size="medium"

S obzirom da testni primjerak ima kineski ROM, tu je i cijela paleta aplikacija specifičnih za tamošnje tržište, koje su kod nas neupotrebljive. Većinu njih možete deinstalirati, a one koje ne daju tu mogućnost odvucite u zasebnu mapu.

Napomenimo i to da je MIUI jedna od prvih Android nadogradnji koja je ponudila sve apliakcije na početnom zaslonu (kao na iOS-u), a opcije za njihovo prebacivanje u poseban izbornik nema, kao što je to danas slučaj s velikom većinom drugih Androida.

Kamera


Po prvi puta, Mi Max serija dobila je dvostruku kameru. Jedna ima senzor od 12 megapiksela s f/1.9 otvorom blende i 1,4 µm veličinom piksela, koja uz PD autofokus donosi i snimanje 4K videa. Druga kamera ima senzor od 5 megapiksela i služi uglavnom za refokusiranje, odnosno dobivanje bokeh efekta sa zamućenom pozadinom u portret načinu.

columns="4" size="medium"

Selfie kamera im 8 MP senzor, f/2.0 otvor blende i nešto manju veličinu piksela, tj. od 1,12 µm, a u mogućnosti je i snimiti 1080p video.

Softver kamere je odgovara ostalim modelima s najnovijim MIUI sučeljem. Temelji se na uglavnom na gestama, kao i kod većine drugih smartfona, a na osnovnom zaslonu osim automatskog načina nudi i ručni, gdje se možete igrati profesionalnog fotografa, podešavanjem trajanja ekspozicije, brzine zatvarača, ISO vrijednosti i balansa bijele.

Tu su još panorama, video i kratki video, a u izborniku možete naći cijeli niz dodatnih postavki, uključiti samookidač (3 ili 5 sekundi), razne efekte uljepšavanja i sl. Kad je aktivan video način, možete odabrati time-lapse i usporeni video (720p 120 fps). Kamera nije optički stabilizirana, ali će snimanja videa svakako pomoći ugrađena softverska stabilizacija.

Što se kvalitete fotografija tiče, vidljivo je u idealnim uvjetima imamo prilično čistu situaciju, s mnoštvom detalja, velikom dozom oštrine i realnim bojama. Isto vrijedi i za dobro osvjetljeni zatvoreni prostor.
Prilično dobro je izveden i bokeh efekt. Kamera dobro fokusira, a algoritam izvrsno odrađuje posao iscrtavanja rubova motiva u krupnom planu u odnosu na zamućenu pozadinu.

Noćne snimke su također vrlo dobre s obzirom na cjenovni razred, ali da biste dobili ovako bistru sliku (kao u primjerima ispod) morat ćete prilično mirno držati ruku, jer će i najmanji drhtaj uzrokovati zamućenje.

1080p video je dobar, pun detalja i stabilan, prvenstveno zahvaljujući softverskoj stabilizaciji, što kod 4K varijante nije slučaj, gdje stabilizacija iz nekog razloga ne radi (ili ne radi kako bi trebala). Drugi problem 4K videa je pogrešno renderiranje boja.

Primjeri fotografija i videa


Idealni uvjeti



Zatvoreni prostor



Noć



Mrak (bljeskalica)



Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

1080p video (dan)



1080p video (noć)

[responsive_youtube cAoyxA-VGbo]

4K video (dan)

[responsive_youtube UylkVMNE1hk]

Baterija


Xiaomi Mi Max 3 dolazi s baterijom kapaciteta 5500 mAh, što je malo više od 5300 u lanjskom modelu, a još više od 4850 mAh u prvom Maxu. Veća je baterija, ali je veći i zaslon, pa tako ne treba očekivati čuda što se autonomije tiče, no ona i dalje ulazi u kategoriju natprosječnih, jer bi mi i uz intenzivnije korištenje uređaja znala potrajati i do puna dva dana.

Službeni podaci kažu da će Mi Max 3 s jednim punjenjem reproducirati i do 17 sati videa, no u stvarnosti nemojte računati na više od 12-14 sati, što će ovisiti o rezoluciji, bitrateu, codecu itd.

Uređaj podržava Quick Charge 3.0 brzo punjenje, a s priloženim punjačem 5500 mAh baterija će se od 0 do 100% napuniti za oko 2 sata i 15 minuta.

Zaključak


Xiaomi Mi Max 3 definitivno nije uređaj za svakoga. Radi se o možda nezgrapnoj mrcini za rukovanje ili nošenje u džepu, ali oni kojima treba i koji zaista vole velike zaslone, to niti malo neće smetati. Štoviše, ove godine Max donosi još veći zaslon u odnosu na ostatak kućišta nego što je to slučaj bio kod prethodne dvije generacije.

Iako se svrstao u srednji, ili možda čak u srednje niži cjenovni razred, Mi Max 3 vas neće razočarati ni performansama, jer novi Snapdragon 636 i 4, odnosno 6 GB RAM-a, nude sve što je potrebno i zahtjevnijim korisnicima.

Za kameru svakako možemo reći da je iznad očekivanja s obzirom na cijenu uređaja, a nitko se neće požaliti ni na natprosječnu autonomiju.

Cijena uređaja u Honorbuy web trgovini iznosi 328,99 dolara s uključenim troškovima dostave, ili oko 2110 kuna u kunskoj protuvrijednosti (po aktualnom tečaju). Ukoliko uređaj namjeravat kupiti u ovoj trgovini, ne zaboravite upisati MOBHR kupon kod, koji će vam osigurati 5 eura popusta.