Android Recenzije

Oppo Find 5 - Recenzija

IMG_6158

Ovaj tekst u travnju 2014. možda izgleda kao da smo probudili duhove prošlosti, ali s obzirom na veliko zanimanje za ovaj model, kao i činjenicu da će se Oppo brand uskoro pojaviti na našem tržištu, recenzija Oppa Find 5 nikako nije na odmet. Prodaju i pružanje servisne podrške za Oppo uređaje uskoro će organizirati hrvatska tvrtka Hangar 18, od koje smo Find 5 i dobili na test.

Dakle, radi se o 5-inčnom uređaju pogonjenom 4-jezgrenim procesorom, u kombinaciji s 2 GB RAM-a, a kako smo se proveli u društvu s prvim Oppom na testu, pročitajte u nastavku.

Osnovne karakteristike


Dimenzije: 141,8 x 68,8 x 8,9 mm

Masa: 165 grama

Zaslon: 5,0” IPS LCD 1920 x 1080 točaka, 441 ppi

SoC: Qualcomm Snapdragon S4 Pro

CPU: 4x Krait na taktu 1,5 GHz

GPU: Adreno 320

RAM: 2 GB

Interna memorija: 16/32 GB

Povezivanje: WiFi, WiFi Hotspot, GPS, Bluetooth, NFC

3G: HSPA+

4G: -

OS: Android 4.1 Jelly Bean

Kamera: 13 MP, 1080p

Prednja kamera: 1,9 MP

Baterija: 2500 mAh

Prednosti


Vrhunska izrada

Hardver i performanse

Izvrstan zaslon

Nedostaci


Baterija nije izmjenjiva

Nema utor za memorijsku karticu

Starija verzija Androida

Dizajn, kućište i zaslon


IMG_6148 IMG_6147 IMG_6149 IMG_6150 IMG_6151 IMG_6152 IMG_6153 IMG_6154 IMG_6155 IMG_6159

Već prilikom vađenja Oppa Find 5 iz kutije, može se primijetiti da se radi o uređaju kojem je posvećeno puno pažnje kad je u pitanju dizajn i izrada. Oblik uređaja je četvrtast, s relativno oštrim rubovima i blagim zakrivljenjem donjeg dijela. Ono što nam se na ovom uređaju zaista sviđa je kombinacija bijele poleđine i crnog zaslona. Kućište je jednodjelno, dakle bez mogućnosti otvaranja i ručne izmjene baterije, ali to doprinosi ukupnoj čvrstoći.

Fizičke tipke na bokovima su nešto manjih dimenzija od uobičajenih, posebice dvodjelna za podešavanje glasnoće. Nekako je premalo izdignuta iznad površine, pa će za precizno rukovanje trebati jedno vrijeme prilagodbe.

Masom od 165 grama, Oppo Find 5 se ne svrstava u najlakše 5-inčne smartfone, ali je još uvijek ugodan za rukovanje. Oštri rubovi će u početku malo smetati, pogotovo onima koji su navikli na zaobljene uređaje, ali i to je samo stvar navike. Ukupan dojam držanja u ruci je izvrstan jer uređaj zaista djeluje čvrsto i vrlo kvalitetno.

Utor za SIM karticu nalazi se na lijevom boku iznad tipke za uključivanje i izvlači se pomoću posebne alatke ili spajalice za papir. MicroUSB utor nalazimo na dnu, 3,5 mm na vrhu, a vanjski zvučnik i kameru s dvostrukom LED bljeskalicom na poleđini.

Oppo Find 5 je jedan od prvih smartfona koji donose 1080p rezoluciju uopće i koja na 5” dijagonali daje gustoću od 441 ppi. Tehnologija izrade je IPS, koja osigurava izvrsne kutove vidljivosti. Preciznost i odaziv su također na iznimno visokoj razini, kao i vidljivost na danjem svjetlu. Zaslon ostavlja izvrstan ukupni dojam i kao takav zaslužuje najvišu ocjenu.

Ispod zaslona nalazimo tri kapacitivne tipke s nešto slabijim osvjetljenjem nego što smo navikli, ali nakon kratkog privikavanja to više nećete ni primijetiti. Pohvalno je što se osvjetljenje tipki može uključiti i isključiti, a trajanje nije ograničeno na nekoliko sekundi kao što je to slučaj kod nekih drugih modela.

Hardver i povezivanje


Oppo Find 5 za pogonski stroj koristi Qualcommov Snapdragon S4 Pro (APQ8064) procesor u kojem kucaju četiri Krait jezgre na taktu 1,5 GHz. Za današnje pojmove radi se o pomalo vremešnom SoC-u no on je još uvijek aktualan i dovoljno jak za apsolutno sve aplikacije koje nalazimo u Play trgovini, uključujući i najzahtjevnije igre. 2 GB RAM-a su tu da zaokruže hardversku cjelinu i osiguravaju nesmetan multitasking i u najsloženijim uvjetima.

Interna memorija na testnom modelu iznosila je 16 GB, s tim da je korisniku dostupno oko 12. Od toga su 2 na primarnoj, a ostatak na sekundarnoj particiji.

Uređaj se bežičnim putem povezuje na 3G mreže i WiFi, ali nedostaje LTE. Koliko je to zapravo nedostatak, teško je reći, jer su cijene korištenja još uvijek previsoke. Imamo još WiFi Hotspot, Bluetooth, NFC za Android Beam te uobičajeni A-GPS.

MicroUSB utor je tu za povezivanje s računalom i punjenje, ali ne i kao MHL. USB on-the-go također nije podržan.

S radom svih ovih stavki nismo imali nikakvih problema, dapače sve je funkcioniralo izvrsno. Prijem signala i kvaliteta poziva su na vrlo visokoj razini, a za vanjski zvučnik možemo reći da je čak natprosječno glasan s čistoćom zvuka na zavidnoj razini.

Operativni sustav, sučelje i performase


SCR_2014-04-11-04-37-34 SCR_2014-04-11-04-37-41 SCR_2014-04-11-04-37-49 SCR_2014-04-11-04-37-56 SCR_2014-04-11-04-38-03 SCR_2014-04-11-04-42-56

Testni Oppo Find 5 vrti sada već vremešni Android 4.1 Jelly Bean i nemamo informacija o toma kada stiže nadogradnja, ali ne treba sumnjati da će jednom doći. Ono što Oppo čini drukčijim je njegova nadogradnja sučelja s vrlo lijepo i maštovito dizajniranim detaljima. Imamo uobičajeni koncept pet početnih zaslona, izbornika s postavkama i aplikacijama, ali je sve redizajnirano u odnosu na obični Android, pa čak i većinu poznatih nam nadogradnji (TouchWiz, Sense...). Polje s obavijestima je također vizualno prilagođeno, a izbornik s postavkama ima tabularni prikaz, kao kod novijih Samsungovih modela.

Oppo donosi i cijeli niz drukčijih widgeta te vlastite ikonice koje su možda malo uniformirane, ali je snalaženje među njima ipak jednostavno.

Sučelje kao je izvrsno optimizirano, kretanje kroz izbornike je brzo i fluidno, tako da se s te strane nema što prigovoriti. Naravno, ako vam se ovakvo sučelje iz nekog razloga ne sviđa, imate punu slobodu instalirati bilo koji launcher iz Google Play trgovine, kao npr. Nova ili Apex.

SCR_2014-04-04-14-56-09 SCR_2014-04-11-04-38-10 SCR_2014-04-11-04-40-33 SCR_2014-04-11-04-41-03

Testni primjerak nije imao instaliran hrvatski izbornik niti tipkovnicu jer se radi o uređaju namijenjenom drugim europskim tržištima, no kad Oppo kod nas stigne u prodaju, vjerujemo da će se i taj detalj riješiti.

Oppo je izradio i vlastitu galeriju fotografija koja se funkcionalno ne razlikuje od ostalih, ali je vizualno izvrsno izvedena, a što je najvažnije, radi brzo i fluidno. Tu su i uobičajeni alati za brzo uređivanje, ali i mogućnost pregleda EXIF informacija svake pojedine fotografije.

Video player je također kućni uradak i sadrži osnovne funkcije i mogućnosti, a budući da ne podržava širi spektar codeca, za gledanje videa i filmova svakako preporučamo instalaciju alternativnih aplikacija.


Kamera


Oppo Find 5 dolazi s 13 MP kamerom i dvostrukom LED bljeskalicom. Sučelje je prilično jednostavno, s osnovnim funkcijama i nije se problem snaći. Softver nudi uobičajene mogućnosti snimanja (Automatsko, HDR, Panorama…), a moguće je podešavati rezoluciju i uključiti samookidač. Možete koristiti autofokus, detekciju lica i dodirni fokus, a bitno je da uređaj sve to obavlja prilično brzo. Posebno treba pohvaliti vrlo jaku bljeskalicu koja je isto tako dobro sinkronizirana s autofokusom. Naime, kod mnogih smo uređaja primijetili da im brzina okidanja u mraku dosta smanjena jer autofokusu treba više vremena da se uskladi s bljeskalicom. Dakle, ovdje to nije slučaj i snimanje u tamnijim uvjetima je brže i ugodnije.

Što se kvalitete fotografija tiče, one definitivno spadaju u sam vrh. Možda ih se ne može izravno svrstati uz bok onima na iPhoneu 5s ili Samsungu Galaxy S4, ali u svakom slučaju spadaju u gornju klasu. U odnosu na navedene, vidljiva je nešto veća doza šuma u uvjetima lošije osvijetljenosti, dok je na danjem svjetlu praktički nemoguće uočiti bitnu razliku.

Primjeri fotografija:

IMG20140409105808897 IMG20140411025213808 IMG20140411025244018

Primjer videa


Baterija


Baterija kapaciteta 2500 mAh osigurava jedan dan autonomije, kao što smo i očekivali na uređaju s 5” zaslonom i četverojezgrenim procesorom, a rijetkim slučajevima malo više od toga. Dakle, računajte na uobičajen scenarij večernjeg priključenja na punjač i jutarnjeg skidanja. Radi se o prosjeku koji danas uključuje preko 80% modela smartfona.

Zaključak


Find 5 nije najnoviji model ovog proizvođača, no još uvijek je vrlo atraktivan. Nakon što u su smartfonima dosegnute granice sazdane u 5-inčnim 1080p zaslonima, jačim četverojezgrenim procesorima i 2 GB RAM-a, koraci kojima se nakon njih mjeri napredak su manji nego što je to bio slučaj do tada. Upravo zato ne treba očekivati da će jedan ovakav model brzo zastarjeti.

Ovdje treba ponoviti da je Oppo praktički najcjenjeniji brand u Kini i da se njihovi modeli ne mogu izravno uspoređivati s generičkim uređajima drugih kineskih proizvođača i ravnopravno stoje uz bok Samsungu, Sonyju, Appleu i sl. Vidljivo je da je dan naglasak na kvalitetu izrade, ali i na ugradnju vrhunskih komponenti. Dakle, ovdje nemamo jefitne Mediatekove procesore, već Qualcommove, a slično vrijedi i za ostale komponente. To se najbolje osjeti kod kamere, jer je razlika u kvaliteti fotografija u odnosu na druge Kineze ogromna.

Za sada još nemamo informacija o cijeni, a kako javljaju iz Hangara 18, ona će biti poznata kad bude kompletiran posao općenito oko početka prodaje i servisne podrške za Oppo uređaje u Hrvatskoj.