Ostalo Android Recenzije

Huawei Mate S - Recenzija

naslovna

Huawei je jedini proizvođač smartfona iz Kine koji se uspio značajnije odmaknuti od svoje domovine i u većoj mjeri probiti na strana tržišta. Jedan je od rijetkih proizvođača koje je Google tražio da za njega proizvede Nexus smartfon, što je zasigurno veliko priznanje. Ali što se dogodi kad jedan takav proizvođač proizvede iznimno kvalitetan smartfon i cijenovno ga postavi u najviši rang?

Zadnjih tjedan dana družili smo se s Huaweijem Mate S koji odgovara ovakvom opisu. Ne možemo prognozirati njegove prodajne rezultate, ali smo se potrudili saznati sve što sve nudi.
Riječ je o vrlo tankom uređaju s prekrasnim 5,5” AMOLED zaslonom, jednodijelnim aluminijskim kućištem, 13 MP optički stabiliziranom kamerom, ali i vlastito dizajniranim Kirin 935 SoC-om, 3 GB RAM-a i još mnogim raznim softverskim trikovima. Je li ovaj uređaj dostojan svog cijenovnog ranga i kako se nosi s konkurencijom ljućom nego ikad, pročitajte u nastavku teksta.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

149,8 x 75,3 x 7,2 mm







Masa

156 grama







Zaslon

5,5″ AMOLED 1080p, 401 ppi







SoC

Kirin 935







CPU

CPU 4x Cortex A53 1,5 GHz + 4x Cortex A53 2,2 GHz







RAM

3 GB







Interna memorija

32/64/128 GB







Micro SD

do 200 GB







Povezivanje

WiFi, WiFi Direct, WiFi Hotspot, A-GPS, Bluetooth, USB-OTG, NFC







LED lampiza za obavijesti

Da







4G

Da







OS

EMUI 3.1 temeljen na Androidu 5.1.1






Kamera

13 MP/1080p







Prednja kamera

8 MP/1080p







Baterija

2700 mAh







Cijena

cca 5500,00 kn







Ustupio

Huawei










PREDNOSTI

NEDOSTACI










Kvaliteta izrade

Nešto slabiji procesor u odnosu na konkurenciju







Atraktivan dizajn

Kamera je mogla biti bolja







Odličan zaslon

EMUI sučelje zahtjeva dozu privikavanja







Odličan vanjski zvučnik

Visoka cijena







Odličan čitač otiska prsta








Prednja bljeskalica








Dizajn, kućište i ergonomija


Da je ovo godina dizajna i kvalitetnih materijala, to znaju čak i proizvođači jeftinijh smartfona, pa se čak i u najnižem cijenovnom rangu ove godine izričito pazilo na materijale i dizajn uređaja.
Huawei Mate S definitivno nije iznimka i već pri otvaranju samog pakiranja vidi se koliko se pažnje posvetilo upravo ovom “premium” segmentu. Osim što je pakiranje neobično kvalitetno, uz Mate S isporučuje se i preklopna maskica izrađena od umjetne kože. Sama maskica je vrlo kvalitetna i odlično liježe na uređaj, s precizno izrezanim otvorima. S obzirom na ovako prekrasan uređaj, osobno smatram grijehom stavljati ga i držati u raznim maskicama, no ukoliko želite paziti na uređaj, teško da ćete naći kvalitetniju od ove koja je priložena.

Kućište je jednodjelno aluminijsko, što u pravilu znači da je baterija neizmjenjiva. S pozitivne strane, memorija je ostala proširiva micro SD karticama čiji se utor smjestio u ladicu skupa s uzotorom za nano SIM karticu na lijevom boku uređaja.
S desne strane smještene su tipke. Dvije za kontrolu glasnoće nalaze se povrh one za uključivanje i jasno su odvojene, s tim da je potonja rebrasta, pa ne bi trebalo biti zabune kod pritiskanja. Klik je tipičan za Huawei, vrlo mekan, što mi se osobno ne sviđa jer volim malo dublji, črvšći i jasniji, no to je sada subjektivna kategorija.



S donje strane uređaja je odličan mono zvučnik koji me kvalitetom naprosto oduševio. Definitivno je jedan od najboljih na tržištu s vrlo pristojom količinom basa i visokih tonova, za jedan smartfon naravno, a distorzija se ne javlja čak niti kad je pojačan do kraja. Naizgled biste pomislili da je riječ o dva zvučnika, no lijeva rešetka skriva mikrofon, a u sredini je micro USB utor, 3,5 mm audio utor i pomoćni mikrofon smjestili su se na vrh uređaja.

Stražnja strana neodoljivo podsjeća na HTC One modele s vrlo sličnim položajem plastičnih proreza, odnosno trakica za antene. Uz 13 MP kameru smjestila se i dvotonska bljeskalica, ali i jedan od najkvalitetnijih i najbržih čitača otiska prsta.
Dovoljno je samo prisloniti prst na njega i zaslon će se instantno uključiti. Nisam imao prilike usporediti ga direktno s iPhoneom 6s, ali vjerujem da bi se razlika u brzini trebala mjeriti u desetinkama sekunde. Mana čitača otiska prsta postavljenog na poleđinu uređaja je u tome što ćete ga morati svaki put podignuti sa stola samo da pročitate pristiglu obavijest, ukoliko ne želite utipkavati PIN.

Sličnosti s HTC One modelima potpuno nestaju jednom kad pogledate prednju stranu uređaja jer je količina “mesa” neusporedivo manja. Lažni crni obrub oko zaslona izgleda fantastično, no i jednom kad uključite zaslon shvatit ćete da i nije prevelik. Vrlo malu količinu mesa oko zaslona narušavaju tek prorezi za slušalicu, prednju kameru, klasičan set senzora, LED-icu za obavijesti, ali i prednju selfie bljeskalicu. Za razliku od nekih modela koje smo testirali, ovdje je ona prekrivena mutnim slojem prozirne plastike tako da vas ne bi smjela iritirati čak niti u mrklom mraku.

Uređaj u ruci leži odlično i ostavlja dojam da je zaista riječ o nečem skupocijenom, a što su između ostalih potvrdili i brojni poznanici i prijatelji koji nisu mogli odoljeti ovako lijepom uređaju. Jedno je sigurno, a to je da mami brojne poglede.



Nažalost, situacija je takva da brojni ljudi Huawei pamte po jeftinim smartfonima koji su prošlih godina preplavili razne prepaid pakete naših teleoperatera, pa mu zamjeraju cijenu bez obzira što blage veze nemaju o kakvom je uređaju zapravo i riječ. Smatram da će Huawei s ovim imati problema još koju godinu, barem kad je riječ o našem malom tržištu i mentalitetu.
S druge strane, aluminij je vrlo sklizak i lako poprima ogrebotine, a s obzirom na zaobljenu poleđinu, koja inače vrlo dobro liježe u ruku, mogući su neželjeni padovi ukoliko ne pripazite s njime. Zaobljena poleđina nosi i određene nedostatke, pa se tako klacka na stolu dok tipkate po zaslonu.

Generalno sam dizajnom uređaja apsolutno zadovoljan, no unatoč relativno velikom, 5,5” zaslonu, uređaj nije pretjerano velik, što će sigurno biti veliki plus potencijalnim kupcima. Primjera radi, dimenzijama je vrlo sličan LG-u G4, ali je i osjetno tanji od njega i definitivno kvalitetnije izrađen.

Zaslon


Full HD rezolucija u 2016. godini definitivno nije zadnji krik tehnologije i oni s “okom sokolovim” mogli bi mu ovo zamjeriti. Osobno ne spadam u tu skupinu, a iako vidim razliku u oštrini između ovog zaslona i onog u Edge Plusu, smatram da je Full HD rezolucija na ovoj dijagonali i više nego dovoljna. Razliku u oštrini, ruku na srce, možete primjetiti jedino ako znate točno gdje treba gledati i usredotočite se na to.
S druge strane, AMOLED zaslon je prekrasan, s odličnim prikazom boja, vrhunskim kontrastom i kutovima vidljivosti, ali i prikazom na direktnom udaru sunca. Ukoliko vam ovakav prikaz boja ne odgovara i želite ih možda još više zasititi, to možete učiniti u postavkama uređaja. Smatram da su ove zadane odlično kalibrirane i ne vidim razloga zašto bi ih netko podešavao, no Huawei je ponudio i tu opciju, tako da mu zamjerke na ovaj segment apsolunto ne možemo uputiti.

Najjači model Mate S-a, s 128 GB interne memorije dolazi i s force touch zaslonom, sposobnim prepoznati i težinu dodira, izvagati neke lakše predmete i slično, ali takav zaslon nije došao s našim modelom pa ga nismo imali prilike niti testirati.

Hardver i povezivanje


Najveća razlika Huaweia u odnosu na ostale proizvođače iz Kine, ali i veliku većinu ostalih iz svijeta, jest u proizvodnji vlastitih procesora za svoje uređaje.
S Kirin SoC-evima smo se susretali i ranije, a generalno smo imali samo riječi hvale jer su zaista vrhunski.

U Mate S ugrađen je Kirin 935 koji je, ruku na srce, procesor za viši srednji cijenovni rang. Riječ je o SoC-u u kojem kuca osam Cortex A53 jezgri od kojih prve četiri kucaju na taktu od 2,2 GHz, a druge četiri na taktu od 1,5 GHz. Ovakva konfiguracija je vrlo slična Mediatekovom Helliu X10, no moglo bi se reći da je ovdje riječ o nešto malo kvalitetnijem SoC-u.
Za grafički dio posla brine se četverojezgreni Mali T-628 koji zadovoljava sve potrebe za gamingom. Istina, grafika bi mogla biti i nešto bolja u najzahtjevnijim naslovima, a prisutan je i povremen gubitak framea, ali ukoliko niste okorijeli gamer, ovo vam sigurno neće smetati.
Za potrebe multitaskinga rezervirano je 3 GB RAM-a, a u našem najslabijem modelu nalazi se 32 GB interne memorije, od kojih je 24 dostupno korisniku.
U slučaju da vam je ovo malo, na raspolaganju su i modeli s 64 i čak 128 GB interne memorije, a možete uvijek i proširiti memoriju s micro SD karticama s dodatnih 200 GB.

Procesor se u slučaju najzahtjevnijih radnji tek blago zagrije, no nipošto ne možemo reći da se radi o pregrijavanju. Ovakve temperature procesora su zaista pohvalne, a ukoliko vam snage nedostaje, u postavkama možete odabrati i “perfomance” način rada koji će vjerojatno koristiti samo oni koji vole igrati najzahtjevnije igre. Ljubiteljima benchmarka prilažemo i rezultate dva najpopularnija.

columns="4"

Kad je u pitanju kvaliteta poziva, tu nismo imali nikakve zamjerke. LTE signal je bio odličan posvuda u Zagrebu i s njim nisam imao problema, no kvaliteta WiFi signala mogla bi biti i malo bolja. Ovo je inače i problem mnogih uređaja s aluminijskim kućištem jer će signal ovisiti o tome na koji način držite vaš smartfon. Ona je i dalje vrlo dobra, no vidjeli smo i modele s boljim prijemom.

Od svih ostalih načina povezivanja nedostaje jedino infracrveno koje služi kao univerzalni daljinski upravljač, a sve ostalo što biste mogli poželjeti, uključujući i USB OTG, radi odlično.

Softver i sučelje


Huawei osim procesora, izrađuje i vlastito sučelje. Riječ je o Emotion UI (EMUI) sučelju koje je u inačici 3.1 temeljeno na Android Lollipopu 5.1.1. Planirana nadogradnja na Marshmallow nije stigla za vrijeme testiranja, ali vjerujem da ju možemo brzo očekivati.

Sučelje ne zadire toliko duboko u Android poput MIUI-a iz Xiaomija, ali će i dalje biti potrebna manja doza privikavanja. Koncept sučelja bez posebnog izbornika s aplikacijama svojstveno je iOS uređajima, a ukoliko ga ne preferirate, lako ga možete zamijeniti instalacijom alternativnog launchera iz Play trgovine.

columns="4"

EMUI je vrlo fluidan i radi bez ikakvih zastajkivanja, ali promjene su vidljive gdje god zađete dublje. Sustav obavijesti ima zgodne dodatke, pa tako primjerice direktno iz njega možete kliknuti za odgovor na Tweet, lajkati ga ili retweetati, a isto vrijedi i za mnoge druge aplikacije. Izbornik s brzim prečacima je vizualno promijenjen u odnosu na stock Android, ali je zadržao sličan dizajn i nemam posebnih zamjerki na njega.

Jedini dio sučelja gdje imam veće zamjerke jest galerija slika koja je bespotrebno zakomplicirana. Albumi su nelogično posloženi i sve se prvih par dana čini kao potpuni nered i nesklad, no ukoliko vam ovo zadaje probleme, lako možete instalirati neku alternativnu galeriju iz Play trgovine, baš kao i za sve ostale aplikacije koje dolaze s uređajem.

columns="4"

Aplikacija za pozive je vrlo dobra i prepoznaje pametno biranje, a slične pohvale imam i za onu za SMS. Postavke uređaja su naizgled identične kao kod stock Androida, no dodane su mnoge opcije. Primjerice, moguće je podešavati temperaturu boja zaslona, upravljati raznim gestama, ali i koristiti dual window funkciju koju najčešće viđamo u Samsungovim uređajima.
Nažalost, ova funkcija je ograničena na svega par Huaweievih aplikacija i većini će biti apsolutno beskorisna. Zgodan je i prečac za “spuštanje” cijelog zaslona u donji desi ugao, što bi trebalo olakšati korištenje jednom rukom, a pozivate ga povlačenjem prsta s lijeve navigacijske tipke prema desnoj.
Ukoliko vam se ne sviđa klasični razmještaj navigacijskih tipki, back-home-multitasking, moguće ih je posložiti po vlastitoj želji što uvijek toplo pozdravljamo.

columns="4"

Među raznim trikovima valja spomenuti i odlično iskorišten čitač otiska prsta koji služi kao mali touchpad jednom kad je uređaj otključan. Tako njime možete listati slike povlačenjem prsta po u lijevu ili desnu stranu, ili spustiti notifikacijsku traku. Zgodna primjena i vrlo pohvalna. Postoje još neki uređaji koji imaju slične implementacije, no ovo je jedan od rijetkih za koje mogu reći da mu rade odlično i bez problema.

Kamera


Da broj megapiksela ne predstavlja posebno značajnu stavku, to potvrđuju brojni primjerci današnjih smartfona. 13 MP kamera u ovom uređaju je optički stabilizirana i dolazi sa senzorom spektra boja kao i velikim f/2.0 otvorom blende. Sve bi to trebalo omogućiti vrlo dobre fotografije čak i u uvjetima lošijeg osvjetljenja, no o tome ćemo malo kasnije.

Sučelje kamere je vrlo jedostavno i pregledno, no ono što najviše frustrira je tromo tražilo. Nerijetko je i neprecizno, pa tako ukoliko nešto točno želite smjestiti u kadar, mogli biste se neugodno iznenaditi jer fotografjia ispada šira nego u tražilu.
U uvjetima lošijeg osvjetljenja tromost je posebno izražena, a ukoliko odlučite koristiti ručne postavke, morat ćete okinuti nekoliko fotografija da dobijete željeni rezultat jer tražilo nerijetko krivo prenosi informacije. Ono što možemo je nadati se da će ovo vrlo brzo biti ispravljeno softverskom nadogradnjom.

S pozitivne strane, ručne postavke su dostupne čak i za snimanje videa, što nam je posebno drago vidjeti. Ukoliko posjedujete malo veće znanje o fotografiji, s ovim uređajem mogli biste dobiti vrlo impresivne fotografije, a ukoliko nemate, oduševit će vas razne dodatne opcije koje uređaj nudi.
Ako imate iznimno mirnu ruku ili stativ, možete slikati npr. svjetla grada s produljenom ekspozicijom ili dobiti odlične fotografije vodopada samo s jednim klikom na okidač, bez potrebnih namještanja.
Ostatak predefiniranih scena i postavki je klasičan, a jedino još valja izdvojiti timelapse opciju koja je u zadnje vrijeme vrlo popularna.

Kad je u pitanju kvaliteta fotografija, nismo impresionirani. One nipošto nisu loše, ali za ovaj cjenovni rang mogle su biti i malo bolje. U uvjetima dobrog osvijetljenja fotografije ispadaju odlične, s mnoštvom detalja, vrlo realnim prikazom boja i malom dozom šuma.
No kad uvjeti osvjetljenja postanu lošiji, tu kamera pokazuje svoje slabosti. Fotografije i u takvim uvjetima ispadaju dosta dobre, ali definitivno lošije nego kod konkurenata u ovom cijenovnom rangu.
S druge strane, s prednjom kamerom smo ostali pozitivno iznenađeni jer selfiji ispadaju odlično čak i u mrklom mraku, što je zasluga prednje bljeskalice. Ukoliko su selfiji u noćnim diskotekama vaša svakodnevnica, ovo je definitivno jedan od najboljih uređaja za vas.

Video se snima u FullHD rezoluciji, a 4K je začudo izostao. Smatram da je Kirin 935 i više nego sposoban snimati u 4k rezoluciji, a s obzirom na cijenovni rang ovo je zaista neobično.
Kvaliteta Full HD videa je zadovoljavajuća, ali pomalo iznenađuje naginjanje hladnim tonovima. Količina detalja je dobra, iako bi mogla biti malo viša, a isto vrijedi i za dinamički raspon.

Kvalitetu snimljenog videa možete pogledati u recenziji Huawei Watcha koja je, izuzev uvodnog iskutijejavnja, u potpunosti snimljena s ovim uređajem, ili u sklopu video recenzije ovog uređaja.
Kvalitetu fotografija možete pogledati u galeriji ispod, a za punu rezoluciju fotografija kliknite ovdje.



Baterija i autonomija

Mate S dolazi s neizmjenjivom baterijom kapaciteta 2700 mAh. Iako podržava brzo punjenje, u priloženom pakiranju isporučen je običan punjač. Uz 5,5” zaslon i Kirin 935, autonomija se pokazala očekivanom. Znači, nije nas oduševila, ali ni razočarala.

Prosječnom korisniku uređaj bi bez problema trebao izdržati od jutra do večeri, a oni nešto malo zahtjevniji vjerojatno će potražiti punjač u ranim poslijepodnevnim satima. Ništa bolji nisu bili niti Samsungov Galaxy S6 ili LG G4 koji su mu po trajanju baterije najbliži.

baterija 1 baterija 2

Uz sinkronizirana dva email pretinca, Twitter, WhatsApp, Hangouts, klasično surfanje internetom i pregledavanje YouTube klipova, baterija bi mi izdržala s otprilike 4 sata uključenog zaslona. Maksimum je bio 4,5 sata, a minimum 3,5 sati. U prosjeku bih ga svaki dan stavio na punjač oko 16 sati popodne što i nije baš bajno, ali je nažalost današnji prosjek jednog zahtjevnijeg korisnika..
Valja napomenuti da je cijelo vrijeme bio priključen na 4G mrežu te Huawei Watch putem kojeg sam čitao većinu obavijesti.

Ukoliko malo pripazite s potrošnjom, ovakav uređaj bi vas teoretski mogao poslužiti i dva dana, no teško da možete očekivati više od toga u bilo kojem slučaju.

Zaključak


zakljucak

Huawei Mate S je prekrasno dizajniran uređaj, koji cijenovno prelazi rang svog hardvera. Trenutno za istu cijenu možete dobiti Samsungov Galaxy Edge Plus koji je ipak dosta jači i generalno u gotovo svakom segmentu objektivno bolji uređaj. Njegova vrlo visoka cijena ne umanjuje to da je ovdje riječ o jednom vrlo kvalitetnom uređaju, no s obzirom na vrlo ljutu konkurenciju ove godine, ali i skori dolazak nove generacije flagshipa, ovako visoka cijena mu dođe kao mana.

Kad bi cjenovno bio smješten ispod LG-a G4 ili kad bi ga se za sličnu cijenu nabaviti kupiti u nekoj tarifi, bez ikakve grižnje savjesti mogli bismo ga preporučiti bilo kome tko traži premium dizajn ispred svega, a uz to dobiva još mnogo toga.
Naravno, ne treba zaboraviti niti na jedan od najboljih čitača otiska prsta, odličan mono zvučnik, vrlo dobar zaslon i sve ostalo što ovaj uređaj nudi. Iz recenzije biste možda mogli pomisliti da je kamera podbacila, no to nikako nije slučaj. Ona jednostavno nije u rangu s konkurencijom, kao niti većina hardvera ovog uređaja.
No ukoliko vam novci ne predstavljaju apsolutno nikakav problem, a dizajn je ono što cijenite više od svega, s Huawei Mate S-om nećete pogriješiti.