Nokia N8 recenzija
„Nokia is back!“ Tako je glasila izjava sada već bivšeg Nokijinog predsjednika mobilnih rješenja Olli-Pekka Kallasuvoa, na Nokia Worldu održanom prije otprilike dva mjeseca u Londonu. Hoće li se to zaista dogoditi vidjet ćemo uskoro, a model N8, u koji kompanija polaže ogromne nade, prva je Nokia sposobna natjecati se sa žestokom konkurencijom.
Nokia N8 je unatoč snažnoj konkurenciji i priličnom kašnjenju u dolasku, jedan od najviše iščekivanih modela 2010. godine. Predstavljen je još u travnju i trebalo je punih 6 mjeseci da se konačno pojavi u prodaji, što je prilično dug period. Vidjeli smo kako neki drugi proizvođači svoje uređaje puste u prodaju niti dva mjeseca nakon službenog predstavljanja. Istina, nedavno smo i od same Nokije čuli obećanje da se ovolika otezanja više neće događati.
Kućište i vanjština
S dimenzijama 113,5x59,1x12,9 mm Nokia N8 je otprilike iste veličine kao iPhone 4. Vidljiva je razlika u debljini uređaja, ali ta 3 milimetra ne znače nužno manu, dapače, bolje leži u ruci. U usporedbi sa Sony ericssonom X10 ili Samsungom Galaxy S Nokia N8 vidljivo je manja i kompaktnija. Rekli bismo zlatna sredina.
Kućište izliveno iz aluminija djeluje robusno, a što je najvažnije nije klizavo kao što to aluminij ponekad zna biti. Predio kućišta u koji je uklopljena kamera s bljeskalicom je možda malčice nezgodno izveden jer se ističe iz cjeline.
Vidjeli smo da Nokia N8 u prodaju stiže u nekoliko različitih boja kućišta, što je presedan za modele višeg cjenovnog ranga. Praksa svih proizvođača do sada je u pravilu bila da se skuplji modeli isporučuju u samo jednoj ili eventualno dvije boje. Šarenilo je bilo rezervirano za jeftinije modele. Zašto su se u Nokiji odlučili na promjenu ove politike teško je reći, no sigurni smo da će svaka od ovih boja naći svog obožavatelja. Možda je došlo vrijeme da i skuplji modeli malčice „živnu“.
Ono čime većina korisnika neće biti oduševljena je nemogućnost jednostavnog vađenja baterije. Naime, bateriju nije moguće izvaditi bez posebnog izvijača, koji se upotrebljava u preciznoj mehanici.
Uglavnom, ukupan dojam držanja, te držana uređaja u ruci je dobar, kućište „u jednom komadu“ je već viđeno, ali odlično prihvaćeno rješenje. Uređaj djeluje robusno, čvrsto i kompaktno.
Masa od 135 grama svrstava N8 u neku srednju kategoriju i na neki način sasvim odgovara vizualnom dojmu čvrstoće.
Nadalje, ukoliko često mijenjate SIM kartice, Nokia N8 za razliku od velike većine uređaja omogućuje jednostavnu izmjenu. Vratašca za SIM karticu nalaze se sa strane i nije potrebno otvarati uređaj, što na kraju krajeva nije ni moguće. Odmah do njih nalaze se i vratašca za microSD memorijsku karticu.
Zaslon
Dimenzije zaslona iste su kao na modelu X6 ili iPhoneu, dakle, 3,5“ . Rezolucija od 640x360 točaka sama po sebi i nije impresivna ako uzmemo u obzir konkurentske modele, posebno iPhone 4, koji s istim dimenzijama zaslona pakira rezoluciju od 960x640 točaka. Oku „sokolovom“ će ova razlika možda i biti vidljiva, međutim nije ni približno tolika koliko bi se dalo naslutiti iz ovih brojčanih podataka.
AMOLED zaslon, općenito poznat po lošijoj vidljivosti pri izloženosti suncu, na ovom je uređaju dodatno dorađen i na vanjskom je svjetlu odlično vidljiv. U nastavku možete vidjeti fotografije gdje ga uspoređujemo s onim na Samsungu Galaxy S. Kao što se vidi iz priloženog nikakve razlike nema. AMOLED zaslon Nokije N8 na suncu je jednako upotrebljiv kao i Samsungov Super AMOLED. Razlika je vidljiva tek u detaljima i ovisi o kutu pod kojim je uređaj izložen suncu, što je dosta varijabilna stavka. Kliknite na sliku za povećanje.
Bitna stavka za napomenuti je da zaslon sadrži površinu otpornu na grebanje, što samo po sebi govori dovoljno, naravno ako ne pretjerate. Zaslon je kapacitivne prirode i podržava već standardnu multitouch funkcionalnost koja omogućuje pinch zooming, s primjenom u web pregledniku i galeriji. Što se samog odaziva zaslona tiče, u pravilu nema zastoja ni kašnjenja, iako je određene stavke trebalo tapnuti dva puta, što nema veze sa zaslonom nego softverom.
Hardver i performanse
Nokija N8 izuzetno je brz uređaj, unatoč nešto sporijem procesoru (680 MHz) u odnosu na konkurenciju (1 GHz). To samo potvrđuje da je novi operativni sustav itekako dobro optimiziran te iz hardvera izvlači maksimum. Uz odlične performanse potrebno je kazati da je OS izuzetno stabilan. Iako ni prethodne verzije Symbiana nisu imale većih problema sa stabilnošću, Symbian 3 je za posebnu pohvalu, jer se niti jednom u ovih nekoliko dana intezivnog testiranja nije srušio niti je došlo do pomanjkanja memorije. Čitali smo rane testove i recenzije Nokije N8, bilo je negativih iskustava, no treba imati na umu da su sve to bili prototip modeli, koji još nisu sadržavali završnu verziju OS-a, a znamo da su takve verzije prilično nestabilne. Stoga ta preliminarna iskustva ne bi trebalo uzimati kao mjerodavna. Tek sada, kada je OS napokon finaliziran možemo se upustiti u kvalitetnu analizu uređaja u kompletu
Kao što je već rečeno, Nokia N8 pogonjena je ARM 11 procesorom takta 680 MHz, u kombinaciji s hardverskim akceleratorom te 256 MB RAM-a. Ove brojke same po sebi nisu impresivne ako ih usporedimo s onim što nudi konkurencija, međutim, same performanse pokazuju upravo suprotno. Brzina izvršavanja naredbi i otvaranje aplikacija na su zavidnoj razini, tako da je unatoč nominalno lošijim specifikacijama, Nokia N8 dostojan konkurent perjanicama drugih proizvođača. Zbog relativno velike količine slobodne radne memorije (više od 170 mb nakon reboota) Nokia N8 s lakoćom vrti i desetak aplikacija istovremeno. Interna memorija telefona za masovnu pohranu iznosi 16 GB, s mogućnošću proširenja s microSD memorijskim karticama.
OS, korisničko sučelje i aplikacije
Nova Symbian trojka donosi određene izmjene u odnosu na dosadašnje S60 5th edition korisničko sučelje. Za razliku od prethodnika, Symbian 3 omogućuje korištenje višestrukih početnih zaslona na koje je moguće postaviti razne korisne „stvarčice“ kao npr. prečice kontakta i aplikacija te raznorazne widgete. Tu su widgeti za obavijesti, vremensku prognozu, e-mail, pokazatelji stanja na društvenim mrežama i sl.
Samo dodavanje widgeta na glavni zaslon je relativno jednostavno, no ukoliko želite dodati prečice za pojedine aplikacije, trebat će malo više žongliranja nego što je to slučaj na Androidu. Potrebno je selektirati željeni widget te unutar njegovih postavki birati pojedine aplikacije. S druge strane, ovo može biti i prednost, jer se na Androidu zna dogoditi da se ikonice pomaknu i tada kada to ne želite.
Struktura izbornika ostala je ista kao na prethodnicima i za razliku od Androida i iOS-a omogućuje kreiranje sub-foldera. Izmijenjen je i Task manager te sada prikazuje sličice zaslona aplikacije, a ne samo ikone kao prije. Ukratko, najočitija razlika između Symbiana 3 i prethodnih verzija jest brzina i stabilnost.
Virtualna tipkovnica u okomitom načinu rada sadrži alfanumeričke znakove te po potrebi samo numeričke. Za QWERTY tipkovnicu uređaj je potrebno rotirati, za čije aktiviranje sustav otvara novi prozor umjesto da je otvori unutar postojećeg prozora, što bi bilo daleko logičnije i praktičnije. Inače, sama tipkovnica je izuzetno upotrebljiva, a greške pri tipkanju nekom razumnom brzinom svedene su na minimum.
Aplikacije za Symbian 3 temeljene su na novom „Qt“ frameworku koji je razvijan paralelno s novim operativnim sustavom, a developerima će omogućiti lakše i bezbolnije prijelaze među platformama. Drugim riječima, aplikacije namijenjene Symbian 3 OS-u bez teškoća će se moći prebaciti na MeeGo ili na Symbian 4, što će biti od presudnog značaja za dokidanje dosadašnje fragmentacije platformi unutar Nokijine palete proizvoda.
Web preglednik naizgled nije doživio bitnije izmjene i što se upotrebljivosti tiče ostao je jednako kompliciran, no o tome malo kasnije. Ono što je novo je podrška za mutlitouch što omogućuje pinch zooming. Brzina učitavanja web stranica na zavidnoj je razini, a zamrzavanje ili pomanjkanje memorije nismo uspjeli primijetiti. Tu je Flash Lite podrška, međutim nije moguće vidjeti sav Flash sadržaj. Flash video se učitava bez problema, a postoji i posebna YouTube aplikacija, koja zapravo otvara YouTube stranicu u standardnom pregledniku.
U samom pregledniku moguće se definirati pristupnu tučku za spajanje na internet, neovisno o onoj koja je u postavkama spajanja definirana kao prioritet 1. To znači da možete istodobno surfati preko Wi-Fi mreže, neovisno o tome je li aktivna GPRS veza.
Od ostalih detalja napomenimo da je Ovi Store doživio određene kozmetičke izmjene, tako da je dosta dobio na preglednosti i upotrebljivosti uopće.
E-mail klijent omogućuje definiranje višestrukih pretinaca elektroničke pošte (mailboxova), a automatska konfiguracija podržana je za najpopularnije servise kao što su Gmail, Yahoo! i Hotmail. Uz POP i IMAP protokle podržan je i Mail for Exchange, gdje možete koristiti svoj mailbox na Microsoftovom Exchage serveru. Također, Mail for Exchange podržava i definiranje jednog Gmail računa, gdje ćete prilikom postavljanja biti upitani za postavke. U polje „Exchange server name“ upišite „m.google.com“, a polje „domain“ ostavite prazno.
Kalendar i mobilni ured
Ni kalendar se nije puno izmijenilo, ali istini za volju, nije ni bilo potrebe. Na starom Symbianu je ionako bio doveden na najvišu moguću razinu, kako upotrebljivosti tako i dizajna, a nasilna izmjena bilo kojeg dijela vjerojatno bi rezultirala gubitkom funkcionalnosti. Napravljene su sitnije kozmetičke izmjene, a funkcije su ostale točno onakve kakve trebaju biti. Detalje u vezi kalendara na Symbianu potražite u prijašnjim recenzijama.
Nažalost, aplikacija Mobilni ured omogućuje samo pregledavanje dokumenata, ne i u uređivanje. Moguće je pregledavati .doc, .xls, .ppt i .pdf dokumente. Za uređivanje istih potrebno je kupiti punu verziju. Inače, Nokijina E serija sadržava pune verzije office aplikacija, što će vjerojatno biti slučaj i u nadolazećem modelu E7.
Od ostalih aplikacija važno je napomenuti da Nokia N8 donosi besplatnu Ovi Maps navigaciju s glasovnim navođenjem i s velikom količinom korisnih informacija za svjetske putnike.
Tu je i FM radio s RDS-om. Sučelje je jednostavno kao i na prethodnim modelima, s time da su dodani poneki vizualni efekti.
Kamera
Još od pojave prve kamere na mobitelima traje svojevrsna „utrka u naoružanju“ megapikselima. Jedno su vrijeme svi proizvođači odreda svaki novi model opremali jačim senzorom i količina megapiksela je za većinu korisnika u pravilu bila presudna pri odabiru novog uređaja. Sada napokon možemo malo odahnuti i slobodno kazati da je ta „utrka u naoružanju“ završila. Zapravo završila je još prije, odnosno još kada su se na tržištu pojavili prvi uređaji s 12 mpx kamerom, Samsung Pixon i Sony Ericsson Satio. 12 megapiksela vjerojatno će neko vrijeme ostati „plafon“, barem kada su mobiteli u pitanju, a proizvođači bi se mogli okrenuti drugim aspektima podizanja kvalitete fotografija.
Nokia N8 se sa svojom 12 mpx kamerom prilično ističe iz skupine konkurentskih uređaja, a vrijeme koje je proteklo od predstavljanja uređaja pa do samog dolaska u trgovine Nokia je iskoristila za promociju modela N8 kao ultimativnog uređaja s naglaskom na fotografiju i video. Nokia je u ovu kameru ugradila 1/1.83" sensor koji omogućuje poboljšanja u uvjetima lošeg osvjetljenja. Od ostalih karakteristika kamere bitno je spomenuti 28 mm širokokutnu leću te ugrađeni ND filter, kao i odličnu Karl Zeiss optiku. Posebnu pohvalu zaslužuje odlična Xenon bljeskalica, koja je izravno usporediva s onima na fotoaparatima.
Samo sučelje kamere prilično je zastarjelo za današnje pojmove i tu je svakako bilo mjesta za poboljšanje. Neovisno o tome, snalaženje unutar izbornika je jednostavno i s lakoćom ćete pronaći osnovne postavke. Malčice je zbunjujuće što se postavke kamere nalaze na dva mjesta. Jedno u postavkama (options - settings), a drugo u samom sučelju kamere pod oznakom alatnog ključa. Iako se radi o različitim funkcijama, bilo bi zgodnije da se ne mora lutati. No, uz učestalu upotrebu brzo ćete se naviknuti.
Tu su već uvriježeni dodaci poput Geo-tagging i Face detection funkcionalnosti.
O kvaliteti fotografija moguće je diskutirati i u ovu svrhu bi trebalo napraviti posebnu recenziju. Ipak, kada su mobiteli u pitanju, sa zadovoljstvom možemo konstatirati da su fotografije učinjene Nokijom N8 najbolje koje smo do sada imali prilike vidjeti. Posebno su oduševile slike snimljene u lošijim uvjetima osvjetljenja, kao i one snimljene uz pomoć bljeskalice.
Fotografije od 12 megapiksela su veličine 4000x3000 točaka, što odgovara formatu s odnosom 4:3. U postavkama kamere na uređaju naznačeno je da odgovaraju dimenzijama papira 50x40cm, naravno, ukoliko iz želite printati. Ukoliko želite widescreen fotografiju u odnosu 16:9, u postavkama odaberite fotografije od 9 megapiksela, čija je veličina 4000x2248 točaka. Ova potonja odgovara papiru veličine otprilike 50x30 cm. Ove brojke su orijentacijske, jer kvaliteta otisnutih fotografija ovisit će i o rezoluciji pisača.
Mogli bismo reći da su ove dimenzije fotografija prikladne za omanje plakate. Što se potrebne memorije tiče, fotografije od 9 i 12 megapiksela zauzimaju tek nešto više od jednog megabajta.
Slike 12 mpx, veličine 4000x3000 točaka, odnosa 4:3. Kliknite za povećanje
Slike 9 mpx, veličine 4000x2248 točaka, odnosa 16:9. Kliknite za povećanje:
Slike 9 mpx, veličine 4000x2248 točaka, odnosa 16:9 snimljene u potpuno mraku uz upotrebu xenon bljeskalice. Kliknite za povećanje:
Snimanje HD videa u 720p rezoluciji za današnje je pojmove standard, barem kad su u pitanju modeli višeg cjenovnog ranga, u koji spada i Nokia N8. Dakle, radi se o videu veličine 1280x720 točaka pri 25 fps (sličica u sekundi). Ovdje je potrebno napomenuti da frekvencija od 25 fps zapravo nije ni malo lošija od 30 fps, koliko imaju nego drugi uređaji. Naime, velika većina filmova je snimljena frekvencijom od 24 ili 25 fps, a znamo da na kvalitetu videa može utjecati još niz drugih faktora.
Video snimke su na razini koja se i očekuje od ovakvog uređaja, čak štoviše, usudim se reći da su i za nijansu bolje od onih učinjenih Samsungom Galaxy S. Za razliku od konkurentskih uređaja, Nokia N8 je iskoristila prednosti 12 mpx senzora i pri video snimanju i omogućila korišteje 3x digitalnog zooma. Zbog ovih prednsoti ne događa se „pikselizacija“, odnosno ne gubi se kvaliteta videa, kao što je slučaj na fotografijama. Da pojasnim, veličina slike od 4000x3000 točaka se može nekoliko puta smanjiti, sve do 1280x720 točaka, koliko iznosi rezolucija videa. Usporedbe radi, Samsung Galaxy S sa svojom 5 mpx kamerom jednako snima 720p video 1280x720, ali je maksimalna veličina slike, odnosno početna rezolucija 2592 x 1944 točaka. Kada bi tu veličinu pokušali zumirati, odnosno umanjiti 3 puta, dobili bi rezoluciju koje je manja od 1280x720 i time bi video znatno izgubio na kvaliteti.
Također, Važno je napomenuti da je Nokia N8 prvi uređaj koji unutar HD videa snima i stereo zvuk.
Zahvaljujući HDMI izlazu, video sadržaj se s lakoćom može pregledavati na HD televizorima.
Povezivost
TVout funkcionalnost je evoluirala i u ovom uređaju dolazi s HDMI podrškom, što znači da je moguće sav multimedijalni sadržaj s telefona izravno pregledati na HD televizoru. Uređaj se isporučuje HDMI adapterom za spajanje na standardni HDMI kabel koji u prodajnom paketu nije sadržan. S računalom se povezuje pomoću priloženog micro USB kabela, preko kojeg se istovremeno i puni baterija. Tu je i Bluetooth 3.0 sa stereo podrškom.
Kad su mobilne mreže u pitanju, redi reda navedimo GSM/EDGE i 3G/HSPA s maksimalnim brzinama prijenosa podataka 10,2 mbps download te 2.0 mbps upload. Naravno, tu je i standardna podrška za WiFi 802.11 b/g/n
USB On The Go
USB-On-The-Go je relativno nova stvar u svijetu tehnologije s praktičnom primjenom, a omogućuje praktičnu i brzu izmjenu podataka između dva mobilna uređaja, na način da jedan od njih ima mogućnost da se ponaša kao USB host, odnosno kao računalo na koje se spaja drugi mobitel. Nokia N8 jedan je od prvih uređaja uopće koji podržava ovu funkcionalnost. Za ovu svrhu prodajni paket sadrži kratki microUSB kabel koji na suprotnoj strani ima USB host utičnicu. Na njega se nadostavi standardni USB-microUSB kabel koji inače služi za spajanje uređaja s računalom.
Najprije smo Nokiju N8 pokušali spojiti s BlackBerryjem 9700, ali iz nekog razloga spajanje nije uspjelo. Nakon toga spojili smo Samsung Galaxy S i iz priloženih fotografija moguće je vidjeti da je spajanje uspjelo. Čim se dva uređaja spoje, Nokia otvara File Manager na kojem je odmah moguće vidjeti sav sadržaj na drugom uređaju.
Kliknite za povećanje:
Vidi se cijela struktura foldera i datoteka u Samsungovoj internoj memoriji te micro SD kartici, a zanimljivo je da je Samsung čak započeo s punjenjem baterije, „kradući“ struju od Nokije. Spajanje raznih USB memorijskih stickova bilo je jednako uspješno.
Imajući u vidu sporost, kao i sve veću nedostupnost Bluetooth file transfera na mnogim novijim uređajima, USB on the Go bi mogao postati zanimljiva alternativa.
FM Transmiter
...odnosno FM radio predajnik zanimljiv je način za reprodukciju glazbe. Funkcionira kao klasični predajnik, odašiljući radio signal u radijusu od najviše dva metra. Na svom kućnom ili auto radio prijemniku potražite frekvenciju na kojoj Nokia N8 emitira i slušajte glazbu koja je pohranjena u memoriji telefona.
Usporedba S Android telefonom
Dakle, iako se radi o novom Symbianu, primjetno je da je dosta detalja u zaostatku za novijim platformama kao što su Android i iOS. Međutim to ni iz daleka ne bi trebalo biti kritično ni presudno. Primjerice, sustav izbornika tu i tamo zahtijeva pokoji potez više, pa ako dolazite s Androida ili iOS-a ovo u početku može biti malo zbunjujuće, međutim nakon par dana korištenja priviknut ćete se bez teškoća.
Akcelerometar radi izvrsno i niti jednom nije zastao ili odbio poslušnost, što sam često znao primijetiti na HTC Legendu i Samsungu Galaxy S sa instaliranim Lagfix-om.
Kao prednost izdvojio bih postojanje hardverske tipke za kameru, što je na mnogim novijim uređajima žrtvovano zbog imperativa dizajna.
Najvažnija prednost Symbiana u odnosu na Android je osjetno manja potrošnja podatkovnog prometa prilikom sinkronizacije raznih servisa, ukoliko je uređaj stalno spojen na internet. Za samo održavanje veze e-mail te IM klijenta (Fring) potrošit će cca 200 kb na dan. Android u ovu svrhu zna potrošiti i do nekoliko puta više. No ipak, same postavke spajanja i definiranja pristupnih točaka su i dalje ostale komplicirane te u nekim dijelovima nedorečene. Android je to dosta pojednostavio.
U smislu upotrebljivosti, web preglednik svakako zaostaje za onim na Android platformi i to uglavnom zbog komplicirane strukture izbornika. Primjerice, upisivanje URL-a zahtijeva nekoliko koraka, umjesto da bude jednostavno „iz jednog poteza“. Što se ostalih detalja tiče, vidjeli samo da podržava Flash i multitouch (pinch zooming) tako da je tu na istoj razini s konkurencijom.
Ono što mene osobno na Symbianu veseli jest mogućnost isključivanja aplikacija, za razliku od Androida gdje praktički nijedna nema tu mogućnost. Sada, na Androidu 2.2 niti task manageri više nisu od koristi jer Froyo, uz neke iznimke, ne dozvoljava jednoj aplikaciji da ubije drugu. Unatoč porukama iz Googlea da Android sam vrši managment uključivanja/isključivanja aplikacija, jednostavno ne prihvaćam činjenicu da neku aplikaciju ne mogu isključiti kada ja to želim. Ova osobina Androida 2.2 najviše dolazi do izražaja i postaje iritantna ukoliko imate instalirane aplikacije s Push obavijestima (razni twitter, facebook, IM ili e-mail klijenti), a u određenim momentima ih ne želite koristiti. Jednostavno ih je nemoguće „ušutkati“. Jedini izlaz je neprestano namještanje postavki obavijesti ili jednostavno deinstalacija.
Symbian ovih problema nema i svaka se aplikacija može prebaciti u pozadinu ili potpuno isključiti, ovisno o želji korisnika.
Napredak se dogodio u vidu pojednostavljenog spajanja uređaja na računalo. Pri prvom povezivanju uređaj trenutno instalira drivere i u nekoliko sekundi otvori se prozor s mogućnostima. Moguće je importirati/eksportirati datoteke, multimediske sadržaje te dobiti uvid u stanje poruka, raspoložive memorije i sl. Usporedbe radi, spajanje Samsunga Galaxy S zahtijeva skidanje instalacijske datoteke „Kiesa“ teške 140 MB, kao i traženje odgovarajućeg USB drivera, što nas vraća u prošlo stoljeće. HTC je doduše za svoje modele napravio jednostavnije rješenje, međutim način i brzina na koji je to Nokia izvela zaslužuje najvišu ocjenu.
Baterija
Kod smartphone uređaja s velikim zaslonima, od baterije ne treba previše očekivati. Ukoliko je uređaj stalno spojen na interenet, a koristi se intezivno, vrijeme trajanja baterije od jednog dana je normalno.
Slijedi mali dnevnik korištenja uređaja u svrhu testiranja baterije.
05.11.
17:00 baterija puna, 3G mreža (HSDPA), WiFi aktivan, e-mail klijent online, widgeti u online modu,
18:00 snimnje 10-ak slika, 8 s upotrebom bljeskalice
18:50 Instaliran i uključen IM klijent Fring, spojen preko Wi-Fi i po potrebi preko 3G
19:45 Surfanje 10-ak minuta
20:05 Instaliran i uključen program Socialy (aktivan twitter klijent) spojen preko 3G
20:10 Obavljen tel. razgovor cca 3 minute.
20:30 "Kopanje" po izbornicima, kombinirano sa surfanjem 20-ak minuta
21:20 Instalacija Croatia Traffic & Weather aplikacije iz Ovi Storea te 10-minutno testiranje
22:00 Instalacija "Need for speed" igre iz Ovi storea, 5 minuta igranja
23:00 Kopanje po izborniku 25 min. I instalacija Sports Tracker aplikacije iz Ova storea
Uređaj je cijelu noć bio uključen s aktivnom 3G internet vezom te IM i Push e-mail klijentom
06.11
05:50 Korištenje programa Sports tracker (trčanje) u trajanju od 45 min s aktivnim GPS-om
07:20 pregledavanje RSS-a u trajanju 5 minuta
07:30 Snimanje nekoliko fotofrafija (9M)
08:30 Kopanje po izbornicima 10 min
09:30 Poziv u trajanju 8 minuta
10:00 simanje 20ak fotografija
10:15 snimanje tri kratka HD videa 720p u ukupnom trajanju 5 min.
10:30 video reprodukcija 10-ak minuta
12:30 video reprodukcija 5 min
13:05 VoIP (Google Talk) razgovor preko 3G 4 minute
14:15 Surfanje 15 minuta
15:40 Uređaj javlja da je baterija pri kraju i prebacuje na "power saving mode"
Napomena: Uz navedene aktivnosti treba dodati i povremeno chatanje s ukupno 20-ak poslanih/primljenih IM poruka, pregledavanje sadržaja na Twitteru i pregledavanje više od 20 mailova. S obzirom na solidnu pokrivenost 3G mrežom, nisam primijetio prebacivanje na EDGE.
Generalno, pod pretpostavkom da mobitel upalite ujutro i ugasite navečer, baterija će taj „dnevni“ period odraditi i uz najintezivnije korištenje. Ukoliko vam stalna internet veza nije potrebna, baterija će potrajati i više od dva dana.
Zaključak
Oni koji su do sada koristili Nokije, svakako će poželjeti N-osmicu, a imajući u vidu izvrsne multimedijske mogućnosti zasigurno će biti migracija i s drugih platformi. Vidjeli smo da, iako ima potpuno novu arhitekturu Symbian 3 se, kad je korisničko sučelje u pitanju, nije puno izmijenio. Neke stare boljke su ostale, ali tu je i pregršt novih i korisnih zanimljivosti. Brz i stabilan operativni sustav, 12 mpx kamera, izuzetna HD video kamera, USB-On-The-Go, FM radio predajnik (transmiter) te izvrstan zaslon pri izloženosti suncu čine cjelinu koja ovaj uređaj izdvaja iz skupine.
Najavljena neto cijena od 370 eura relativno je niska, što će zasigurno dodatno popularizirati ovaj model i svrstati ga u neku best-buy kategoriju. Ipak, o cijeni je nezahvalno govoriti dok se uređaj ne pojavi u prodaji.
Uređaj na testiranje ustupio: Nokia Hrvatska.
Tehničke karakteristike pogledajte ovdje.
Pogledajte i slijedeće recenzije:
Nokia C5
Nokia C6
Nokia E5
Nokia E72 vs. BlackBerry 9700