Android Top teme

Android 4.2: kraj muka po nadogradnjama?



Glasine se već naveliko šire o tome kako Google priprema novu verziju svog mobilnog OS-a. Naravno, radi se o Androidu i to u verziji 4.2 koja će imati nekoliko poboljšanja u odnosu na trenutni Jelly Bean, tj. Android 4.1.

Mnogi će reći – "Pa kako već 4.2, još niti 4.0 nemam na mobitelu!". Istina, fragmentacija Androida postaje velik problem, jer čak 55% korisnika i dalje koristi Gingerbread (2.3), ICS (4.0) oko 23%, a  Jelly Bean tek oko 2% korisnika! Google je ispravno uvidio da ovo postaje veliko opterećenje za kompletni eko-sustav, pa je srećom krenuo na rješavanje ovog problema s najnovijom verzijom OS-a.

Nexus program




Do sada je Google izdavao po jedan Nexus uređaj svake godine. Svaki Nexus je prvi imao posljednju verziju Androida i bio je popularan upravo zbog brzih nadogradnji OS-a koji su dolazili od samog Googlea, bez uplitanja proizvođača mobitela i njihovih prilagodbi sustava.

Najnovije glasine sugeriraju da će Google od ove godine uvesti praksu da se izdaje veći broj Nexus uređaja – od različitih proizvođača. Jedini uvjet koji će proizvođači morati zadovoljiti su minimalne hardverske specifikacije. One uključuju dovoljno procesorske/grafičke snage kako bi se mogle "vrtjeti" sve igrice namijenjene za Nexus mobitele i NFC kako bi se mogla koristiti usluga Google Walleta. Naravno, proizvođači na Nexus mobitelima moraju isporučivati punokrvni Android bez ikakvih dodataka, a zbog toga će se jedino Google brinuti za softverske nadogradnje uređaja.

Za sada sigurno znamo da nam iz LG-a pripremaju novi Nexus, a zvat će se LG Optimus G Nexus.

Osim njega se špekulira još o Nexus 7 tabletu, Galaxy Nexusu, te izvjesnom mobitelu Occamu i Manta tabletu. Za posljednja dva se nagađa da će ih proizvesti Motorola.

Sučelje


Najvažnija novost koju će nam novi Android donijeti je UI Customization center. U njemu će korisnici moći promijeniti zvukove za sve događaje (poruke, pozive, mailove,...). Također će biti moguće i dodavati nove jezične nadogradnje, mijenjati pozadine, upravljati početnim ekranima (launcherima) itd.

Google je ovo zamislio kao jedinstveno mjesto na kojem će se sve ove opcije moći mijenjati kako korisnici više ne bi tražili pojedine opcije na raznim mjestima kroz cijeli OS.

Prema glasinama s interneta, u prvoj verziji UI centra korisnici će moći raditi osnovne radnje, dok se u daljnjim iteracijama OS-a očekuje drastičnija nadogradnja, kao i mogućnost skidanja dodatnih aplikacija s Play Storea koji će funkcije Customization centra dodatno proširiti.

U prvoj verziji ćemo također vidjeti dva pojma – template i filtere.

Templati su skup ikona koji će u potpunosti zamijeniti izgled predinstaliranih ikona, dok su filteri nešto sličnije temama na custom ROM-ovima, odnosno pomoću njih će se moći promijeniti i cjelokupni izgled OS-a, uključujući sve boje, fontove i slično.

Nadogradnje


No, pravi "wow" efekt Customization centera nije u njemu samom, već u tome što će korisnici dobiti njegovim uvođenjem, a to su brže nadogradnje OS-a!

Naime, Googleova ideja je u tome da će proizvođači svoje specijalne izvedenice Androida (Sense, TouchWiz, Blur,..) ugrađivati upravo kao dio Customization centra. Što znači da ako npr. Samsung odmah ne prilagodi svoj TouchWiz i isporuči nadogradnju na neki mobitel, on će se svejedno moći nadograditi na posljednju verziju Androida od samog Googlea, ali bez dodatnih opcija koje nudi TouchWiz. Kada se Samsung odluči isporučiti prilagođenu verziju Androida za neki model, nadogradnja će čekati korisnike ponovno u Customization centru u kojem će onda moći i promijeniti do tadašnji "obični" Android u prilagođenu verziju.

Ovo je uistinu odlično rješenje koje će (barem se nadamo!) napokon stati na kraj možda i jedinoj boljki Android sustava – brzini nadogradnje na najnovije verzije.

Baterija


U sklopu Jelly Beana, Google je predstavio Project Butter koji je zaslužan za osjetno fluidnije sučelje OS-a zbog frame ratea od čak 60 u sekundi, a u novoj verziji Androida čeka nas i Project Roadrunner.

Roadrunner će biti zadužen za drastično poboljšanje trajanja baterije. Mogli bi spekulirati da osim dodatnih optimizacija samog koda OS-a nas možda i čeka neka aplikacija u stilu Motorolinog SmartActionsa koji raznim prilagodbama funkcija OS-a može poprilično smanjiti potrošnju baterije. Motorola je ipak sada Googleova, pa ovo možda i nije daleko od istine.

Ostale aplikacije


Google Play će također doživjeti neke promjene. Neke od njih su personalizirane pretrage, ali i promocijske kampanje koje će korisnike obavještavati o akcijama koje su trenutno na Play Storeu. Osim toga, možemo očekivati pojavu novih načina plaćanja te olakšano plaćanje unutar samih aplikacija.

Za Video player se govorka da će dobiti značajnu nadogradnju. I to u vidu novih API-ja za developere koji će olakšati spajanje na razne video servise, a sigurni smo da je to i povezano s nekim novim Googleovim streaming servisom koji će također biti predstavljen s novim Androidom.

Google Now će biti obogaćen novim mogućnostima. Ističu se novotarije u stilu pomoći novim korisnicima koji Google Now mogu pitati, npr. "Gdje se uključuje bluetooth" ili "Kako mogu smanjiti osvjetljenje ekrana". Nadamo se i da će Google proširiti paletu podržanih jezika, pa da i mi iskusimo svu čar Google Now servisa.

Jedno je sigurno – Google s novim Nexus programom i Customization centrom želi više kontrole nad svojim OS-om. Ako se ove ideje pokažu točnima i ako uspiju, korisnici će biti puno zadovoljniji, jer će uvijek imati posljednju verziju operacijskog sustava na svojem mobitelu, a i konkurenciji će iz ruke izbiti veliki adut zbog kojeg Android u ovom dijelu kaska.