Android Recenzije

Poco F2 Pro - Recenzija



Nekih 20 mjeseci nakon predstavljanja Pocophone F1 smartfona, koji se na tržištu probio zahvaljujući ugradnji najboljeg procesora na tržištu u cjenovno pristupačan uređaj, Xiaomi je predstavio nasljednika spomenutog modela. Poco F2 Pro naziv je novog „ubojice flagshipa“, a pogled na popis specifikacija na prvu ostavlja dojam da je riječ o doslijednom nasljedniku modela F1.

Najnoviji Snapdragon 865 s podrškom za 5G definitivno je središnja značajka ovog uređaja, ali nije za odbaciti ni veliki zaslon sa pop-up kamerom, 64MP kamera, podrška za najnovije standarde WiFi i Bluetooth povezivosti kao i UFS3.1 tip interne memorije. U svakom slučaju dobro zvuči na papiru, a kako se pokazao u svakodnevnoj uporabi možete saznati u nastavku recenzije.

 

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

163, x 75,4 x 8,9 mm







Masa

219 grama







Zaslon

6,67" Super AMOLED HDR10+ 60 Hz







SoC

Qualcomm Snapdragon 865







CPU

Osmerojezgreni






RAM

6 GB LPDDR4X / 8 GB LPDDR5







Interna memorija

128/256 GB UFS3.1







Micro SD

Ne







Povezivanje

WiFi 6, A-GPS, Bluetooth 5.1, USB-C, DLNA, OTG, NFC







Otporan na vodu

Ne







Brzo/bežično/reverzibilno punjenje

30W/ne/ne







OS

Android 10/ MIUI 11 s Poco Launcherom







Kamera

64 MP (f/1.9, 1/1.72"), 13 MP ultra-širokokutna, 5 MP makro, 2 MP senzor dubine/ 8K video







Prednja kamera

20 MP pop-up







Baterija

4700 mAh







Cijena

Oko 4.400 kuna













PREDNOSTI

NEDOSTACI










Zaslon bez rupice ili zuba

Stopa osvježenja zaslona 60Hz







Uključena maska, brzi punjač i zaštitna folija u prodajnom paketu

Nema utor za MicroSD karticu, bežično punjenje







Vrhunski hardver i performanse

Lošija ultra-širokokutna kamera i nema telefoto kameru







Odlična makro kamera

Nema utor za memorijsku karticu







3,5mm utor za slušalice, LED za notifikacije

Nešto sporiji senzor otiska prsta







5G, WiFi6








Odlična autonomija








Cijena





Dizajn, kućište i ergonomija




Za razliku od Poco F1 modela, kod kojeg Xiaomi nije obraćao toliku pažnju na sam dizajn i kvalitetu izrade, već primarno na specifikacije, Poco F2 Pro dolazi u, možemo reći, značajno profinjenijem kućištu, koje dijeli neke dizajnerske linije s Mi 9T Pro modelom.

Na prednjoj strani nalazimo veliki 6,67-inčni zaslon uz skoro pa potpuno iskorištenje prednje plohe, izuzev malih obruba. Visoka iskoristivost postignuta je tako što Poco F2 Pro dolazi sa pop-up prednjom kamerom koja je smještena na vrhu uređaja i iskače po potrebi, pa je praktički cijela prednja strana rezervirana za zaslon, bez ikakvih zubića, suza, rupica ili pilula.



Na vrhu uređaja nalazimo notifikaciji LED, iskočnu prednju kameru, IR blaster, 3,5mm utor za slušalice i mikrofon. Pohvalno je da F2 Pro dolazi i sa LED-icom i sa 3,5mm utorom za slušalice, kojeg mnogi proizvođači smatraju arhaičnim, no osobno mi je veliki plus, zgodan je infracrveni senzor za upravljanje TV-om ili klimom, što je u ljetnim danima (a i zimskim ako se grijete na struju) odlična stvar. S desne strane nalazimo tipke za kontrolu glasnoće i tipku za otključavanja uređaja, koja je crvene boje. Suprotna strana oslobođena je svih funkcijskih tipaka i utora, a na dnu uređaja imamo zvučnik, mikrofon, USB Tip C utor i ladicu za nano SIM karticu, odnosno dvije nano SIM kartice u slučaju Dual SIM verzije.

Okvir uređaja izrađen je od metala, a na bridovima su primjetne male plastične crte za antenu. Okvir spaja ravni zaslon na prednjoj strani koji je prekriven Gorilla Glass 5 zaštitnim staklom, s blago zakrivljenom poleđinom prekrivenom istim materijalom. Na poleđini nalazimo kružno kućište kamere u kojem je smještena 64MP primarna kamera, 13MP širokokutna, 5MP makro kamera i 2MP senzor dubine. Ispod kamera nalazi se LED bljeskalica, a pri dnu poleđine imamo POCO oznaku i istaknutu državu proizvodnje i EU cetifikate.



Riječ je o relativno velikom uređaju (163,3 x 75,4 x 8,9 mm) s masom od 219 grama, što tijekom korištenja u ruci ostavlja dojam robusnog uređaja. Zahvaljujući blago zaobljenoj poleđini i zaobljenim rubovima, uređaj je ugodan za držanje, no izuzetno sklizak. Nekakav premium dojam kao na uređajima visoke klase poput Huaweija P40 Pro ipak ne postoji, no za sada već srednju cjenovnu kategoriju riječ je dobro sklopljenom hardveru.



Skliskost rješava silikonska maska koja dolazi s Pocom, a riječ je vjerojatno o najdebljoj slikonskoj maski koju sam do sada vidio da je neki proizvođač isporučio s uređajem. To je definitivno plus, a odlična stvar je već aplicirana zaštitna folija na zaslonu, tako da Poco korisniku u startu uštedi još nekih 100-tinjak kuna. Ono čega nema u pakiranju su slušalice, ali većini će sama odluka ugradnje 3,5mm utora biti dovoljna za oprostiti taj „propust“.

Zaslon




Osobno sam zagovornik korištenja iskočnog mehanizma za prednju kameru kao rješenje problema postizanja što većeg omjera zaslona i prednje plohe, barem dok se ne pojave prednje kamere smještene ispod zaslona. Takvo rješenje kojeg nalazimo i na Pocou F2 Pro omogućuje bolje iskustvo prilikom korištenja uređaja i svakodnevnih aktivnosti poput surfanja te pogotovo gledanja videozapisa. Iako s vremenom naučimo ignorirati zubiće i rupice na zaslonima uređaja, itekako zamijetimo njihovu intruzivnost pogotovo kod gledanje videa.

Zaslon na F2 Pro modelu veličine je 6,67 inča, AMOLED tipa i omjera stranica 20:9. Xiaomi je izračunao da zauzima skoro 93% prednje površine uređaja, prekriven je već spomenutim Gorilla Glass 5 zaštitnim staklom. Rezolucija zaslona iznosi 2400 x 1080 piksela, a stopa osvježavanja zaslona je 60Hz. Poco F2 Pro ipak ne dolazi s „visokom“ stopom osvježavanja zaslona, koju je tržište trenutno definiralo kao 90Hz i na više. Ipak ističu da zaslon ima stopu odaziva od 180Hz, što je mjera u kojoj zaslon može registrirati dodir, dok je stopa osvježavanja kojom brzinom zaslon mijenja sadržaj piksela. Velika stopa odaziva znači da će korisniku prividno svaki dodir imati trenutni odaziv u sučelju. Realno ovaj podatak se ističe kako bi se kompenzirao nedostatak veće stope osvježavanja koju možemo pronaći na uređajima srednjeg cjenovnog razreda, ali osobno mi je iskustvo korištenja zaslona i skrolanja u aplikacijama bilo poprilično dobro, iako mi je uređaj s 90Hz stopom osvježavanja zaslona prije Poca bio primaran.



Vjerojatno bitniji podatak nekima će biti podrška za HDR10+ i reprodukciju Netflixa u HD-u. Deklarirana svjetlina je solidnih 500nits, odnosno 800nits u visokom načinu svjetline (hrvatski prijevod „Sunčani način“) kojeg možete aktivirati u postavkama, a dobro dođe u ljetnim danima kada više vremena provodimo vani. Pohvalno je što Poco kao nikad do sada omogućuje prilagođavanje zaslona po pitanju svjetline, boje, noćnog načina rada, načina rada za čitanje, a tu je i „Always On“ zaslon i „ambijentalne“ notifikacije kod kojih uređaj izvodi animacije s bojama kada primi notifikaciju. U svakom slučaju dovoljno opcija da većina budu u mogućnosti podesiti zaslon po vlastitom izboru, a jedina mogućnost koja nedostaje je već spomenuta visoka stopa osvježavanja.

Hardver i performanse


Poco F1 upravo je zbog svojih performansi postigao za Xiaomi odličan tržišni uspjeh, a na istu strategiju igra i Poco F2 Pro. Ugrađeni Snapdragon 865 trenutno je najbolji procesor na tržištu, a dolazi i sa X55 5G modemom, što F2 Pro čini uređajem koji će po pitanju performansi i po pitanju povezivosti odoljevati izazovima vremena.

Snapdragon 865 izrađen je u 7nm procesu i donosi Qulcommovo „trifecta“ dizajn koji se sastoji od jedne jezgre na 2,84Ghz, 3 jezgre na 2,42Ghz i 4 jezgre na radnom taktu od maksimalnih 1,8Ghz. Po pitanju memorije postoje dvije varijante – prva dolazi sa 6GB LPDDR4X RAM-om i 128GB UFS3.1 interne memorije, dok druga varijanta ima 8GB bržeg LPDDR5 RAM-a i 256GB UFS3.1 interne memorije. Naša testna verzija je u memorijskoj konfiguraciji 6GB / 128GB.

Po pitanu povezivosti, podržan je širok spektar 4G mreže (FDD-LTE: 1/2/3/4/5/7/8/20/28, TDD-LTE: 38/40/41) kao i već spomenuti 5G na frekvencijama ispod 6GHz, koje će prve ići u komercijalnu uporabu. Iako X55 prema Qualcommovim stranicama podržava milimetarski val, Xiaomi to na službenoj stranici za Poco F2 Pro ne navodi. Od ostalih tehnologija bežične povezivosti valja izdvojiti Bluetooth 5.1 kao i podršku za WiFi 6 standard, a uređaj ima i NFC s podrškom za Google Pay.

Za biometriju tu je ugrađeni seznor otiska prsta smješten ispod zaslona, a uređaj ima i mogućnost prepoznavanje lica korištenjem prednje kamere, koje je manje sigurno rješenje jer Poco F2 Pro nema 3D senzore mapiranja lica pa bi teoretski i fotografija osobe mogla otključati zaslon. Sam skener otiska prsta optičkog je tipa, što znači da koristi svjetlost za prepoznavanje otiska na sličnom principu na kojem radi fotoaparat. Alternativa su kapacitivni i ultrazvučni senzori, koji su precizniji, ali imaju vlastite probleme. Kod Poco F2 Pro uređaja potrebno je nešto duže držati prst prilikom otključavanja, a prilikom jačeg osvjetljenja senzor postaje dosta neprecizan. Daleko od toga da je riječ o sporom i nepreciznom senzoru, ali u ovom cjenovnom razredu ipak sam očekivao nešto brže prepoznavanje.



O samim performansama ne treba puno trošiti riječi jer govorimo o trenutno najjačema hardveru dostupnom proizvođačima smartfona, tako da svakodnevne zadaće i sve zahtjevne igre iz Play Trgovine Poco F2 Pro će izvršavati bez problema. Prilikom korištenja nisam zamijetio nikakvo pretjerano zagrijavanje, a valja pohvaliti i stabilan rad operativnog sustava.

Ugrađeni vanjski zvučnik odlične je kvalitete, no bolje bi bilo da je stereo. Valja pohvaliti i ugradnju 3,5mm utora za slušalice. Po pitanju kvalitete i jačine zvuka prilikom razgovora, nije bilo nikakvih primjedbi ni sa jedne strane slušalice.

Softver i sučelje


Poco F2 Pro dolazi sa Androidom 10 i MIUI 11 (11.0.6) sučeljem koji je nešto modificiran za Poco uređaje. MIUI 11 predstavlja estetski iskorak u odnosu na prethodnu verziju jer, osim novih mogućnosti, donosi i ujednačeniji dizajn kroz cijelo sučelje. Još veći iskorak bit će nadolazeći MIUI 12, kojeg bi Poco F2 Pro trebao dobiti u „drugom valu“ nadogradnji, odnosno najkasnije do kraja godine jer je isporuka za neka tržišta već krenula. U trenutku pisanja recenzije, nadogradnja za naš primjerak nije bila dostupna.

MIUI11 brzo je Android sučelje koje posjeduje velike mogućnosti prilagodbe, tako da bi većina korisnika trebala moći postaviti uređaj baš onako kako žele. U segmentu o zaslonu malo smo se dotakli softverskih mogućnosti vezanih za zaslon, a valja ponoviti da postoji opcija „Uvijek uključenog zaslona“ koji na zaključanom zaslonu prikazuje sat i obavijesti, dvostruko tapkanje za buđenje zaslona, buđenje zaslona podizanjem uređaja, animacija na rubovima zaslona prilikom primanja obavijesti i slično.



Podržana je i tamna tema kroz cijelo sučelje (koja koristi crnu boju, ne sivu kao neki proizvođači), a osobno mi se sviđa izbornik aplikacija koji aplikacije dijeli po kategorijama, koje naravno možete isključiti ili prilagoditi kako god želite. Budući da ima LED za obavijesti, možete podesiti da LED-ica svijetli kada stigne obavijest, uz već spomenute animacije na rubovima zaslona. Postoji i navigacija korištenjem gesti, no osobno i dalje koristim dobre stare zaslonske tipke jer nakon Nokije N9 i iPhonea, nisam naišao na dobro izvedenu navigaciju gestama na drugim uređajima. Uz Mi Remote aplikaciju, možete konfigurirat IR blaster za upravljanje bilo TV-om, klimom ili drugim uređajima kojima se upravlja pomoću IR upravljača.

Mnogo druge softverske značajke mogu se pronaći u MIUI 11, uključujući „digitalnu ravnotežu“, Game Turbo način za igranje igara, te zanimljivih mogućnosti vezanih za kameru o kojima će biti nešto više rečeno u sljedećem poglavlju. Ono što mi se manje svidjelo jest predinstalirane Xiaomi aplikacije od kojih neke nije moguće deinstalirati, što je zapravo uobičajna praksa na smartfonima. Dobra stvar je što kroz sučelje nisam naišao na reklame jer je Xiaomi, većinom na azijskim tržištima, notoran po plasiranju reklama u sučelju uređaja. Na europskom tržištu to na sreću ne prakticiraju.

Ako vas više zanima nadolazeće MIUI 12 sučelje i koje će mogućnosti Poco F2 Pro dobiti nakon nadogradnje, bacite oko na MIUI službenu stranicu. Do sada mi je MIUI bio više negativan, nego pozitivan ili neutralan faktor kod Xiaomi uređaja, no od verzije 11 i sa budućim poboljšanjima koje najavljuje Xiaomi, MIUI ima potencijal postat jedno od boljih Android sučelja na tržištu i osobno mi se sviđa smjer u kojem softverski Xiaomi ide. Barem u Europi, gdje još ne koriste oglase unutar sučelja za dodatnu monetizaciju svojih uređaja.

Kamere




Na poleđini Poco F2 Pro uređaja nalazimo kružno kućište kamere u kojem su smještene četiri kamere, a središnji natpis ističe da primarna kamera ima senzor rezolucije 64MP. Primarni senzor veličine je 1/1.72" uz individualne veličine piksela od 0,8um. Koristi se pixel-binning tehnika spajanja 4 piksela u 1 prilikom fotografiranja pa konačne fotografije budu 16MP rezolucije. Naravno, postoji opcija fotografiranja u punoj 64MP rezoluciji, koja je prigodna kada želimo uhvatit što više detalja (za print), a fotografiramo u odličnim uvjetima.

Nadalje imamo 5MP makro kameru otvora blende f/2.2 i 1,12um veličine individualnih piksela. Makro kamera koristi se pri fotografiranju subjekata s male udaljenosti, a Poco ističe 3cm od 10cm kao optimalnu udaljenost za ovu kameru, koja ima i autofokus.

Tu je još smještena i 13MP (f/2.4) ultraširokokutna kamera s kutom širime od 123 stupnja, koja nažalost nema autofokus. Četvrta kamera je 2MP senzor dubine koji pomaže kod fotografiranje portretnih fotografija. Nažalost, optička stabilizacija nije prisutna ni na jednoj kameri.

Kvaliteta primarne kamera je dosta dobra, uz iskoristiv noćni način. U dnevnim uvjetima moguće je uhvatiti solidne fotografije, a tu je i „AI“ način koji općenito podigne kontrast i oštrinu fotografija, te se trudi podesiti druge parametre ovisno o tome što fotografirate. Općenito na svim do sada testiranim uređajima bih isključio tu mogućnost radi nekonzistentnih rezultata, osim na Huawei modelima koji su priča za sebe. Iako nema telefoto kameru, Poco nudi mogućnost zumiranja u sučelju kamere, što je u biti digitalni zoom koji je na „2x“ poprilično iskoristiv. Ipak je riječ o relativno velikom 64MP senzoru gdje postoji prostor za dobiti kvalitetne cropane fotografije.

Širokukutna kamera dat će dobre rezultate u dnevnim uvjetima, no budući da je riječ o manjem senzoru bez optičke stabilizacije, noćne scene neće biti toliko impresivne, iako je uz dobru uličnu rasvjetu moguće uvhatit iskoristive fotografije za objavu na društvenim mrežama.

Pozitivno iznenađenje s kamerama Poco F2 Pro jest makro kamera. Do sada smo na tržištu vidjeli većinom 2MP makro kamere na smartfonima, dok se Poco odlučio na veći 5MP senzor i to se vidi i na rezultatima. Poco F2 Pro hvata odlične makro fotografije, pogotovo za svoj cjenovni rang jer skuplji modeli, poput recimo Huaweija P40 Pro, koriste širkokutnu kameru za makro fotografiju koja ipak hvata više detalja, ali je potrebna malo veća udaljenost od subjekta.

Primjeri fotografija









Po pitanju videozapisa, Poco F2 Pro iskače na papiru jer podržava snimanje videozapisa u 8K rezoluciji, što trenutno samo šačica uređaja na tržištu podržava. U 8K moguće je snimati u 30 ili 24 sličica u sekundi, a tu su i opcije za 4K, FullHD ili HD u 30 i 60 sličica u sekundi. Veličina jednominutnog 8K videa je otprilike 800MB. Kvaliteta videozapisa po danjem svjetlu je i u FullHD i 4K rezoluciji dosta dobra, uz napomenu da treba imati mirne ruke jer uređaj nema OIS. Kvaliteta naravno pada kako pada osvjetljenje, no i dalje je moguće snimiti prihvatljive noćne videozapise uz umjetnu rasvjetu. 8K video izgleda vibrantnije i s više detalja, no prilikom zumiranja, posebice kod reprodukcije na većim zaslonima, vidljivo je rasipanje boja. U svakom slučaju je pohvalna ova značajka, a Xiaomi će je definitivno nastaviti polirati nadolazećim nadogradnjama. Osobno mi se 4K čini kao najbolji odabir za rezoluciju jer stabilizacija radi bolje nego na ostalima, a dobar je kompromis detalja i količine zauzete memorije.
FullHD@60fps



4K@60fps

[responsive_youtube QjoQAvNnFAU]

8K@30fps
[responsive_youtube UNiUGvMTvO8]
Usporedni snimak zaslona



Posebnost ovog uređaja definitivno je selfie kamera – ne toliko zbog kvalitete, nego zbog same implementacije. Selfie kamera smještena je u kućište koje iskače s vrha uređaja kada se otvori aplikacija kamere i odabere prednja kamere. Iskakanje je popraćeno zvukom i svjetlosnom animacijom, što osim nekakve atraktivnosti također indicira da je kamera izvučena tako da prilikom rukovanja vrh uređaja ne približavate nekakvom nepomičnom objektu koji bi mogao oštetit kameru.



Naravno, tu su ugrađeni sigurnosni mehanizmi poput uvlačenja kamere prilikom detekcije pada ili pritisne sile. Ipak ovo nije prvi Xiaomi uređaj s iskočnom kamerom, tako da možemo reći da Xiaomi ima iskustva u implementaciji ovog mehanizma. Vjerojatno najviše od svih proizvođača. Sama kvaliteta 20MP prednje kamere je solidna, uz velike mogućnosti „uljepšavanja“, a maksimalna rezolucija videozapisa snimljenih prednjom kamerom je 1080p, odnosno FullHD, uz mogućnosti snimanja usporenog videa.



 

Sučelje kamera aplikacije


Baterija, autonomija i punjenje


U Poco F2 Pro ugrađena je baterija kapaciteta 4700mAh, koja podržava brzo punjenje s izlaznom snagom od 30W. Punjenje baterije od 0 do 100% traje nekih sat vremena. Nekim umjerenim korištenjem baterija mi na kraju drugog dana od punjenja imala nekih 25%, što je preračunato otprilike nekih 10 sati vremena upaljenog zaslona. Isto tako, valja pripaziti da u postavkama imate postavljen 4G kao preferirani način spajanja, jer je automatski postavljen 5G pa će uređaj tražiti 5G mrežu koje nema i tako trošiti više baterije. Konkretno, autonomija se produžila s jednog dana na dva kada sam shvatio da uređaj konstantno traži 5G mrežu koje u RH komercijalno još nema i tu opciju isključio.

Zaključak


Poco F2 Pro predstavlja značajan napradak u odnosu na prvi Poco u segmetima kvalitete izrade, kamera i dizajna te zapravo predstavlja jedan zaokružen uređaj. Glavni prodajni adut, najbolji procesor po nižoj cijeni od konkurencije, i dalje je tu.

Osobno mi je ugradnja ravnog zaslona i iskočne kamere odličan potez, čime se korisniku olakšava rukovanje uređajem, a sa prednje strane uklonjena je svaka intruzija u zaslon što konzumiranje sadžaja čini odličnim iskustvom.

Prisutni 3,5mm utor odlična je značajka, kao i podrška za 5G i NFC. Kamera je pristojne kvalitete, a baterija omogućuje dvodnevnu autonomiju. Performanse su neupitne, a MIUI 11 predstavlja značajan skok po pitanju softvera što bi korisnike koji su do sada izbjegavali Xiaomi zbog softvera, grupa kojoj pripada i autor recenzije, moglo potaknuti da uređaju daju priliku.

Naravno, ima tu i nedostataka poput doslovnog nedostatka utora za MicroSD karticu, bežičnog punjenja, stereo zvučnika, zaslona veće stope osvježenja ili IP certifikata vodootpornosti, što će onima kojima su te značajke bitne predstavljati problem. Za korisnike kojima se sviđa pop-up kamera, a žele najbolje performanse, autonomiju, iskoristivu kameru i pristojan dizajn, Poco F2 Pro po cijeni od 4,400 kn predstavlja dobrog kandidata za kupnju.