Android Recenzije

Samsung Galaxy S4 mini - Recenzija

Samsung Galaxy S4 mini

Kada je prošle godine Samsung predstavio Galaxy S3 mini, mnogi su kritičari smatrali da se radi o nepromišljenom potezu i da upotreba naziva top modela uz dodatak “mini” nije prikladna za uređaj potpuno drukčijih karakteristika. Zaslon je sa 4,8” spušten na 4,0” inča, a četverojezgreni procesor je izgubio dvije jezgre. Na kraju se pokazalo se da je S3 mini bio pun pogodak i da većini kupaca u ovom slučaju naziv zapravo ništa ne znači.

Na istu kartu Samsung igra i ove godine pa je nakon lansiranja najprodavanijeg Androida u povijesti - Galaxyja S4, predstavio i njegovu “mini” verziju. Ovoga puta se zaslonska dijagonala sa 5,0 inča spušta na 4,3, procesor također gubi dvije jezgre, dok se RAM sa 2 GB spušta na 1,5. Nadalje, spuštena je rezolucija zaslona i smanjen senzor kamere i sukladno tome smanjena je i cijena. Jedino što je ostalo praktički isto je dizajn te marketinški trik s korištenjem zvučnog imena top modela. Inače, Samsung Galaxy S4 mini izravni je nasljednik prošlogodišnjeg Galaxyja S3 mini i kao takvog bismo ga trebali promatrati. Kakav je Samsung Galaxy S4 mini GT-I9515 (LTE verzija) i kako nas se dojmio na testu, pročitajte u nastavku.

Osnovne karakteristike


Dimenzije: 124,6 x 61,3 x 8,9 mm

Masa: 107 grama

Zaslon: 4,3”, Super AMOLED, 960 x 540, 256 ppi, Gorilla Glass

SoC: Qualcomm Snapdragon 400

CPU: 2x Krait na taktu 1,7 GHz

GPU: Adreno 305

RAM: 1,5 GB

Interna memorija: 8 GB (korisniku dostupno 5 GB)

Memorijske kartice: microSD

Povezivanje: WiFi, DLNA, WiFi Hotspot, WiFi direct, NFC, IR, Bluetooth

3G: HSPA+ DC do 42/5,76 mbps

4G: LTE do 100/50 mbps

OS: Android 4.2.2 Jelly Bean

Kamera: 8 MP/1080p

Prednja kamera: 1,9 MP

FM Radio

Baterija: 1900 mAh

Prednosti


Kvaliteta izrade

Kompaktnost i mala masa

Hardver i performanse

Odlična kamera

Izmjenjiva baterija

Nedostaci


Zaslon nije HD

Ne podržava USB on the go

Nema LED lampicu za obavijesti

Relativno visoka cijena

Dizajn i kućište


 IMG_4041 IMG_4039 IMG_4022 IMG_4023 IMG_4024 IMG_4025 IMG_4026 IMG_4027 IMG_4029 IMG_4031 IMG_4032 IMG_4033 IMG_4034 IMG_4035 IMG_4036  IMG_4020 IMG_4021 IMG_4043 

O dizajnu Samsungovih uređaja u zadnje dvije godine raspravljalo se mnogo. Nekima paše, nekima ne, ali jedno je sigurno, Samsung je uspio postići prepoznatljivost, no to ponekad zna ići do te mjere da su praktički svi modeli previše slični jedan drugome. S4 mini od sprijeda zaista izgleda kao umanjeni punokrvni S4, no već prilikom okretanja vidjet ćete da je nešto deblji, točnije za jedan milimetar. Naravno, jedan milimetar nije puno, ali nakon dužeg korištenja S-četvorke ili nekog uređaja slične debljine, taj jedan milimetar će odmah biti primijećen.

Izbor materijala je tradicionalna Samsunova sjajeća plastika koju mnogi kritiziraju, dok većini očito ne predstavlja problem. Objektivno gledajući, plastika nije “premium” materijal u klasičnom smislu, ali niti ne izgleda “jeftino,” kako to neki žele protumačiti. Bilo kako bilo, plastično kućište osigurava manju masu, a kod Samsungovih modela i izmjenjivu bateriju, tj. soluciju koja kod drugih proizvođača polako izumire. Posebno bih istaknuo da ova plastika nije magnet za otiske prstiju u tolikoj mjeri kao na mnogim drugim uređajima.

Aluminijski okvir kućišta, na kojem se nalaze fizičke tipke i utori, uređaju ikad daje potrebnu dozu elegancije i fino se uklapa u obrub fizičke home tipke i zvučnika na vrhu prednjeg dijela. Ovo barem vrijedi za tamno sivu boju kućišta, koju Samsung naziva “crnom izmaglicom,” tj. onu koju smo imali na testu.

Kućište općenito djeluje čvrsto, uostalom kao i kod svih dosadašnjih Galaxy modela od S3 naovamo.

Ergonomija i rukovanje


S ergonomske strane gledano, radi se o optimalnoj veličini, tj. dijagonali zaslona. Već smo nekoliko puta utvrdili da je 4,3” najveća dijagonala na kojoj palac prosječno velike ruke može dosegnuti suprotni kraj zaslona bez posebne gimnastike. Dakle, na ovom i ovakvom uređaju imamo najveći mogući zaslon u kombinaciji s mogućnošću ugodnog korištenja jednom rukom. Svaka veća dijagonala u pravilu zahtijeva aktivaciju druge ruke i oni koji nisu spremni na takav kompromis, 4,3” uređaj će odabrati kao najprikladniji.

Rukovanje uređajem putem fizičke Home tipke u kombinaciji s dvije kapacitivne oko nje korisnicima Samsungovih uređaja ne bi trebalo biti strano, no ukoliko ste do sada koristili neki drugi model, na ovakav koncept ćete se morati priviknuti. Naime, prstima će trebati neko vrijeme da počnu razlikovati potrebnu jačinu pritiska na home, odnosno kapacitivne tipke, a do tada bi često moglo dolaziti do zbrke.

Fizičke tipke na okviru kućišta su dizajnerski odlično uklopljene u cjelinu, ali bi mogle biti malo više izdignute od površine, što se posebno odnosi na dvodijelnu tipku za podešavanja glasnoće. Uz to što je, po mom subjektivnom dojmu, prekratka i premalo izdignuta, ima i prekratak hod. Uostalom, ovakvu situaciju imam i na “pravom” S4 i to mi već nekoliko mjeseci ide na živce.

Zaslon




Super AMOLED je vremenom, na neki način, postao Samsungov zaštitni znak. Vidjeli smo da je za razliku od LCD zaslona nešto manje blještav, ali zato vjernije prikazuje crnu i općenito tamnije boje. Na ovom modelu dolazi u 960 x 540 rezoluciji, što mu daje gustoću od solidnih 256 ppi. Ne radi se o reprezentativnoj gustoći za današnje standarde (HD) ali neke kupce bi mogla utješiti činjenica što ima RBG, a ne PanTile matricu.

Prikaz boja, oštrina i kontrast su karakteristični za AMOLED-e i zaslon kao takav pruža odlično iskustvo, naravno u okvirima rezolucije i gustoće točaka.

Preciznost i odaziv na Samsungovim modelima nikad nisu dolazili u pitanje pa isto možemo potvrditi za Galaxy S4 mini. Isto vrijedi i za vidljivost na suncu koja je iznadprosječna, tj. jednaka onoj na velikom S4.

Telefonija, povezivanje i pohrana


Screenshot_2013-08-21-17-55-51 Screenshot_2013-08-21-19-53-44

Samsung Galaxy S4 mini ima vrlo visoku kvalitetu zvuka u telefonskoj slušalici, ali i to, naravno, može ovisiti o stanju mreže. Jačina zvuka unutar slušalice je vrlo dobra, ali bih rekao da ipak nije na razini one na Galaxyju S4 i Noteu 2.

Spajanje na PC odvija se na uobičajen način, dakle putem micro USB kabela. Za razliku od mnogih drugih Samsungovih modela, S4 mini nažalost ne podržava USB on-the-go. Naime, prilikom testiranja uvijek koristim isti memory stick od 8GB s odgovarajućim adapterom i svi Samsugovi uređaji (S4, S4 Active, Note 8.0 itd…) ga bez problema prepoznaju, dok kod ovog to nije slučaj.

Kad je bežično povezivanje posrijedi, imamo uobičajeni Bluetooth, WiFi i sve njegove derivate: WiFi Direct, WiFi Hotspot i DLNA, a tu je još i NFC koji je ograničen na Android Beam funkciju.

Samsung Galaxy S4 mini, konkretno GT-I9515 model, kojeg smo testirali, uz 2G i 3G podržava i rad na 4G LTE mrežama i podržava vrzine prijenosa podataka do 100/50 Mbps. U 3G mreži podržana je HSPA+ DC tehnologija i brzine do 42/5,76 Mbps.

U praksi to izgleda ovako: kada je uređaj spojen na Vipnetovu LTE mrežu, prosječna brzina prijenosa podataka je iznosila između 20 i 30 Mbps u downloadu, a u 3G mreži između 10 i 15 Mbps.

Testni primjerak je imao 8 GB interne memorije, od kojih je otprilike 5 GB dostupno korisniku. Srećom, kod Samsungovih modela interna memorija nije razdijeljena na dvije particije, tako da slobodni prostor u cijelosti možete iskoristiti za instalaciju aplikacija. Ako vam prostora za multimedisjke sadržaje ponestane, uvijek možete umetnuti microSD memorijsku karticu do 64 GB kapaciteta.

Operativni sustav, sučelje i performanse


 Screenshot_2013-08-21-17-08-14

 Screenshot_2013-08-21-21-13-39

Samsung Galaxy S4 mini dolazi s instaliranim Androidom 4.2.2 i uobičajenom Samsungovom nadogradnjom sučelja koju poznajemo pod nazivom TouchWiz Nature UX. Radi se o prilično dubokoj intervenciji u operativni sustav, premda su njegova osnovna obilježja i dalje prisutna. Tako S4 mini dolazi s widgetima za zaključani zaslon svojstvenima za Android 4.2, kao i proširenom paletom prečica prema često korištenim postavkama koja se aktivira potezanjem dva prsta od vrha prema dolje. Uz standardne, Samsung svoje uređaje oprema i vlastitim widgetima i aplikacijama, a od nedavno i izmijenjenim izbornikom postavki koji je sada razdijeljen u četiri cjeline.

Kao i veći brat, S4 mini je opremljen mnogim dodatnim mogućnostima upravljanja pokretima, gestama i glasom. Ne treba zaboraviti ni prilično korisnu funkciju “Pametni zaslon” koja zaslon drži uključenim sve dok gledate u njega.

Upravljanje uređajem putem home tipke i susjednih kapacitivnih tipki u principu je bolje rješenje od softverskih tipki na zaslonu jer ostavlja slobodnim dragocjeni prostor za prikaz sadržaja. Pohvala ide na račun toga što je u postavkama moguće podesiti trajanje osvjetljenja kapacitivnih tipki. Naime, kod mnogih drugih uređaja ova je stavka podešena na nekoliko sekundi, bez mogućnosti izbora.

Screenshot_2013-08-21-17-55-39 Screenshot_2013-08-21-17-55-19

Sučelje se općenito ne razlikuje od ostalih sučelja bilo kojeg drugog Samsungovog modela i zahvaljujući vrhunskom hardveru, radi besprijekorno. Fluidnost i brzina pokretanja aplikacija na razini su najjačih modela i s te strane nemamo prigovora.

Samsung Galaxy S4 mini pogonjen je Qualcommovim Snapdragon 400 SoC-om s dvije Krait jezgre koje kucaju na taktu od 1,7 GHz, a tu je i Adreno 305 grafički koprocesor te 1,5 GB RAM-a. Valja naglasiti da se ovdje radi o dvojezgrenom Krait procesoru najnovije generacije koji na benchmark testovima pokazuje osjetno bolje rezultate od npr. MediaTek-ovih četverojezgrenih procesra s Cortex-A7 jezgrama koje smo nedavno imali prilike upoznati na nekolicini uređaja nižeg cjenovnog ranga. Qualcomm je trenutno najveći proizvođač mobilnih procesora i kvalitetom se vidljivo razlikuje od konkurencije. Čak je i Samsung, koji inače sam proizvodi mobilne čipove (Exynos serija), u mnogim svojim uređajima uključujući i ovog, ugradio upravo Qualcommove jer je sa svojima imao određenih problema ili ih nije stigao proizvesti u dovoljnim količinama.

Kako god okrenemo, dvojezgreni Snapradon 400 postiže odlične rezultate i vidljivo utječe na fluidnost sučelja koja je praktički na najvišoj razini. 1,5 GB RAM-a pripomoći će pri težem multitaskingu, tj. prilikom istovremenog korištenja više aplikacija istovremeno, ali i kod mnogih zahtjevnijih igara i učitavanja težih internet stranica.

Aplikacije i multimedija


Screenshot_2013-08-21-19-59-42

Za surfanje webom, S4 mini nudi standardni Android preglednik koji u Samsungovoj verziji iz nekog razloga ne podržava automatski text reflow, tj. prilagodbu formata teksta zumiranom nivou web stranice. U tu svrhu je u postavkama potrebno unaprijed odrediti veličinu fonta koji će kasnije u odgovarajućem formatu biti prikazan na svim web stranicama. Ista je situacija i Chromeom, koji je kao preglednik nešto brži i nudi veće mogućnosti sinkronizacije s Chrome preglednikom na računalu. Naravno, ako vam bilo što na ovim preglednicima ne odgovara, imate punu slobodu instalirati bilo koji web preglednik iz Gooly Play trgovine i postaviti ga kao zadanog.

Samsung na svoje uređaje instalira dosta dodatne aplikacije, ali i vlastiti dućan pod nazivom Samsung Apps kojeg možete koristiti pored standardne Google Play trgovine. Tu je još i cijeli niz Samsungovih aplikacija za organizaciju, bilješke, kreiranje foto-priča, potom S Health za praćenje treninga i zdrave prehrane itd.

Galerija fotografija je poznata s prijašnjih Samsunogivh modela, kao što je npr. originalni S4 i nudi prikaz i organizaciju fotografija po albumima. Gestom štipanja možemo smanjivati ili povećavati prikaz malih sličica i cijela stvar radi prilično glatko, neovisno o tome koliko je fotografija u galeriji. Ipak, za razliku od velikog S4 ovdje nemamo spiralni prikaz malih sličica. Uz lokalne albume, S4 mini će prilikom prijave na Google račun automatski sinkronizirati i fotografije s Picase, ali i nekih drugih online servisa ako ih prethodno definirate. Tu su još u uobičajeni načini dijeljenja, tj. slanja i jednostavni editor.

Što se tiče reprodukcije filmova i ostalog video sadržaja, podržan je širok spektar codeca, što znači da ćete većinu AVI datoteka pokrenuti bez problema, uključujući i zvučni zapis na njima. Problem bi mogao nastati s pojedinim MKV datotekama na kojima je izostala reprodukcija zvuka pa bi zbog toga bilo dobro instalirati alternativni video player.

Za reprodukciju glazbe zadužena je dobro nam poznata Samsungova aplikacija “Glazba” koja nudi širok spektar podržanih audio formata, uobičajeno razvrstavanje i sortiranje glazbe, kreiranje playlista te prepoznavanje žanrova u svrhu grupiranja. Tu je još i equalizer te SoundAlive tehnologija sa 7,1 kanalnom virtualizacijom zvuka.

Samsung Galaxy S4 mini ima i vrlo jak vanjski zvučnik s prilično visokom kvalitetom, tj. čistoćom zvuka. Za potpun doživljaj glazbe u kutiji se nalaze in-ear slušalice, kao standardni dio opreme kod Samsungovih Androida.

Kamera


Manji S4, manji senzor kamere. Dakle, kamera s kojom dolazi Galaxy S4 mini ima senzor od 8 megapiskela, a potpomognuta je LED bljeskalicom. Sučelje kamere je poznato još velikog S4, a softver nudi prilično širok spektar mogućnosti. Uz 8 MP u odnosu 4:3, možete snimati i 6 MP (16:9), 3,2 MP (4:3), 2,4 MP (16:9), 0,9 MP (16:9) i VGA (4:3) veličine fotografija. Kao i kod starijeg brata, S4 mini nudi više načina fotografiranja, a njihov izbor fino upakiran u listajući izbornik s desne strane. Tu su HDR način, burst mode, najbolja slika, kombinacija zvuka i slike, panorama, snimanje brzih objekata noćno, automatsko itd.

Kvaliteta fotografija je vrlo dobra, čak bih rekao izvrsna. Vidljiva je prilično velika količina detalja uz prisutnost male količine šuma, čak i u slabije osvijetljenim uvjetima. U nastavku slijedi nekoliko primjera:

Vanjsko svjetlo:

  20130822_074322

Unutarnji prostor uz vanjsko osvjetljenje

 20130822_074031 20130822_074107

Unutarnji prostor s umjetnim osvjetljenjem

 20130822_075448

Unutarnji prostor u mraku (bljeskalica)



Svakako treba istaknuti i vrlo dobru video kameru koja snima 1080p video pri frekvenciji od 30 fps. Razlog za posebnu pohvalu ove video kamere je odlično izbalansiran odnos kompresije i količine prikazanih detalja. Naime, bitrate od 16-17 Mbps prikazuje praktički jednak broj detalja i ukupno kvalitetniji video nego mnogi drugi uređaji s bitrateom od 23 Mbps. U nastavku slijedi jedan primjer:


Baterija


Kapacitet od 1900 mAh nominalno možda ne zvuči impresivno, ali je za uređaj s dvojezgrenim procesorom najnovije generacije i relativno malim zaslonom dovoljna za uobičajenu jednodnevnu autonomiju u standardnim uvjetima (stalno aktivna podatkovna veza i sinkronizacija), uz intezivno korištenje svih funkcija. Ako uređaj koristite smanjenom strašću i malo umjerenije, autonomija se možda malo i produlji. S druge strane, spajanje na LTE mrežu će dodatno utjecati na povećanje potrošnje, no opet ne onoliko koliko je tu bio slučaj s prvom generacijom LTE uređaja. Ova stavka isto ovisi o kvaliteti pokrivenosti 4G signalom u vašem području, a imajte na umu i to da konstantno automatsko prebacivanje s 4G na 3G i obrnuto dodatno troši bateriju.

Zaključak


Samsung Galaxy S4 mini s ponosom nosi dio imena svog starijeg brata od kojeg se ipak na mnogim frontovima razlikuje. S druge strane, S4 mini je izravni nasljednik lanjskog S3 mini i dolazi s boljim hardverom i većim zaslonom. Nema sumnje da će ovaj model zahvaljujući svojim karakteristikama biti hit u gornje-srednjem cjenovnom razredu, a posebice će ga poželjeti zahtjevniji korisnici koji preferiraju, uvjetno rečeno, manje dimenzije smartfona, tj. vrhunski hardver u kućištu koje omogućuje ugodnu manipulaciju jednom rukom.

Usprkos trendovima kojima podliježu mnogi proizvođači, Samsung na svojim modelima i dalje nudi izmjenjivu bateriju i utor za microSD kartice, što mnogima znači puno, ali je, kao što smo vidjeli, na ovom modelu izostavio USB on the go.

Ako bismo Galaxy S4 mini trebali opisati u jednoj rečenici ona bi glasila ovako: Uređaj odlične izrade i hardvera, odličnih performansi, civilnih dimenzija, slavnog imena i ne baš niske cijene od 3.948,96 kuna. Ipak, u slučaju da se odlučite za ovaj model, budite sigurni da vas neće razočarati niti kvalitetom, niti performansama.

Uređaj na testiranje ustupio: HGSpot