Xiaomi Pocophone F1 - Recenzija



Nedavno predstavljanje smartfona Xiaomi Pocophone F1 iznenadilo i najokorjelije cinkere koji prate aktivnosti proizvođača mobitela i puštaju ih u javnost. Isto tako je iznenadilo i nas, jer usprkos činjenici što Xiaomi inače uspješno pokriva izuzetno širok spektar različitih modela i cjenovnih razreda, lansiranje jednog ovakvog uređaja nismo mogli predvidjeti.

U čemu je poanta? Xiaomi Pocophone F1 donosi ultimativni procesor i 6 GB RAM-a po za sada rekordno niskoj cijeni, čime očito namjerava izazvati potres na tržištu. Treba reći da je i prije imao prostora za ovakve manevre s cijenama, jer čak je i top model Xiaomi Mi 8 u startu realno jeftiniji od najnovije generacije „ubojice flagshipa“ OnePlusa 6.

Pocophone sada najjači hardver nudi po još nižoj cijeni, i to globalno. U startu dolazi s global ROM-om, što je također jedan od prodajnih aduta, budući da se kupci izvan Kine neće morati gnjaviti s instalacijom Google Aplikacija na kineski ROM.

Treba naglasiti da je Pocophone poseban brand, kojeg Xiaomi želi odvojiti od matičnog, što je čest slučaj u kineskoj industriji, koja nerijetko forsira konkurenciju među brandovima unutar kompanije. Kakav je zapravo Pocophone F1, zašto je ovako jeftin i kako nas se dojmio, pročitajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

155.5 x 75.3 x 8.8 mm







Masa

180 grama







Zaslon

6,18″ IPS LCD 2246 x 1080, 400 ppi, 82.2% prednje površine







SoC

Qualcomm Snapdragon 845







CPU

4×2.8 GHz Kryo 385 Gold, 4×1.8 GHz Kryo 385 Silver







RAM

6/8 GB







Interna memorija

64/128/256 GB







Micro SD

Da







Povezivanje

WiFi, A-GPS, Bluetooth, DLNA, FM Radio







Brzo/bežično punjenje

Da/Ne







Otproran na vodu

Ne







OS

Android 8.1 Oreo/MIUI 9.6 for Poco







Kamera

12 MP, f/1.9, 1/2.55", 1.4µm + 5 MP, f/2.0, 1.12µm 4K







Prednja kamera

20 MP, f/2.0, 0.9µm







Baterija

4000 mAh







Cijena

2999,00 kuna







Ustupio

Xiaomi










PREDNOSTI

NEDOSTACI










Kvaliteta izrade

Neoriginalan dizajn







Izvrstan zaslon

Kamera koristi softversku, a ne optičku stabilizaciju







Hardver i performanse

Noćne fotografije osrednje kvalitete







Brzo i uglađeno sučelje

4K video bez bilo kakvog vida stabilizacije







Natprosječna autonomija

Nema NFC







Cijena - omjer uloženo dobiveno








Dizajn, kućište i rukovanje




Za dizajn ne možemo reći da je originalan, kao ni za veliku većinu ovogodišnjih Androida. Sve proizvođače je zahvatio trend ugradnje širokog zuba po uzoru na iPhone X, i kako se čini, ova praksa se nastavlja. Iako su se pojavili modeli s manjim zubom, Xiaomi na svojim modelima očito namjerno gura upravo onakav kakvog smo upoznali na iPhoneu, pa tako ni Pocophone F1 nije izuzetak.

Međutim, ovako širok zub ipak ima svrhu. Uz telefonsku slušalicu koja služi i kao zvučnik, te selfie kameru, Pocophone F1 donosi i infracrvenu kameru za mapiranje lica u svrhu što više razine biometrijske sigurnosti. Treba reći da ova tehnologija ipak nije na razini onu koju nudi 3D face unlock na iPhoneu X ili Xiaomiju Mi 8 Explorer edition, ali je ipak bolje rješenje od klasične selfie kamere.



Sad kad smo odradili zub, idemo na važnije stavke. Kućište ovog uređaja nije izrađeno od stakla ni aluminija, kao što je to slučaj kod velike većine drugih uređaja s ovakvim hardverom, već od nekakve vrste plastike za koju bismo mogli reći da je polikarbonat. Da ne bude zabune, ne radi se ni o kakvoj jeftinoj plastici, kao što biste očekivali s obzirom da je proizvođač negdje morao uštedjeti, već prilično profinjene i ne previše klizave.

Uređaj dimenzijama otprilike odgovara OnePlusu 6 kojeg koristim kao primarni mobitel, pa sam se na njega brzo navikao. Ipak, od njega je za milimetar deblji, što sam osjetio odmah, ali nije mi trebalo dugo da se priviknem, s obzirom da imaju otprilike istu masu.



Straga po sredini se smjestila dvostruka kamera s bljeskalicom, a ispod nje čitač otisaka prstiju. Obje fizičke tipke se nalaze na desnoj strani, a ladica za SIM kartice na lijevoj. Ovdje dodajmo da uređaj prima dvije SIM kartice, ali koristi hibridni utor. Dakle ukoliko želite koristiti memorijsku, morat ćete se odreći druge SIM kartice. Na dnu imamo glavni zvučnik i USB-C utor, dok je 3.5 mm audio utor svoje mjesto našao na vrhu.

Uređaj općenito odlično leži u ruci i ergonomski je dobro oblikovan. Za one kojima je ovakva plastika ipak malo klizava, Pocophone F1 u prodajnom pakiranju donosi silikonsku maskicu koja mu savršeno odgovara, a malo je i zatamnjena, što znači da neće tako brzo požutjeti kako prozirne.

Zaslon


Za razliku od top modela Mi 8, Pocophone F1 donosi LCD zaslon, što možemo protumačiti kao jedan vid štednje, odnosno smanjivanja troškova proizvodnje, no to ne znači da je zaslon loš, dapače. Štoviše, primjetna je prilično duboka, odnosno vjerno prikazana crna boja, što je netipično za LCD zaslone, zbog koje je i softversko skrivanje zuba vjerno, a ne polovično kao na nekim drugim LCD zaslonima.

Dijagonala iznosi 6,18 inča, a rezolucija 2246 x 1080 točaka, što rezultira gustoćom od izvrsnih 400 ppi. Čak su i svjetlina i kontrast na danjem svjetlu prilično visoki, tako da problema s čitljivošću pod izravnim udarom sunca neće biti.

Spomenimo i to da se način prikaza boja može softverski podešavati, kao i uključiti filter plave svjetlosti, što će vam smanjiti umor očiju ako dugo gledate u zaslon.

Hardver i performanse


Procesor i radna memorija su prodajni adut ovog uređaja. Snapdragon 845 je trenutno jedan od najjačih dostupnih procesora, i ugrađuje se u najskuplje uređaje na tržištu. Isto vrijedi i za 6 GB RAM-a, koje ćete također naći mahom u najvišem cjenovnom razredu. Testni primjerak je imao 64 GB interne memorije, a treba napomenuti da će u ponudi biti i 128, odnosno 256 GB varijante, kao i model s 8 GB RAM-a. Ovakva konfiguracija Pocophoneu F1 osigurava izvrsne performanse, odnosno najbolje moguće u svijetu Androida.

size="medium"

Štoviše, ako se prisjetimo recenzije Xiaomija Mi 8, vidjet ćemo da je on na benchmark testu pokazao lošije rezultate. Naime, prilikom najvećeg opterećenja i zagrijavanja, dolazilo je do throttlinga, tj. usporavanja u multicore načinu, dok se to kod Pocophonea ne događa. S obzirom na potpuno plastično kućište, odnosno nedostatak metalnog okvira koji bi raspoređivao toplinu, ugrađene su bakrene cijevi koje to posao očito obavljaju kako bi trebale, pa Pocophone F1 po performansama stoji uz bok s ostalima koje pokreće isti procesor.

Što se prijema signala i kvalitete poziva tiče, nemamo prigovora. Slušalica je dovoljno glasna za ugodan telefonski razgovor i u bučnijem ambijentu. Vanjski zvučnik je također dovoljno glasan, no čuli smo i glasnije, a zanimljivo je da telefonska slušalica služi i kao drugi vanjski zvučnik, tako da možete uživati i u stereo ugođaju, naravno, koliko vam okolna buka to dozvoljava. Ipak, imajte na umu da je ovaj u telefonskoj slušalici nešto slabije glasnoće, tako da će se u pravilu stjecati dojam da zvuk dopire uglavnom iz donjeg zvučnika.

Na kaju ovog dijela navedimo još da uređaj nema NFC povezviost, što je svakako nedostatak.

Softver i sučelje


Kako je Xiaomi Pocophone brand djelomično odvojio od primarnog, pribjegao je i nešto drukčijem pristupu softveru. Tako Poco donosi poseban „MIUI for Poco“, koji se po nekim detaljima razlikuje od klasičnog MIUI-ja. Dakle, povrh Androida 8.1 dolazi MIUI 9.6, ali i tzv. Poco launcher, koji donosi čistu negaciju MIUI-ja – izbornik s aplikacijama.

Unutar ove „ladice“ možete organizirati apliakcije po kategorijama, određivati im prioritete prikaza, ali ih i skriti da ne budu vidljive. Ono što je pomalo traljavo izvedeno je deinstalacija aplikacija. Naime, iz ove ladice, aplikacije ne možete izravno deinstalirati, već ih prethodno morate odvući prema početnom zaslonu, a to zna poremetiti druge ikonice na njemu.

columns="4" size="medium"

Izbornik postavki, odnosno stavke u njemu ostale su iste kao u ostalim uređajima s MIUI-em, dakle malčice su ispremještane u odnosu na klasične Androide. Navigacijsku traku, naravno, možete odstraniti i zamijeniti ju upravljanjem gestama, a kao što je već rečeno, sustav nudi zacrnjenje gornjih kutova kako bi se zakrio većini omraženi zub.

Kao i svaki MIUI, i ovaj donosi visoki stupanj personalizacije, što znači da ćete ga moći prilagoditi vlastitim željama do maksimuma, ali ćete se isto tako morati priviknuti na njega, ako do sada niste koristili Xiaomi mobitele. Nudi cijeli niz različitih tema i paketa ikonica, koje možete dobiti i ako otvorite vlastiti MI račun na samom uređaju.

I ovdje imam potrebu napomenuti da je MIUI jedna od najbržih i najuglađenijih verzija Androida, a kad se naviknete na malo drukčiji raspored postavki, korištenje postaje užitak. Pocophone F1 donosi određeni broj dodatnih aplikacija kao što su Facebook, Skype i ostale Microsoftove mobilne aplikacije, ali i FM radio kojeg možete slušati uz pomoć slušalica koje služe kao antena. Naravno, u prodajnom pakiranju ih nećete naći kao ni kod npr. OnePlusa.

Kamera


Što je danas smartfon bez dvostruke kamere? Pocophone F1 na poleđini tako donosi jednu sa senzorom od 12 i drugu od 5 megapiksela, s tim da potonja služi za postizanje bokeh efekta, tj. zamućivanje pozadine. Glavni senzor je Sony IMX363 veličine 1/2.55 inča i 1.4 µm veličinom piksela. Otvor blende iznosi f/1,9, a tu je i Phase detection autofokus. Vidljiv je nedostatak optičke stabilizacije, što negativno utječe na noćne snimke i video. Istina. Postoji softverska stabilizacija, ali nije dostupna pri 4K snimanju videa. Za snimke u mraku brine se dvostruka LED bljeskalica. Sprijeda se nalazi selfie kamera sa senzorom od čak 20 megapiksela i f/2.0 otvorom blende, no veličina piksela ovdje iznosi samo 0,9 µm.

columns="4" size="medium"

Softver, odnosno sučelje kamere istovjetno je onom na ostalim novijim Xiaomijevim modelima. Između načina snimanja možete se kretati gestama, a od ponuđenih opcija imamo klasičnu postavu: foto, video, portret, kvadrat, panorama i ručni način za igranje postavkama balansa bijele, brzine zatvarača, ISO vrijednosti i kompenzacije ekspozicije. U postavkama možete još odabrati samookidač (3 ili 5 sekundi) i razne efekte uljepšavanja. Tu je i sveprisutni AI za prepoznavanje scena, preuzet s modela Mi 8, no prevelike koristi od ove opcije realno nema.

Kvaliteti fotografija zaista nemamo što prigovoriti s obzirom na cijenu uređaja. One snimljene u idealnim uvjetima su mjerljive s najvišom klasom, a ništa lošije nisu ni one u zatvorenom prostoru. Uz obilje detalja imamo vrlo veliku dozu oštrine, kao i dinamički raspon, što znači da vam HDR opcija praktički neće biti ni potrebna.

Ono gdje Pocophone F1 ne blista su noćne fotografije, koje su kvalitetom ispod najviše klase, ali i vidljivo lošije od onih snimljenih OnePlusom 6. Dodatni problem stvara nedostatak optičke stabilizacije, pa ako ruku ne držite potpuno mirno, noćna snimka neće biti upotrebljiva. Naravno, vremenom ćete se i na to priviknuti, što znači da će kamera, uz inače izvrsne snimke na danjem svjetlu i zatvorenom prostu, poslužiti i za povremeno noćno snimanje, ali uz ograničena očekivanja.

20 MP selfie kamera s fiksnim fokusom dobro će odraditi posao u idealnim uvjetima, ali u lošijim ne trebate očekivati previše.

Kad je kvaliteta videa u pitanju, Pocophone odrađuje odličan posao, barem kad je 1080p rezolucija u pitanju. Video je oštar i pun detalja, boje su realne, a softverska stabilizacija u velikoj mjeri pomaže smirivanju snimke. Problem bi mogao nastati ako želite snimati 4K video koji ne podržava nikakav vid stabilizacije, pa će takve snimke često biti drhtave. Isto tako treba napomenuti, da Pocophone kod 4K vide ne nudi mogućnost 60 fps frameratea, već samo 30 fps.

Primjeri fotografija i videa


Idealni uvjeti



Zatvoreni prostor



Noć



Mrak - Bljeskalica



Cijelu galeriju fotografija u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

1080 video dan



1080p video noć

[responsive_youtube dz_skUJYIw0]

Baterija


Baterija je jedna od zanimljivijih stavki kod ovog uređaja, jer u kućištu ovih gabarita nismo očekivali kapacitet od 4000 mAh, što prilično dobro zvuči u odnosu na OnePlusovih 3300, ali i 3400 mAh kod Mi 8. Na kraju krajeva, ispada da je onaj jedan milimetar debljine u odnosu na OnePlus 6 vrlo dobro iskorišten.

Ukupan rezultat je natprosječna autonomija, koja će čak i nešto zahtjevnijem korisniku osigurati najmanje jedan cijeli dan korištenja, a onima koji malo paze i manje vise na chatovima i društvenim mrežama možda potraje i do dva.

Na kraju recimo i to da je podržano Quick Charge 3.0 brzo punjenje, koje će s priloženim punjačem bateriju od 0 do 100 napuniti za otprilike sat i 45 minuta, a od nula do 50% za 35 do 40 minuta.

Zaključak




Pocophone F1 je definitivno jedno od ugodnijih iznenađenje ove godine. Xiaomi ga je predstavio doslovno s neba pa u rebra i time prilično podigao prašinu. Ovim potezom je rukavicu u lice bacio mnogima, a posebice OnePlusu, koji svoje uređaje naziva flagship killerima. Istini za volju, zadnji koji bi takvu titulu mogao ponijeti bio je OnePlus 3/3T, jer je s kasnijim modelima cijena počela rasti.

Pocophone F1 6/64 GB će u početku prodavati Tele2, koji će, naravno, forsirati svoje modele pretplate u kombinaciji s otplatom, dok cijena samog uređaja bez pretplate iznosi 3099 kuna. Kako će cijena biti formirana u slobodnoj prodaji, za sada nemamo informacija.

Kako god okrenemo, ovo je više nego dobra ponuda za uređaj pokretan Snapdragonom 845 u kombinaciji sa 6 GB RAM-a, vrlo dobrom kamerom, natprosječnom autonomijom, i nikako manje bitnom stavkom, izuzetno brzim softverom i konzistentnim radom sučelja.

Cijena 64 GB vdrzije u Mobisu iznosi 2999,00 kuna, a 128 GB 3299,00.

Video recenzija


[responsive_youtube e4IsNMJJPqQ]