OnePlus One - Recenzija

OnePlus One

Kad je početkom godine OnePlus krenuo s agresivnim internet marketingom pod sloganom "Never settle" zagolicao je maštu mnogih geekova. Ubrzo smo saznali kako se radi o kineskoj firmi, odnosno njenom uređaju koji bi se najbliže mogao usporediti s Nexus linijom.
Recept je bio vrlo jednostavan. Ubaci najjači trenutno dostupan SoC, dodaj 3GB RAM-a, uzmi Sonyev 13 MP Exmor senzor, dodaj još jedan 5MP za prednju kameru, ubaci 64GB interne memorije, sve to upakiraj u prekrasno unibody kućište "ala OPPO" sa 5,5" LTPS LCD FullHD zaslonom, začini sve to s najpoznatijim custom ROM-om na svijetu, ponudi za smješno male novce i dobit ćeš OPO!
Ta-daaa!

I ne, nismo pogrješili, OnePlus One, odnosno skraćeno OPO uređaj je kojim smo se pozabavili zadnjih tjedan dana. Testirali smo ga kako smo znali i umjeli, a rezultate pročitajte u nastavku recenzije.

Osnovne karakteristike


Dimenzije: 152,9 x 75,9 x 8,9 mm

Masa: 162 grama

Zaslon: 5,5″ LTPS LCD, 1920 x 1080, 401 ppi

SoC: Qualcomm Snapdragon 801

CPU: 4x Krait 400 na taktu 2.5 GHz

RAM: 3 GB

Interna memorija: 16/64 GB

MicroSD: Nije podržan

Povezivanje: WiFi, WiFi Direct, WiFi Hotspot, A-GPS, Bluetooth, DLNA, NFC

3G: HSPA+ 850/900/1900/2100 MHz

4G: LTE  1800/2100/2600 Mhz

OS: Android 4.4.4 KitKat, CyanogenMod 11(s), ColorOS

Kamera: 13 MP/1080p, 1/3″ senzor

Prednja kamera: 5 MP/1080p

Baterija: 3100 mAh

Ustupio: Wowshop

Prednosti


Kvaliteta izrade

Vrhunski hardver

Vrlo dobra kamera, 3 mikrofona

CyanogenMod jamči brze i kvalitetne nadogradnje

Mnoštvo opcija i prilagodbi, root privilegij

Omjer uloženo/dobiveno

Autonomija

Nedostaci


Manji bugovi u softveru i kameri


Tipke imaju loš feedback


Neproširiva memorija i neizmjenjiva baterija


Kvaliteta poziva je mogla biti i bolja



Dizajn, kućište i ergonomija


OPO neodoljivo podsjeća na OPPO, Find 7 ili više manje bilo koji OPPO iz Find linije zapravo. Rezultat je to suradnje ovih dviju firmi u kojoj je praktički jedna majka, a druga kćer.
Unibody kućište izrađeno je od polikarbonatne plastike s velikom preciznošću.
Krenuvši odozdo prema gore imamo polikarbonatnu plastiku sa svojevrsnim mat završetkom, svojevrsni polikarbonatni okvir koji izgleda kao aluminij koji možda i je aluminij (nismo uspjeli potvrditi), i zaslon na vrhu s Gorilla Glass 3 zaštitom.

Fascinantan je način na koji je zaslon spojen s kućištem, pa tako možemo primjetiti kako je on zaštićen tim sjajnim obrubom. Sve to izgleda impresivno i djeluje vrlo čvrsto, a zahvaljujući tom recimo aluminijskom okviru, odnosno njegovoj većoj površini od površine samog stakla, čini se kako je ono dobro zaštićeno u slučaju pada.

Naš primjerak došao je u bijeloj boji i nije baš najsretnije rješenje što se tiče hvata, odnosno klizanja. S obzirom na veličinu, nekoliko puta mi je uzrokovao blago zatajenje rada kardiovaskularnih mišića kada je umalo izletio iz ruke. Na svu sreću, testiranje je prošlo bez padova, a ukoliko vi ne želite proći slično, preporučujemo kupnju sive varijante koja ima dosta bolje riješen taj finiš, barem što se gripa tiče.

Bilo kako bilo, uređaj djeluje zaista prekrasno i "premium" u svakom smislu te riječi, a sudeći po jednoj od zadnjih anketa, vjerojatnost kako ćete ga držati u zaštitnoj maskici je vrlo velika, tako da niti "nedostatak" metala nebi trebao predstavljati neku prepreku. No njega nije bilo ni za očekivati s obzirom na cijenu uređaja.

columns="4"

Na stražnjoj strani pronalazimo kameru s dual LED bljeskalicom, drugi pomoćni mikrofon i precizno ugraviran logo OnePlusa. Na dnu minimalistički sklad kvare tek neka kineska slova i oznaka modela, a u nekim slučajevima i logo CyanogenModa.
S desne strane imamo tipku za uključivanje, a s lijeve tipke za glasnoću i utor za micro SIM karticu. Tipke su lijepo ukomponirane i precizno izrađene, no nemaju baš neki dobar "klik". Nešto teže ih je za stisnuti, a ukoliko se radi o tipkama za glasnoću, zbog malog razmaka između + i – tipke, nerijetko ne znate koju ste stitnuli bez pogleda.
Na vrhu uređaja su 3,5 mm port i prvi pomoćni mikrofon, dok je na dnu glavni. Do glavnog mikrofona tu su još i dva mono zvučnika te micro usb port.
Zvučnici su vrlo glasni, zvuk je čist, ali bez pretjerane dubine i basa. Naravno, zvučnici na mobitelu niti ne mogu biti nešto specijalno dobri, ali u odnosu na G3 ili S5, ovaj je ipak nešto lošiji, barem što se dubljih tonova i basa tiče. Usporediv je recimo s onim na G2, samo dosta glasniji.



S prednje strane je veliki 5,5" zaslon zaštićen Gorilla Glass 3 slojem povrh kojega pronalazimo 5 MP kameru, senzor blizine, osvjetljenja te slušalicu.

S obzirom kako je kućište jednodjelno, stražnja strana je zapečaćena, baterija je neizmjenjiva, a izostao je i utor za micro sd karticu koji vam vjerojatno neće nedostajati previše u slučaju da uzmete model od 64GB, no u slučaju kupnje 16GB modela, situacija će lako vjerojatno biti nešto drugačija.

U paketu ne dolaze slušalice, ali zato su tu 2 punjača i jedan adapter za našu utičnicu. Micro USB kabel je ravan, što teoretski znači kako se neće lako zapetljati. Valja napomenuti kako je ovo jedan od rijetkih uređaja koji ima stvarno lijepo dizajniran punjač i kabel. Funkcionalno ne doprinosi previše, no nama geekovima estetski ostavlja neku toplinu oko srca.

columns="4"

Zaslon


zaslon
One dolazi s 5,5" LTPS (low temperature polysilicone) LCD zaslonom u 1080p rezoluciji. LTPS bi u teoriji trebao ostati hladan čak i kad je podešen na 100% osvjetljenja kroz dulje periode. I čini se kako djeluje. Kroz cijelo testiranje nismo primjetili nikakvo zagrijavanje zaslona vrijedno spomena.
Kutevi vidljivosti su na vrlo visokoj razini i nešto bolje od ovoga nećete pronaći niti na jednom drugom LCD-u. Vidljivost na suncu također je odlična, ponajviše zahvaljujući vrlo svjetlom zaslonu. Boje su blago naglašene, no tek tolko da dodaju ono malo živosti u sliku. Nažalost, kontrast nije na tako zavidnoj razini. Uzrok tomu jest upravo ovako svijetao zaslon, tako da crna nije pretjerano tamna i lako možete razaznati okvir od zaslona.
Sve u svemu, zaslon je dovoljno oštar sa svojih 401 ppi i na prikaz slike izuzev crnih nismo imali zamjerke. Visokorazlučive pozadine koje su došle s uređajem dodatno naglašavaju zaslon i jednostavno, gušt ga je gledati. Senzor osvjetljenja postavljen je tako da dodatno naglašuje svjetlinu zaslona, pa tako čak niti u mrklom mraku, osvjetljenje neće spustiti ispod nekih 20%. Preko dana, ovo je većini ugodnije, no preko noći, posebno u mrklom mraku, osobno preferiram što tamniji zaslon tako da sam morao ručno prilagoditi osvjetljenje.

Manjih zamjerki imamo na digitizer koji se ponekad znao "izblesirati". Nakratko ne prihvaća dodir, a onda odradi potpuno krive radnje sa zakašnjenjem. Slične manje probleme imali smo i slučaju dodira s više prstiju na zaslonu, no sve su to manje zamjerke koje se niti ne događaju toliko često i resetiranje uređaja rješava probleme, no nama je da ih spomenemo.

Hardver, telefonija i povezivanje


OnePlus One dolazi sa Snapdragonom 801 kakvog smo dosad vidjeli u najjačim modelima poznatijih proizvođača poput SamsungaGalaxy S5, HTC-a One M8 ili LG-a G3. Četiri Krait 400 jezgre rade na taktu od 2,5 GHz, za grafiku se brine Adreno 330 GPU, a za multitasking tu je i više nego dovoljnih 3 GB RAM-a. Dostupne su dvije varijante ovog uređaja, ona sa 16 GB interne memorije, kakva je na našem testu, te ona od 64 GB. Nažalost, uređaj ne podržava memorijske kartice što se u slučaju ovog modela pokazalo kao nedostatak jer je korisniku dostupno tek 12 GB na korištenje.

Što se telefonije tiče, od savršenog do neshvatljivog. Tako bi otprilike opisali ponašanje kvalitete kako signala tako i poziva. Na nekim mjestima gdje nam se signal zna često gubiti čak i na jačim modelima, One ga je uhvatio vrlo dobro, dapače, čak smo i normalan razgovor vodili. No, u nekim trenucima za vrijeme vožnje, signal se znao izgubit i to usred grada, tj. na rutama gdje je pokrivenost signalom inače odlična. Kod odabira mreža, možete zadati preferiranu, a s obzirom na nešto lošije hvatanje LTE signala, odabrali smo 3G. Kako pokrivenost LTE-om nije baš bajna, ovo vjerojatno nećete niti primjetiti osim ukoliko živite negdje na rubu pokrivenosti.

Sve u svemu, glasnoća slušalice nije na zavidnoj razini i nešto je niža no što smo navikli i ukoliko izuzmemo povremeno nestajanje signala u vožnji, kvaliteta poziva je zadovoljavajuća. Tijekom testiranja nismo uspjeli pronaći razlog tihoj slušalici, pa čak niti nadogradnja softvera nije pomogla. Moguće je kako će se ovo ispraviti vremenom i nekom budućom nadogradnjom jer vjerujemo kako je ipak problem softverske naravi. S pozitivne strane, zahvaljujući čak 3 mikrofona koje uređaj posjeduje, smanjenje šuma, odnosno noise cancellation radi vrlo dobro.

Na WiFi, Bluetooth, NFC i sve ostale protokole nismo imali nikakvih zamjerki. Podržan je i USB OTG kojeg će kupci 16GB modela zasigurno znati cijeniti.
MHL kao ni ostali slični žičani načini povezivanja s TV-om nisu mogući, ali dostupan je Miracast protokol za bežično povezivanje kao i DLNA.

Softver, sučelje i perfomanse


Naš testni primjerak iz Wowshopa došao je s CyanogenMod 11 inačicom softvera. Ovisno o mjestu kupnje, uređaj vam može još biti isporučen s CyanogenModom 11S ili ColorOS-om. Malo je uređaja koji se mogu pohvaliti ovakvom raznolikošću, ali i lakim prebacivanjem s jedne inačice na drugu.

One nam je došao s root pristupom, otključanim bootloaderom i custom recoveryem, ukratko svim onim što ljubitelji igranja custom ROM-ovima vole. Ukoliko su vam ovo nepoznati termini, a želite saznati više, svakako pročitajte članak kolege Dejana koji je sve to lijepo objasnio i jedan moj o CyanogenModu.

Ukratko, root privilegij je nešto slično administratorskim privilegijima na Windowsima, a CyanogenMod je svojevrsna inačica Androida s velikom količinom modifikacija sustava, odnosno svjetski najpoznatiji custom ROM.



CyanogenMod 11 temelji se na Android KitKatu 4.4.4. Sučelje je gotovo identično onom na Nexusu, s ponekom nadogradnjom, promjenjenom pozadinom, dodanim widgetom ili sličnim. Iako je i sam Android vrlo prilagodljiv, CyanogenMod je te prilagodbe podigao na jednu višu razinu i potpuno ih olakšao. Od najjednostavnijih primjera poput prikaza postotka baterije, pa sve do onih u kojima mijenjate takt procesora. Mijenjanje ikona, pozadina i widgeta dostupno je na više-manje svakom Androidu danas, no malo koji se može pohvaliti predinstaliranim temama ili mogućnošću mijenjanja boot animacija. Podržan je i dvostruki dodir za uključivanje i isključivanje zaslona. Doduše, za razliku od onog na LG-u G2 ili G3, za isključivanje morate dvaput tapnuti na statusnu traku. Na isključenom zaslonu moguće je raznim gestama otvoriti kameru, uključiti bljeskalicu ili pokrenuti glazbu, no ne preporučujemo uporabu niti jedne od njih jer će se vrlo često dogoditi da ih slučajno aktivirate u džepu ili samo držeći aparat u ruci. Naime, prvih nekoliko dana slušao sam nekoliko kineskih melosa koji su došli s uređajem ne znajući da sam ih sam uključivao gestama. Fascinantne su i kontrole uređaja, odnosno navigacijske tipke. OnePlus One dopušta korištenje kako virtualnih, tako i kapacitivnih, a ovisno o vašim željama jedne će se isključiti.

Prolazeći kroz sučelje, sličnosti sa Nexus linijom su neizbježne, kako u brzini, tako i u jednostavnosti. Za razliku od čistog CyanogenModa, ovaj dolazi i s Google aplikacijama, odnosno s pristupom Google trgovini aplikacija. I bez obzira na silne opcije, One dolazi s tek nekolicinom predinstaliranih aplikacija, pa tako od Googleovih pronalazimo tek Play store. Istina, uređaj je došao i s 3 kineske aplikacije, no zahvaljujući CM-u svaku od njih možete izbrisati bez problema.

Ovo će posebno znati cijeniti oni koji se zgražaju na "bloatware" kakvog smo navikli dobivati na većini današnjih smartfona.

Doduše, iako je CyanogenMod odlična nadogradnja Androida, nije sve baš toliko bajno i kroz korištenje gotovo uvijek ćete naići na pokoji sitni bug. Tipkovnica ponekad zna ostati na zaslonu i nakon pritiska home tipke, a glasnoća dolaznih poziva i obavijesti se mora ručno odnosno zasebno podešavati jer "kvačica" za uparivanje glasnoće obavijesti i dolaznih poziva ne radi kako bi trebala. Kod snimanja videa autofokus neprestano refokusira – zrak, jer drugog objašnjenja za neprestani refokus nemamo. Sitnih primjera pronaći ćete na dosta mjesta, no s obzirom kako svakodnevno dolaze nove nadogradnje dosta bugova se ispravilo od početka testiranja. Uostalom, ukoliko je bug vezan uz neku aplikaciju, barem ih pregršt sličnih imate u trgovini aplikacija.

columns="4"

Vrteći se u krug, opet dolazimo do tog CyanogenModa i vjerujemo kako nijedan od ovih sitnih bugova neće smetati potencijalnim kupcima ovog uređaja, jer ruku na srce, većina ih je navikla nešto mijenjati i isprobavati na uređaju. S obzirom na količinu modifikacija, vjerujemo kako ovakve sitnice neće smetati niti onima koji su samo željni isprobavanja nečeg novog i drugačijeg.

No, sada dolazimo do druge strane medalje i pitanja koje će mnogi postaviti, s razlogom. Zar nije CyanogenMod ionako dostupan za instalaciju na većini drugih uređaja, bilo jeftinijih ili skupljih? Ukratko – je, ali nije baš sve tako crno-bijelo. One je prvenstveno zamišljen za korištenje 11S verzije koja je sa raznim sitnicama poboljšala korisničko iskustvo. Nisu to neke velike promjene, ali u svakom slučaju i te sitnice čine razliku, baš kao što je CM11 različit od AOSP-a, tako je i CM11s u neku ruku različit od čistog CM11. Nažalost, prilikom prve nadogradnje napravio sam jednu grešku pa sam tako u developer modu označio i nadogradnju recoverya. Ovo je izbrisalo custom recovery, a zbog postupka koji je zahtjevao ponovno otključavanje bootloadera odustao sam od kemijanja i odlučio uređaj koristiti na čistom CyanogenModu 11. No opet, ovo je jedini uređaj kojem se garancija sa sigurnošću ne gubi bez obzira što vam je uređaj rootan, što je bootloader otključan i na njemu instaliran custom ROM. Direktna podrška CyanogenMod inc. je nešto što obećava brze i kvalitetne nadogradnje na novi Android, gotovo jednako brzo kao što to Google radi za Nexuse, a to je također nešto čime se rijetko koji uređaj može pohvaliti.

Kroz testiranje, uređaj me zaista iznenadio i oduševio. Sve je toliko glatko i brzo. Sve se odvija instantno bez ikakvog zakašnjenja. Istina, ovo ćete pročitati na mnogim recenzijama jačih uređaja, ali vjerujte mi kako je ovo nešto apsolutno drugo. Kad bismo mjerili razlike, one bi vjerojatno bile u zanemarujućim postocima ili djelićima sekunde, ali upravo je to ono što čini neki drugi doživljaj kod korištenja.

Početni zaslon, onaj s aplikacijama, izbornik s postavkama ili „quick toggles“ izbornik su gotovo identični onom na Nexusu, no opet dopuštaju još pokoju modifikaciju poput dodavanja još jednog zaslona s lijeve strane u launcheru, mijenjanja pozicije sata ili sličnog. Istina sve se to nekim modifikacijama da dobiti i na Nexusu, ali poanta je da je sve to dostupno bez da mrdnete prstom i modificirate nešto. Jednostavno, previše je kontrole dopušteno korisniku da bi se sve popisalo u jednoj recenziji.

Moramo napomenuti i kako je uređaj vrlo stabilan unatoč custom ROM-u. Neki skeptici očekivali su česta rušenja ili slične probleme, no tijekom testiranja nismo primjetili niti jedno rušenje aplikacije, iznenadno gašenje uređaja ili ponovno pokretanje.

Ljubitelji benchmarka bit će posebno oduševljeni ovim modelom i njegovim sposobnostima u ovakvim situacijama. Koji god benchmark smo zavrtili, sve je redom "razvalio", a prilažemo i rezultate Antutu benchmarka.



Kamera


13 MP kameru potpisuje Sony. Unutra je 1/3,06" Exmor senzor kakav se stavlja u mnogo skuplje modele, nerijetko u Appleove i Samsungove uređaje, ovisno o modelu senzora, naravno. Algoritam za obradu slika potpisuje OnePlus, no zapravo je kopija onog iz Oppa, što je dobro jer to je vrlo dobar algoritam.

Sučelje kamere nije baš najsretnije riješeno. Postavki je mnogo, no nisu pretjerano pregledne i logično posložene. Pristupiti im možete klikom na ikonu povrh "okidača", ili povlačenjem prsta prema gore s bilo kojeg dijela tražila. Dostupno je desetak različitih rezolucija za fotoaparat i 8 za video snimanje. Ostao sam iznenađen kad sam za snimanje videa vidio mogućnost podešavanja codeca, no s obzirom kako je testni uređaj došao s CM11 inačicom, nedostaje 4k snimanje. Napominjemo kako je 4k snimanje dostupno na prilagođenoj CM11s verziji, a moguće čak i kroz neke aplikacije, no zbog nedostatka 4k monitora, nismo se previše ovim zamarali.

columns="4"

Kvaliteta fotografija je na vrlo visokom nivou za ovaj cjenovni rang, ako ne i najbolja u rangu. Boje su blago zasićene dok je balans bijele vrlo dobar baš kao i kontrast, baš onako kako to volimo. Slike izgledaju dovoljno živo, no ne i nerealno. HDR je zadovoljavajući, no panorama je loša i niske rezolucije. Srećom, u Play trgovini je mnoštvo zamjena za ovakve sitnice tako da tu ne biste trebali imati problema.

columns="4"

Kvaliteta snimljenog videa je izvrsna, no nažalost imali smo problema s aplikacijom kamere koja je došla na uređaju. Naime, uređaj je konstantno pokušavao refokusirati sliku. Istina, svaki put bi točno fokusirao što je bilo u kadru, ali čak i kad je uređaj bio savršeno miran, a kadar nepromijenjen. One je vrtio autofokus ponovo svakih par sekundi. Ponekad smo dobivali i razne artifakte na videu, no instalacija druge aplikacije kamere rješila je sve probleme što znači da su oni softverske naravi i vjerojatno će ubrzo biti rješeni. Ono što nas je iznenadilo, izuzev slike, je i kvaliteta snimljenog zvuka koja je vrlo dobra zahvaljujući čak 3 mikrofona na uređaju.

Prednja kamera sposobna je slikati u 5 MP rezoluciji i snimati FHD video u 30 fps-a. Iako po broju megapiksela zvuči kao vrlo dobra, u stvarnosti se pokazala kao tek solidna. U dnevnim uvjetima će svakako poslužiti za pokoji selfie, no morat ćete ruku odmaknuti nešto dalje s obzirom da nije širokokutna. Sve u svemu, kamera je nerijetko kamen spoticanja mnogih kineza, bez obzira na njihovu cijenu, no One ne samo da nudi jednu od najboljih kamera među Kinezima, već onakvu kakve se ne bi posramili mnogi puno skuplji modeli koje napada.

Galeriju sa slikama u punoj rezoluciji pogledajte ispod:


Baterija


One dolazi s 3100 mAh baterijom i na testu nas je pozitivno iznenadila. Od prvog do posljednjeg dana testiranja izdržala je svaki put s više od 5 sati uključenog zaslona (on-screen time), a mogla je bez problema preko 5,5 sati. Kad bi malo pripazili na osvjetljenje i isključivanje wifi-a ili nečeg drugog tijekom dana, zasigurno bi izdržala i preko 6 sati uključenog zaslona.

Ukratko, ono što želimo reći jest koliko god cijedili i mučili ovaj uređaj, teško da ćete ostati bez baterije čak i ukoliko ste bez punjača cijeli dan. Tijekom testiranja, uz prosječno korištenje zaslona od 2,5-3 sata na dan,uz sinkronizaciju 3 mailboxa, WhatsAppom, na automatskom osvjetljenju te oko 1 sat razgovora uređaj smo morali puniti svaki drugi dan.



Iza ugla je nova inačica Androida koja donosi značajna poboljšanja na ovom području tako da će se baterija s vremenom samo poboljšati što bi značilo kako bi uređaj mogao izdržati čak i 3 dana ovakvog korištenja.

Nabavka uređaja


Ovu stavku nemamo baš često u recenzijama no s obzirom da se dosta ratova vodi oko toga kako i gdje ga kupiti, odlučili smo posvetiti poseban dio recenzije samo ovome.

Naš testni primjerak ustupio nam je Wowshop gdje je dostupan trenutno samo 16 GB model po cijeni od 3100 kn. U cijenu je uračunat PDV, jednogodišnje jamstvo i servisna podrška osigurana u Hrvatskoj. U slučaju manjih kvarova, uređaj se popravlja u servisu u Hrvatskoj u kratkom roku, a u slučaju većih kvarova, dobivate novi uređaj.

OnePlus One možete nabaviti i putem raznih web stranica. U slučaju takvog načina kupnje, sam uređaj ćete platiti oko 290€. Poštarina do Zagreba iznosi oko 40€ što je ukupno ugrubo 330€ odnosno 2500 kn, a isporuka je u roku 2-5 radnih dana. Na prvi pogled čini se dosta jeftinije, što u krajnjoj liniji i je u startu, no u slučaju kvara sami snosite troškove poštarine. A tu onda kreće pitanje isplativosti i vremena koje ćete provesti bez uređaja, što nerjetko zna potrajati i preko dva mjeseca.

Svako od nas ima svoje načine i ono što preferira. Neki imaju više sreće s uređajima pa garanciju nikad nisu ni zatrebali. Mi koji jesmo, vjerojatno ćemo nešto skuplje platiti u Hrvatskoj. Nije na nama da nekome pametujemo gdje će i kako će uzeti svoj uređaj, ali možemo vas jedino savjetovati da sagledate sve okolnosti i po njima zaključite što vam je isplativije.

Zaključak


OnePlus One, odnosno samoprozvani ubojica flagshipa uređaj je koji za svoju cijenu nudi mnogo, gotovo jednako koliko i neki uređaji svjetski poznatih brandova. Izrade uređaja ne bi se posramio niti sam Apple, koji do nje najviše drži. One djeluje stvarno elegantno i premium u svakom smislu te riječi. Mami pažnju ljubitelja smartfona, ali i onih neupućenih. Rijetko tko nakon upita nije želio čuti pokoje objašnjenje ili riječ više o tom tajnovitom gadgetu. Čudan je osjećaj imati nešto što nitko drugi nema i pričati o tome.

No nije u izgledu sve, to je hardverski pravi flagship uređaj. Najjači dostupan SoC, 3 GB RAM-a i u slučaju skuplje inačice, 64GB interne memorije rijetko su obilježje čak i najskupljih modela. Sonyeva kamera je vrlo dobra, a zahvaljujući dvostrukoj LED bljeskalici posluži i u mraku.

CyanogenMod najpoznatiji je custom ROM na svijetu i tu je vrlo dobra podrška iza njega. No opet kroz godine korištenja raznih custom ROM-ova, isprobavanja, modanja, uvijek se vrtjevši u krug vratim na ono tvornički s tek pokojim tweakom. Ni u kojem slučaju ne umanjujem vrijednost custom ROM-ova i smatram kako su oni zaslužni za produljen životni vijek hrpe starijih uređaja, a CyanogenMod je tu odigrao veliku povijesnu ulogu za njih.

Sitni bugovi, nešto lošija slušalica i povremeni problemi s kvalitetom signala zahtjevali su neke softverske izmjene koje bi se vjerojatno lako pronašle na xda i "flešale". Realno, vrhunski je to uređaj i jedan od onih koji traži pažnju vlasnika, jer ovo što trenutno nudi tek je samo dio onog što može, odnosno onog će s vremenom ponuditi.

Siguran sam kako će One lako pronaći svoje kupce, vjerojatno entuzijaste, no moguće i pokojeg znatiželjnika privučenog cijenom ili jednostavno nečim drugačijim.

Dopuna: Baš kako smo i pretpostavili i kako nam javljaju, većina bugova spomenutih u recenziji riješena je u CM11s inačici.

Video recenzija