Android Recenzije

Sony Xperia Z1 - Recenzija



Kada je ovog proljeća stigao na tržište, Sony Xperia Z je bio prvi Sonyjev top model koji je se mogao mjeriti s najboljima u klasi i predstavljao je svojevrsnu revoluciju u ponudi ovog proizvođača. Do tada Sony jednostavno nije imao model kojim bi uspješno konkurirao iPhoneu i Samsungovoj Galaxy S seriji pa je Xperijom Z napokon probio led. Sada, osam mjeseci nakon lansiranja, Xperia Z dobiva nasljednika koji kroči sada već utabanom stazom. Usput spomenimo i izvrsni tablet Sony Xperia Tablet Z te phablet Sony Xperia Z Ultra, koji su nastali da istoj filozofiji i predstavljaju kompletnu obitelj Xperia Z uređaja.

Sony Xperia Z1 predstavlja sljedeći logičan korak u razvoju Sonyjevog portfolia i za razliku od prethodnika ima sva svojstva evolucije. Slijedi istu dizajnersku crtu, otporan je na vodu i prašinu, malčice je veći i teži, donosi najjači procesor na tržištu i hvali se 20 MP kamerom te 3000 mAh baterijom. Kako nas se uređaj dojmio i kako je prošao na našem testu, pročitajte u nastavku.

Osnovne karakteristike


Dimenzije: 144 x 74 x 8.5 mm

Masa: 170 grama

Zaslon: 5,0”, TFT, 1920×1080, 441 ppi, zaštita protiv grebanja

SoC: Qualcomm Snapdragon 800

CPU: 4x Krait 400 na taktu 2,26 GHz

GPU: Adreno 330

RAM: 2 GB

Interna memorija: 16 GB (dostupno 11,7 GB)

Utor za microSD memorijske kartice

Povezivanje: WiFi 802.11 a/b/g/n, DLNA, WiFi Hotspot, micro USB, MHL

3G: HSPA+ DC do 42 mbps

4G: LTE do 100 mbps

OS: Android 4.2 Jelly Bean

Kamera: 20.7 MP

Video kamera: 1080p 30 fps, HDR

Prednja kamera: 2 MP, 1080p 30 fps

Baterija: 3000 mah

Prednosti


Dizajn i kvaliteta izrade

Odličan zaslon

Najjači trenutno dostupan procesor

Otporan na vodu i prašinu (IP58)

Odlična 20 MP kamera

Nedostaci


Veći i teži od prethodnika

Nema izmjenjivu bateriju

Uvodni video:



Dizajn i kućište


 IMG_4335 IMG_4336 IMG_4337 IMG_4338 IMG_4340 IMG_4341 IMG_4342 IMG_4343 IMG_4344 IMG_4345 IMG_4346

Sony Xperia Z1 slijedi dizajnerske smjernice koje je zacrtao njegov prethodnik, s tom razlikom što je sam uređaj 5 mm dulji, 3 mm širi i 0,5 mm deblji, no najveća zamjerka ide na račun povećanja mase koja iznosi nemalih 170 grama. Dakle, imamo situaciju obrnutu od trenda gdje noviji uređaji postaju tanji i lakši, ali to ne mora nužno biti nedostatak. Naime, masa je povećana uglavnom zbog aluminijskog okvira, a i veće, odnosno jače baterije.

Isto kao modeli Xperia Z, Xperia Tablet Z i Xperia Z Ultra, Xperia Z1 također koristi tzv. OmniBalance dizajn, što znači da je masa približno jednako raspoređena na sve strane kućišta, što u mnogome olakšava manipulaciju.

Ono po čemu se pak najviše razlikuje od njih je aluminijski okvir kućišta koji ostavlja dojam čvrstoće i robusnosti. Na ovom okviru nalaze se i sva vratašca s pripadajućim brtvama koja pokrivaju SIM, microSD i micro USB utore pa možemo reći da su bolje izvedena nego na prethodniku. Doimaju se čvršćima i bolje “sjedaju” u ležište. 3.5mm audio utor je ovdje koncipiran drukčije i nema poklopac, jer je brtva izvedena tako da se nalazi unutar utora, isto kao na Samsungu Galaxy S4 Active.

IMG_4323 IMG_4324 IMG_4325

Kombinacija stakla i aluminija ostavlja odličan dojam i takvu kombinaciju sada možemo nazvati, možda pomalo ofucanim, “premium” terminom. Zbog toga je opći ugođaj držanja u ruci osjetno bolji, a tome pridonosi i donekle smanjena oštrina rubova. S druge strane, staklo kao takvo privlači otiske prstiju i zasigurno se neće najbolje provesti prilikom pada na beton.

Na desnom boku imamo okruglu tipku za otključavanje, koja je prisutna na praktički svim Sonyjevim uređajima i predstavlja svojevrsni zaštitni znak. Ispod njem imamo plastičnu tipku za podešavanje glasnoće, a u nastavku i fizičku tipku za kameru koja je u zadnjih nekoliko godina praktički isčezla s najskupljih modela. Na dnu kućišta se nalazi vanjski zvučnik koji je dimenzijama veći od onog na prethodniku, a na lijevom boku imamo kontakt za pričvršćivanje na dock.

Zaslon




Kao i svaki ozbiljan flagship, Sony Xperia Z1 dolazi s 5-inčnim 1080p zaslonom, što mu osigurava gustoću točaka od 441 ppi. Ovo znači da nikakvo oko sokolovo neće biti u stanju zapaziti pojedini piksel, odnosno njegovu matricu. To što u specifikacijama stoji TFT kao tehnologija izrade, ne treba vas niti malo brinuti. Naime, ovaj zaslon praktički nema ništa zajedničko s onim na prethodniku koji je bio čest predmet kritike.

Zaslon Xperije Z1 je vidljiv iz svih kutova, skoro kao IPS, a Sonyjeva Triluminos tehnologija znatno poboljšava prikaz boja i opću vjerodostojnost. Treba napomenuti kako je ovaj zaslon još bolji od onog na Xperiji Z Ultra, gdje smo se prvi puta susreli s Triluminosuom i njegovim kvantnim točkama. U usporedbi sa Samsungovm Super AMOLED-om na modelu S4, zaslon Xperije Z1 izgleda bistriji i svjetliji, dok je lošiji jedino kod prikaza crne boje, jer AMOLED tu ima apsolutnu prednost.

Softversko poboljšanje prikaza fotografija i videa sada se zove X-reality, a zamjenjuje dosadašnji Bravia Engine. Razliku na prvi pogled vjerojatno nećete doživjeti kao revolucionarnu, ali ova tehnologija ipak donekle povećava oštrinu i reducira šumove.

Ukupan dojam i doživljaj zaslona je odličan, a razlike u odnosu na S-LCD su minorne, dok s AMOLED-om nije izravno usporediv zbog drukčijeg prikaza boja. Bilo kako bilo, zaslon Xperija Z1 je u mnogome bolji od onog na prethodniku i kao takav zaslužuje najvišu ocjenu.

Telefonija i povezivanje


Sony Xperia Z1 se na računalo povezuje standardnim micro USB kableom koji mu služi i za punjenje putem istog microUSB, odsnono MHL utora. Naime, ovaj utor može poslužiti i kao HDMI izlaz za spajanje na kompatibilne monitore i TV uređaje. Još jedna stavka koju kod kabelskog povezivanja treba istaknuti je puna podrška za USB on-the-go kojeg u novijim modelima inače sve rjeđe susrećemo.

Što se bežičnog povezivanja tiče, Xperia Z1 ima sve što se i očekuje od jednog top modela. U 3G mreži podržan je HSPA+ DC standard s brzinama downloada do 42 Mbps, a u LTE mreži 100 Mbps. WiFi povezivanje podrazumijeva i WiFi hotspot, WiFi direct i DLNA, a imamo i Bluetooth 4.0 te NFC.

Za povezivanje s kompatibilnim uređajima putem navedenih protokola, Sony donosi aplikaciju Sony Connect, a možete povezivati kompatibilne televizore i monitore.

Operativni sustav sučelje i performanse




Screenshot_2013-09-28-09-48-36Screenshot_2013-09-28-09-48-44

Sony Xperia Z1 dolazi s operativnim sustavom Android 4.2.2 i uobičajenom Sonyjevom nadogradnjom sučelja. Ova verzija Androida nije najnovija, no ona sljedeća (4.3) ne donosi ništa bitno. Ono što čekamo je Android 4.4 KitKat kojeg bi Google trebao predstaviti u listopadu i nadamo se da će Sony brzo reagirati s nadogradnjom.

Sonyjevo sučelje, kao što je već rečeno, poznato je iz prethodnih ovogodišnjih modela, uz jednu novost unutar izbornika s aplikacijama. Radi se o dodatnom izborniku koji se pojavljuje s lijeve strane i nudi sortiranje aplikacija po uobičajenim kriterijma te prečice prema Google Play trgovini, deinstalaciji aplikacija, pretraživanju i Sony Select opciji. Ono što nam je zapelo za oko je nedostatak izbornika koji se na Androidu 4.2 inače otvara tako da statusnu traku povučete s dva prsta.

Na ovom uređaju imamo i tzv. small apps iliti male aplikacije koje mogu plutati iznad radne površine, tj. početnih zalsona, ali i i drugih aplikacija (slično kao Samsunogove „Mini aplikacije“). Možete koristiti Kalkulator, Diktafon, Chrome, Kalendar, Gmail, Bilješke i Timer, a dodatne možete preuzimati iz Play trgovine. Također je zgodno što gotovo svaki widget možete pretvoriti u “malu aplikaciju” i koristiti ga iznad drugih.



Što reći za performanse? Kada imate uređaj koji pakira trenutno najbolji dostupan hardver, debata o performansama je možda i suvišna. Naravno, odličan hardver sam po sebi ne znači puno ako softver nije optimiziran, a takvih smo se primjera do sada nagledali. Kod Sonyja se već na Xperiji Z Ultra pokazalo kako Snapdragon 800 ruši sve pred sobom i da je softver maksimalno ispoliran. Isto je i s Xperiom Z1, s tom razlikom što na AnTuTu benchmark testu postiže još bolje rezultate. 2 GB RAM-a ove su godine standard u višoj klasi pa tako i u ovom modelu osiguravaju izvrstan multitasking.

Tijekom ovih desetak dana intezivnog korištenja uređaja, nisam zabilježio niti jedno zastajkivanje niti rušenje sustava, no poznato je da eventualne nepodopštine mogu biti vezane i uz aplikacije koje koristite. U videu koji slijedi možete vidjeti kako je protekao AnTiTi bennchmark test na kojem uređaj postiže između 33.000 i 35.000 bodova. Pokrenuli smo i Epic Citadel čisto da se vidi renderiranje grafike, kao i prilično zahtjevnu Contract killer 2 igru.


Multimedija


Screenshot_2013-09-28-09-49-25Screenshot_2013-09-28-09-51-31

Sony Xperia Z1 donosi galeriju fotografija koju na Sonyjevim uređajima poznajemo pod imenom Album sastavljen iz dvije cjeline: Slike i Moji albumi. Pregled malih sličica u prvoj cjelini omogućuje povećanje i smanjivanje gestom štipanja, a vrhunski hardver omogućuje instantnu prilagodbu prikaza. Nakon odabire svake pojedine slike, omogućen je jednostavni i brzi pregled preko cijelog zaslona. Imamo i uobičajene mogućnosti kao što je slanje i podjela na društvenim mrežama te jednostavno uređivanje. U dijelu Moji albumi sadržaj možete organizirati proizvoljno, a tu su sadržane i online galerije, kao što su Picasa, Facebook, Flickr i sl.

Video player će reproducirati sve MP4 i 3GP i većinu AVI datoteka u 720p i 1080p rezoluciji, no budući da je podrška za codece ograničena, mnoge AVI i MKV datoteke neće biti moguće pokrenuti, a neke od njih će se reproducirati bez zvuka. Ovaj problem možete riješiti instalacijom alternativnih video playera kao što su vPlayer ili BS Player za Android.

Vanjski zvučnik nešto je jači od onog na prethodniku i možemo ga svrstati u prosječne, a za potpun doživljaj glazbe ili zvučnih efekata u filmovima najbolje je koristiti priložene in-ear slušalice.

Kamera




Evo nas na dijelu recenzije koja će većinu čitatelja zasigurno najviše zanimati. Dakle, Sony Xperia Z1 na tržište stiže kao prvi i jedini uređaj s 20 MP kamerom, što je najviše u Android svijetu, a jači senzor, odnosno onaj s više megapiksela (41), imaju jedino Nokia 808 (Symbian) i Nokia Lumia 1020 (Windows Phone), poznate po svojoj PureView tehnologiji. Usput navedimo da nam Nokia Lumia 1020 ovih dana stiže na test i možete očekvati izravnu usporedbu kamera.

Također valja navesti da kamera Xperije Z1 ima jedinstveni Exmor RS senzor, dizajniran specijalno za ovaj uređaj i fizički je veći (1/2.3”) od većine senzora na mobilnim uređajima, čije dimenzije u pravilu iznose ⅓ inča. To znači da svaka ćelija (ekvivalent pikselu na zaslonu) može primiti više svjetla na sebe, a u kombinaciji s prilično širokim otvorom blende (f/2.0) obećava osjetno bolje rezultate u uvjetima lošije osvijetljenosti.

Dakle, imamo dvije osnovne pretpostavke za dobivanje boljih fotografija u navedenim uvjetima, što automatski izbacuje potrebu za povećanjem ISO vrijednosti ili produljenjem trajanja ekspozicije. Naime, prevelika ISO vrijednost zna uzrokovati zrnatost, a dulja ekspozicija zamućenje slike zbog nestabilnosti ruku. Znači, ovdje to neće biti slučaj, jer otvor blende i veća fizička površina senzora stvaraju preduvjete za bolje iskorištavanje postojeće količine svjetla.

Svemu ovome pomaže tzv. Superior auto način, tj. “Univerzalno automatski”, kako je prevedeno na hrvatski. Na ovaj način kamera će automatski prepoznati ambijent i odabrati najbolje moguće postavke za dobivanje optimalne fotografije. Također, ovaj način neće snimiti 20 MP fotografije, jer je to omogućeno samo u ručnom načinu, već će ih skalirati na 8 megapiskela na način da prikazuje one najbolje, što bi bio nekakav ekvivalent Nokijinoj PureView tehnologiji.

U praski ovaj sustav funkcionira prilično dobro i u mnogim situacijama 8 MP fotografije učinjene Superior Auto načinom ispadnu bolje od onih pune rezolucije. Ručnim načinom također možete postići veću kvalitetu, ali će mnogo toga ovisiti o konkretnoj situaciji i bit će potrebno dodatno podešavanje parametara.

U nastavku možete vidjeti usporedbu fotografija snimljenih u ručnom načinu te u Superior Auto načinu u prilično loše osvijetljenom ambijentu. Na gornjem primjeru možete vidjeti stvarno stanje osvijetljenosti ambijenta, otprilike onako kako ga vidi ljudsko oko, a ispod isti taj motiv snimljen Superior Auto načinom



DSC_0038

100% crop:



Izvorne slike u punoj rezoluciji, kao i sve ostale koje smo snimali uređajem možete vidjeti u ovoj galeriji.

Naravno, Superior auto način nije savršen i ne može prepoznati doslovno sve ambijente ili želje fotografa pa će za postizanje proizvoljnih rezultata ipak biti potrebani ručni način i malo više znanja o fotografiji.

Ručni način nudi zgodno dizajnirani izbornik za podešavanje osvjetljenja i kontrasta, ali su ostale funkcije  (ISO, mjerenje svjetlosti, stabilizator slike i način fokusiranja) smještene unutar opcija koje se aktiviraju pritiskom na drugu virtualnu tipku, što će u početku biti malo zbunjujuće.

Generalno, Superior Auto način je onaj kojeg ćete najviše koristiti jer će najbrže podesiti potrebne parametre, dok ćete ručni način uključiti u slučaju ako vam je baš potrebna 20.7 MP fotografija i ako baratate kakvim-takvim fotografskim znanjem. Najvažnija stavka je to što ova kamera proizvodi zaista odlične fotografije u slabije osvijetljenom ambijentu i kad promatrate jednu takvu sliku, zaista je teško povjerovati da je snimljena u realno tamnijim uvjetima i to bez upotrebe bljeskalice.

Softver kamere nudi i mnoge druge mogućnosti, a jedna od zanimljivijih je Augmented reality postavljanje raznih efekara. Treba reći da postoje razni programi za dodavanje efekata na gotove fotografije, no ovdje je ta mogućnost ugrađena u samu kameru pa ih možete podešavati prije nego okinete sliku.

AR_EFFECT_20130922073326 AR_EFFECT_20130922074314 AR_EFFECT_20130922074342

Tu su još i razni filteri, panorama i sl. te HDR kojeg je moguće koristiti samo u ručnom načinu i to ako rezoluciju smanjite na 8 MP. Ručni način inače podržava 8 MP (4:3), 8 MP (16:9) 3 MP (4:3) i 2 MP (16:9) dimenzije i omjere.

Social live je trenutno jedinstvena mogućnost izravnog streaminga videa na vaš Facebook profil. Dovoljno se na samom uređaju prijaviti na svoj Facebook račun i u kratkom vremenu će se na vašem zidu pojaviti prozorčić s Xperia logom u kutu. Vaši prijatelji na tom prozorčiću imaju mogućnost pokrenuti stream, a jedna sesija je ograničena na 10 minuta. Ovisno o stanju mreže i brzini internetske veze, stream će imati zakašnjenje od pet do deset sekundi. Naravno, ovaj rezultat je daleko od idealnog, no vjerujemo da će se i ova tehnologija vremenom usavršiti. Čak i nakon završetka streama, na Facebook zidu je moguće pregledati snimku, isto kao i na samom uređaju.

Sony Xperia Z1 snima 1080p video pri frekvenciji od 30 sličica u sekundi (fps), no s obzirom na, za ovu priliku, posebno izrađeni senzor i Snapdragon 800 procesor, očekivali smo barem 60 fps-a ili čak 120 za snimanje usporenih snimki, no što je tu je. Kvaliteta snimljenog videa je na očekivanoj razini, dakle može se mjeriti s najljućom konkurencijom. Relativno mali stupanj kompresije osigurava popriličnu količinu detalja, a boje su vjerno prikazane. U nastavku pogledajte jedan primjer videa u normalnim te jedan u slabijim uvjetima osvjetljenosti.





Dobra stvar je što ovaj model ima fizičku tipku za kameru pa je sada, za razliku od prethodnika, moguće fotografirati ispod površine vode, a isto vrijedi i za snimanje videa.


Baterija


Sony Xperia Z1 dolazi s baterijom koja obećava, jer 3000 mAh u ovoj kategoriji ne susrećemo svaki dan. Ipak, autonomija neće biti veća od one na koju smo navikli kod flagship uređaja ostalih proizvođača, ali isto tako neće ni razočarati. Testni uređaj kojeg smo imali na raspolaganju proteklih desetak dana u pravilu bi izdržao jedan dan u uobičajenim uvjetima umjerenog do intezivnog korištenja. Ovdje bih se želio osvrnuti na nekoliko prigovora čitatelja koji su čitali prve recenzije nekih stranih medija u kojima je baterija Xperije Z1 proglašena prilično lošom. Napominjem kako određeni mediji često testiraju rane prototipove koji još nisu dorađeni i spremni za tržište i takvi testovi jednostavno nisu mjerodavni. Također se često događa da ti isti mediji često ponavljaju testiranja kad nabave uređaje iz trgovine.

Naš primjerak je za vrijeme testiranja stalno bio podešen na 100-postotno osvjetljenje zaslona i konstantno spojen na WiFi, odsnosno 3G mrežu. Uz aktivnu sinkronizaciju jednog mailboxa, Google Hangouts i Facebook aplikacije koje također sinkroniziraju podatke u stvarnom vremenu, 30-ak minuta razgovora, 50 minuta surfanja, 20-ak minuta igranja (Temple run 2 i Contract Killer 2), 30 minuta streamanja videa (YouTube) preko WiFi-a, okidanje nekoliko fotografija i snimanje kraćeg 1080p videa, te povremeno čitanje i slanje mailova, baterija je izgurala sasvim solidnih 18 sati.

Nadalje, kada je uređaj umejsto 3G koristio 4G mrežu, potrošnja bi se u pravilu povećala za nekih 15-20%, ali pretpostavljam da je tome najviše kumovalo često prebacivanje s 4G na 3G i obrnuto. Problem je što se na uređaju ne može jednostavno forsirati 4G, jer postavke dopuštaju samo automatski odabir u kombinaciji s 3G i 2G mrežama. Isto tako treba znati da svi današnji 4G uređaji, pa tako i ovaj, su istovremeno spojeni na LTE mrežu za prijenos podataka i GSM za razgovore, a to također utječe na potrošnju.

Ono što je Sony na ovom modelu uspio postići je praktički zanemariva potrošnja energije u stand-by načinu. Dakle, ako je uređaj na čekanju s isključenim zaslonom, baterija će potrajati osjetno dulje nego kod konkurencije. Na primjer: ostavili smo uređaj s baterijom 100% u 8 ujutro, a u 20h indikator je još uvijek pokazivao 92%. Naravno, ovo je jedan primjer koji ne mora predstavljati pravilo i u nekim drugim uvjetima baterija se može ponašati drukčije.

Isto tako valja istaknuti da je zaslon i ovdje najveći potrošač, no to se u pravilu odnosi na reprodukciju videa, surfanje internetom, igranje igara i sl., dok se kod upotrebe kamere ipak osjeti nešto manja potrošnja iako je zaslon konstantno aktivan.

Sve će u konačnici ovisiti o vašim navikama, dakle ako više surfate i igrate igre, očekujte veću potrošnju. Budući da će sada uslijediti pitanja vezana za usporedbu s drugim modelima, odmah ću reći da je u mom uobičajenom režimu korištenja, Xperia Z1 pokazala za nijansu slabiji rezultat od Samsunga Galaxy S4 i otprilike isti kao prva Xperia Z.

Kao i uvijek spomenimo i to da dodatne uštede možete postići smanjivanjem osvjetljenja zaslona, isključivanjem automatske sinkronizacije podataka i spajanje na Internet po potrebi.

Zaključak


IMG_4318

Još početkom godine, kad je predstavljen model Xperia Z, Sony je pokazao kako na velika vrata želi ući u društvo najjačih Android igrača, ali i općenito konkurirati u najvišem u premium segmentu. Ovdje ponajprije mislimo na Apple i Samsung, no ne treba zanemariti ni LG koji modelom G2 sada isto pokušava ući u ovo društvo. Dakle, konkurencija u najvišem cjenovnom razredu se zaoštrava, a Sony je definitivno jedan od potencijalnih razbijača Apple-Samsung duopola.

Xperia Z1 logičan je korak naprijed u Sonyjevoj evoluciji, unatoč nešto većim dimenzijama od prethodnika. Vidjeli smo da donosi aluminijski okvir i finiju doradu, najjači dostupan hardver, otpornost na vodu koja polako postaje standard i vrhunsku kameru. Ne treba zaboraviti niti na izvrstan zaslon koji je neusporedivo bolji od onog na prethodniku. Ovakav uređaj će zadovoljiti najzahtjevnije korisnike jer u ovom trenutku jednostavno ne postoji bolji. Naravno, uskoro stižu LG G2 te Samsung Galaxy Note 3 s istim procesorom, a kako će se oni pokazati na testu, ostaje za vidjeti. Sonyjeva prednost pred njima je definitivno njegova kamera i oni kojima je mobilna fotografija jedna od važnijih stavki, njegovim izborom ne mogu pogriješiti.

U trenucima pisanja ovog teksta, Sony Xperia Z1 još nije bio u prodaji na hrvatskom tržištu i zbog toga još ne znamo cijenu. U svakom slučaju, za sam uređaj pripremite barem 5.500,00 kuna, no vjerujemo da će se pojaviti i u ponudi operatera, gdje bi uz odgovarajuće tarife cijena trebala biti povoljnija.

Uređaj za potrebe testiranje ustupio: Sony Mobile