Android Recenzije

Recenzija: Evolve FX420


Evolve je češka tvrtka koja se bavi proizvodnjom potrošačke elektronike i prisutna je uglavnom na tržištima srednje Europe. Od nedavno, proizvodi ove kompanije stigli su i na naše tržište, a mi ćemo se, naravno, baviti mobitelima. Proteklih desetak dana smo se družili s njihovim modelom FX420, koji također dolazi s dva utora za SIM kartice, solidnim hardverom i po prilično povoljnoj cijeni. Upravo zbog toga Evolve FX420 zaslužuje veću pozornost, a mi vam u nastavku donosimo dojmove.

Osnovne karakteristike


Dimenzije: 123 x 67 x 11 mm
Masa: 141 gram
Zaslon: 4.3” TFT, 800×480, 217 ppi
SoC: MT6577
CPU: 2X Cortex-A9 1 GHz
GPU: PowerVR SHX 531
RAM: 512 MB
Interna memorija: 4 GB (dostupno 2,5 GB)
Utor za microSD memorijske kartice
Povezivanje: WiFi, WiFi Hotspot, microUSB, Wi-Fi direct, Bluetooth
3G: HSPA
OS: Android 4.1 Jelly Bean
Kamera: 5 MP (Interpolacija na 8 MP)
Video kamera: 720p, 30 fps
Prednja kamera: VGA
FM Radio
Baterija: 1500 mAh

Prednosti


Dobar procesor i performanse
Novija verzija Androida
Cijena

Nedostaci


Plastika
TFT zaslon
Loše fotografije u automatskom načinu rada kamere. Treba koristiti HDR

Dizajn, kućište i ergonomija


 



Evolve FX420 još je jedan uređaj koji dolazi u klasično dizajniranom plastičnom kućištu pravilnog, tj. simetričnog oblika. Na kućištu su primjetni zaobljeni rubovi i kutovi koji olakšavaju manipulaciju i osiguravaju ugodno držanje u ruci. S druge strane, plastika od koje je kućište izrađeno ima sjajeću doradu na kojoj vidljivo ostaju otisci prstiju. Konstrukcija je osrednje čvrstoće i ne treba se nadati da se kroz neko vrijeme neće pojaviti krckanje. Dakle, radi se o prosječnoj kvaliteti izrade, no ništa lošijoj od one koju smo zapazili na prve dvije generacije Samsungovih Galaxy S modela.





S prednje strane dominira 4,3” zaslon s četiri kapacitivne tipke s donje te zvučnikom i prednjom kamerom s gornje strane. Fizičke tipke za uključivanje i podešavanje glasnoće smještene su na desnom boku.

Unatoč tome što FX420 ima 4,3-inčni zaslon, ukupne dimenzije nisu prevelike i  rukovanje s uređajem je ugodno. Važno je napomenuti kako se pomoću četiri kapacitivne tipke ispod zaslona odvija većina funkcija unutar aplikacija pa je rijetko potrebno posezati za vrhom zaslona. Iz ovog je razloga upravljanje jednom rukom lakše nego kod Android uređaja koji nemaju kapacitivnu tipku za otvaranje izbornika, već koriste isključivo virtualnu na vrhu zaslona.

Zaslon


Kao što je vidljivo iz uvoda, Evolve FX420 dolazi s 4,3” zaslonom u rezoluciji 800 x 480 točaka što daje gustoću od cca 217 ppi. Ova gustoća točaka, premda vidljivo ispod magične granice od 326 ppi (maksimum koji ljudsko oko može razlučiti), osigurat će ugodno pregledavanje slika i filmova, surfanje i općenito upotrebu.

Iako proizvođač na svojim internetskim stranicama ne navodi tehnologiju izrade zaslona, vidljivo je da se radi o TFT-LCD zaslonu čiji kutovi vidljivosti nisu na razini IPS-LCD ili AMOLED zaslona. Ništa zato, vidjeli smo da je čak i najnoviji (i najskuplji) top model Sony Xperia Z stigao s TFT zaslonom i da se nije problem priviknuti, mada je prelazak s IPS-a ili AMOLED-a na TFT zapravo prelaza s konja magarca. Ukoliko do sada niste koristili IPS ili AMOLED zaslone, nikakvo privikavanje nećete biti potrebno.

Preciznost i odaziv zaslona također su iznad razine cjenovnog razreda i u tom pogledu možemo izraziti vrlo visok stupanj zadovoljstva.

Na zaslonu je prisutna izvjesna zaštita od grebanja, no nije specificirano o kojoj se konkretno radi. U svakom slučaju će poslužiti svrsi, ali ipak preporučamo određenu dozu opreza kako ne bi došlo do nepotrebnih oštećenja.

Operativni sustav, sučelje i performanse






Evolve FX420 koristi praktički goli AOSP Android, bez posebne nadogradnje sučelja, a ono što je posebno važno istaknuti je činjenica da se radi o Androidu 4.1 Jelly Bean. Ove dvije stavke u kombinaciji s dvojezgrenim procesorom bit će presudne kad je u pitanju fluidnost sustava i ugodnost korištenja. Tijekom ovih desetak dana nisam uspio primijetiti neka posebna zastajkivanja i rušenja aplikacija,  čak štoviše, sustav je iznenađujuće stabilan i fluidan za ovaj cjenovni razred. Ipak, kada je uređaj uključen na punjač, izbornik s aplikacijama se iz nekog razloga može čudno ponašati, što se osjeti prilikom pokušaja odvlačenja ikonica na početni zaslon. Kada je punjač isključen, ova radnja se odvija sasvim normalno.

Kao što je već rečeno, performanse uređaja možemo svrstati daleko iznad cjenovnog razreda u kojem se nalazi. Naime, dvojezgreni Cortex-A9 procesor još uvijek možemo naći u mnogo skupljim uređajima, s tom razlikom da je ovdje clockan na 1 GHz. 512 MB RAM-a je sasvim dovoljno za “civilne” svrhe i zadovoljit će veliku većinu korisnika. Potrebe za većim količinama RAM-a očituju se u zahtjevnijim igrama ili prilikom surfanja kada želite imate veći broj otvorenih tabova/prozora.

Internet




Evolve FX420 dolazi sa standardnim Internet preglednikom koji, pazi sad, dolazi s instaliranim Flash playerom. Znamo da je Flash na Androidu stvar prošlosti, no ovdje svjedočimo njegovom svojevrsnom uskrsnuću.

Internet preglednik u samom startu podržava tekst reflow, tj. prilagodmu formata teksta povećanoj razini web stranice. Ova stavka također zaslužuje pohvalu, budući da mnogi skuplji uređaji ne podržavaju tu mogućnost.

Iz Google play trgovine možete instalirati i bilo koji drugi preglednik, a preporuka svakako ide za Googleov Chrome koji je još brži i ima veće mogućnosti sinkroizacije s Chromeom na vašem računalu.

Tipkovnica




Virtualna tipkovnica je dio operativnog sustava i uređaj ju naziva Android tipkovnica (AOSP). Dakle, proizvođač nije intervenirao u dizajn tipkovnice niti je instalirao svoju, ali je malo polupao lončiće što se jezika tiče. Naime, unatoč tome što uređaj podržava izbornik na hrvatskom jeziku, ne postoji posebna stavka hrvatski za unos teksta, što bi većina ipak željela koristiti zbog naših dijakritičkih znakova. Ukoliko jezik unosa postavite kao “koristi jezik sustava,” uređaj će tipkovnicu i dalje držati na english (US) pa će zbog toga izostati podrška za spomenute znakove.

Ovome možete doskočiti tako što ćete kao jezik unosa odabrati stavku “Nema jezika (qwerty)” i u tom slučaju ćete na tipkovnici pritiskom na odgovarajuću tipku bez kvačice/crtice imati na raspolaganju sve dostupne dijakritičke znakove.

Telefonija i povezivanje




Evolve FX420 je još jedan niskobudžetni uređaj koji dolazi s dva utora za SIM kartice. Dakle, moguće je koristiti usluge dvaju operatera istovremeno. Sustav funkcionira identično kao kod modela Prestigio 4040 i 4300, tj. SIM utori nisu unaprijed definirani kao 2G i 2G/3G.  Neovisno u koji utor umetnete svoje SIM kartice, sustav će ih prepoznati pod imenom operatera i u izborniku ćete definirati koju od njih želite koristiti na 2G i 3G mreži, a koju samo na 2G mreži. Naime, većina Dual SIM uređaja funkcionira s dva GSM i jednim UMTS modulom.

Što se same upotrebljivosti Dual SIM funkcionalnosti tiče, ona je na iznimno visokoj razini. Sustav je intuitivan i omogućuje brzo snalaženje i privikavanje. Moguće je unaprijed odrediti prioritete, tj, koju ćete mrežu koristiti za pozive, koju za SMS ili podatkovni promet. Isto tako možete ostaviti i mogućnost da vas uređaj prije svake radnje upita za operatera.

Jačina zvuka u telefonskoj slušalici odgovara nekoj srednjoj kategoriji. Zvuk je čist i bistar (ovisno o kvaliteti veze), ali bi svakako mogao biti i jači.

Kabelsko povezivanje s drugim uređajima odvija se putem microUSB utora koji služi za spajanje s računalom i punjenje baterije. Prilikom prvog spajanja uređaj se automatski spoji kao medijski uređaj te je u startu moguće vršiti razmjenu sadržaja.

Zamjerka ide na račun toga što se uređaj prilikom pokušaja spajanja USB sticka (putem USB-on-the-go adaptera) sam od sebe isključio i ponovno pokretanje je bilo moguće jedino uz vađenje i ponovno umetanje baterije. Ovdje se vrlo vjerojatno radi o problemu s ovom vrstom adaptera jer sa spajanjem na računalo nema nikakvih problema. No upravo zbog toga USB on-the-go funkciju neće biti moguće koristiti, osim ako nekim čudom pronađete adapter koji ga neće šokirati i uspavati.

Od bežičnih načina povezivanja imamo uobičajeni WiFi koji podržava WiFi direct, dakle mogućnost spajanja s drugim uređajima koji podržavaju istu mogućnost, te WiFi Hotspot. Imamo još i Bluetooth koji, uz prijenos zvuka, nudi i mogućnost razmjene sadržaja (npr. fotografija i glazbe).

Interna memorija




Evolve FX420 dolazi s 4 GB interne memorije, no korisniku je dostupno nekih 2,5 GB. Slično kao i neki drugi modeli, ovaj uređaj internu memoriju telefona dijeli na dvije particije pa tako prvu naziva Unutarnja pohrana koja sadrži oko 500 MB prostora te na Phone storage koja sadrži oko 2 GB prostora. Instalacija aplikacija se u pravilu obavlja na prvu particiju, a ukoliko se vremenom pokaže da vam nedostaje prostora, iz Google play trgovine instalirajte app2sd i aplikacije koje to dopuštaju premjestite na drugu particiju ili eventualno na microSD karticu koju ste naknadno kupili.

Multimedija


Evolve FX420 se s multimedijom ponaša kao i većina drugih Android uređaja. Ima standardnu galeriju koja nudi razvrstavanje slika po albumima te izravno slanje Bluetoothom, mailom ili podjelu na društvenim mrežama i cloud servisima.

Svirač glazbe nudi uobičajene načine sortiranja i načina reprodukcije, a sadrži i ručni equalizer za podešavanje tonova. Vanjski zvučnik nije previše jak i možemo ga svrstati u srednje nižu kategoriju. Naravno, doživljaj glazbe će biti bolji uz korištenje priloženih In-ear slušalica, što je za posebnu pohvalu s obzirom da skuplji modeli još uvijek dolaze s običnim slušalicama.


Reprodukcija videa odvija se izravno iz galerije, a podržani su svi popularniji video formati uključujući MP4, 3GP, AVI i MKV. Ipak, kod ovog potonjeg nisu podržani svi zvučni codeci pa se može dogoditi da se kod nekih datoteka ne reproducira zvuk. U takvim slučajevima najbolje je posjetiti Google play trgovinu i instalirati alternativni video player.

Kamera



Evolve FX420 još je jedan uređaj koji dolazi s 5 MP kamerom i mogućnošću snimanja 8 MP fotografija, slično kao određeni Prestigio modeli. Naime, softver kamere sadrži interpolaciju koja joj omogućuje povećavanje slike. Zanimljiva stvarčica, ali ne previše korisna jer se ovim u pravilu ne dobije na kvaliteti već samo na povećanju dimenzija slike.

Oštrina fotografije je solidne, no primjetno je kako su određene boje prenaglašene, tj, da nisu vjerno prikazane. Kamera će, dakle, poslužiti osnovnoj svrsi, no ne očekujte da će vam slike završiti na izložbi. Ipak, ako u postavkama kamere odaberete HDR (High Dynamic Range) način snimanja, dobit ćete fotografije s daleko prirodnijim bojama. Tako ćete u većini slučajeva vjerojatno HDR stalno držati uključenim.

S lijeve strane su fotografije snimljene u automatskom načinu, a s desne u HDR:







Video kamera snima isječke u 720p rezuluciji pri 30 fps. Kad je kvaliteta videa u pitanju, imamo situaciju sličnu onoj na fotografijama, dakle boje su nedorečene, a pojedine čak i vidljivo neprirodne. Budući da je prisutan normalni stupanj kompresije (bitrate je oko 12 mbps), pokriven je velik broj detalja, no to neće utjecati na prethodno iznesenu situaciju s bojama. U nastavku slijedi jedan primjer 720p videa:


Baterija


Ovdje nema iznenađenja. 1500 mAh osigurat će autonomiju od ujutro do navečer i to pri umjerenom do intezivnom korištenju, uz stalnu spojenost na internet putem WiFi ili 3G podatkovne veze. To što uređaj stalno drži aktivnima dvije SIM kartice, automatski povećava potrošnju, dakle uštede je moguće postići korištenjem jednog SIM modula, prebacivanjem rada na 2G mrežu i/ili spajanjem na internet po potrebi.

Zaključak


Evolve FX420 nas je ugodno iznenadio. Kompaktne dimenzije, respektabilni 4,3” zaslon, Dual SIM sustav, dvojezgreni procesor, Android 4.1 Jelly Bean i više nego solidne performanse dobijete za relativno nisku i nadasve razumnu cijenu od 1599,00 kuna. Vidjeli smo da su mane vezane uz kameru lako rješive i jedino nam ostaje pomalo čudno obojani video.

Ukupno gledajući, radi se o još jednom uređaju kojeg slobodno možemo svrstati u best buy kategoriju jeftinih Androida. Namijenjen je svima onima koji tek ulaze u svijet smartfona, ali će svojim performansama zadovoljiti i malo zahtjevnije korisnike.

Uređaj na testiranje ustupio: eKupi