Nove tehnologije Top teme

Što nakon četverojezgrenih procesora i Full HD ekrana?



I ovogodišnji CES – najveći sajam potrošačke opreme je završio. Što se mobilne telefonije tiče, on je uglavnom bio u znaku predstavljanja mobitela pogonjenih četverojezgrenim procesorima i ekranima od 5 inča pune HD rezolucije (1920 x 1080 piksela), uz 2 GB RAM te više od 16 GB integrirane memorije.

Gotovo je sigurno da niti jedan od proizvođača neće izdati mobitel više klase koji će imati specifikacije lošije od prethodno nabrojanih, pa se možemo pozabaviti pitanjem – što nakon toga?

Sličnom tematikom smo se već bavili ranije, no ovaj put bi se ipak htjeli zadržati na nekom bližem pogledu u budućnost.

Hardveraj


Sigurno se sjećate prvih gigahercnih procesora koji su označavali ultimativnu snagu smartphonea. Nakon njih su došli dvojezgreni, pa i trenutno aktualni četverojezgreni procesori. Slijedom događanja iz prošlosti slobodno možemo reći da će i oni uskoro biti zaboravljeni, a da će se industrija okrenuti procesorima s 8 jezgri.

Samsung je tako već predstavio svoj Exynos 5 SoC Octa kojeg pokreću četiri A15 jezgre na frekvenciji od 1.8 GHz uz dodatak četiri A7 jezgre koje rade na 1.2 GHz.



Na ovogodišnjem CES-u je i direktor Huaweia najavio predstavljanje vlastitog osmerojezgrenog procesora koji će ugrađivati u svoje uređaje u drugoj polovici ove godine.

Osim broja jezgri procesora, sigurno je da će i količina RAM memorije doživjeti daljnja povećanja. Trenutno se ugrađuje 2 GB u mobitele, a zbog nedavnog predstavljanja Samsungove DDR3 memorije od 4 GB, taj iznos bi se mogao uskoro i udvostručiti.

S obzirom da smo raspravu o isplativosti 1080p ekrana, kao i o gramatičkoj ispravnosti naslova već imali, koju možete je pogledati na ovom linku, nećemo se ponavljati.

No, treba istaknuti da proizvođači, naravno, ne misle stati na 1080p ekranima, već planiraju i ugradnju ekrana veće rezolucije.

Tako postoje (ili su u ranoj fazi razvoja) rezolucije ekrana:

-       2160p (3840×2160 sa 8,294,400 piksela)

-       2540p (4520×2540 sa 11,480,800 piksela)

-       4320p (7680×4320 sa 33,177,600 piksela)!

To je sada stvarno poveća količina piksela, koji naravno zahtijevaju i ozbiljnu procesorsku snagu koja će iscrtavati sučelja na tim ekranima.

Moguće da će i najavljeni osmerojezgreni procesori biti i više nego dovoljni za to, a ako još ubacimo i najavu Tegre 4 sa 72 jezgre koje čine grafički koprocesor, ove rezolucije nisu tako daleka budućnost.

Osim ekrana i memorije, za očekivati je da će i kamera doživjeti značajnija poboljšanja.

Bez obzira na trenutno loše stanje u Nokiji, od njih se ponovno očekuje neko inovativno rješenje koje će biti uključeno u novi PureView model. Do sada su predstavili prvi PureView mobitel, koji je radio na zastarjelom i nekompetitivnom OS-u, ali je donio koncept kamere koji je iznimno koristan u mobilnoj fotografiji. Nakon njega je i predstavljen "nasljednik" s modernijim OS-om, ali uz manjak ključnih detalja koje je na stol donio prethodnik. Ono što ga ipak čini zanimljivim je prednost koju donosi optička stabilizacija slike.



Hoćemo li u 2013. vidjet neki mobitel s velikim senzorom, koji će iskoristiti koncept oversamplinga uz dodatak pravog Xenon flasha? Vjerojatno ne, ali poboljšane senzore i napredniju LED tehnologiju svakako očekujemo.

Baterija u fokusu


Najveća boljka od koje pate današnji smartphoneovi je, bez premca, baterija. Što mislite da najviše troši energije na vašem uređaju? Višejezgreni procesor, Facebook, ultra brza internet mreža – LTE ili glasovni pozivi? Ne! Ipak je najveći potrošač energije ekran.

Ekran može potrošiti i do 90% energije baterije, što znači da sve ostale nabrojane radnje mogu ugurati u preostalih 10%. Dodatno povećanje rezolucije drastično povećava i broj piksela koji će tražiti puno više GPU snage koja će još dodatno povećati potrošnju energije.

Zbog toga se nadamo da će proizvođači pokušati unaprijediti tehnologije izrade baterija te samim time i produljiti trajanje uređaja na jednom punjenju.

Određeni pomaci na ovom polju se već događaju, a tu svakako treba istaknuti Motorolin RAZR Maxx koji ima ugrađenu bateriju od nevjerojatnih 3300 mAh, uz zadržavanje kompaktnih dimenzija uređaja.




                                               Iznimno tanka baterija Motorole Razr HD

Za produljenje trajanja baterije uređaja, osim unapređenja tehnologije njezine izrade potrebno je i dodatno optimizirati ostatak hardvera, posebno glavnih procesora, koji su nakon ekrana najveći potrošači energije. Zbog toga ohrabruje i nedavna izjava predsjednika Qualcomma, koja u slobodnom prijevodu glasi:

Želimo omogućiti hardver zbog kojeg nećete morati puniti mobitel svaki dan, čak i ako posjedujete mobitel više klase koji sadrži kameru visoke rezolucije, konstantno uključen Wi-Fi i veliki ekran”.

Samo baterije kojima je kapacitet u rangu Motorolinog Maxxa, uz dodatne optimizacije hardvera i softvera, mogu nam omogućiti ugodno korištenje najnovijih krikova tehnologije, koje svi s nestrpljenjem očekujemo.

Otpornost na vodu i prašinu


Na ovogodišnjem CES-u smo vidjeli prisutnost još jednog novog trenda, a to je izrada uređaja otpornih na vodu i prašinu. Do sada je ova tehnologija bila rezervirana samo za određene modele srednjeg cjenovnog ranga, a sada se seli i u najviši, što smo mogli vidjeti na primjeru Sonyja Xperia Z i Huaweija Ascend D2. Više o ovoj tematici možete pročitati ovdje.