Android Recenzije

Xiaomi Redmi Note 2 - Recenzija

naslovna

Odmah nakon predstavljanja, Redmi Note 2 je zadobio veliki interes publike zbog vrlo dobrog hardvera koji dolazi po relativno povoljnoj cijeni. Riječ je o uređaju s 5,5” FHD zaslonom, osmerojezgrenim Helio X10 procesorom, 2 ili 3 GB RAM-a i 16 ili 32 GB interne memorije. Ovakve specifikacije, uz dva utora za micro SIM kartice kao i utor za micro SD karticu čine ovaj uređaj vrlo primamljivim, a ne treba zaboraviti niti na izmjenjivu bateriju kapaciteta 3000 mAh.

Uz to, Xiaomi je ozbiljan igrač koji stoji uz bok mnogim poznatijim proizvođačima. Kakav je njihov Redmi Note 2 i zašto je stekao toliku popularnost, potrudili smo se saznati kroz zadnjih desetak dana koliko je proveo s nama.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

152 x 76 x 8,3 mm







Masa

160 grama







Zaslon

5,5" IPS LCD 1080p, 401 ppi







SoC

Mediatek Helio X10







CPU

8x Cortex A53 @ 2,0 GHz







RAM

2/3 GB







Interna memorija

16/32 GB







Micro SD

Da







Povezivanje

WiFi, WiFi Direct, WiFi Hotspot, A-GPS, Bluetooth, USB OTG, NFC, IR







3G

HSPA+







4G

LTE Cat. 4







OS

MIUI 7 na Android 5.0 Lollipopu







Kamera

13 MP/1080p







Prednja kamera

5 MP/720p







Baterija

3000 mAh







Cijena








Ustupio











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Odličan omjer uloženog i dobivenog

Kamera bi mogla biti bolja







Vrlo dobra autonomija

MIUI sučelje zahtijeva privikavanje







Proširiva memorija

Ne podržava LTE na 800 MHz







Izmjenjiva baterija








Dizajn, kućište i ergonomija


Redmi Note 2 izrađen je od polikarbonatne plastike, a dizajn blago podsjeća na Nokijine, odnosno Microsoftove Lumia modele. Stražnja strana je lako odvojiva, a skriva izmjenjivu bateriju, dva utora za SIM i jedan utor za micro SD karticu.
Na stražnjoj strani je i vanjski zvučnik koji je vrlo dobar, ništa pretjerano glasan ili kvalitetan, ali sasvim zadovoljavajući. Možda ga je lako prigušiti ukoliko leži na krevetu ili sličnoj mekšoj površini, no na stolu do toga nebi smjelo doći. Pri vrhu je i 13 MP kamera potpomognuta LED bljeskalicom o kojoj ćemo nešto kasnije.



Fascinantno je što su tipke, inače na desnom boku uređaja, zapravo dio poklopca koji se skida. Nemaju neki pretjerano dobar hod ni klik, no nisu ni preplitke. Na gornjoj strani uređaja su 3,5 mm utor za slušalice i pomoćni mikrofon, ali i infracrveni port koji služi kao univerzalni daljinski. Micro USB utor pronaći ćemo na donjoj strani uređaja baš kao i glavni mikrofon.



Ispod 5,5” zaslona su 3 kapacitivne tipke koje imaju i pozadinsko osvjetljenje. S lijeva na desno su multitasking, home i back tipka, a pomalo je čudno što je ova multitasking tipka dizajnirana kao stara “menu” tipka, što može biti pomalo zbunjujuće dok se ne priviknete.
Povrh zaslona je klasični set senzora uz slušalicu, prednju kameru te LED-icu za obavijesti.

Xiaomi u ruci leži solidno, ali ne djeluje pretjerano črvsto ni robusno. Zanimljivo, baš kao i neke Lumie, i Redmi Note 2 možete naručiti u raznim bojama stražnjeg poklopca što će možda posebno privući sve one kojima je dosta klasičnih bijelih i crnih smartfona. Packe i ogrebotine teško ćete primjetiti na ovakvoj plastici što osobno smatram prednosti u odnosu na mnoge druge materijale i završne obrade.


Zaslon


Već na prvi pogled ostao sam ugodno iznenađen zaslonom na ovom uređaju. Riječ je o 5,5” IPS LCD zaslonu Full HD rezolucije, odnosno 1920 x 1080 točaka, što rezultira i više nego dovoljnom 400 ppi gustoćom točaka. U uređaju s ovom cijenom, FullHD rezolucija je svojevrsni bonus jer još uvijek pronalazimo velik broj uređaja s nižom 720p rezolucijom.
Kutovi vidljivosti su vrlo dobri, a isto možemo reći i za kontrast i vidljivost na suncu. Zaista, zaslona se ne bi posramili niti mnogi skuplji proizvođači, a osobno ne vidim specijalno veliku razliku između ovog zaslona i onog u iPhoneu 6 Plus, čiji ujedno slovi za najbolji 5,5” LCD zaslon uopće.

Prikaz crne je vrlo dobar, kao i prikaz bijele. Još jedan plus je to što se zaslon čini vrlo blizu površini, baš kao na LG-u G4 ili iPhoneu 6s recimo.
Općenito je riječ o jednom vrlo dobrom zaslonu i primjedbe na njega ne bi trebao imati apsolutno nitko.

Hardver, perfomanse i povezivanje


Helio X10 smo već imali prilike isprobati u nekim modelima, a riječ je o Mediatekovom osmerojezgrenom procesoru. U ovom uređaju svih osam Cortex A53 jezgri radi na 2 GHz što osigurava vrlo dobre perfomanse. Za grafički dio posla brine se PowerVR G6200 GPU koji će zadovoljiti većinu korisnika. Neki malo zahtjevniji mogli bi primjetiti nešto lošiju grafiku u najzahtjevnijim igrama, no svi ostali bit će zadovoljni jer će Redmi Note 2 zavrtiti čak i najzahtjevnije igre bez previše muke.
Čak i pri duljem igranju zahtjevnijih igara nismo primjetili nikakvo veće zagrijavanje ili pad performansi vrijedan spomena, što će posebno razveseliti sve kupce koji ovakav uređaj kupuju upravo zbog toga. Za ljubitelje benchmarka prilažemo i rezultate dva najpopularnija, Antutua i Geekbencha 3.

columns="4"

Za potrebe multitaskinga tu je 2 GB RAM-a, a ukoliko vam je to malo, na raspolaganju vam je malo skuplji model s 3 GB RAM-a kojeg ujedno i preporučujemo zbog male razlike u cijeni.
U oba slučaja memoriju ćete moći proširiti memorijskim karticama do 128 GB maksimalnog kapaciteta, a mi još jednom preporučamo onaj malo skuplji model jer uzevši u obzir veličinu današnjih aplikacija, koje se ujedno instaliraju na internu memoriju, 16 GB model bi mogli vrlo brzo popuniti.

Kad su u pitanju načini povezivanja tu su više-manje svi koje možete poželjeti. Klasični načini poput WiFi-a, Bluetootha i GPS-a, ali i infra crveno koje služi kao univerzalni daljinski. NFC je netragom nestao, no zato je podržan USB OTG.

Prijem signala je zadovoljavajući, a slušalica je dovoljno glasna, a smanjenje šuma radi sasvim solidno. Kvaliteta WiFi signala mogla bi biti i malo bolja, iako se ne možemo požaliti niti na nju jer ipak je riječ o uređaju nižeg cijenovnog ranga.

Vanjski zvučnik je dovoljno glasan i sasvim solidne kvalitete, no ukoliko ga stavite na meku površinu poput stolnjaka ili deke, mogli biste ga vrlo lako prigušiti. Stoji li na tvrdoj površini poput stola, s prigušenjem zvuka ne biste smjeli imati problema.

Softver i sučelje


Baš kao i svi ostali Xiaomiji, tako i Redmi Note 2 dolazi s MIUI nadogradnjom sučelja. Ovoga puta dolazi u sedmoj inačici temeljenoj na, sad već nešto starijem, Androidu 5.0 Lollipop.
Pomalo iznenađuje ovakvo kašnjenje MIUI-a za novim Androidima, no nećemo previše ulaziti u to. Sučelje je drastično izmjenjeno u odnosu na stock Android i više sliči Appleovom iOS-u nego klasičnom Androidu. Iako je vrlo lako promijeniti laucher, nadogradnje i izmjene sežu vrlo duboko u sam sustav, tako da će velik dio elemnata sučelja ostati nepromijenjen, bez obzira na launcher.
Ovo svakako zahtjeva malu dozu prilagodbe, no sve je vrlo jednostavno i u mnogim slučajevima i poboljšano u odnosu na razne druge nadogradnje Androida.

columns="4"

Neke postavke poput običnog definiranja primarnog browsera sam morao tražiti po bespućima interneta jer sam zaboravio gdje se nalaze. Nije to ništa specijalno skriveno ili neuočljivo, već jednostavno traži malo više vremena dok se ne priviknete. S druge strane ima nekih stvari koje su naročito iritantne, primjerice ne možete skinuti aplikaciju s Play trgovine dok god niste spojeni na WiFi što god napravili.

Jednom kad sve postavite prema svojim željama, primijetit ćete da je sučelje vrlo fluidno i sve radi bez ikakvih zastajkivanja. Nažalost, u MIUI-u 7 RAM management je vrlo agresivan što se jasno da primjetiti u nekim slučajevima. Svaki pritisak na home tipku će praktički instantno zatvoriti aplikaciju koju ste koristili, a iako ima nekih rješenja i za ovo, nisam ih želio isprobati jer one najčešće negativno utječu na trajanje baterije.

columns="4"

Sve aplikacije su, baš kao i na iOS-u, smještene na početni zaslon i nema posebnog izbornika za njih. Izbornik s obavijestima i brzim postavkama je postavljen u dva dijela. U prvom će se prikazivati zadnje pristigle obavijesti i moći ćete ih maknuti samo povlačenjem prstom s lijeve strane. Povučete li prst na obavijest s desne strane, ući ćete u izbornik s brzim prečacima.
Sve prečace moguće je posložiti po vlastitoj želji, a s njima će biti zadovoljni čak i najzahtjevniji korisnici jer ih je dostupno čak 20.

columns="4"

Iako je dosta stvari koje su zadano postavljene drugačije u odnosu na “običan” Android, veliku većinu njih možete postaviti kako želite. Primjerice, zadano se ne prikazuju ikone obavijesti u statusnoj traci već je uz svaku aplikaciju dostupan mali balončić s brojačem pristiglih obavijesti, ali i ovo možete isključiti i postaviti obavijesti da se prikazuju samo u statusnoj traci.

No najbitnije od svega je da nema većih problema u radu sučelja. Sve aplikacije i igre rade najnormalije, a generalno najveći nedostatak pripisujemo agresivnom RAM managementu koji vjerojatno ne bi došao toliko do izražaja da je riječ o nešto jačem uređaju.

Kamera


Xiaomi Redmi Note 2 dolazi s 13 MP kamerom i f/2,2 otvorom blende. Kamera čak ima i PDAF koji bi, teoretski, trebao omogućiti odličan i vrlo brz fokus čak i u uvjetima lošijeg osvjetljenja.
Nažalost, fokus radi odlično samo kad su uvjeti osvjetljenja idealni, no o tome malo kasnije.

Sučelje kamere je prilično jednostavno i nudi tek neke osnovne funkcije poput uključivanja HDR-a, bljeskalice i sl. Postoje i ručne postavke s kojima možete podešavati ISO osjetljivost i balans bijele, ali to je otprilike to. Unutar postavki dopušteno je podešavati i razinu kontrasta, oštrine, zasićenosti boja i slično.
Malo sam neugodno ostao iznenađen kad sam vidio da su se sve fotografije spremale u srednjoj kvaliteti slike, ali nisam iskreno primjetio neku razliku u odnosu na najveću kvalitetu slike. Ovdje je vjerojatno riječ samo o JPEG kompresiji, koja, iako utječe na kvalitetu slike, na ovakvim kamerama ne stvara previše problema.



Kvaliteta fotografija je u uvjetima dobrog osvjetljenja je pristojna, no u lošijim uvjetima javljaju se problemi s fokusiranjem, što je generalno mana mnogih uređaja, pa čak i nekih mnogo skupljih. Pri takvim uvjetima valja biti vrlo strpljiv i mirne ruke jer će u protivnom fotografije biti vrlo mutne.
Ukoliko imate mirnu ruku, i u uvjetima lošijeg osvjetljenja dobit ćete sasvim zadovoljavajuće fotografije.
Prikaz boja nije naročito realan, i kroz sliku je blago naglašena zelena, dok plava zna naginjati ka ljubičastoj. Dinamički raspon je čak i solidan, a s HDR-om i sasvim zadovoljavajući.

Valja uzeti u obzir da je ovo ipak uređaj nešto nižeg cijenovnog ranga i kvaliteta fotografija je za njega sasvim dobra i više od ovog nismo ni očekivali.

Kvaliteta snimljenog videa je na također na pristojnoj razini, a Full HD rezolucija pobrinut će se za dovoljnu količinu detalja. Dinamički raspon mogao bi biti i malo bolji, baš kao i prikaz boja, no generalno kamera će vas poslužiti bez problema.


Baterija


5,5” zaslon i izmjenjiva baterija kapaciteta 3000 mAh uz vrlo agresivan RAM management omogućili su ovom uređaju natprosječnu autonomiju. Nerijetko sam imao i preko 5 sati uključenog zaslona kroz cjelodnevno korištenje što inače imam s vrlo malim brojem uređaja. Zadnjih 10 dana niti jednom ga nisam morao staviti na punjač tijekom dana jer bi bez problema izdržao od jutra do večeri.
Moj klasični način korištenja u kojem su sinkronizirana dva e-mail računa, Twitter, WhatsApp, Hangouts te uz dozu surfanja i gledana YouTube videa ali i pokoju jurnjavu u novom Need For Speedu, nije uspio iscrpiti Redmi Note 2 prije lijeganja u krevet.
Situacija je takva da sam sličnu autonomiju imao i s Xperijom Z5 Premium, ali na Xiaomiju je ona bila konstantno dobra, dok sam sa Sonyjem ipak imao dana kad sam ga morao i ranije staviti na punjač.
U svakom slučaju vjerujem da će većinu prosječnih korisnika ovaj uređaj bez problema poslužiti čak i dva dana umjerenog korištenja, dok će oni najzahtjevniji ostati vrlo zadovoljni.
Kao šlag na tortu, baterija je lako izmjenjiva što će mnogi znati posebno cijeniti.

Zaključak


Xiaomi Redmi Note 2 uživa veliku popularnost posljednja dva mjeseca, a sad nam je jasno i zašto je to tako. Odličan omjer uloženog i dobivenog prepoznali su mnogi, a kroz zadnjih desetak dana nisam osjetio nikakvu potrebu za povratak na neki mnogo skuplji uređaj. Naravno, kamen spoticanja ovdje je kamera koja je nešto lošija u odnosu na ostatak uređaja.
No iako je kamera realno najlošija komponenta uređaja, ona kao takva spada u prosjek ovog cjenovnog ranga, što znači da je apsolutno sve ostalo iznad prosječno dobro, dapače.
Zaslon je odličan i mislim da ga se nebi posramio niti sam Apple. Procesor je dovoljno brz i energetski efikasan, a sučelje je vrlo fluidno.
Agresivan RAM management vjerojatno će se odraziti i na modelu s 3 GB RAM-a jer je on stvar samog softvera, a ne hardvera. No s obzirom da postoji model s 32 GB interne memorije i 2 GB RAM-a, upravo je on taj kojeg preporučujemo.
2 GB RAM-a i 32 GB interne je sasvim dovoljno, a i dalje dovoljno jeftino da opravda svaku kupnju ovog uređaja.
Mnogi su potegnuli i za raznim kineskim stranicama koje nude ovaj uređaj po nešto povoljnijim cijenama, no s vrlo upitnom garancijom, servisnom podrškom i svime što ide s tim.
Naša preporuka je kupnja s honorbuy.com webshopa koji ima skladište u EU, a samim tim kupljeni uređaji ne podliježu dodatnim troškovima carine ili PDV-a.

Cijena za testni uređaj s troškovima DHL dostave iznosi 209$, a ukoliko pri kupnji unesete vaucher “MOBHR”, cijena će biti umanjena za 5$. Tečaj dolara je vrlo visok u zadnje vrijeme pa cijena iznosi 1450 kn, no i to smatramo i više nego pristojnim za ovakav uređaj.

Video recenzija