Xiaomi Mi Mix 2 - Recenzija



Xiaomi Mi Mix 2 novi je top model kineskog proizvođača Xiaomi, a stiže kao izravni nasljednik lanjskog modela Xiaomi Mi Mix, koji, istini za volju, nije bio prvi uređaj sa «zaslonom od ruba do ruba», ali je taj koncept popularizirao i u dobroj mjeri komercijalizirao. Tada smo vidjeli da smartfon može izgledati puno atraktivnije od postojećih, bez da pritom izgubi na funkcionalnosti. Štoviše, Mi Mix je funkcionalnost i povećao, budući da je donio 6,4-inčni zaslon u kućištu veličine 5,5-inčnog iPhonea, ali i mnogih drugih uređaja.

Mi Mix 2 ima nešto drukčiji pristup. Cilja na puno širi spektar kupaca, zbog čega su žrtvovane određene stavke iz prethodnika. Tako dolazi s klasičnom, a ne piezoelektričnom slušalicom, zbog čega mu je i rub oko kućišta malčice veći, a ukupni gabariti su smanjeni. Također, kućište više nije u potpunosti keramičko jer donosi metalno okvir, zbog kojeg uređaj ne klizi iz ruke kao prethodnik, a u prodajnom pakiranju nalazi se nevjerojatno dobra zaštitna maskica. Sve je ovo rezultiralo manjom cijenom od prethodnika, ali ukupan dojam je možda čak i bolji.

No, kako ne bi sve ostalo u uvodu, idemo po redu.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

151.8 x 75.5 x 7.7 mm







Masa

185 grama







Zaslon

5,99 IPS LCD, 2160 x 1080, 403 ppi, Giorilla Glass 4







SoC

Qualcomm Snapdragon 835







CPU

4x Kryo 2,45 GHz + 4x Kryo 1,9 Ghz







RAM

6 GB







Interna memorija

64 GB







Micro SD

Ne







Povezivanje

WiFi, A-GPS, Bluetooth, USB-C







Brzo punjenje

Da







Bežično punjenje

Ne







OS

Android 7.1.1 Nougat/MIUI 8.5







Kamera

12 MP f/2.0, PDAF, 4K







Prednja kamera

5 MP f/2.0 1080p







Baterija

3400 mAh







Cijena








Ustupio











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Vrhunski dizajn kvaliteta izrade

Nema utor za microSD kartice







Zaslon "od ruba do ruba"

Nije vodootporan







Najjači trenutno dostupan procesor i 6 GB RAM-a

Nema 3.5 mm audio utor







Iznimno brzo i fluidno sučelje

Video kamera ispod očekivanja (rana verzija softvera)







Keramičko kućište s metalnim okvirom








Izvrsna maskica u prodajnom pakiranju








Razumna cijena








Dizajn, kućište i rukovanje


Kao što ste već mogli primijetiti, Xiaomi Mi Mix 2 je fizički manji od svog prethodnika, i ukupnim dimenzijama odgovara otprilike OnePlusu 5 ili bilo kojem sličnom 5,5-inčnom smartfonu. Njegov zaslon ima dijagonalu od 6 inča u 18:9, ali zbog «od ruba do ruba» koncepta ne izgleda izduženo kao npr. Samsung Galaxy S8/S8 Plus.

Dakle, slično kao na prethodniku, iznad zaslona nema «mesa», već samo mali dio na dnu. Taj donji dio je u odnosu na prethodnika dodatno smanjen, što je također dalo doprinos ukupnom smanjenju dimenzija, dok je sami rub uz zaslon čak i nešto širi. Da ne bi bilo zabune, radi se o vidljivom, ali ne i drastičnom povećanju, što nije utjecalo na atraktivnost, dapače, što može zahvaliti smanjenim dimenzijama, ali i zaobljenijim kutovima.



Uz manje dimenzije ide i manja masa, tako da je novi Mi Mix postao ergonomski prihvatljiv najširem krugu korisnika, a metalni rub na keramičkom kućištu sprečava klizanje, barem u odnosu na prethodnika, za kojeg je izazov bilo čak i najobičnije podizanje sa stola. Ovdje dodajmo da postoji i model «Special Edition», s jednodijelnim keramičkim kućištem, ali je i njegova cijena osjetno viša.

U pakiranju dolazi i zaštitna maskica, s kojom će uređaj biti zanemarivo deblji, za razliku od one lani, koja je ionako velik smartfon podebljala do krajnjih granica. Ova maskica je toliko dobra da sam istu takvu trenutno poželio i na svom OnePlusu 5, na kojem inače koristim silikonske. Ova je izrađena od posebne vrste plastike, s izvrsnom, odnosno iznimno ugodnom dodirnom površinom.



Ono što je ostalo isto kao lani je prednja kamera smještena na dnu kućišta, što znači da je za snimanje selfija uređaj potrebno okrenuti naopako. Na donjem rubu nalazimo otvor za mikrofon i vanjski zvučnik, između kojih se smjestio USB-C utor. Čitač otisaka prstiju na poleđini je dobro pozicioniran i dohvatljiv u svakom trenutku. O njegovoj brzini i preciznosti ne treba trošiti riječi.

Dakle, Mi Mix 2 u ruci leži izvrsno, i ako ste do sada koristili bilo koji 5,5-inčni uređaj, ovaj će vam se itekako svidjeti, posebice jer u kućištu istih dimenzija donosi osjetno veći zaslon.
Osobno mi je tako dobro legao, da sam se nakon nekoliko dana korištenja teškom mukom vratio na svoj OnePlus 5.



Nažalost, Xiaomi Mi Mix 2 ne dolazi s IP certifikatom, dakle nije vodootporan kao velika većina današnjih top modela. Naravno, bez toga ćete preživjeti, a znamo da mnogi proizvođači usprkos certifikatu, prodiranje vode u uređaj ne priznaju pod jamstvo. No ipak, budući da je takav uređaj puno teže uništiti vodom nego onaj bez zaštite, njezin izostanak moramo uvrstiti pod objektivne mane.

Zaslon


Prvo što ćete na svakom smartfonu ugledati je zaslon. Njime se uređaj s ponosom predstavlja svom vlasniku, ali i svima koji u njega gledaju sa strane, te kao takav u svakom flagshipu mora biti reprezentativan. Kod Xiaomija Mi Mix 2 to neće biti nikakav problem, dapače, budući da cijela koncepcija uređaja naglašava upravo zaslon. Iako se ne proteže doslovno «od ruba do ruba», u ovom je trenutku najbolje što tržište u tom pogledu nudi. Ne, nisam zaboravio na najnovije Samsungove perjanice, koje također nude izvrstan odnos zaslona i «mesa», no ovdje je slučaj takav da to meso imamo samo u donjem dijelu kućišta, dok je vrh realno popunjen do zadnjeg milimetra, ako izuzmemo tanki zvučnik slušalice, koji je vrlo diskretno ugrađen u jednako tanki okvir.

Uređaj kao takav definitivno djeluje atraktivnije od Samsunga, a kako će izgledati pored novog iPhonea X, vidjet ćemo uskoro. Osobno mi se dizajn iPhonea ne sviđa, jer onaj «zub» na vrhu zaslona dolazi kao šaka u oko. Moguće da imam OCD, no Xiaomi je prostor prednje površine objektivno bolje rasporedio.

Ono što nije na razini iPhonea X (ili Samsunga) je tehnologija izrade zaslona. IPS LCD panel, koji je u ovaj uređaj ugrađen, općenito je izvrstan, ali za stepenicu ispod Samsungovih AMOLEDA, koje sada koristi i Apple. Rezolucija iznosi 2160 x 1080 točaka, što govori o novom 2:1 omjeru stranica, kao i gustoći točaka od više nego dovoljnih 401 ppi. Ovdje ne zaboravimo spomenuti i dijagonalu od 5,99 inča. Dakle, zaslon je vrlo velik, ali su dimenzije kućišta ostale na razini većine današnjih 5,5-inčnih uređaja.

Prikaz na zaslonu je izvrstan, zapravo vrhunski, i ne dajte se zavarati činjenicom što je za nijansu slabiji od onog na Samsungovim Super AMOLED-ima, jer su oni jednostavno kategorija za sebe. Ono što bi eventualno trebalo još napomenuti je vidljivost, odnosno čitljivost na danjem svjetlu, koja možda nije u samom vrhu, ali je među najboljima.

Ono što nije oduševilo su kutovi vidljivosti. Naime, od top modela smo očekivali da će i ova stavka biti besprijekorna, ali su u Xiaomiju tu malo podbacili. Prilikom promjene kuta gledanja, boje se malo mijenjaju, a u nekim trenucima kao da dobivaju sivu nijansu. Ponavljam, ovo je daleko od pravog nedostatka, i vjerojatno nećete ništa primijetiti, ali da se moglo bolje, moglo se.

Hardver, performanse i povezivanje


Prvi Mi Mix je stigao s najjačim dostupnim hardverom, pa tako ni dvojka nije izuzetak. Mi Mix 2 pakira najnoviji Snapdragon 835 u kombinaciji sa 6 GB RAM-a i 64 GB interne memorije. Količina RAM-a je u odnosu na prethodnika (4 GB) narasla, ali je zato smanjena interna memorija, što je jedna od stavki koje su utjecale na nižu cijenu, barem kad govorimo o osnovnom modelu koji dolazi po cijeni od 600 eura. Svakako treba dodati da su u ponudi i varijante sa 128 i 256 GB pohrane, te s 8 GB RAM-a.

size="medium"

No, bilo koju kombinaciju odabrali, sigurni ste da imate najbolje što tržište u ovom trenutku nudi, naravno, uz odgovarajuće modele konkurencije, kao što su Samsung Galaxy S8/Plus, HTC U11, Sony Xperia XZ1 ili OnePlus 5. Kad su Androidi u pitanju, u ovom trenutku ne možete dobiti jači hardver, a to znači da će on ispunjavati i vaše najperverznije želje kad je izvođenje aplikacija u pitanju. 6 GB RAM-a će osigurati besprijekoran multitasking, s napomenom da vam 8 realno ne treba.

Kad je povezivanje u pitanju, treba izdvojiti podršku za najširi spektar GSM, UMTS i LTE mreža. Tako su u startu podržane sve frekvencije koje se koriste u Europi, uključujući inače problematični LTE 800 MHz. Štoviše, čak i ako se uputite u bilo koji kraj svijeta, teško ćete pronaći mrežu na GSM/UMTS/LTE standardu koju ovaj uređaj ne podržava.

Tu su još Bluetooth 5.0 standard, NFC i sada već uobičajeni USB-C. Ono što nedostaje je 3.5 mm audio utor. Trendovsko izbacivanje audio utora nije zaobišlo ni Xiaomi, koji u Mi Mixu 2 donosi zvuk preko univerzalnog USB-C porta. No, ne trebate zbog toga previše tugovati, jer u prodajnom pakiranju ionako nema slušalica, što bi nekima moglo predstavljati problem. Ukoliko koristite postojeće slušalice, morat ćete si nabaviti i adapter, kojeg također nema u prodajnom pakiranju. Dobra strana USB-C utora je i podrška za USB 3.0 brzine, no kao što je jasno iz prethodnog paragrafa, ne možete istovremeno uključiti slušalice i npr. punjač.

Jačina zvuka u telefonskoj slušalici je vrlo visoka, iako ne i najveća na tržištu. Što se vanjskog zvučnika tiče, Xiaomi Mi Mix 2 zapravo ima stereo sustav. Pored jednog na dnu kućišta, uređaj sadrži i drugi zvučnik unutar telefonske slušalice, no on je osjetno tiši, tako da stereo doživljaj i nije na očekivanoj razini. Za kvalitetu zvuka ne može se reći da je vrhunska, ali uz dobre slušalice bit ćete i više nego zadovoljni.

Softver i sučelje


MIUI nadogradnja sučelja je ono po čemu je Xiaomi postao poznat. Nikad nije krio da mu je uzor bio Appleov iOS, kojeg je u dobroj mjeri iskopirao, no budući da mu je temelj Android, mogućnosti su osjetno veće. Ovdje imamo MIUI 8.5 temeljen na Androidu 7.1.1 Nougat. Oni koji su već koristili Xiaomi znaju da se radi o nadogradnji koja je je po brzini i fluidnošću praktički identična čistom Googleovom stock Androidu.

Za one koji ne znaju, recimo da se radi o prilično dubokoj intervenciji u operativni sustav, ali kao što je već rečeno, to ne utječe na brzinu. Ako se s MIUI-jem prvi put susrećete, zbog njegovih specifičnosti će vam trebati jedno vrijeme prilagodbe.

Primjerak koji nam je stigao na test dolazi s kineskim ROM-om, što znači da sam morao sam instalirati Google servise, a to je potrajalo nekih 10-ak minuta, no prodajni primjerci iz Honorbuya ih imaju instalirane u startu. Google Installer će instalirati osnovne aplikacije poput Play trgovine, iz koje ćete naknadno preuzeti sve ostale koje vam trebaju, uključujući Googleove (Gmail, Hangouts, Chrome itd.).

size="medium" columns="4"

Većinu aplikacija namijenjenih kineskom tržištu koje dolaze s uređajem lako je deinstalirati, tako da vam neće zauzimati mjesto, niti će vas bosti u oči na početnim zaslonima, no uređaj dolazi s mnogo drugih sistemskih aplikacija koje vjerojatno nećete koristiti.

MIUI nudi zanimljivu mogućnost pod nazivom Dual Apps. To znači da možete koristiti dvije instance jedne te iste aplikacije. Na primjer: dvije instance WhatsAppa, tako da je svaka SIM kartica pokrivena svojom. Pored toga, imamo i Dual Spaces, odnosno dvostruki prostor, na kojem možete imati odvojen sadržaj i aplikacije. Pristupati im također možete odvojeno, čak definirajući različite otiske prstiju za svakog od njih. Korisno kad koristite privatni i poslovni broj na istom uređaju.

Sustav općenito obiluje mnogim alatima za personalizaciju poznatu s ostalih Xiaomijevih modela. Tako i ovdje imamo Quick Ball za brzo pozivanje osnovnih funkcija na bilo kojem dijelu zaslona, no ukupna upotrebljivost ove funkcije je upitna. Osobno se nikad nisam privikao, što ne znači da nećete ni vi.

Ovdje napomenimo da na kineskom ROM-u općenito obavijesti nekad mogu zaostajati, ili se uopće ne prokazivati, iako to na ovom primjerku nije bio slučaj. Ipak, ako vam se to iz bilo kojeg razloga dogodi, ne očajavajte, već postupite prema našem vodiču, koji će sve Xiaomi uređaje natjerati da prikazuju obavijesti.

Kamera


U vrijeme trendovske ugradnje dviju kamera u većinu top modela, Xiaomi Mi Max 2 ostaje pomalo posramljen. No, s obzirom na sve druge aspekte uređaja, možemo zaključiti da je Xiaomi ovdje želio malo uštedjeti. Bez brige, manjak druge stražnje kamere uopće nije nedostatak, jer su fotografije više nego dobre i ovako. Krenimo redom.

Xiaomi Mi Mix 2 donosi Sonyjev IMX386 12 MP 1/2.9" senzor i optičku stabilizaciju. Za razliku od prethodnika, senzor 4 megapiksela manje, ali bi se općenito trebao pokazati jednako dobrim, no o tome ćemo u posebnom članku s izravnom usporedbom tih dvaju modela.

Otvor blende je f/2.0, što pomalo čudi, budući da je Mi6, pa čak i Mi Note 3 dolaze s f/1.8. No bez brige, červeroosna optička stabilizacija svakako će pomoći postizanju boljih noćnih fotografija.





 

size="medium"

Sučelje kamere nije se promijenilo u odnosu na lanjski ili bilo koji noviji Xiaomijev model. Nudi uobičajeno upravljanje gestama, s ne baš logičnim rasporedom postavki, zbog čega će vam i za to trebati neko vrijeme prilagodbe.

Od načina snimanja podržani su automatski, panorama, samookidač, uljepšavanje, grupni selfie, kvadratna slika itd, ali i neizostavni ručni način s mogućnošću podešavanja balansa bijele boje, fokusa, ekspozicije i ISO vrijednosti. Tu su još i razni filteri, te podešavanje kontrasta, izoštravanja i zasićenja boja, a u svakom trenutku moguće je uključiti i HDR.

Kvaliteta fotografija u idealnim uvjetima je izvrsna. Odgovara velikoj većini smartfona iz najvišeg cjenovnog razreda, s velikom dozom oštrine, masom detalja i realnim prikazom boja. Kako se nosi s najljućom konkurencijom, moći ćete uskoro pročitati u usporedbi sa Samsungovim Noteom 8, koja također slijedi uskoro.

Dinamički raspon je također na visokoj razini, tako da vam HDR opcija u pravilu neće biti potrebna, no ako se baš odlučite, fotografije će generalno izgledati još bolje, iako bi u takvim uvjetima ponekad moglo doći do neželjenog izbljeđivanja boja određenih detalja.

U zatvorenom prostoru i pri umjetnom osvjetljenju kvaliteta zadržava razinu otvorenog prostora, s visokom razinom. U noćnim uvjetima vidljiv je pad količine detalja, ali je slika još uvijek dovoljno svijetla i ne gubi na prikazu boja. Naravno, ovaj dio je mogao biti i bolji da se koristio veći otvor blende.

Video možete snimati u 4K, 1080p, ali i nižim rezolucijama kao što je 720p. U svim načinima brzina snimanja je 30 fps, što znači da ne postoji mogućnost prebacivanja na 60 fps, iako je iz posebnog izbornika dostupna opcija "slow motion", koja snima 720 u 120 fps.

Kvaliteta snimljenog materijala generalno nije na razini današnjih flagshipa, jer se autofokus u određenim trenucima malo pogubi, a ni stabilizacija je mogla biti bolje izvedena. Ovdje također moramo dodati i distorzije zvuka, koje se iz nekog razloga čuju na video snimkama. U svakom slučaju, ovo pripisujem ranoj verziji softvera, što znači da su poboljšanja moguća u jednoj od nadolazećih nadogradnji.

Primjeri fotografija




Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

Selfie


Primjeri videa



[responsive_youtube xxEqRZRYUYk]

Baterija


Mi Mix 2 je vidljivo manji uređaj od prvog Mi Mixa, pa je dobio i manju bateriju. Tako ovdje imamo 3400 mAh, što nije spektakularno, ali opet sasvim dovoljno većini korisnika. Ukratko, ako je autonomija na prvom Mixu bila natprosječna, ovdje je samo prosječna.

U mom inače priličnom intenzivnom načinu korištenja, Mi Mix se na testu izdržljivosti pokazao otprilike jednakim OnePlusu 5. Baterija bi svaki dan izdržala do popodnevnih sati, što je za moj pojam odličan rezultat. Onima malo umjerenijima, bez problema će izdržati od ujutro do navečer. Bilo kako bilo, tu je podrška za brzo punjenje, koja će doskočiti i u najkritičnijim trenucima, naravno, pod uvjetom da ste ponijeli originalni punjač i da vam je blizu utičnica.

Zaključak




Od proizvođača kojeg je pratila stigma besramnog kopirača Applea, Xiaomi je na neki način, u relativno kratkom vremenu, dogurao do kopiranog. Naime, Xiaomi je smartfon sa «zaslonom od ruba do ruba» predstavio čitavu godinu prije Applea, da bi sada njegov nasljednik stigao samo par dana prije Appleovog iPhonea X. Naravno, iPhone X nikako ne možemo nazvati kopijom bilo čega, što zbog jedinstvenog zuba na vrhu kućišta, što zbog svih ostalih detalja, ali je vidljivo da se Apple u zadnje vrijeme itekako pokušava prilagoditi trendovima koje su nametnuli drugi proizvođači.

Prvi Mi Mix je kvalitetom, novim tehnologijama, općim dojmom, ali i cijenom definitivno razbio mit o kineskim mobitelima kao lošim, nekvalitetnim, kopiranim i jeftinim. Bio je sušta suprotnost svemu tome. Ovdje ću samo dodati da uskoro slijedi osvrt (maraton test) nakon godinu dana korištenja Mi Mixa, koji u velikoj mjeri potvrđuje navedene teze. S druge strane, svojim dimenzijama Mi Mix ipak nije odgovarao zahtjevima većine kupaca, pa je Xiaomi ovogodišnjim modelom odlučio pokriti i taj dio tržišta.

Smanjivanje dimenzija na način da veličinom odgovara 5,5-inčnim uređajima, uz zadržavanje dijagonale od 6 inča, zapravo je izvrsna ideja za povećanje prodaje. Pritom je donekle «platio» i sami rub, koji je za djelić milimetra čak deblji od onog na prethodniku, ali uređaj time uopće nije izgubio na eleganciji, dapače. Vraćanje klasične slušačice umjesto piezoelektrične možemo protumačiti kao pokušaj smanjivanja ukupne cijene uređaja, a uvođenje metalnog okvira kao slušanje korisnika, budući da je keramičko kućište lanjskog modela bilo previše klizavo.

Nakon što je predstavljen, novi Mi Mix je pokupio dosta negativnih kritika, jer je publika, zbog karakteristika lanjskog modela očekivala čuda. Djelomično se mogu složiti, jer to samo govori da je prvi Mi Mix zaista bio ispred svog vremena. Ni meni nije leglo smanjenje zaslona, kao ni zadebljanje ruba, ali ukupno gledajući, Mi Mix 2 zapravo niti ne možemo smjestiti u istu kategoriju s prvim. Usput, inače sam oduševljen svojim OnePlusom 5, no nakon desetak dana korištenja Mixa 2, povratak na njega mi dođe kao šamar.

Mi Mix 2 je uređaj namijenjen daleko širem krugu kupaca od svog prethodnika, u prvom redu zbog «civilnih» gabarita, ali i zbog cijene. Uređaj kao takav možda izgleda još elegantnije i atraktivnije od prethodnika, a zaslon od «ruba do ruba» kakvog donosi, u ovom trenutku baš i ne možete pronaći kod drugih proizvođača. Samsungovi Galaxy S8 i Note 8 su mu po tom pitanju najbliži, ali meni osobno ne djeluju toliko atraktivno. Ukoliko ciljate na ovakav uređaj, u kalkulaciju možda trebate ubaciti i iPhone X, ako nemate opsesivno-kompulzivni poremećaj zbog njegovog «zuba» kao ja, i naravno, 10.000 kuna koje nemate na što pametnije potrošiti.

Cijena od 600 dolara (+troškovi dostave) je za jedan ovakav uređaj opravdana, pogotovo kad pogledamo da je prvi Mix lani koštao 800 dolara. Na kraju dolazimo do nekakve cifre od 4200 kuna, što je izvrsno kad pogledamo cijene konkurencije.

Ukoliko uređaj kupujete u Honorbuy web trgovini, ne zaboravite upisati MOBHR kupon kod, koji će vam osigurati 5 eura popusta.