Noa H40 - Recenzija

Noa H40

Hrvatski brand smartfona Noa ide dalje. Nakon što smo nedavno upoznali nekoliko uređaja iz njihove serije H i C, na test nam je stigao još jedan model s cijenom ispod 1000 kuna. Radi se o 5-inčnom Android uređaju Noa H40 koji predstavlja svojevrsnog nasljednika modela H42, a za razliku od njega dolazi u manjem kućištu uz zadržavanje iste dijagonale zaslona. Tu je još i veća interna memorija, veća rezolucija zaslona za 100 mAh jača baterija, uz zadržavanje iste cijene.

Kako se Noa H40 proveo na našem testu i kakve je dojmove na nas ostavio, pročitajte u nastavku.

Osnovne karakterisrike



  • Dimenzije: 135,2 x 69,2 x 8,5 mm

  • Masa: 143 grama

  • Zaslon: 5″ IPS LCD 960 x 540, 220 ppi

  • SoC: MediaTek MT6582

  • CPU: 4x Cortex-A7 na taktu 1,3 GHz

  • RAM: 1 GB

  • Interna memorija: 8 GB

  • Micro SD: do 32 GB

  • Povezivanje: WiFi, WiFi Direct, WiFi Hotspot, A-GPS, Bluetooth

  • 3G: 900/2100 MHz, HSPA+

  • 4G: –

  • OS: Android 4.4 KitKat

  • Kamera: 13 MP/1080p

  • Prednja kamera: 5 MP

  • Baterija: 2000 mAh

  • Cijena: 999,00 kn

  • Ustupio: Hangar 18


Prednosti



  • Velika iskoristivost prednje površine za zaslon

  • Najbolji zaslon u cjenovnom rangu

  • Dual SIM

  • Cijena


Nedostaci



  • Kapacitivne tipke nemaju pozadinsko osvjetljenje

  • Ne podržava USB on-the-go


Dizajn, kućište i zaslon


columns="4"

Već prilikom prvog pogleda na uređaj, postaje vam jasno da je dizajn i oblik kućišta preuzet od novijih LG-evih modela, a ako ćemo tjerati mak na konac, H40 dosta sliči G2. Prednjom stranom dominira 5-inčni zaslon s vrlo tankim rubovima kućišta i “mesom” s gornje i donje strane. Zbog ovih značajki, Noa H40 zaista izgleda atraktivno i možemo reći da je prvi niskobudžetni uređaj s ovom karakteristikom na našem tržištu. Otprilike je iste visine i širine kao iPhone 6 koji dolazi s 4,7-inčnim zaslonom.

Sa stražnje strane imamo situaciju koja najbolje govori o tome odakle dolazi inspiracija za kućište ovog modela. Ispod kamere se nalaze fizičke tipke za podešavanje glasnoće zajedno s onom za uključivanje, dakle potpuno isto kao na LG-u. Na ovakvu koncepciju fizičkih tipki mnogima će biti potrebno određeno vrijeme za prilagodbu.

Ispod zaslona nalazimo tri dobro označene kapacitivne tipke, ali bez pozadinskog osvjetljenja. 3,5 mm audio utor nalazi se na vrhu kućišta, dok na dnu imamo micro USB utor i vanjski zvučnik solidne jakosti.

Uređaj je za svoju kategoriju prilično tanak (8,5mm) što dodatno pozitivno utječe na eleganciju i opći dojam, dok masu od 143 grama možemo svrstati u prosjek. Okvir kućišta izrađen je od nekakve imitacije metala, ali pozitivno pridonosi ukupnom dojmu, jer kad uređaj primite u ruku, vjerojatno ćete pomisliti da se radi o skupljem modelu. Plastika od koje je kućište izrađeno nije puno slabija od recimo one koju je Samsung donedavno koristio na svojim najskupljim modelima.

5-inčni zaslon je izrađen u IPS tehnologiji, što osigurava izvrsne kutove vidljivosti, a i sam prikaz boja je izvrstan. Za razliku od modela H42, H40 ipak dolazi s nešto višom rezolucijom. 960 x 540 točaka, što na ovoj dijagonali rezultira gustoćom od 220 ppi i neće izgledati spektakularno, pogotovo onima s okom sokolovim. No ipak, zbog svih ostalih karakteristika, zaslon u konačnici ostavlja vrlo dobar dojam, a ako ga promatramo kroz ovaj prizmu cjenovnog ranga, tada možemo reći i da je odličan.

Hardver, performanse...


Screenshot_2014-12-17-17-11-12 Screenshot_2014-12-17-17-11-18 Screenshot_2014-12-17-17-11-29 Screenshot_2014-12-17-17-11-37

Noa H40 se hardverski ne razlikuje puno od svog prethodnika, modela H42. Pogoni ga isti MediaTekov MT6582 čipset u kojem kucaju četiri Cortex-A7 jezgre, pomaže im 1 GB RAM-a, ali interna memorija ima dvostruko veći kapacitet, dakle od 8 GB. Krajnjem korisniku je dostupno nešto manje od 6 GB, a pozitivno je i to što se cijela memorija nalazi na istoj particiji, dakle nije razdijeljena na dvije. Ako vam to nije dovoljno, tu je i utor za microSD kartice.

Uređaj posjeduje dva utora za SIM kartice od kojih je jedan mini, a drugi micro SIM. Na prijem signala i kvalitetu telefonskog poziva nemamo priogovora, a moguće je koristiti 2G i 3G mreže.

Spomenuta konfiguracija je sasvim dovoljna za ugodno svakodnevno korištenje osnovnih funkcija i aplikacija, ali će isto tako zavrtjeti i neku od malo zahtjevnijih igara. Iako opći dojam i igrivost neće biti kao na uređajima visoke klase s jačim procesorima i većom rezolucijom zaslona, zadovoljit će apetite prosječno zajhtijevnih, odnosno onih koji se igraju povremeno.

Napomenimo da uređaj na poleđini sadrži i senzor za mjerenje otkucaja srca po uzoru na novije Samsunogve modele. Radi se o sustavu koji radi na istom principu, dakle na senzoru je potrebno neko vrijeme držati prst, da bi nakon nekog vremena na zaslonu mogli očitati broj otkucaja srca u minuti. Odmah ćemo reći da se radi o prilično neprezicnom mjeraču čije rezultate ne bi trebalo uzimati zaozbiljno. Kad je povezivanje u pitanju, podržani su WiFI, A-GPS i Bluetooth, ali ne i ISB on-the-go.

Softver i sučelje


Screenshot_2014-12-17-14-57-56 Screenshot_2014-12-17-14-58-03 Screenshot_2014-12-17-17-11-04 Screenshot_2014-12-17-17-11-51 Screenshot_2014-12-17-17-11-59 Screenshot_2014-12-17-17-12-47

Softverski temelj uređaja je Android 4.4 KitKat, a povrh njega nalazimo nadogradnju sučelja nalik Optimus sučelju kog LG-a. Dakle, ovdje nije kopiran samo vanjski dizajn, već i dobar dio sučelja. Naravno, nije baš sve isto kao kod LG-a, mnoge funkcije su, logično, izostale, ali je nemoguće ne vidjeti veliku sličnost.

Sučelje je samo po sebi zanimljivo, posebice zbog rasporeda koji na početnom zaslonu raspoređuje pet stupaca ikonica koje su, istina, nešto sitnije, ali je je u svakom slučaju dobro imati više prostora i mogućnosti.

Sučelje je samo po sebi dosta fluidno i respoznivno, što će reći da je dobro popeglano i optimizirano za ovaj hardver. Kretanje kroz početne zaslone i izbornike teče glatko, a isto vrijedi i za većinu aplikacija koje nisu imale problema s pokretanjem niti s rušenjem.

Ono što je malčice iritantno je uniformiranost ikonica. Sve imaju jednoobraznu podlogu i mnogima će trebati vremena za privikavanje.

Screenshot_2014-12-18-11-54-27 Screenshot_2014-12-18-11-54-53

Screenshot_2014-12-18-12-03-59 Screenshot_2014-12-18-12-04-10



Uređaj sadrži zanimljiv način "brzog ulaska" u aplikacije. Tako na zaključanom zaslonu iscrtavanjem slova C možemo ući u aplikaciju telefona, E za galeriju, M za glazbu itd. Napomenimo da je ove funkcije moguće i podešavati, odnosno svakom slovu dodijeliti određenu funkciju, odnosno pokretanje aplikacije.

Podržan je i tzv. smart screen koji prati zjenicu oka i omogućuje scrolanje sadržaja, slično kao na Samsungovim modelima. Tu su još i funkcije poput dvostrukog dodira za buđenje zaslona, uzimanja slike zaslona prelaskom dalnom i "zračne" geste za listanje sadržaja i pauziranje, odnosno utišavanje videa.

Kamera


Noa H40 dolazi s 13 MP kamerom, LED bljeskalicom i 5 MP prednjom kamerom. Izbornik s postavkama je nepromijenjen u odnosu na niz prethodnih i većine modela drugih proizvođača. Nudi uobičajeno podešavanje osnovnih parametara, namještanje scena, odabir načina snimanja (HDR, panorama itd.), a moguće im je pristupiti i kroz poseban vizualni izbornik s desne strane kakvog smo viđali na Samsungovim modelima.

Kad je kvaliteta fotografija u pitanju, u startu ćemo reći da odgovara očekivanjima. Naime, kineski su smartfoni u zadnjih godinu dana dosta napredovali u segmentu kamere i kvalitetom snimljenog u izvjesnoj mjeri nadilaze uređaje poznatijih proizvođača u istom cjenovnom rangu.

Na danjem svjetlu, dakle u idealnim uvjetima imamo prilično čistu situaciju. Količina detalja je na visokom nivou, ali se ponekad može desiti da fotografija u automatskom načinu rada bude presvijetla. Ovome, naravno, možete doskočiti na način da ručno smanjite ekspoziciju ili prilagodite kut snimanja izvoru svjetla.

U zatvrorenom prostoru pod umjetnim osvjetljenjem imamo solidnu situaciju, dok je gubitak kvalitete vidljiv kod fotografiranja u mraku. Inače dovoljno jaka bljeskalica će dobro osvijetliti subjekt, ali se određena doza zrnatosti neće moći izbjeći. Pohvala ide na račun dobre usklađenosti bljeskalice i autofokusa, što rezultira relativno brzim okidanjem.

Video se snima u 1080p veličini, a sadrži solidnu količinu detalja i pristojnu oštrinu. Ipak, i ovdje je prisutna preeksponiranost pa se može dogoditi da snimka ispadne bljeđa od očekivanja.



Baterija


Noa H40 dolazi s izmjenjivom baterijom kapaciteta 2000 mAh. Samo po sebi ne zvuči spaktakularno, ali ne trebate brinuti. Štedljivi procesor u kombinaciji s relativno malom rezolucijom zaslona bateriju neće cijediti rapidno. Možete računati na uobičajeni jedan dan autonomije, a ako ste malo štedljiviji i ako vam stalna internetska veza nije potrebna, baterija će potrajati i dan i pol. U svakom slučaju, najmudrije se u startu naviknuti na režim korištenja po danu i punjenja po noći.

Zaključak


Da su Kinezi evoluirali, više ne treba posebno naglašavati. Iako se to moglo osjetiti već krajem prošle godine, 2014. će biti obilježena po tome što su im kamere napokon postale upotrebljive i kvalitetom fotografija mahom nadmašuju brand imena iz istog cjenovnog razreda.

Također, vidljivo su napredovale i ostale komponente, a kod ovog modela sa zadovoljstvom možemo konstatirati da se radi o vjerojatno najboljem zaslonu u cjenovnom rangu do 1000 kuna, usprkos relativno maloj rezoluciji.

Hardverska konfiguracija i performase su, očekivano, solidne, a s obizirom na cijenu uređaja, ovdje zaista nema mjesta bilo kakvim prigovorima.

Kao nedostatak svakako možemo navesti iznimno veliku sličnost s LG-em G2, od kojeg je preuzetu kućište i velik dio softvera, no u današnjem svijetu gdje svatko svakoga kopira, ova kritika može ući i u subjektivnu kategoriju.

Nou H40 tako možemo preporučiti svima koji tek ulaze u svijet smartfona jer je cijena zaista prihvatljiva, ali i prosječno zahtjevnim korisnicima koji će rado zaigrati pokoju igru, često surfati internetom, raditi s mailovima i privitcima, te pogledati i pokoji film.

Video recenzija