Android Recenzije

Sony Xperia M2 - Recenzija

Sony Xperia M2

Sony Xperia M2 izravni je nasljednik lanjskog modela Xperia M. Dolazi u kućištu koje nalikuje većim i skupljim modelima Xperia Z1 i Z2, u čijem stilu je i dizajnirano. U odnosu na prethodnika, M2 donosi veći zalon, višu rezoluciju, noviji procesor, više interne memorije, bolju kameru i jaču bateriju. Kako je uređaj prošao na našem testu i kako nas se dojmio, pročitajte u nastavku.

Osnovne karakteristike


Dimenzije: 139,7 x 71,1 x 8,6  mm

Masa: 148 grama

Zaslon: 4,8″ TFT LCD, 960 x 540, 229 ppi

SoC: Qualcomm Snapdragon 400

CPU: četverojezgreni 1,3 GHz

RAM: 1 GB

Interna memorija: 8 GB

Povezivanje: WiFi, WiFi Direct, WiFi Hotspot, DLNA, A-GPS, Bluetooth, USB on-the-go

3G: HSPA+

4G: LTE

OS: Android 4.3 Jelly Bean

Kamera: 8 MP/1080p

Prednja kamera: VGA

Baterija: 2300 mAh

Cijena: 1800,00 kn

Info: Sony

Prednosti


Izvrstan dizajn

Hardver i performanse

Baterija

Nedostaci


Baterija nije izmjenjiva

Osjetljivo kućište

Prednja kamera u VGA rezoluciji

Dizajn i kućište




Sonyjeve modele praktički oduvijek poznajemo po dobrom i privlačnom dizajnu pa ni Xperia M2 nije izuzetak. Štoviše, ovdje imamo slučaj da je dizajn “kopiran” od starije braće, Xperije Z1 i Z2 i uređaj zaista izgleda izuzetno. Dakle, imamo istu staklenu površinu straga, kao i metalni okvir oko cijelog kućišta. Sprijeda dominira 4,8-inčni zaslon, a oko njega (za današnje pojmove) relativno velik prazni prostor. Naime, vidjeli smo da su čak i neki kineski proizvođači uspjeli na minimum smanjiti “meso” oko zaslona, što Sony baš i ne uspijeva primijeniti na svojim modelima. Bez obzira na to, opća eleganicija nije nimalo ugrožena i možemo reći da uređaj zaista izgleda fantastično.

Sve fizičke tipke su smještene na desnom boku, na kojem nalazimo i vratašca koja skrivaju utor za microSD i SIM kartice. Kao i kod većih modela, prisutna je velika okrugla tipka za uključivanje i otključavanje zaslona. Ima relativno kratak hod i prilično visoku osjetljivost. Slično je i s ostale dvije tipke, tj. onom za podešavanje glasnoće, te onom za kameru.

MicroUSB utor nalazimo na lijevom boku, a 3.5mm audio utor na vrhu uređaja.

Negativna strana ovakvog dizajna je fiksirana baterija koju ne možete sami izmjeniti, kao i činjenica da je materijal od kojeg je kućište izrađeno, prilično osjetljiv. Dakle, pripazite da vam uređaj ne ispadne na pod jer bi to u ovom slučaju moglo proizvesti veća oštećenja od onih s plastičnim ili aluminijskim kućištem.

Zaslon


Sony Xperia M2 dolazi s 4,8-inčnim TFT zaslonom. Bez obzira na stariju tehnologiju izrade, kutovi vidljivosti su dobri i zadovoljit će većinu korisnika. Gustoća točaka iznosi 960 x 540 točaka, što na ovoj dijagonali daje gustoću od 229 ppi. Ova stavka nije za pohvalu, jer mnogi današnji uređaji iz nižih cjenovnih razreda mahom dolaze s većom gustoćom točaka. Ipak, prikaz je i više nego dobar, oštrina zadovoljavajuća, kao i vjernost boja. Vidljivost na danjem svjetlu je u granicama prosjeka, a preciznost i odaziv na očekivano visokoj razini.

Hardver i povezivanje


Sony Xperia M2 ispod haube krije četvrojezgreni Snapdragon 400 procesor koji kuca na taktu od 1,2 GHz u drštvu s Adreno 305 grafičkim koprocesorom. Količina RAM-a iznosi 1 GB, što je u ovom cjenovnom razredu i očekivano, a isto tako i sasvim dovoljno većini korisnika. Interna memorija sada ima kapacitet od 8 GB, što je dovrstruko više od lanjskog modela, Xperije M. Ipak, krajnjem korisniku je dostupno ravno 5 GB, pa će za pohranu veće količine multimedijskog sadržaja biti potrebno umetnuti memorijsku karticu.

Što se povezivanja tiče, recimo da Xperia M2 radi na 2G, 3G i 4G mrežama, uz najveću brzinu prijenosa podataka do 21 Mbps (HSPA+) i do 75 Mbps (u našim LTE mrežama). Imamo WiFi, WiFi Hotspot, WiFi Direct, DLNA, A-GPS, Bluetooth, NFC pa čak i USB on-the-go.

Rad svih ovih komponenti protekao je vez problema, a isto vrijedi za prijem signala i kvalitetu razgovora. Zvuk u telefonskoj slušalici, kao i jačinu vanjskog zvučnika možemo svrstati u prosjek.

Softver, sučelje, performanse…


Screenshot_2014-07-05-09-53-01 Screenshot_2014-07-05-09-53-08 Screenshot_2014-07-05-09-53-15 Screenshot_2014-07-05-09-53-21 Screenshot_2014-07-05-09-53-32 Screenshot_2014-07-05-09-53-42

Sony Xperia M2 kao temelj koristi Android 4.3 Jelly Bean i prema najavama iz Sonyja uskoro bi trebala stići i nadogradnja na KitKat. Kada će se to točno dogoditi, nezahvalno je prognozirati, ali vjerujemo da nećemo trebati dugo čekati.

Kao i sve ostale svoje modele, Sony je Xperiju M2 opremio vlastitom nadograndjom sučelja koja spada u jedne od najbržih na tržištu.

Kao i ostali noviji Xperia modeli, M2 sadrži tri softverske tipke na dnu zaslona, čime je iskoristiva zaslonska površina nešto smanjena, no prilikom korištenja kamere i pregleda multimedijskog sadržaja, traka s tipkama se povuče.

Sonyjeva nadogradnja sučelja podrazumijeva i izmjenu trake s obavjestima, izbornika postavki, izbornika s aplikacijama, tipkovnice, imenika, načina dovlačenja sadržaja na zaslon itd. Sony je ovdje ostavio duboki trag intervencije u operativni sustav, ali je pohvalno to što nadogradnja izvrsno optimizirana i nimalo ne utječe na brzinu i fluidnost sučelja.

Screenshot_2014-07-03-13-13-44 Screenshot_2014-07-05-09-53-52 Screenshot_2014-07-05-09-54-04 Screenshot_2014-07-05-09-54-20 Screenshot_2014-07-05-09-54-57 Screenshot_2014-07-05-09-55-51

Isto tako, Sony na svojim uređajima donosi i vlastito dizajniranu galeriju s nešto širim spektrom mogućnosti od standardne.  Video player je također nadograđen i sada vrti veći broj različitih video formata. Ipak, ovisno o codecima, neće baš svi filmovi moći biti pokrenuti i u tom slučaju koristite neku od alternativnih aplikacija.

Sve aplikacije, uključujući i zahtjevnije igre poput Asphalta 8, pokreću se i izvršavaju bez problema, a igrivost je na visokoj razini. Ipak, zbog manje gustoće točaka, vidljiva je razlika u odnosu na uređaje s većom rezolucijom, što utječe na ukupan dojam.

Kamera


Sony Xperia M2 dolazi s 8 MP kamerom, LED bljeskalicom i posebnom tipkom za njeno uključivanje i okidanje. Sony na svoje uređaje instalira vlastiti softver za fotografiranje i snimanje videa, pa je tako i u slučaju Xperije M2.

Fizička tipka kod fotografiranja je od velike pomoći. Uz to što općenito olakšava okidanje, korisna je i kad želite nešto snimiti na brzinu jer se duljim pritiskom na nju uključuje aplikacija kamere čak i dok je zaslon zaključan.

Kao što je već rečeno, softver je poznat s ostalih Sonyjevih modela i nudi uobičani Superior Auto način za brzo okidanje koji u ovom slučaju fotografije sprema u 5,4 MP rezoluciji. Autofokus je prilično brz, a možete koristiti i dodirni fokus. Ako se želite malo više poigrati s fotoaparatom, tu je i ručni način koji snima u punoj 8 MP rezoluciji, s poznatim dodatnim načinima snimanja kao i izborom različitih efekata. Naravno, možete podešavati i parametre poput ISO osjetljivosti, trajanja ekspozicije itd., te uključiti serijsko okidanje, Panoramu, samookidač i sl.

Kvaliteta fotografija je solidna s obzirom na cijenu uređaja, no moramo priznati da smo od Sonyja ipak očekivali malo više. Na vanjskom svjetlu dobili smo vrlo oštre i detaljima obilate fotografije iako u nekim slučajevima boje djeluju prezasićene. U zatvorenom prostru dobili smo određenu dozu šuma, ali još uvijek na prihvatljivoj razini. U potpunom mraku će od koristi biti vrlo snažna bljeskalica, ali u Superior Auto načinu boje dobivaju vidljiv žućkasti ton. Čini se da algoritam nije dobro prilagođen trenutku kad je bljeskalica uključena tako da ne iskorištava njen puni potencijal. Utjehu možete pronaći u ručnom načinu snimanja, gdje je situacija vidljivo bolja i gdje možete dodatno podešavati parametre.

Video se snima u 1080p rezoluciji s frekvencijom od 30 sličica u sekundi. U softver je implementirana digitalna stabilizacija slike, što će pozitivno utjecati na kvalitetu videa, no s druge strane reducira vidno polje kamere.

Primjeri fotografija



Primjer 1080p videa



Baterija


Baterija kapaciteta 2300 mAh osigurat će autonomiju u trajanju od jednog dana intezivnog korištenja. U danima kad uređaj koristite manje intezivno, autonomija se može produljiti i na dan i pol, no to će ovisiti o vašim navikama. Razlog nešto boljoj autonomiji od prosjeka očito leži u manjoj rezoluciji zaslona, a vjerojatno i dobroj optimizaciji softvera.

Više od navedeng ne treba očekivati, ali je dobro znati da vas unutar jednog radnog dana baterija neće tek tako iznevjeriti.

Zaključak


Sony Xperia M2 je Android uređaj srednje-nižeg cjenovnog razreda. Za manje od 2000 kuna dobit ćete lijepo dizajniran i atraktivan uređaj sa solidnim hardverom.

Naravno, izgled je individualna kategorija, ali će se većina vjerojatno složiti da je Sony u ovom segmentu uvijek prenjačio. Dodatni doprinos izvrsnom dojmu daje i velika sličnost top modelima Z1 i Z2, posebice u bijeloj boji kućišta.

Vidjeli smo da Snapdragon 400 i 1 GB RAM-a osiguravaju dovoljno snage i za teže zadaće, što zanči da bi ovim uređajem mogli biti zadovoljni i nešto zahtjevniji korisnici. Ne treba zaboraviti ni natprosječno izdržljivu bateriju koja će osigurati do dan i pol autonomije, dok će kamera zadovoljiti apetite prosječno zahtjevnih fotografa.

U ovom cjenovnon razredu (do 2000 kuna) posljednjih mjeseci vlada velika gužva. Mnogi kineski proizvođači za isti iznos nude objektivno više, a Sony, kao i mnogi drugi proizvođači starog kova, igra na dizajn, kvalitetu i naravno - ime. Kao izravnu konkurenciju možemo spomenuti HTC Desire 610 koji nam je također stigao na test i eventualno Samsung Galaxy S4 mini koji je dimenzijama manji, ali nudi slične specifikacije.