Android Recenzije

Recenzija: HTC Evo 3D


U zadnje se vrijeme učestalost izbacivanja novih modela od strane HTC-a vidljivo povećala. Nakon Desirea HD te Sensationa koji je također stigao nedavno HTC Evo 3D treći je Android iz HTC-ove radionice koji dolazi s velikim 4,3-inčnim zaslonom. S obzirom na karakteristike i cijenu u ovom trenutku predstavlja sam vrh ponude. Naziv i dizajn dolaze od prošlogodišnjeg modela HTC Evo koji je bio dostupan isključivo u CDMA+WiMax varijanti i to kod američkog operatera Sprint.
Ono po čemu se HTC Evo 3D izdvaja jest njegova mogućnost snimanja i prikazivanja 3D stereoskopskih slika te video zapisa i to bez posebnih 3D naočala, uostalom isto kao i kod modela LG Optimus 3D.
Ovi su modeli na tržište stigli u razmaku manjem od godinu dana što se može protumačiti i nekom vrstom “štancanja”. Ipak, treba biti fer i primijetiti kako svaki put kad bilo koja kompanija predstavi neki novi model uvijek se nađe četa đaka koja ima prigovore na razne detalje. Ovome nije po volji ovo, drugome ono. Eto, HTC na neki način pokušava riješiti ovaj problem i nudi nekoliko vrhunskih modela koji se međusobno razliku upravo po detaljima. Logično, većim izborom bi se trebao pokriti veći dio tržišta, a istovremeno i zadovoljiti širi krug korinika. Tako nam HTC Evo 3D dolazi u ulozi vrhunskog smartphonea izvrsnog dizjana s dodatkom 3D mogućnosti.

Osnovne tehničke karakteristike:


- Dimezije: 126 x 65 x 12.1 mm
- Masa: 170 grama
- HSPA 14,4/5,76 mbps
- Zaslon: 4,3” LCD 540x960 točaka, 3D
- Procesor: 1.2 GHz dvojezgreni Qualcomm MSM8660, Adreno 220 grafički procesor
- RAM: 1GB
- Interna memorija: 1 GB
- microSD kartica u prodajnom paketu: 8 GB
- Baterija: 1730 mAh
- Kamera: 5 MP
- Sekundarana kamera: 1,3 MP
- Video snimanje: 720p, 30 fps, 3D 720p, 30 fps
- DLNA, HDMI
- MHL port
- Radio s RDS-om

Kućište i dizajn




Kućište je izrađeno uglavnom iz plastike, no unatoč tome HTC Evo 3D uopće ne djeluje plastično. Štoviše, djeluje jednako robusno kao i ostali HTC-ovi modeli, a jedan od faktora koji pridonose tom dojmu je i masa od nemalih 170 grama.

Poklopac baterije, odnosno poleđina uređaja izrađena je iz rebraste plastike koja ne dozvoljava klizanje uređaja iz ruku.



Uz 3D mogućnosti HTC Evo 3D ostat će zapamćen i po zaista fantastičnom dizajnu. Jasno je da je ovo jedna od subjektivnih kategorija, ali baš bih volio vidjelti nekoga tko će reći da mu je ovaj uređaj ružan. Jasne i precizne konture, pravilan oblik kućišta bez nepotrebnih eksperimentiranja i fino uklopljeni detalji daju jednu skladno oblikovanu cjelinu.



Među spomenutim detaljima na desnom se boku nalazi fizička tipka za kameru (Aleluja!) te mali prekidač za prebacivanje između 2D i 3D načina rada kamere. Na istoj površini nalaze se jedva vidljive tipke za podešavanje glasnoće koje su, istini zavolju, mogle biti i malo drukčije izvedene. S desne strane nalazi se MHL utor koji na jednom mjestu objedinjuje micro USB i HDMI port. Na vrhu se nalazi tipka za uključivanje i 3.5 mm audio utor.



Prednjim dijelom, naravno, dominira zaslon i četiri kapacitivne Android tipke koje su lijepo uklopljene u male krugove.
Na već spomenutoj rebrastoj poleđini odlično se uklapaju dvije kamere zaokružene pravokutnikom zaobljenih rubova, a između njih smjestila se dvostruka LED bljeskalica.
Što se konstrukcije tiče mogu samo reći da nema škripanja ni šuškanja i da je kućište ovog uređaja jedna iznimno čvrsta i kompaktna cjelina.



3D Zaslon, 3D prikaz, 3D iskustvo


Tehnologija korištena pri izradi zaslona je LCD, što znači da se po dubini boja ne može mjeriti s modernijim Super AMOLED zaslonima, ali zato ima prednost koja se očituje u izvrsnoj vidljivost pri izravnoj izloženosti suncu. HTC Evo 3D drugi je po redu uređaj, nakon Sensationa, koji dolazi s 4,3-inčnim zaslonim nešto veće rezolucije, tj. 960 x 540 točaka. Ova rezolucija za posljedicu ima nešto uži i duži zaslon (omjer 16:9) nego što je to slučaj kod onih s rezolucijom 800 x 480 točaka.

Naravno, ono što ovaj zaslon čini drukčijim jest mogućnost stereoskopskog prikaza slike. U startu naglašavam da je stereoskopska projekcija moguća isključivo u vodoravnom položaju. Idealna razdaljina za kvalitetan 3D prikaz je između 40 i 50 cm, no nakon malo vježbanja sami ćete pronaći najbolju poziciju. Širina kuta pod kojim je moguće vidjeti 3D sliku nešto je šira nego što je to slučaj na LG Optimusu 3D što omogućuje brže pronalaženje idealne pozicije, no s druge strane čini mi se kako je dubina prostora “unutar” slike manja.
Sve u svemu, ukupan dojam 3D prikaza je odličan i svakome tko poželi uživati u 3D slici neće požaliti.
Kad je u pitanju 3D sadržaj na samom uređaju mora se priznati da je HTC Evo 3D malo siromašniji od svog glavnog konkurenta. Ako se sjećate, na Optimusu 3D imali smo cijeli niz 3D video isječaka, 3D fotografija pa čak i instaliranih 3D igara. Postojala je posebna apliakcija koja objedinjuje skoro sve što je vezano uz 3D tehnologiju.
Naravno, nedostatak ovih dodataka ne predstavlja ni najmanji problem jer Evo 3D ima dvije kamere pomoću kojih stvara svoj sadržaj, a galerija posjeduje posebnu mapu u koju sprema sve 3D fotografije i video.

Gingerbread, performanse, sučelje






HTC Evo 3D opremljen je Gingerbreadom i HTC Sense 3.0 korisničkim sučeljem, isto kao i Sensation tako da u ovom segmentu neke bitne razlike između ta dva modela nema. Također, 1GB RAM-a u odnosu na 768 koliko ima Sesation u praksi će se teško osjetiti iako Quadrant benchmark test pokazuje nešto bolje rezultate.

Benchmark testovi na smartphone uređajima su prilično neprecizni (pri više različitih mjerenja pokazuju različite rezultate) tako da ih ne bi trebalo uzimati kao glavni kriterij pri odabiru uređaja. Mogu eventualno poslužiti kao izvjesni vid orijentacije.



Vratimo se našem Evu 3D. Ukupan dojam brzine i fluidnosti na najvišem je nivou. Kretanje kroz izbornike ne poznaje kašnjenja, a aplikacije se pokreću trenutno kao i na ostalim uređajima ovog ranga. Jedino što me malo iritira je nepotrebno kašnjenje pojavljivanja početnog zaslona nakon izlaska iz sleep moda, a koje je uzrokovano inače zanimljivim vizualnim efektom, tj. animacijom.

Što se tiče početnih zaslona, priča je poznata. Dodavanje prečica aplikacija, mapa i widgeta jednostavno je kao i na ostalim HTC-ovim modelima, s tom razlikom što su widgeti na hrvatskom dobili zaista čudan prijevod - “miniaplikacije”. Ne dajte se zbuniti ;).

Pozadinske slike mogu se mijenjati, kako na radnom tako i na zaključanom zaslonu, a jedna od zanimljivih značajki Sensea 3.0 je i mogućnost pokretanja određenih aplikacija i dok je zaslon zaključan. Jednu od četiri ikonice koje se nalaze na njemu potrebno je odvući u krug za otključavanje i voila, aplikacija je pokrenuta.



Uz statične slike HTC Evo 3D sadrži i “žive” pozadine (live walllpapers), koje mogu biti zanimljive, ali u većini slučajeva samo će otežavati snalaženje po radnoj površini. Izdvojio bih samo jednu i to onu s prikazom oblaka i mjeseca, odnosno sunca, ovisno o dobu dana. Nije toliko napadna niti ometa korisnika.

Verzija Androida koja pokreće Evo 3D je 2.3.4. Kao novost tu su glasovni (VoIP) i video pozivi putem Gtalk aplikacije. Ova funkcionalnost ovisi o kvaliteti internetske veze, dakle ako je uređaj spojen na WiFi ili kvalitetnu 3G mrežu rezultat je izvanredan. Ono što je ovdje problematično jest sama priroda Gtalk aplikacije na svim Androidima. Često se odspaja, a poruke znaju kasniti i po nekoliko minuta.

Srećom, postoji Skype i slični servisi, no ukoliko za VoIP baš morate koristiti Google Talk protokol učinite to putem neke od aplikacij iz Android Marketa.



Uobičajena traka s obavijestima nalazi se na vrhu zaslona i potezanjem iste prema dolje dolazimo do prikaza detalja. Ova površina razdijeljena je u dva taba tako da na drugom imamo prečice prema najvažnijim postavkma kao što su WiFi, Bluetooth, GPS i sl.

E-mail, kalendar, aplikacije...








Ovdje nemamo ništa posebnog za reći osim nabrojiti sve ono što je već uobičajeno na svim Androidima visoke klase. E-mail klijent podržava Pop3, IMAP i MS Exchange pretince, dok Gmail aplikacija podržava višestruke Google račune. Kalendar je već viđen na prijašnjim modelima i sadrži uobičajene funkcije te načine pregleda.

Slična situacija je s glazbenima sviračem te FM radiom, a jakost zvučnika je na prilično visokoj razini.



Ono što HTC Evo 3D možda čini drukčijim od nekih jeftinijih modela jest mogućnost stvaranja i uređivanja office dokumenata, a to mu omogućuje Polaris Office aplikacija. Podržano je stvaranje Word i Excel dokumenata, ali onih u Office 2003 formatu, je za Office 2007 dokumente omogućen samo pregled.

Naravno, tu je još cijeli niz drugih aplikacija koje inače nalazimo na HTC-ovim Androidima.

Web preglednik




Standardni Gingerbread web preglednik prisutan je i na ovom uređaju i ne razlikuje se puno od onog koji smo vidjeli na Sensationu. Dakle, imamo minimalističko sučelje s maksimalno iskoristivom površinom za kvalitetan pregled web sranica. Na vrhu zaslona imamo uobičajeni adress bar s jednostavnom mogućnošću pretplate na RSS kanale svake pojedine stranice. Ostale opcije i postavke uvijek su dostupne pritiskom na odgovarajuću kapacitivnu tipku, odnosno u izborniku koji ona otvara.



Zumiranje je podržano dvostrukim dodirom i “štipanjem” (pinch-to-zoom), a zgodno je da se i tekst prilagođava zumiranom nivou neovisno o načinu zumiranja.
Web preglednik podržava Adobe Flash Player kojeg sam upravo nadogradio na verziju 11.
Youtube je moguće koristiti unutar web preglednika gdje su podržane i najveće rezolucije, uključujući i 1080p koja će, naravno, biti prilagođena rezoluciji zaslona.
Budući da se radi o 3D uređaju YouTube podržava i pregled 3D sadržaja.

Galerija




Galerija multimedisjkih sadržaja razlikuje se od uobičajenih uglavnom po tome što sadrži poseban album za 3D sadržaj, fotografije i video isječci snimljeni u 3D tehnologiji imaju i malu 3D oznaku.

Izravno iz galerije sav je sadržaj moguće dijeliti putem svih vrsta poruka, društvenih mreža te Picasa i Flickr servisa. Za DLNA dijeljenje potrebno je otići u aplikaciju “Povezano dijeljenje”.
Zumiranje je podržano putem “štipanja” (pinch-to-zoom) te putem dvostrukog dodira, koji će sliku autoatski zumirati na 100% veličine.
Ukoliko pokušate zumirati 3D fotografiju, ona će se automatski prebaciti u 2D prikaz iz sasvim razumljivih razloga.

Video reprodukcija


Uz kvalitetan prikaz 3D filmova Evo ima i mogćnost reprodukcije mnogih popularnih video formata kao što je DivX, a posebna pohvala ide podršci za MKV format. Ipak, ovisno o codecima korištenim pri kodiranju moguće je da neće baš svi filmovi u spomenutim formatima biti besprijekorno reproducirani, stoga ako naiđete na bilo kakav problem s ugrađenim video playerom toplo preporučam posjet Marketu i instalaciju Mobo Playera koji će naknadno skinuti sve moguće codece.

Navigacija






Uz Google Maps navigaciju koja u Hrvatskoj ne radi, HTC Evo 3D nudi apliakciju HTC Locations koja koristi TomTom karte. Istina, ni ova navigacija nema potpuno besplatno glasovno navođenje, no svakako može pomoći prilikom planiranja puta prikazom svih detalja rute. Također, HTC Locations sadrži ogromnu bazu podataka servisnih informacija, gospodarskih objekata, lokacija trgovina te ostalih područja interesa. HTC Locations koristi operaterovu mrežnu infrastrukturu, no za najbolje rezultate ipak ukljulčite GPS.

Kamera(e)


Kao pravi i punokrvni 3D uređaj HTC Evo 3D dolazi s dvije 5MP kamere koje su potrebne kako bi se snimila kvalitetna stereoskopska slika. Jedan od zanimljivih i vrlo korisnih detalja je fizička tipka za kameru kao i mali prekidač 2D/3D pored nje. Jednostavnim pomicanjem lijevo-desno odabirete način snimanja.
5 megapiksela odnosi se isključivo snimanje na 2D fotografija, dok su one u 3D načinu snimljene u rezluciji od 2 megapiskela.
Snimanje iz blizine također je rezervirano samo za 2D, jer u 3D varijatni autofokus neće raditi. S obzirom na prirodu 3D tehnologije ovo su sasvim razumljivi razlozi.





Kad je u pitanju sučelje kamere sve je već viđeno. Osnovne, odnosno najčešće korištene funkcije dostupne su u svakom trenutku, dok se dodatne opcije otvaraju pritiskom na tipku izbornika. Iako kompleksno, sučelje kamere je logično raspoređeno i prilično je jasno.

Primjer 3D fotografija (ako imate 3D monitor skinite ove datoteke i pogledajte):

3D slika 1

3D Slika 2

Slijede primjeri 2D fotografija:



Video snimanje


Unatoč tome što ga pogoni snažni dvojezgreni procesor HTC Evo 3D nema mogućnost snimanja 1080p HD videa, već samo onog u 720p rezoluciji. Ovo vrijedi za 2D i 3D način snimanja. Zaista ne vidimo razloga za izostavljanje ove mogućnosti i smatramo da bi uređaj ovog cjenovnog ranga morao imati tu mogućnost, zato vjerujemo kako će u jednoj od softverskih nadogradnji ovaj propust biti ispravljen.
Drugi prigovor ide na račun nedostatka kontinuiranog autofokusa pri snimanju videa. Dakle, kamera će prilikom početka snimanja automatski fokusirati objekt, ali ga kasnije neće prilagođavati kao što je to slučaj na nekim drugim modelima.

 

Primjer HD video zapisa (720p, 2D):


 

Primjer HD video zapisa (720p, 3D):


Općenito, kvaliteta 2D i 3D 720p videa je izvrsna i možemo je svrstati u sam vrh ponude na tržištu. Kao što je već rečeno, 2D i 3D video isječke možete izravno prenijeti na YouTube te  putem HDMI i/ili DLNA funkcionalnosti pregledavati na odgovarajućem monitoru ili TV uređaju.
Video isječci snimaju se u mp4 formatu s frekvencijom od 30 sličica u sekundi

Povezivost


HTC Evo 3D ovdje nudi zaista širok spektar mogućnost. Povezivanje kabelom moguće je putem USB-a te HDMI standarda koji omogućuje stream HD sadržaja. Još jednom napominjem da su micro USB i HDMI portovi u ovom uređaju objedinjeni u MHL utoru, a za korištenje svakog od njih treba vam udgovarajući kabel. micro USB kabel sadržan je u prodjanom paketu dok ćete se za HDMI morati snalaziti.
Uz uobičajene načine bežičnog povezivanja HTC Evo 3D nudi i DLNA funkcionalnost koja je sadržana u aplikaciji “Povezano dijeljenje”.



Ako vas ova rečenica zbunjuje znajte da niste jedini, no ono što će vas svakako nasmijati jest opis aplikacije koji izgleda doslovno ovako: “Odaberite vrstu medija koju želite poslati bliskom igraču” Naime, naši vrli prevoditelji su englesku riječ “player” preveli kao “igrač”. Dragi prevoditelji, upotreba “Google translate” alata možda i nije najmudrije rješenje niti za prijevode na tržnici, a kamoli za one tehnološke prirode.

Dakle, radi se o tome da putem DLNA veze multimedijski sadržaj (uključujući HD video) s vašeg HTC-a možete prikazati na drugom uređaju koji podržava isti protokol. To su noviji monitori, TV uređaji te poneka prijenosna računala.

Baterija


Da odmah rasčistimo, 3D tehnologija troši bateriju malo više nego 2D. Ukoliko često snimate ili pregledavate 3D sadržaj baterija od 1730 mAh izdržat će jedan dan bez većih problema. Dakle, naviknite se da ga navečer stavite na punjač i da ga ujutro skinete. U slučaju da 3D ne koristite često možete računati i na autonomiju od skoro 2 dana. Sve ovo, naravno, vrijedi u uvjetima stalne veze uređaja s internetom (WiFi/3G), automatskom sinkronizacijom barem jednog mailboxa, s uključenim pozadinskim podacima (background data) i umjerenim korištenjem drugih funkcija uređaja.
Ako češće telefonirate bateriju pokušajte uštedjeti na način da uređaj prebacite na 2G mrežu (GSM/EDGE) ili isključite pozadinske podatke, odnsono automatsku sinkronizaciju te ih  uključujete po potrebi.

Zaključak


HTC Evo 3D je uređaj koji ćete svakako poželjeti, neovisno o tome da li se “palite” na 3D mogućnosti ili ne. Čak i da ih nema Evo je i dalje vrhunski uređaj, kako zbog hardverskih karakteristika tako i zbog iznimno dobro pogođenog dizajna. Usudim se reći da je Evo zapravo kralj svih Androida kada je dizajn u pitanju, a općenito ga se može svrstati uz sam bok već okrunjenom Samsungu Galaxy S II. U usporedbi sa Sensationom Evo 3D je superioran u mnogim segmentima, osim kada je u pitanju snimanje Full HD videa (1080p).
Npr. custom launcheri na Evu rade besprijekorno, dok smo na Sensationu imali problema s Launcherom Pro. Nadalje, death grip zabilježen na Sensationu Evo 3D ne poznaje niti u primisli.
Što se drugih konkurentskih uređaja tiče naravno da treba spomenuti LG Optimus 3D koji ima nešto širi spektar već instaliranog 3D sadržaja, a snima i 1080p 2D video.

HTC Evo 3D za sada se nalazi u ekskluzivnoj ponudi Vipnet-a.

Detaljne specifikacije pogledajte ovdje.

Uređaj na testiranje ustupio: HTC