Android Recenzije

Recenzija: Samsung Galaxy S3 mini



Ako se top model prodaje odlično, zašto ne napraviti isti takav, samo malo manji i sa slabijim, tj. jeftinjim hardverom i na račun slave ovog prvog pokupiti dodatni kajmak? Vjerojatno je otprilike ovako zvučao sažetak Samsungove odluke o pokretanju proizvodnje modela Galaxy S3 mini. S obzirom na popularnost koju uživa veliki Galaxy S3, njegova umanjena verzija nikako neće proći nezapaženo, neovisno o tome što dolazi sa slabijim specifikacijama.

Dakle, Samsung Galaxy S III mini najnoviji je član obitelji Galaxy koji se dimenzijama i specifikacijama svrstava u srednji razred Android uređaja. Više o njemu pročitajte u nastavku:

Osnovne karakteristike:


- Dimenzije: 121.6 x 63 x 9.9 mm

- Masa: 112 grama

- Zaslon: 4,0“ Super AMOLED, 480 x 800 točaka, 233 ppi

- SoC: NovaThor U8420

- CPU: Dvojezgreni ARM Cortex-A9 1 GHz

- GPU: Mali400MP

- RAM: 1 GB

- OS: Android 4.1 Jelly Bean

- Interna memorija: 8/16 GB

- Utor za memorijske kartice

- Kamera: 5,0 MP

- Video kamera: 720p @ 30fps

- FM Radio s RDS-om

- Baterija: 1500 mAh

Prednosti

- Dizajn, ergonomija i masa

- U startu dolazi s Jelly Beanom

- Obična SIM kartica

- Performanse

Nedostaci

- Nema LED lampicu za obavijesti

- Kamera ne snima 1080p video

- Cijena

Dizajn i kućište




IMG_1903

Kada je originalni Samsung Galaxy S3 predstavljen javnosti, mnogi su bili rezervirani prema njegovom dizajnu. Neki su išli toliko daleko da su tvrdili kako su ga zapravo dizajnirali odvjetnici, kako bi kompanija unaprijed izbjegla eventualne sudske sporove s Appleom.
Bilo kako bilo, Galaxy S3 u svakom je slučlaju dizajniran drukčije, a njegova opća popularnost automatski je i ovakav dizajn učinila atraktivnim. Tako su u Samsungu odlučili iskoristiti stečenu karizmu svog top modela, pa su tržištu ponudili njegovu umanjenu verziju.



IMG_2006

Dakle, Samsung Galaxy S3 mini zaista izgleda kao mlađi brat velike trojke i mora se priznati da su dizajneri u svojoj nakani bili prilično uspješni. Skoro sve linije i zakrivljenja poklapaju se sa onima na starijem bratu, a razlika je prisutna u razmještaju vanjskog zvučnika i bljeskalice sa stražnje, te sekundarne kamere i senzora s prednje strane. Fizičke tipke i USB utor ostali su na istim pozicijama.

IMG_2018IMG_2019

IMG_2020IMG_2026

Kućište je izrađeno iz iste plastike kao i S3 ili Note 2, tako da je i u tom pogledu poštivana “tradicija”. Mnogi korisnici prilikom prvog dodira imaju prigovor na kvalitetu navedene sjajeće plastike, no nema mjesta strahu. Osobno mogu posvjedočiti da i nakon skoro šest mjeseci korištenja Galaxyja S3 nisam primijetio bilo kakvo pomicanje niti škripanje.

Ergonomija


Premda u svom nazivu sadrži pojam “mini” ovaj uređaj dimenzijama otprilike odgovara prvom Samsungu Galaxy S, ali zbog oblijih rubova doima se nešto manjim. Kad već spominjemo prvi Galaxy S, treba se prisjetiti da je u to doba (ljeto 2010. godine) zaslon dijagonale 4,0 inča u smartphone svijetu predstavljao gornju granicu. Istina, postojao je i jedan s 4,3-inčnim (HTC HD2), no prava invazija velikih zaslona uslijedila je nešto kasnije.
S obzirom da današnja viša klasa Androida dolazi s 4,7” i 4,8” zaslonima, dodatak “mini” u nazivu ovog uređaja ipak je opravdan jer dolazi u duhu vremena.



Ipak, postoji određeni dio korisnika koji ne prihvaćaju nametanje većih dimenzija od strane proizvođača, pa dijagonalu od 4,0 inča još uvijek doživljavaju gornjom granicom za ugodno rukovanje. Dakako, ovo je prilično rastezljiv pojam, ali objektivno treba reći da ćete na Galaxyju S3 mini palcem bez problema dosegnuti gornji suprotan kut zaslona, što je na većim uređajima nemoguća misija.
Zbog zaobljenih rubova i općenito ovalnog dizajna Samsung Galaxy S3 mini ergonomski je dobro oblikovan i u ruci leži odlično, čemu pridonosi i vrlo mala masa (112 grama).

Zaslon




Samsung Galaxy S3 mini dolazi s 4,0” Super AMOLED zaslonom rezolucije 800 x 480 točaka, dakle gustoća iznosi otprilike 233 ppi. Za dijagonalu od 4 inča to je uobičajena rezolucija, a koliko nam je poznato u ovom trenutku jedino Sony Xperia P donosi nešto veću (960 x 540). Matrica koja je korištena u ovom modelu je PenTile, što znači da bi oni s okom sokolovim mogli primijetiti pokoji piksel i stvoriti si probleme u glavi koji su u pravilu subjektivne prirode. Objektivno gledano, zaslon je sasvim dobar i bit će prihvatljiv većini korisnika.
Kut vidljivosti, odaziv i preciznost ni kod ovog modela ne treba dovoditi u pitanje, kao ni vidljivost na vanjskom svjetlu, no opći dojam zaslona je ipak lošiji nego kod originalnog S3. Naravno, moguće je da se radi o subjektivnom dojmu.

Kao digresiju na kraju priče o zaslonu spomenimo i to da oni koji vole štedjeti energiju koristeći se automatskim osvjetljenjem zaslona neće biti oduševljeni, jer te opcije - nema.

Operativni sustav i sučelje




Samsung Galaxy S3 mini u startu dolazi s Jelly Beanom i to verzijom 4.1.2. Vizualno nema razlike u odnosu na ostale Samsungove Androide s TouchWiz nadogradnjom sučelja. Uz uobičajene početne zaslone s prečicama, mapama i widgetima, na Jelly Bean Androidu imamo donekle izmijenjeno polje s obavijestima koje su sada detaljnije i ugodnije za manipulaciju. Čak je moguće vidjeti i zaglavlje te početak teksta prispjele e-mail poruke. Samsung u svojoj TouchWiz nadogradnji nudi nešto veći izbor widgeta, a mnogi od njih su prilagodljivi s mogućnošću izmjene dimenzija. Problem je u tome što do samog postavljanja na početni zaslon, ne možete znati koji od njih ima tu mogućnost.

Glavni izbornik nudi već viđen koncept izbora aplikacija i widgeta (kojeg smo upoznali na ICS-u) te njihovo jednostavno odvlačenje na početne zaslone. Aplikacije unutar izbornika je moguće vidjeti sve zajedno, kao i samo one koju ste sami instalirali. Deinstalaciju je moguće izvršiti izravno iz glavnog izbornika i to pritiskom na lijevu kapacitivnu tipku i izborom “uninstall” opcije.

Screenshot_2012-12-14-17-03-17Screenshot_2012-12-14-17-03-07

TouchWiz donosi ikonice poznate s modela Galaxy S3, a ne treba zaboraviti ni Task manager koji omogućuje prebacivanje između otvorenih aplikacija i njihovo potpuno isključivanje.

U postavkama je također moguće birati između dva načina početnog zaslona. “Osobni način” je onaj kojeg prilagođavate vlastitim željama i potrebama, dok je “jednostavni način” u pravilu namijenjen onima koji se prvi put susreću s u uređajem.

Generalno, TouchWiz sučelje je solidno izvedeno, no ako ste zahtjevniji korisnik malo je vjerojatno da ćete vas u potpunosti zadovoljiti. U tom slučaju, u Google Play trgovini svakako potražite neki od alternativnih launchera kao što su Nova ili Apex, koji su vidljivo brži i nude općenito više mogućnosti.

Performanse i upotrebljivost


Kada je Google ljetos predstavio Android 4.1 Jelly Bean, naglasak je dan na tzv.”Project butter” koji ovom operativnom sustavu omogućuje veću brzinu i fluidnost u radu. Pojavom dvojezgrenih procesora i ICS-a Android eko-sustav je općenito podignut na višu razinu i sve je manje uređaja za koje se može reći da u radu zapinju ili kasne s reakcijom, što je bio slučaj prije. Pojavom Jelly Bean-a, ove su nepodopštine iz samog Androida potpuno odstranjene, što znači da ako vaš uređaj “šteka” krivac je proizvođač koji ga nije dovoljno dobro prilagodio svom hardveru ili ga je natovario bloatwareom koji dodatno usporava sustav.

Kad je Samsung Galaxy S3 mini u pitanju, njegov dvojezgreni procesor i 1 GB RAM-a u kombinaciji s Jelly Beanom odlično obavljaju zadaće i u ovih desetak dana zaista nismo naišli na osobine koje su bile svojstvene starijim i slabijim Android uređajima. Naravno, mnogo toga ovisi i o aplikacijama, odnosno o njihovim bugovima, no ukupan dojam je više nego pozitivan.

Kontakti, društvene mreže, poruke...


Screenshot_2012-12-14-17-03-59Screenshot_2012-12-14-17-04-57

Imenik s kontaktima naizgled djeluje poznato, ali u ovom modelu sadrži nekolicinu novosti. Jedna od zanimljivih je i ona koja omogućuje izbor načina vibracije, pa čak i mogućnost kreiranja vlastitih uzoraka.
Uz sinkronizaciju višestrukih Google računa, imenik omogućuje objedinjavanje kontakata iz društvenih mreža (Facebook Twitter i Google+) te njihovu potpunu integraciju, odnosno spajanje. Također, ako na uređaj instalirate npr. Skype, čak i njegove kontakte možete integrirati u postojeći imenik.
Ako ste ovisnik o društvenim mrežama i volite primati poruke i obavijesti u stvarnom vremenu, imajte na umu da će uključena sinkronizacija Facebooka dodatno trošiti bateriju i podatkovni promet.

Uz SMS i MMS poruke, tu je i uobičajena Gmail aplikacija za korištenje istoimenog servisa, a za sve druge e-mail pretince koristite standardni e-mail klijent koji podržava POP, IMAP i MS Exchange protokle. Automatske postavke su podržane za popularne servise kao npr. Gmail, Yahoo, Hotmail i sl, dok ćete sve ostale morati podesiti ručno.

Ovaj klijent je prilično moćan i omogućuje izvrsnu manipulaciju mailovima, uz pristup svim mapama koje inače koristite na serveru. Omogućuje korištenje zajedničkog ulaznog spremnika, klasičan ili konverzacijski pregled poruka te proizvoljno podešavanje vremena sinkronizacije (15 min, 30, min… ili „push“).

Google talk je na svakom Androidu standardna aplikacija za instant poruke, a uz to nudi i mogućnost glasovnih (VoIP) te video poziva. Ako ove pozive koristite putem 3G mreže operatera, pripremite se na poveće troškove, zato ih je mudro koristiti isključivo kad je uređaj spojen na WiFi. Instant poruke ne troše puno i one su u zadnje vrijeme zapravo postale najjeftiniji oblik komunikacije. S obzirom na količinu podatkovnog prometa kojeg potroše, u pravilu ispadnu isplativije od SMS-a.

Internet


Screenshot_2012-12-14-17-07-27Screenshot_2012-12-14-17-07-38

Samsung Galaxy S3 mini dolazi s dva web preglednika, od kojih je jedan Samsungov, a drugi Chrome. Samsungov preglednik u osnovi je standardni Jelly Bean preglednik, no Samsung ga je dodatno prilagodio i izmijenio. Nudi uobičajen način zumiranja web stranica, ali ne i automatsku prilagodbu formata teksta zumiranom nivou (text reflow). Umjesto toga, u postavkama je moguće izabrati željenu veličinu fonta, pa će se svaka sljedeća web stranica otvarati prema tim postavkama.

Jedna od karakteristika ovog web preglednika je plutajući izbornik u obliku polukruga kojeg je moguće aktivirati na rubovima zaslona. Zanimljivo, ali zbog vremena potrebnog za pojavljivanje, iskoristivost je upitna.

Kada govorimo o brzini i općoj upotrebljivosti, Chrome preglednik je svakako bolji izbor. Uz to što radi vidljivo brže, omogućuje potpuniju sinkronizaciju sa svim postavkama i favoritima na Chrome pregledniku na vašem desktop računalu, uključujući otvorene tabove. Ipak, nije sve tako blistavo, jer, premda rijetko, Chromeu se još uvijek se zna dogoditi da se jednostavno sruši.

Oba web preglednika podržavaju izbor između pregleda mobilnih i desktop verzija web stranica.

Multimedija


Screenshot_2012-12-14-17-08-15Screenshot_2012-12-14-17-08-33

Galerija organizira sadržaj po albumima. Tako imamo fotografije s kamere, video isječke i filmove te online fotografije koje se nalaze na Picasa servisu ili Facebooku. Opcije dopuštaju ograničavanje prikaza, dakle moguće je izabrati da galerija prikazuje samo sadržaj na uređaju ili samo na online servisima. Također, ako posjedujete kompatibilan monitor ili TV uređaj, sav sadržaj možete izravno iz galerije reproducirati putem DLNA veze. Kao i kod ostalih Androida, fotografije je moguće poslati mailom ili MMS-om te izravno prenijeti na neki od online servisa (Dropbox, Flickr, Facebook itd.)

Screenshot_2012-12-14-17-13-48

Video sadržaj je moguće pokrenuti iz galerije, a postoji i posebna aplikacija samo za video. Uz WMV i MP4 formate, video player odlično reproducira sve AVI filmove do 720p rezolucije. MKV datoteke može pokrenuti, ali bez zvuka, što pripisujemo nedostatku adekvatnih audio codeca. Pohvalno je to što video player podržava titlove i omogućuje podešavanje veličine fonta.

Ako bilo koji od vaših video uradaka ili filnomva ne možete pokrenuti, instalirajte si neki od alternativnih video playera, kao npr. v Player.

Što se sučelja tiče, ono je preuzeto od većeg brata, a čak je dodana i mogućnost otvaranja malog prozorčića s prikazim videa iznad početnog zaslona ili glavnog izbornika. Premda ovome ne nalazimo neku suvislu svrhu, mora se priznati da izgleda zanimljivo.

Screenshot_2012-12-15-09-22-35Screenshot_2012-12-14-17-09-34

Screenshot_2012-12-14-17-09-40Screenshot_2012-12-15-17-52-35

Kada u 3.5 mm audio utor utaknete slušalice, u polju s obavijestima odmah iskoče ikonice svih aplikacija vezanih uz multimediju. (Glazba, Video player, FM radio, YouTube...) Treba istaknuti da aplikacija za reprodukciju glazbe uz uobičajene mogućnosti nudi “SoundAlive” tehnologiju koja simulira 7.1 kanalnu virtualizaciju zvuka. Tu su još ručni equalizer i jedna zanimljivost nazvana “Music square” koja je na hrvatski prevedena kao “Glazbeni kutak”. Ovaj dodatak pokušava karakterizirati glazbu prema raznim kriterijima (mirno, veselo, uzbudljivo i strastveno) koje potom razvrstava po spomenutom kvadratu.

Kamera


Screenshot_2012-12-15-17-55-26

Samsung Galaxy S3 mini dolazi s 5 MP kamerom i LED bljeskalicom. Sučelje kamere slično je onom na Galaxyju S3 i nudi široki spektar opcija: snimanje prednjom kamerom, odabir načina fotografiranja (jedna slika, serijsko okidanje, panorama) razni efekti, izbor scena i  samookidač. Tu je i podešavanje uobičajenih parametara kao što su ISO osjetljivst, trajanje ekspozicije, mjerenje svjetlosti i balans bijele boje. Kvaliteta fotografija općenito zadovoljava, no nismo baš oduševljeni onima snimljenim pri lošijem osvjetljenju u zatvorenom prostoru. Stvar u svakom slučaju spašava bljeskalica, ali ne možemo se otrgnuti dojmu da je kvaliteta fotografija mogla biti i bolja. U nastavku slijede primjeri fotografija snimljenih na vanjskom svjetlu, u zatvorenom prostoru bez i sa bljeskalicom te u potpunom mraku uz upotrebu bljeskalice. Kliknite za punu rezoluciju.

20121215_10121120121215_10174420121215_11013020121215_100959

Video kamera, premda u osnovi snima vrlo dobar video, ograničena je na 720p rezoluciju. Naime, mnogi uređaji s dvojezgrenim procesorom imaju mogućnost snimanja 1080p videa, pa ovaj nedostatak pripisujemo limitiranosti senzora. Primjerak video zapisa slijedi uskoro.

Baterija


U ovom dijelu nema iznenađenja. Uz stalnu vezu s internetom i osvjetljenje zaslona od 100% te umjereno do intezivno korištenje svih resursa, ne očekujte više od jednog dana autonomije. Uštede, naravno, možete postići smanjivanjem osvjetljenja zaslona, prebacivanjem rada na 2G mrežu i spajanjem na internet po potrebi.

Zaključak


Objektivno, Samsung Galaxy S3 mini ne opravdava naziv koji je dobio od većeg i skupljeg brata, ali mu se po mnogim kriterijima približio. Ovdje posebice ističemo fluidnost u radu i općenito performanse.

Prema specifikacijama i većini karakteristika, Samsung Galaxy S3 mini zapravo je prepakirani Galaxy S Advance, s tom razlikom što ima puni gigabajt RAM-a, dakle za četvrtinu više, no s vidljivo boljim performansama koje pripisujemo Jelly Bean OS-u. Kad već tjeramo mak na konac, recimo još i to da je opremljen Bluetoothom 4.0 i NFC-om, a ono najvažnije jest činjenica da u startu dolazi s Jelly Beanom, dok bi ga S Advance tek trebao dobiti. Ovdje svakako treba računati i na budućnost, pa s obzirom na trenutno stanje možemo zaključiti da će S3 mini osjetno dulje dobivati podršku.

Kako bismo vam u startu olakšali (ili možda zakomplicirali) izbor, donosimo malu usporednu tablicu specifikacija nekolicine uređaja koji, ili pripadaju njegovoj gabaritnoj kategoriji, ili cjenovnom razredu. Ono što Galaxy S3 mini izdvaja iz skupine je njegov dizajn koji je izvrsno upakiran u kompaktno kućište.

usp

Detaljne recenzije ovih modela potražite ovdje.

Možda Samsung Galaxy S3 mini ne opravdava naziv kojim aludira na velikog brata, ali u svakom slučaju privlači pažnju. Cijena samog uređaja iznosi otprilike 3500,00 kuna, što za ovu kategoriju uređaja nije malo. Ipak, ukoliko ga kupite uz potpisivanje ugovora kod operatera, možete proći dosta jeftinije.

Ciljana skupina za ovaj uređaj su zahtjevniji korisnici koji ne vole (pre)velike zalsone, dakle svi oni kojima su performanse važne, ali u okvirima kompaktnog kućišta i kompromisne dijagonale zaslona.

Uređaj na testiranje ustupio: Vipnet