Iako predstavljen još u veljači na MWC-u, Sony Xperia X Performance na naše tržište službeno je stigao tek nedavno. Podsjetimo, radi se o trećem i najsnažnijem modelu iz nove Xperia X obitelji, nakon što smo upoznali modele Xperia X i Xperia XA.
Sony Xperiju X Performance možemo promatrati kao svojevrsnog nasljendika Xperije Z5, ali samo u nekim segmentima. Naime, uređaj dolazi s novijom generacijom procesora, ali s istom količinom RAM-a, malo manjim zaslonom, kamerom koja ne snima 4K video i manjom baterijom.
Kako se proveo na našem testu i kakve je dojmove na nas ostavio, čitajte u nastavku.
GLAVNE KARAKTERISTIKE
Dimenzije
142,7 x 70,4 x 8,8 mm
Masa
164 grama
Zaslon
5.0″ IPS LCD 1080p, 441 ppi
SoC
Qualcomm Snapdragon 820
CPU
2x Kryo 2,15 GHz + 2x Kryo 1,6 GHz
RAM
3 GB
Interna memorija
32/64 GB
Micro SD
Da
Povezivanje
WiFi, WiFi Direct, WiFi Hotspot, A-GPS, Bluetooth, Miracast
Brzo punjenje
Da
Bežično punjenje
Ne
OS
Android 6.0 Marshmallow
Kamera
23 MP/1080p, f/2.0
Prednja kamera
13 MP
Baterija
2700 mAh
Ustupio
Sony
PREDNOSTI
NEDOSTACI
Kvalitetno aluminijsko kućište
Veći, deblji i teži od prethodnika
Frontalno postavljeni stereo zvučnici
Kamera nema OIS
Otporan na vodu i prašinu
Ne snima 4K video
Izvrstan zaslon
Nezgodno smještena tipka za podešavanje glasnoće
Posdržava microSD kartice i USB OTG
Brz čitač otisaka prstiju
Dizajn, kućište i rukovanje
Brzinski pogled na Xperiju X Performance mogao bi vas zavarati. Mogli biste pomisliti da se radi o nekoj starijoj Xperiji, pa čak i prvoj Xperiji Z, koja je izašla prije skoro četiri godine. Čini se da Apple nije jedini koji je zapeo u prošlosti, jer uz sitnije površinske razlike, Sony plasira isti dizajn, a gabariti kućišta su čak i porasli. Nevjerojatno zvuči podatak da je Sony Xperia X Performance dulja, šira i za cijeli milimetar deblja od Xperije Z iz 2013. godine, a kad čujete da je i za skoro 20 grama teža, vjerojatno ćete se početi hvatati za glavu.
Ovo je u svakom slučaju korak unazad, pa možemo zaključiti da Sony iz nekog razloga radi sam protiv sebe. Nećemo ulaziti u teorije zavjere povlačeći paralelu s Nokijom, ali svakako bismo voljeli čuti suvislo objašnjenje.
Dakle imamo klasičan Sonyjev četvrtasti dizajn, s relativno lošim omjerom zaslona i mesa. Ipak, uređaj generalno izgleda dobro jer je poleđina izrađena od aluminija. U usporedbi s onom na iPhoneu 7, OnePlusu 3 ili HTC-u 10, ta površina nije klizava, što je jedna od ergonomski prednosti.
Problematičan je i položaj fizičke tipke za podešavanje glasnoće, koja se nalazi na donjoj polovici desnog boka, što je krajnje nezgodno, pogotovo kad ju morate koristiti u toku razgovora. Osim samog njezinog smještaja, problem stvara i «gužva» na tom dijelu kućišta, jer su pored nje još fizička tipka za kameru i ona za uključivanje. Sve u svemu, prilagodba bi ovdje mogla potrajati tjednima.
S donje strane imamo stari microUSB utor, što je znak da Sony baš i ne mari za novi USB-C standard. Na lijevom boku se nalazi ladicaza SIM i microSD karticu, koja čim se otvori, inicira resetiranje uređaja, koje zna potrajati. Na vrhu kućišta imamo 3.5 mm audio utor i sekundarni mikrofon, dok je poleđina rezervirana za kameru i bljeskalicu.
S prednje strane, odnosno ispod i iznad zaslona nalaze se stereo zvučnici, s time da je gornji integriran u telefonsku slušalicu, pred koje imamo još prednju kameru i senzore. Ovdje spomenimo i otpornost na vodu i prašinu, koja je postala Sonyjev zaštitni znak. Xperia X Performance dolazi s IP68 certifikatom, što podrazumijeva boravak u vodi u trajanju 30 minuta, na dubini od 1,5 metra.
Ukupan dojam u ruci je vrlo dobar, čak bih rekao i više od toga, ali ne mogu reći da je odličan iz razloga što je uređaj sa svojih 8,7 mm neopravdano debeo za današnje standarde, a jednostavnost rukovanja narušava spomenuti položaj tipke za podešavanje glasnoće.
Čitač otisaka prstiju je, kao i kod prethodnika, lociran na pomalo neobičnom mjestu, dakle na boku uređaja i integriran je u tipku za uključivanje. S druge strane, sam čitač je vrlo brz i precizan, tako da ćete se bez problema priviknuti.
Zaslon
Sony je u domeni zaslona dugo zaostajao za konkurencijom, no pojavom nove Xperia X serije, ta je situacija primijenila. Tako je već Xperia X došao s izvrsnim IPS LCD zaslonom, kojeg je preuzela i Xperia X Performance. Sony u svojim zaslonima često koristi veći broj raznih tehnologija (Triluminos, X-Reality, Bravia, Quantum Dot itd.) koje je koristio i prije, ali ovoga puta je zaista poboljšana opća kvaliteta.
Zaslon Xperije X Performance djeluje punije, svjetlije i jasnije od zaslona na starijim modelima i u svakom je pogledu bolji. Rezolucija je ostala 1080p, što je i više nego dovoljno, budući da je gustoća točaka iznosi 441 ppi.
Hardver, performanse i povezivanje
Sama riječ Performance u nazivu sugerira kojem profilu kupaca je namijenjen. Jasno je da se radi o hardverski najjačem modelu gore spomenutog trojca. Dolazi pokretan Snapdragonom 820, ali u kombinaciji s 3 GB RAM-a. Naime, vidjeli smo da se većina top modela sada isporučuje s 4 GB. Jasno, razliku u praksi će malo tko primijetiti, ali uređaj koji se u današnje vrijeme kiti imenom Performance, svakako bi trebao ponuditi 4 GB.
Po benchmark testovima, Xperia X Performance je otprilike u rangu s konkurencijom, i tu nema puno mudrosti. Snapdragon 820 osigurava besprijekorno izvršavanje svih aplikacija, zajedno s grafičkim koproceosrom za najzahtjevnije igre. U usporedbi s nekim starijim Sonyjevim modelima, igre će ovdje izgledati još bolje zahvaljujući i novoj generaciji zaslona.
Interna memorija kod testnog primjerka raspolaže s 32 GB prostora. U ponudi je i 64 GB verzija, a ako vam je to malo, imate i utor za memorijske kartice.
Kod povezivanja spomenimo podršku za LTE Cat. 9, što u odgovarajućim mrežama podrazumijeva brzine do 450 Mpbs. Za istaknuti je i puna podrška za USB OTG, što znači da uz upotrebu odgovarajućeg adaptera na uređaj možete priključiti i svoje postojeće memorijske stickove.
Prijem signala i kvaliteta poziva su izvrsni, kao i glasnoća vanjskih stereo zvučnika s položajem koji osigurava ugodno praćenje video sadržaja.
Softver i sučelje
size="medium"
U ovom dijelu nema velikih iznenađenja. Sony Xperia X temeljena je na Androidu 6.0 Marshmallow, a nadogradnju na Nougat očekujemo u nekom razumnom razdoblju. Sučelje je klasično Sonyjevsko, dakle vidljivo drukčije od stock Androida, ali iznimno brzo i fluidno. Softverske tipke se nalaze na dnu zaslona, ali u pravilu sužavaju manevarski prostor, dakle smanjuju ranu površinu.
Za otključavanje zaslona najbolje je koristiti sada već uobičajeni čitač otisaka prstiju, no tu je i opcija za buđenje dvostrukim dodirom. Ovo može dobro doći u slučaju kad uređaj stoji na stolu i želite samo na brzinu provjeriti obavijesti. Kad kažem klasično Sonyjevsko sučelje, prvenstveno mislim da softverske tipke na dnu zaslona, koje u pravilu sužavaju manevarski prostor, dakle smanjuju ranu površinu.
size="medium"
Izbornik aplikacija je klasičan, a na skroz lijevom zaslonu donosi popis često korištenih aplikacija, kao i razne preporuke koje temelji na vašem prethodnom korištenju. Na vrhu se nalazi i polje za pretraživanje aplikacija.
Ono što je Sony donekle pokupio od stock Androida je centar obavijesti i brze prečice.
S novog sučelja nestale su tzv. male aplikacije, koje su se mogle koristiti iznad radne površine, no s obzirom na ograničenost njihove upotrebljivosti na malom zaslonu, ne vjerujem da će bilo tko za njima tugovati.
Za one koji ne vole monotoniju, Sony je pripremio razne teme, a ako vam ponuđene nisu dovoljne, možete kupiti dodatne.
Zanimljivo je da je Sony ponudio vrlo kvalitetno backup rješenje. Za razliku od stock i mnogih drugih Androida, gdje je backup ili uključen ili isključen, ovdje možete odabirati stavke za koje želite spremiti rezervnu kopiju, dakle aplikacije, kontakte, poruke i sve postavke uređaja. Sve to možete spremiti na Sonyjev online servis, ali i na memorijsku karticu ili USB stick. Sony je ovdje uključio i mogućnost automatskog stvaranja backup kopija, koje možete regulirati, npr. kad ste spojeni na WiFi ili u određenim vremenskim intervalima.
Kamera
Glavna kamera ovog uređaja donosi pomalo čudnu kombinaciju performansi. Ima 23 MP Exmor RS senzor veličine 1/2,3 inča i 24 mm leću s f/2.0 otvorom blende. Izvrsne pretpostavke za kvalitentne fotografije i video, no Sony se iz nekog razloga odlučio podržati samo 1080p, ne i 4K. Dakle, ovo je još jedna stavka koja ovaj uređaj u staru degradira u odnosu na konkurenciju.
Također, Xperia X Performance nema ni optičku stabilizaciju, već koristi softversku koja sama po sebi nije loša, ali na uređaju ovog cjenovnog ranga takva politika je pomalo neozbiljna.
size="medium"
Sučelje kamere je poznato s prethodnika i nudi uobičajene mogućnosti kao npr. Superior Auto način, video i cijelu paletu dodataka za igranje efektima. Naravno, za one koji ipak žele malo bolju fotografiju, tu je i ručni način koji nudi dodatno podešavanje parametara.
Kad govorimo o kvaliteti fotografija, Sony Xperia X Performanse ne donosi puno iznenađenja. Opći dojam je otprilike jednak onome kod modela Xperia X, jer s njim dijeli kompletnu kameru.
Na danjem svjetlu imamo uobičajeno savršenu situaciju s velikom količinom detalja i izvrsnim dinamičkim rasponom, no u tamnijim uvjetima Xperia X Performance ne postiže rezultate kako najljuća joj konkurencija. Vidjeli smo da Samsung, HTC, LG, pa sada i Apple, na top modelima mahom donose veće otvore blende, čime si u staru osiguravaju višu razinu kvalitete u slabijim uvjetima.
Za postizanje boljih rezultata po noći ili općenito u slabijim uvjetima svakako je preporučljivo koristiti ručne postavke. Na taj način fotografiju možete posvijetliti podižući ISO vrijednost ili ekspoziciju, no takve fotografije generalno ne mogu izravno konkurirati onima gore spomenutih uređaja.
Video obiluje detaljima i prilično je oštar, a boje su prirodne, odnosno realne. Ipak, vidljivo je da nedostaje optička stabilizacija. Softverska, koja ju pokušava imitirati, jednostavno nije toliko dobra da bi ju zamijenila.
Prenja kamera dolazi sa senzorom od 13 megapiksela, što je vrlo velikudušno. Zbog toga i selfiji obiluju detaljima, no često se zna dogoditi da fokusiranje traje nešto dulje.
Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.
1080p video:
Baterija
Baterija kapaciteta 2700 mAh u 5-inčnom uređaju ne zvuči previše optimistično, ali to autonomiju ne dovodi u pitanje. Uz stalnu internetsku vezu, aktivna dva e-mail pretinca, dvije chat aplikacije, učestalo chatanje, povremeno surfanje i korištenje društvenih mreža, te umjereno korištenje kamere i telefonskih poziva, baterija je uredno izdržala od ujutro do navečer.
Ako se, pak, malo zaigrate, pogledate koji video viška ili zapnete na društvenim mrežama, punjač bi vam mogao zatrebati već u popodnevnim satima. Srećom, tu je podrška za brzo punjenje, no budući da testni primjerak nije stigao s punjačem, nismo bili su prilici testirati njegovu brzinu. Ipak, poslužili smo se Samsungovim brzim punjačem, koji je Xperiju X Performance za 20 minuta uspio napuniti do 35%, što je solidan rezultat.
Zaključak
Sony Xperia X Performance je uređaj koji želi biti flagship, ali mu to nikako ne uspijeva. U stvari uspijeva, ali samo po pitanju cijene, jer 5000 kuna za ono što nudi, nije baš malo. Isto tako, ovaj model stiže dosta kasno s obzirom da je predstavljen još u veljači. Zašto je Sonyju trebalo toliko dugo da ga ponudi na našem tržištu, vjerojatno nikad nećemo saznati.
Problem s ovim uređajem je što cjenovni rang u koji ga je Sony smjestio ne prati ponuđenim. Ono što ga svrstava u ovu kategoriju je procesor, dok zaostaje već u količini RAM-a.
Izvrstan je i zaslon. Nudi vrhunski prikaz s realnim bojama i osvijetljenošću koja rezultira odličnom čitljivošću na suncu. Ipak, idila kratko traje, jer je uređaj dimenzijama zapeo u 2013. godini. Veći je, deblji i teži od mnogih prethodnika, što ni inače vrlo kvalitetnim aluminijskim kućištem ne može kompenzirati.
Za kameru smo vidjeli da proizvodi vrlo kvalitetne fotografije, ali se zbog manjeg otvora blende, te nedostatka optičke stabilizacije i snimanja 4K videa, jednostavno ne može izravno mjeriti s konkurencijom.