Android Recenzije

Nexus 5 - Recenzija

Nexus 5

Iako je na svjetskim tržištima dostupan već dva mjeseca, Nexus 5 u Hrvatsku stiže sa zakašnjenjem, a slijedom toga i u naše ruke. Istina, imali smo prilike recenzirati ovaj model puno ranije, no radilo se o tehničkom primjerku (prototip), a znamo kako su takvi uređaji u pravilu nepotpuni i često obiluju bugovima i takav test jednostavno ne bi bio vjerodostojan. Tako smo radije pričekali “market sample” i sada se možemo baciti na posao.

Treba reći da je i ove godine proizvođač Googleovog telefona - LG, koji je ovaj model izradio na temelju vlastitog top modela - G2. Već je po specifikacijama vidljivo da Nexus 5 ima malčice manji zaslon, kameru s manjim senzorom, manji kapacitet baterije, ali zato donosi najnoviju verziju Androida s kojom je i predstavljen. Android 4.4 KitKat tako doživljava premijeru upravo na ovom modelu i on je sada taj koji ove godine diktira tempo nadogradnji. Naime, ako vam je zaista stalo da uvijek imate najnoviju verziju Googleovog operativnog sustava, uređaji iz serije Nexus su ti koji ju uvijek prvi dobivaju.

Osnovne karakteristike


Dimenzije: 137,9 x 69,2 x 8,6 mm

Masa: 130 grama

Zaslon: 4,95” IPS LCD 1920 x 1080, 445 ppi

SoC: Qualcomm Snapdragon 800

CPU: 4x Krait 400 na taktu 2,3 GHz

GPU: Adreno 330

RAM: 2 GB

Interna memorija: 16/32 GB

Povezivanje: WiFi, WiFi Hotspot, WiFi direct, DLNA, GPS, Bluetooth, NFC

3G: HSPA+ DC do 42/5,76 Mbps

4G: LTE do 150/50 Mbps (do 75/50 Mbps u hrvatskim LTE mrežama)

OS: Android 4.4.2 KitKat

Kamera: 8MP/1080p

Prednja kamera: 1,3 MP

Baterija: 2300 mAh

Prednosti


Najjači trenutno dostupan hardver

Najnovija verzija Androida i prvi dobiva buduće nadogradnje

Zaslon praktički bez premca, osim ako preferirate AMOLED

Kamera dolazi s optičkom stabilizacijom

Performanse; brzina rada i fluidnost sučelja su na najvišoj mogućoj razini

Nedostaci


Nelogično koncipiran zadani početni zaslon

Nepraktično sučelje kamere

Glasnoća vanjskog zvučnika je mogla biti i jača

Baterija ispod ispod prosjeka konkurentskih modela

Dizajn i kućište


IMG_5596 IMG_5597 IMG_5598 IMG_5600 IMG_5601 IMG_5602 IMG_5603 IMG_5604 IMG_5614

Google je općenito kompanija poznata po ne baš izdašnom ulaganju u dizajn, bilo softvera, bilo hardvera. Slijedom toga ni Nexus 5 se ne može pohvaliti dizajnom koji bi eventualno izazvao uzdahe, barem kad je većina kupaca u pitanju. Uređaj donekle slijedi oblik svog brata LG-a G2, no od njega se razlikuje prvenstveno oštrijim rubovima kućišta. Druga stavka je manji zaslon (4,95 inča, nasuprot, 5,2), ali i izostanak fizičkih tipki na poleđini.

Kućište je izrađeno iz plastike, za razliku od prethodnika koji se dičio staklenom površinom na poleđini. Poleđinu Nexusa 5 tako karakterizira gumirana plastika koja će sprječavati klizanje iz ruku, ali će zato na njoj ostajati tragovi prstiju. Potrebno je istaknuti i vrlo malu masu od 130 grama, kakvu na 5-inčnim uređajima ne susrećemo tako često.

IMG_5594 IMG_5595 IMG_5605 IMG_5606 IMG_5607 IMG_5609 IMG_5612 IMG_5616 IMG_5617

Kućište je i ovdje jednodjelno, tako da je i baterija integrirana, a u duhu tradicije nema niti utora za memorijske kartice. SIM kartica se ubacuje u odgovarajuću ladicu za čije je otvaranje priložena posebna igla, a od utora imamo uobičajeni microUSB i 3,5 mm audio utor. Na dnu se još nalaze i maleni otvori iza kojih se kriju vanjski zvučnik i mikrofon.

Fizičke tipke (za uključivanje i podešavanje glasnoće) izrađene su od keramike i fino se uklapaju u crnu boju kućišta, no budući da su minimalno izdignute od površine, trebat će neko vrijeme privikavanja.

Na stražnjoj strani imamo LG i Nexus logo i naravno, 8 MP kameru s bljeskalicom. Google se ovdje poslužio dizajnerskim trikom i kamera izgleda puno veća nego što zapravo jest, ali je zato i više podložna oštećenjima.

Zaslon


IMG_5610

Kao i većina top modela iz 2013. godine, Nexus 5 dolazi s 5-inčnim zaslonom rezolucije 1080p. Izrađen je u IPS tehnologiji i trenutno predstavlja jedan od najboljih zaslona smartfona na tržištu. Naravno, ljuta konkurencija su Samsungovi Super AMOLED-i, no oni samo na drukčiji način prikazuju boje. Zaslon s gustoćom točaka od 445 ppi je kristalno čist s nevjerojatnom oštrinom i vjernim prikazom boja. O preciznosti i odazivu ne treba trošiti riječi, kao ni za vidljivost na dnevnom svjetlu koja je među najboljima.

Treba spomenuti i Gorilla Glass zaštitni sloj koji će (u granicama zakona fizike) štititi od grebanja.

Hardver i povezivanje


Sada na tržištu već postoji cijeli niz uređaja pokretanih ultimativnim Snapdragon 800 procesorom, a ni Nexus 5 kao Googleova uzdanica nije izuzetak. Unutar ovog čispeta kucaju četiti Krait 400 jezgre i to na taktu od 2,3 GHz, a društvo im čini Adreno 330 grafički koprocesor. Tu su još i neizostavna 2 GB RAM-a koja osiguravaju kvalitetan multitasking.

Nexus 5 dolazi u dvije varijante - sa 16 i 32 GB interne memorije. Na testu smo imali 16 GB model, a na njemu je korisniku dostupno oko 12 GB slobodnog prostora. Kao što je već rečeno, Nexus 5 nema utor za memorijske kartice i to je jedna od glavnih zamjerki ovom modelu. Ništa manju zamjekru upućujemo i namjernom izbacivanju USB on-the-go funkcionalnosti, što znači da ne možete koristiti ni memorijske stickove. Dakle, kad je pohrana sadržaja na uređaj u pitanju, osuđeni ste na 16, odnosno 32 GB prostora i ako se baš zaigrate snimanjem 1080p videa, ovaj prostor se može vrlo brzo popuniti. Cloud servisi nikad nisu ni bili prava alternativa internoj memoriji, stoga ih je u ovom kontekstu bespredmetno spominjati. Kao alternativna moguća je nabavka aplikacije Nexus Media importer koja pomaže u prepoznavanju vanjske memorije.

Kad je u pitanju bežično povezivanje, mogu reći da mi je drago da je LTE u ovom modelu napokon podržan, što kod prethodnika nije bio slučaj. Istina, jako je malo ljudi u Hrvatskoj koji uopće koriste LTE mrežu, što zbog dostupnosti (ograničena pokrivenost), što zbog visokih cijena korištenja, a u susjednim zemljama (BiH i Srbija) LTE mreže još uvijek nisu u upotrebi. Isto tako, ako uređaj koristite na LTE mreži, očekujte i bržu potrošnju baterije. U 3G mreži Nexus 5 podržava brzine prijenosa podataka do 42 Mbps, a bežično povezivanje podrazumijeva još WiFi, WiFi Direct, WiFi Hotspot, DLNA, Bluetooth, GPS i NFC. Valja napomenuti da je podržan i prijenos sadržaja zaslona na drugi uređaj (monitor ili TV) putem Miracast protolola

Što se tiče kvalitete poziva, ona je zaista vrhunska, s kristalno čistim zvukom koji će opet ovisiti i o kvaliteti signala. Glasnoća možda nije na razini Notea 3 (ili 2), koji su neka vrsta referentne vrijednosti u ovoj kategoriji, ali je više nego dovoljna za većinu zahtjevnih korisnika. Ovdje treba spomenuti i vanjski zvučnik čija je glasnoća ispod razine top modela konkurencije, a prodajni paket ne sadrži slušalice.

Softver, sučelje i performanse


 Screenshot_2014-01-29-10-27-24

Screenshot_2014-01-29-10-26-00 Screenshot_2014-01-29-10-26-07

Ultimativni hardver u kombinaciji s ispoliranim softverom daje najbolje moguće rezultate i možemo konstatirati da je Nexus 5 najbrži Android uređaj ikad. Istina, razlike u odnosu na neki drugi model sa Snapdragon 800 procesorom (Note 3 ili Xperia Z1) teško je primijetiti golim okom, no kad nakon tjedan dana konstantnog korištenja Nexusa pri povratku na Note 3 se ipak mogu primijetiti sitnije razlike u ponašanju sučelja, što je i logično s obzirom na prirodu Samsungovog TouchWiza koji je prilično “napuhan”.

KitKat ne donosi neke velike funkcionalne promjene, osim kozmetičkih i nekolicine novih widgeta. Novost je i to što u zadanim postavkama postoji samo jedan početni zaslon, a drugi se otvaraju tek ako počnete dodavati dodatni sadržaj. Zaključani zaslon je dobio malu ikonicu kamere za brzo pokretanje, a nalazi se u donjem desnom kutu.

Screenshot_2014-01-27-11-18-28 Screenshot_2014-01-29-10-26-15 Screenshot_2014-01-29-10-26-49Screenshot_2014-01-29-10-25-13

Jedna od novosti je i Google Now koji sada više nije samostalna aplikacija, već je postao sastavni dio početnog zaslona. E sad, ovo je zapravo najveće razočarenje KitKat launchera, jer Google Now stalno stoji kao skroz lijevi početni zaslon. Njega je doduše moguće ukloniti, ali krajnje lijevi zaslon tada ostaje zadani. Dakle, više nemate mogućnosti proizvoljno postaviti primarni početni zaslon, jer kad god dodirnete home tipku, ona vas vraća na krajnje lijevi. Dok imate samo dva početna zaslona, to je još i podnošljivo, ali kad imate tri ili više, tada ovakva koncepcija gubi svaki smisao. Ako vas ovo iritira, jedino rješenje je instalacija alternativnog launchera (Nova, Apex…)

Još jedna razlika u odnosu na prethodne verzije Androida je u tome što widgeti sada nisu više sastavni dio izbornika s aplikacijama, već im se pristupa putem duljeg pritiska na prazno mjesto na zaslonu.

Notifikacijski centar ima istu funkcionalnost kao i prije, a razlika je u tome što su svi indikatori sada u bijeloj boji.

Kad je multimedija u pitanju, imamo uobičajenu situaciju gdje nisu podržani svi popularni video codeci pa će za gledanje video sadržaja ipak biti pametnije instalirati alternativni video player. Za pregled fotografija možete koristiti uobičajenu galeriju ili pak relativno novu aplikaciju Fotografije koja omogućuje pohranjivanje sadržaja na Googlevim cloud servisima.

Kamera


Screenshot_2014-01-29-10-27-47

Nexus 5 dolazi s 8 MP kamerom potpomognutom optičkom stabilizacijom (OIS) i LED bljeskalicom. Optička stabilizacija pomaže kod snimanja fotografija u slabijim svjetlosnim uvjetima kada je potrebno produljeno vrijeme ekspozicije, ali će ipak najviše koristiti onima koji često snimaju video. Naime, najveći problem kod snimljenih video isječaka mobitelom je podrhtavanje ruke, a optička stabilizacija rješava upravo taj problem - neutralizira, tj, kompenzira pomicanje ruke i video isječci zbog toga na kraju ispadnu vidno kvalitetniji.

Screenshot_2014-01-29-10-27-52

Odabirom 8 MP senzora, Google je očito dao do znanja da nema namjeru sudjelovati u suludoj utrci u megapikselima koja očito još uvijek traje. S druge strane, novi Nexus donosi optičku stabilizaciju i nove algoritme za obradu fotografija što je u konačnici rezultiralo osjetno boljim fotografijama od onih koje su proizvodili njegovi prethodnici. Nexuse je do sada pratio loš imidž kad je kamera posrijedi, no Nexus 5 to u velikoj mjeri ispravlja.

Nadalje, veličina senzora iznosi 1/3.2 inča, što mu osigurava da svaki pojedini piksel ima promjer od 1,4 nanometra, što je vidljiv napredak u odnosu na prethodnika. Sada senzorske ćelije mogu primiti više svjetla i time u startu osiguravaju veću kvalitetu fotografija.

Sučelje kamere je ono što nam se nije svidjeli ni na prethodniku, a ovdje je ostalo praktički isto. Nelogično je koncipirano i nepraktično za korištenje pa će većini trebati određeno vrijeme prilagodbe.

Screenshot_2014-01-29-10-27-59

Kad je kvaliteta fotografija posrijedi, vidljivo je da su bolje od onih koje je proizvodio prethodnik. One su oštrije, imaju bolji kontrast i općenito bolje prikazuju boje, ali ipak nisu na razini koju nude npr. Samsung Galaxy S4 ili iPhone 5s. Naravno, radi se o detaljima i malo je onih koji će na prvu ruku uopće primijetiti razliku, a oni kojima je kamera na smartfonu prioritet, ionako vjerojatno će posegnuti za Nokijom Lumijom 1020. Dakle, ako niste neki suludi zahtjevan fotograf, kamera Nexusa 5 će vas sigurno zadovoljiti.

Primjeri fotografija


Vanjsko svjetlo (kišni dan):

 IMG_20140129_081700 IMG_20140129_081635

 

Unutarnji prostor (umjetno osvjetljenje):

IMG_20140128_095215 IMG_20140128_095242 IMG_20140128_095156

Potpuni mrak (bljeskalica):

IMG_20140128_095317

1080p video:




Kad je 1080p video u pitanju, stvari su vidno bolje, jer optička stabilizacija tek ovdje dolazi do izražaja. Nema toliko podrhtavanja i ukupan doživljaj videa je puno bolji nego na uređajima bez stabilizacije. Količina detalja je također velika i to zahvaljujući ne baš visokom stupnju kompresije. Moguće je snimati i 720p video pri 60 fps-a, čime se može dobiti relativno dobra usporena snimka.

Baterija


Baterija, odnosno njena trajnost jedna je od najvažnijih stavki kod odabira mobilnog uređaja, no Google očito ne misli tako. Doduše, ništa bolja situacija nije ni kad su drugi proizvođači u pitanju, jer da razvoj baterija barem upola prati razvoj ostalih komponenti smartfona, situacija s autonomijom bi danas bila puno bolja.

No ipak, vidjeli smo da je LG u svoj G2 uspio ugurati bateriju kapaciteta 3000 mAh, uz zanemarivo povećanje gabarita i mase uređaja, dok je Google za svoju verziju ovog modela iz nekog razloga naručio slabiju, tj, onu s 2300 mAh kapaciteta. Rezultati su vidljivi na svakom koraku, jer G2 s jednim punjenjem uspije izdržati dan i pol, a kod nekih korisnika i do dva dana, dok je situacija kod Nexusa 5, logično, lošija. Ipak, ne treba očajavati, jer će uz umjerenu potrošnju svih resursa, baterija nekako izgurati od ujutro do navečer, posebice ako uređaj više koristite za pozive. Uređaj je također izvrsno optimiziran da u stanju mirovanja troši manje od prosjeka, ali ovdje dolazimo do sasvim opravdanog pitanja - tko kupuje smartfon da bi ga primarno koristio za pozive ili držao u džepu?

Dakle, Nexus 5 ima bateriju koja će vas u pravilu poslužiti tijekom jednog radnog dana, tj, od ujutro do navečer, a ako se malo zaigrate i zaboravite, mogla bi se isprazniti i prije vremena.

S druge strane, ako Nexus 5 ovdje usporedimo s npr. Sonyjem Xperia Z1 vidjet ćemo da situacija i nije tako crna. Naime, Z1 i s 3000 mAh baterijom u pravilu jedva izgura dan, tako da Nexus 5 s obzirom na kapacitet od 2300 mAh u odnosu na njega postiže dobar rezultat. Uglavnom, baterija nije toliko loša da će vas razočarati, ali prilično iritira spoznaja da je mogla biti kud i kamo bolja.

Zaključak


Iz svega navedenog, vidi se da je Nexus 5 ispunio očekivanja, premda ona nisu ni bila visoka. Od Googlea se očekivalo da ponudi novi uređaj koji će adekvatno odgovoriti na već postojeće top modele konkurencije i to se dogodilo. Vrhunski hardver, a to uključuje procesor, zaslon i kameru koja više nije kamen spoticanja, u prilično kompaktnom kućištu za 5-inči model svakako zaslužuju pažnju svakog tehnološki osviještenog pojedinca. Najnoviji Android u svom izvornom obliku oduševit će sve one koji preferiraju Googleove proizvode, ali i vizije. S druge strane, ono što nikoga neće oduševiti je baterija. Vidjeli smo da je LG u G2 uspio ugurati osjetno jaču bateriju, dok to kod njegovog brata Nexusa 5 nije slučaj. Bilo kako bilo, lošija baterija nikako ne bi trebala biti deal-breaker, jer smo vidjeli da bez problema izdrži cijeli dan.

Na kraju spomenimo ono najvažnije kod ovog modela, a to je cijena. Naime, znamo da Google u SAD i u nekim europskim zemljama ovaj uređaj subvencionira i da mu je cijena tamo osjetno niža, što u Hrvatskoj nije slučaj. Ipak, Nexus 5 trenutno nalazimo u nekim domaćim web shopovima u kojima mu je cijena, za naše prilike vrlo prihvatljivih 3799,00 kuna. Naime, high-end uređaji mnogih proizvođača koštaju i do dvije tisuće kuna više pa se ova cijena čini prilično razumnom i prihvatljivom.

Po spomenutoj cijeni cijeni, Nexus 5 bi trebao biti dostupan sredinom veljače i na mnogim drugim prodajnim mjestima, dok informacija o ponudi kod operatera za sada nemamo.

Kao izravnu konkurenciju Nexusu 5 mogli bismo navesti sve aktualne top modele iz 2013. godine, no cijenom mu se naviše približio upravo njegov brat LG G2 koji ima nešto veći zaslon i osjetno jaču bateriju. Bilo kako bilo, Nexus će i dalje vjerojatno ostati izbor br. 1 kad su u pitanju entuzijasti i svi oni koji preferiraju onakav Android kakvog je Google zamislio.

Video recenzija




Uređaj na testiranje ustupio: LG Hrvatska