Microsoftova politika strogih specifikacija za izradu Windows Phone uređaja očito se nije pokazala najboljom idejom jer su uređaji različitih proizvođača praktički dolazili s istim hardverom što je kupcima ostavljalo jako malo prostora za izbor. Također, zbog uniformiranosti samog operativnog sustava nerijetko se isto dogodilo i sa softverom.
Dolaskom Nokije u Windows Phone svijet stvari se ipak polako mijenjaju. Najprije je modelom Lumia 800 razbijen dotadašnji prilično dosadan dizajn Windows Phone uređaja, a uvedeni su i određene softverske novosti.
Kako bi platforma postigla što veći tržišni udio Microsoft je ipak promijenio nerazumnu politiku strogog određivanja hardverskih specifikacija i dopustio Nokiji izradu nešto slabijeg i jefinijeg uređaja. Tako smo dobili model Nokia Lumia 610 koji bi Windows Phone platformu trebao učiniti prisutupačnom širem krugu kupaca.
Osnovne Karakteristike
- Dimenzije: 119 x 62 x 12 mm
- Masa: 132 grama
- Zaslon: 3,7” TFT LCD, 800 x 480, cca. 250 ppi
- Procesor: ARM Cortex-A5 takta 800 MHz na Qualcomm Snapdragon čipsetu
- Grafički procesor: Adreno 200
- RAM: 256 MB
- Interna memorija: 8 GB
- Kamera: 5 MP
- OS: Windows Phone 7.5
- FM Radio s RDS-om
- Baterija: 1300 mAh
Prednosti:
- Dizajn
- Kvaliteta izrade
- Cijena
Nedostaci:
- Zbog smanjene količine RAM-a neke aplikacije nije moguće koristiti
- USB ne podržava masovnu pohranu ni MTP. Prijenos sadržaja isključivo putem Zune-a
- Nema utor za memorijske kartice
- Nema podršku za Flash
- Micro SIM
Dizajn, kućište i zaslon
Neovisno o tome što predstavlja donji razred Windows Phone uređaja Nokia Lumia 610 izuzetno je lijepo dizajnirana. Oblik kućišta zasnovan je na nekim dosadađnjim modelima kao što j C7, no s drukčijim izborom materijala. Imitacija kroma na rubovima daje jednu dozu finoće, a ono što posebno oduševljava jest poleđina koja je izrađena iz odlične gumirane plastike koja sprečava klizanje. Ista vrsta materijala nalazi se i na dnu kućišta te prelazi u prednji dio ispod virtualnih tipki.
Sve fizičke tipke nalaze se na desnom boku što na tom dijelu čini priličnu gužvu. Uz tipke za podešavanje glasnoće imamo tipku za uključivanje, odnosno otključavanje zaslona, a ispod nje fizičku tipku za kameru, što je u današnje doba prava rijetkost. Sve ove tipke fino su ukomponirane u kormirani rub kućišta s kojim čine skladnu cjelinu.
Na čvrstoću konstrukcije nemamo primjedbi. Nema škripanja ni krckanja, premda ne možemo jamčiti da se isto neće pojaviti nakon nekoliko mjeseci .
Ukupan dojam kada uređaj primite u ruke iznenađujuće je dobar. Štoviše, ne ostavlja dojam jeftinoće i u tom se pogledu može mjeriti s daleko skupljim modelima.
Nokia Lumia 610 dolazi sa 3,7 inčnim TFT-LCD zaslonom standardne Windows Phone rezolucije 800 x 480 točaka, što odgovara gustoći od cca. 250 ppi. Sasvim zadovoljavajuće.
Pojedini bjelosvjetski recenzenti imali su prigovor na vidljivost i čitljivost zaslona prilikom izravne izloženosti suncu i općenito na vanjskom svjetlu. Moram reći da ne dijelim njihovo mišljenje i mogu potvrditi da su ove karkateristike na iznimnom nivou i rangu s najboljima.
Operativni sustav, sučelje, performanse...
Nokia Lumia 610 zasnovana je na Windows Phone 7.5 operativnom sustavu, verziji kodnog naziva Tango. Jedna od glavnih karakteristika Tanga je mogućnost pokretanja na uređajima slabijeg hardvera nego što je to slučaj bio s prvom verzijom koja je zahtijevala minimalno procesor takta 1 GHz i 512 MB RAM-a.
Operativni sustav sam po sebi dobro se nosi s ovim hardverom. Sučelje je i dalje vrlo fluidno, a aplikacije se u pravilu otvaraju jednako kao i na hardverski jačim modelima. Ono što će na ovom uređaju svakako biti problem su one aplikacije koje za pokretanje jednostavno zahtijevaju više RAM-a, a jedna od takvih je popularni Skype. Naime, ovu aplikaciju i neke slične nije moguće niti instalirati jer Marketplace u startu daje poruku da nije kompatibilna s vašim uređajem.
Usporedbe radi, na mojoj staroj Nokiji E63 s 369 MHz procesorom i 120 MB RAM-a Skype pozivi rade besprijekorno. Naravno, nema mogućnosti video poziva, no i glasovni su u većini slučajeva sasvim dovoljni.
Naravno, Skype aplikacija za Windows Phone kreirana je za jače uređaje i u trenutku lansiranja nije bila predviđena za slabije, no ako već postoji apliakcija za Symbian te cijeli sijaset raznih Android varijanti ne vidim razloga da Lumia 610 ne dobije svoju verziju Skypea. Na kraju krajeva, Micorosft je vlasnik Skypea.
Metro sučelje s karakterističnim pločicama zaštitni je znak Windows Phone uređaja i kao takav jedinstven u svijetu smartphonea. Za razliku od klasičnog izgleda ikonica koje viđamo na ostalim platformama pločice Metro sučelja su pravilnog pravokutnog oblika, a u ovoj verziji operativnog sustava dolaze u dvije veličine.
Pločice u pravilu predstavljaju prečice do aplikacija, a mogu se ponašati i kao widgeti, dakle kao žive pločice. Ove potonje u pravilu pokazuju broj pristiglih poruka, neodgovorenih poziva, stavke kalendara i sl.
Za razliku od Androida, Windos Phone sučelje nema više početnih zaslona koji se skrolaju lijevo-desno, već neku vrstu trake koja se pomiče gore-dolje. Kako dodajete nove pločice na početni zaslon tako se traka produžuje.
Listanjem početnog zaslona u lijevu stranu dolazimo do popisa svih aplikacija i općenito postavki uređaja.
Multitasking na Widnows Phone 7 platformi riješen je slično kao na iOS-u, dakle aplikacije ne rade u pozadini već su suspendirane i ponovnim pozivanjem vraćaju se u onaj stadij u kojem su bile “zamrznute”. Jedini istinski rad u pozadini imaju e-mail klijent, instant messaging i aplikacije koje koriste GPS.
Upotrebljivost i aplikacije
Nokia Lumia 610 dolazi sa standardnim setom aplikacija koje operativni sustav nudi sam po sebi, ali i instaliranim dodatnim aplikacijama kao što su npr. Nokia mape i Nokia Drive.
Kao i na svim ostalim Nokijinim pametnim telefonima Nokia Mape i Nokia Drive na Lumiji 610 donose potpuno besplatnu glasovno navođenu turn-by-turn navigaciju. Same mape je moguće vidjeti u tri različita načina pregleda: klasični, satelitski i javni prijevoz, a ovaj potonji na našim prostorima nije u potpunosti podržan.
Za razliku od Nokia Maps aplikacije, Nokia Drive omogućuje korištenje mapa i navigacije u offline načinu, tako da željene lokacije prethodno preuzmete na uređaj.
Mobilni Microsoft Office standardna je oprema Windows Phone uređaja i kao takav predstavlja najbolju moguću integraciju obrade dokumenata s pametnim telefonom. Dakle, moguće je pregledavati, kreirati i uređiavati Word, Excel, PowerPoint i OneNote dokumente, a za sinkronizaciju se brine integrirani Microsoftov SkyDrive cloud servis koji u startu nudi 7 GB besplatnog prostora za pohranu.
Svjesni smo činjenice da uređivanje dokumenata na ovako malom zaslonu neće baš predstavljati užitak, ali u određenom trenutku može dobro doći.
Za organizaciju radnog i slobodnog vremena brine se kalendar koji je moguće sinkronizirati s vašim Windows Live kalendarom, no ne i Goolge kalendarom kao na modelu Lumia 710.
Internet Explorer zadužen je za pregledavanje web stranica. Dolazi s vrlo jednostavnim sučeljem koje svu površinu ostavlja prikazu web stranica. Za razliku od ostalih mobilnih preglednika adresna traka je smještena u donjem dijelu zaslona, pa ako dolazite s neke druge platforme možda će vam zatrebati određeno vrijeme prilagodbe. Dodatni izbornik donosi pregled tabova, povijest, favorite i postavke. Internet Explorer radi uglađeno i, ovisno o internetskoj vezi, prilično brzo. Opći dojam surfanja je solidan, a dojam donekle kvari nedostatak podrške za Flash.
Multimedija i povezivost
Jedno od većih ograničenja Windows Phone perativnog sustava je nepotrebno zakomplicirana razmjena sadržaja s računalom. Sve slike, video i zvučne datoteke s računalom možete razmjenjivati isključivo putem Zune aplikacije koju najprije morate preuzeti s Micorosoftove web stranice (111 MB) i instalirati na računalo. Po mom osobnom mišljenju Zune aplikacija je neintuitivna i nelogično organizirna, Kao da se Microsoft i ovdje natjecao s Appelom u disciplini „tko će gore“. Ipak, jednom kad se naviknete na sučelje Zunea i sve njegove „kerefeke“ sinkronizacija sadržaja odvijat će se prilično brzo. Zune sinkronizaciju možete koristiti putem USB kabela, ali i WiFi-a.
Dakle, zaboravite na “Mass storage” i MTP, jer Windows Phone to jednostavno ne podržava.
Galerija fotografija dio je Pictures huba koji objedinjuje i ostale aplikacije vezane uz same slike. U njemu možete vidjeti albume, fotografije organizirane po kontaktima, ali i integraciju s drugim servisima poput Facebooka.
Svaku fotografiju možete poslati MMS-om ili e-mailom te podijeliti na Facebooku, no ne u punoj veličini. Slike se u tom slučaju smanjuju, što je još jedno ograničenje Windows Phone operativnog sustava.
Video reprodukcija također se odvija unutar Pictures huba i dolazi s najosnovnijim funkcijama. Na bilo kakve DivX i Xvid formate video zapisa slobodno zaboravite jer na Windows Phone operativnom sustavu jednostavno nisu podržani.
Ovdje na scenu ponovo stupa Zune putem kojeg svaku video datoteku najprije morate rekodirati u .mp4 i tek tada prebaciti na uređaj. Ova radnja je prilično iritantna jer ovisno snazi vašeg računala konverzija može potrajati dulje od samog trajanja videa.
Da ne bude zabune, ovo nije karakteristično samo za Lumiju 610 već sve Windows Phone uređaje.
Glazbu je na uređaj također potrebno prebaciti preko Zunea, a preslušavati ju možete unutar Music huba koji opet nudi integraciju s video playerom, FM radiom i Marketplaceom. Glazbu je moguće organizirati po naslovima, izvođačima, playlistama i žanrovima, a sučelje je i ovdje vrlo jednostavno te ugodno za korištenje.
Kvaliteta reprodukcije i jačina zvuka ne može se svrstati u najvišu kategoriju, ali svakako odgovara prosjeku cjenovnog razreda u kojem se uređaj nalazi.
Kamera
Nokia Lumia 610 dolazi s 5 MP kamerom i LED bljeskalicom. Kao i kod ostalih Nokijinih WP modela sučelje kamere je vrlo jednostavno. Ponuđene opcije sadržavaju izbor scena, podešavanje kontrasta, izoštravanje slike, macro način i sl.
Odlična stvar kod Lumije 610 je posebna fizička tipka za koja kameru uključuje i kad je uređaj zaključan, a za sprečavanje slučajnog uključivanja brine se proximity senzor.
Kvaliteta snimljenih fotografija mogla bi se svrstati u prosjek, a nekoliko primjeraka slijedi u nastavku:
Video kamera nas vraća u prošlost jer najviše što nudi je snimanje VGA video isječaka. Ovim se Lumia 610 svrstava ispod prosjeka klase jer mnogi jeftiniji Androidi odavno imaju mogućnost snimanja 720p videa. S pozitivne strane treba istaknuti kontinuirani autofokus, ali ukupna kvaliteta videa zbog niskog bitratea neće pretjerano oduševiti.
Baterija
Kapacitet baterije od 1300 mAh sam po sebi ne predstavlja impresivan podatak, ali Nokia Lumia 610 nije prevelik potrošač. Uz stalnu internetsku vezu (3G i WiFi), sinkronizaciju jednog mailboxa, dvadesetak minuta razgovora, sat vremena surfanja, pola sata preslušavanja glazbe, instalaciju nekoliko aplikacija te povremeno kopanje po izbornicima Nokia Lumia 610 izdržala je ukupno oko 30 sati. Naravno, svako intezivnije korištenje smanjit će autonomiju, a uštede prvenstveno možete postići ograničavanjem internetske veze i spajanjem po potrebi.
Zaključak
Nokia Lumia 610 u prvom je redu uređaj koji nas je oduševio dizajnom i kvalitetom izrade u tradicionalnom Nokijinom stilu. Sa softverske strane imamo ono što imamo, dakle relativno ograničeni Windows Phone operativni sustav, a sa hardverske nešto slabiji procesor i smanjenu količinu RAM-a. Ove dvije stavke uglavnom utječu na nemogućnost upotrebe određenih aplikacija kao što su Skype i Angry Birds, no ukupna fluidnost sustava nije narušena.
Nokia Lumia 610 svakako će se svidjeti manje zahtjevnim korisnicima, ali i većini ljubitelja Windows Phone platforme kojima financije ne dopuštaju kupovinu skupljih uređaja.
Kada govorimo o Windows Phone eko-sustavu treba reći da u Marketplace sada broji preko 100.000 aplikacija što nije zanemariv podatak. Sve važnije aplikacije koje imamo na drugim platformama polako stižu i na Windows Phone, no primjedba na zatvorenost i ograničenost i dalje stoji.
Nokia Lumia 610 uvrštena je u ponudu T-Mobilea po cijeni od 2.398,00 kuna, što ovaj uređaj svrstava u neki srednji cjenovni rang. O izravnoj konkurenciji bespredmetno je govoriti jer je za sada predstavlja jedini Windows Phone uređaj u kategoriji. S druge strane, za malo više novca možete kupiti Lumiju 710 i imati poptuno funkcionalan Windows Phone uređaj.
Konkurencija iz drugih platformi mogla vi se eventualno svesti na Sony Xperia U i LG Optimus L3.